Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γατόψαρα Ν. Αμερικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=27)
-   -   πως να τον ποιασω τον κερατα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32372)

harris samos 20-05-09 15:32

πως να τον ποιασω τον κερατα
 
εχω ενα πικνοφυτεμενο ενυδρειο 220 λιτρα και θελω να πιασω ενα pleco που εχω μεγαλωσε και θελς να τον δοσω σε ενα φιλο που εχει πολυ μεγαλο ενυδρειο με την αποχι δε μπορω να τον πιασω χαλαω τα φυτα καμια πατεντα ρε παιδια εχουν σπασει τα νευρα μου:smt071 -+9 zw

PascM 20-05-09 15:47

Η πατέντα είναι ηρεμία... και φυσικά τον ψάχνεις το βράδυ.

stefoc 20-05-09 17:17

Aσε την αποχη μεσα στο ενυδρειο πριν βραδιασει(κλεισουν τα φωτα) και βαλε μεσα αυτο που του αρεσει να τρωει συνηθως τρελενονται για αγγουρι.Μωλις παει εκει με μια αποτομη κινηση τσακ τον επιασες αλλα θελει μεγαλη υπομονη....Ετσι εκανα κι εγω

Gojoy 20-05-09 20:14

Εγω ειχα το ιδιο προβλημα αλλα με παγκασεους!!!!............Εκανα το εξεις: Εβγαλα το καπακι και χτυπησα μια φορα το επειπλο του ενυδριου μου....κατευθιαν ο ενας πεταχτυκε εξω.......και ετσι εγινε και με τους αλλους 2.Αλλα γυρο γυρο ειχα αποχες ψαρεματος.(απο εκεινες τις μεγαλες.).Αυτο το εκανα βεβεα για να μην χτηπισουν στο πατομα και παθουν τιποτα.....Το κακω ειναι οτι ο πλεκο δεν κανει αλματα!!

maikl 20-05-09 21:25

...τσ...τσ....τσ :mad:

harris samos 20-05-09 22:08

ευχαριστο θα το δοκιμασω και θα σας πω αν πετιχε
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Gojoy (Μήνυμα 356228)
Εγω ειχα το ιδιο προβλημα αλλα με παγκασεους!!!!............Εκανα το εξεις: Εβγαλα το καπακι και χτυπησα μια φορα το επειπλο του ενυδριου μου....κατευθιαν ο ενας πεταχτυκε εξω.......και ετσι εγινε και με τους αλλους 2.Αλλα γυρο γυρο ειχα αποχες ψαρεματος.(απο εκεινες τις μεγαλες.).Αυτο το εκανα βεβεα για να μην χτηπισουν στο πατομα και παθουν τιποτα.....Το κακω ειναι οτι ο πλεκο δεν κανει αλματα!!


κοιτα δε συμφονο με αυτο αν ειναι δε τον κανω σβουρεσ με την αποχη μεχρι που να κοπη η καρδια του ... ειπαμε να τον πιασουμε οχι να τον παμε για μπαιμπας

Gojoy 21-05-09 09:29

Τι να κανω, μονο αυτο μπορουσα να κανω!....μια ολοκληρη μερα τους κυνηγουσα και τιποτα.Με αυτη την μεθοδο μεσα σε 10 λεπτα ηταν ετοιμοι μες τα σακουλακια τους.!!

Πάνος 21-05-09 10:11

με 2 αποχες καταλληλου μεγεθους θα τα καταφερεις....χρειαζεται καμια φορα ομως να χαλασουμε τη διακοσμηση του ενυδρειου...δε πειραζει..οταν πιασουμε το ψαρι την αποκαθιστουμε..

Gojoy 21-05-09 10:50

Ειχα τετοια αποχη αλλα ηταν πραγματικα δυσκολο.Ασε που φοβοταν και τα αλλα ψαρια μου.Σου μηλαω σοβαρα.......ειναι τα ποιο γριγορα και δυνατα ψαρια.Να φανταστεις ηταν και μικρα σε μεγεθος...!

harris samos 21-05-09 12:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Gojoy (Μήνυμα 356332)
Ειχα τετοια αποχη αλλα ηταν πραγματικα δυσκολο.Ασε που φοβοταν και τα αλλα ψαρια μου.Σου μηλαω σοβαρα.......ειναι τα ποιο γριγορα και δυνατα ψαρια.Να φανταστεις ηταν και μικρα σε μεγεθος...!

εψαξα να δω τουσ παγκασεους γιατι δεν τουσ γνωριζα και οι 3 στησ 4 εικονες ειναι συνταγες για μαγειρεμα ελεος
-------------------------
εγω σκεφτικα κατι αλλο εφτιακσα κατι σαν μικρο κιρτο θα βαλω αγγουρι μεσα θα το ριξω το βραδυ και θα δουμε τι ποιασαμε το πρωι. σε λιγο θα κανουμε σιρτη στο ενυδρειο με τηλεκατευθινομενο βαρκακι..

Gojoy 21-05-09 19:35

Αυτο το ιδες γιατι τα παγκασεους φτανον τα 2 μετρα και δεν ζουν σε ενυδρια.........για αυτο και εγω τους εβγαλα.
Παντος φενετε νοστιμο ψαρακι!!!!!!!!!!(for fun!)

paco 21-05-09 20:01

παρε ενα μπουκαλι νερου αναλογο με το μεγεθος του ψαριου κοψε πιο κατω απο το στομιο ωστε να κανει εισοδο πιαστω με μια μπετονια στη εισαγωγη γεμισε το τρυπες για να μην εχει αντισταση στο νερο βαλε μεσα αγγουρακι η κολοκυθακι βαλε και ενα ψαθινο καπελο και κανε τον ψαρα

nashty11 21-05-09 22:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από paco (Μήνυμα 356450)
παρε ενα μπουκαλι νερου αναλογο με το μεγεθος του ψαριου κοψε πιο κατω απο το στομιο ωστε να κανει εισοδο πιαστω με μια μπετονια στη εισαγωγη γεμισε το τρυπες για να μην εχει αντισταση στο νερο βαλε μεσα αγγουρακι η κολοκυθακι βαλε και ενα ψαθινο καπελο και κανε τον ψαρα

Άμα το κάνεις όμως αυτό να είσαι από κοντά και μόλις μπει να τον βγάλεις αμέσως γιατί λόγω της έλειψης ροής μέσα στο μπουκάλι-παγίδα μπορεί να αυξηθεί η αμμωνία και να τον χάσεις...

harris samos 23-05-09 12:40

αυτο το εκανα ολα μπειικαν μεσα στο μπουκαλι εκτος απο αυτον τον κερατα το επομενο βιμα θα βαλω βατραχοπεδιλα και μασκα

antonis15 23-05-09 12:50

αναπνευστιρα μην ξεχασεις:smt033

αναλογο προβλημα εχω και εγω με τους αρλεκινους

harris samos 24-05-09 15:46

ναι ναι σιγουρα χαχαχαχα

ΑΝΤΩΝΗΣ1980 24-05-09 15:52

Χαρη για να γινει ποιο ευκολο δοκιμασε να τον πιασεις στην αλλαγη νερου.
Βγαλε τα φυτα σου (ριξε τους και ενα κλαδεματακι αν χρειαζονται)
Βγαλε το 30% του νερου σου (την αλλαγη δηλαδη)
και ετσι πιστευω να τον τσακωσεις τον μουργο σου ποιο ευκολα.
εγω ετσι πιανω τα ψαρια μου οταν θελω .
και μετα ξαναφυτευεις , βαζεις φρεσκο νερακι και εισαι READY.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:15.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02059 seconds with 11 queries