Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   ενυδρείο για ξενοδοχείο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=87821)

ikaria_jim 07-09-15 20:58

ενυδρείο για ξενοδοχείο
 
Καλησπέρα παιδιά.μετά από καιρό,μετά από γάμο!είμαι πάλι πίσω στα αγαπημένα!
Όπως λέει ο τίτλος λοιπόν θέλω να φτιαξω ένα μεγάλο ενυδρείο για το ξενοδοχείο!
Έχω ένα μέρος αρκετά μεγάλο και έχω μπει σε μεγάλες σκεψεις. Από διαστάσεις μπορεί να μπει από 0 έως 3 μετρα! Το θέμα μου είναι όμως ότι δεν θέλω να κάνω πολλά στο μέρος εκεί!λόγο του ότι έχει πάντα κόσμο!σκέφτομαι λοιπόν να βάλω φίλτρα και εξοπλισμό στο υπόγειο από κάτω!δεν ξέρω αν παίζει κάτι τέτοιο κ τι αντλία θέλει!επίσης θέλω να βάλω drip system!για να μην κάνω αλλαγές μέσα στον κόσμο!με λίγα λόγια θέλω να κάνω κάτι πολύ ωραίο αλλά χωρίς να παίζω στην υποδοχή!τώρα από ψάρια έλεγα να πάω Αφρική!αλλά λόγο το ότι εδώ έχω μαλακό νερό δεν ξέρω τι μπορώ να βάλω!

Sakisdraminos 07-09-15 21:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ikaria_jim (Μήνυμα 898368)
Καλησπέρα παιδιά.μετά από καιρό,μετά από γάμο!είμαι πάλι πίσω στα αγαπημένα!
Όπως λέει ο τίτλος λοιπόν θέλω να φτιαξω ένα μεγάλο ενυδρείο για το ξενοδοχείο!
Έχω ένα μέρος αρκετά μεγάλο και έχω μπει σε μεγάλες σκεψεις. Από διαστάσεις μπορεί να μπει από 0 έως 3 μετρα! Το θέμα μου είναι όμως ότι δεν θέλω να κάνω πολλά στο μέρος εκεί!λόγο του ότι έχει πάντα κόσμο!σκέφτομαι λοιπόν να βάλω φίλτρα και εξοπλισμό στο υπόγειο από κάτω!δεν ξέρω αν παίζει κάτι τέτοιο κ τι αντλία θέλει!επίσης θέλω να βάλω drip system!για να μην κάνω αλλαγές μέσα στον κόσμο!με λίγα λόγια θέλω να κάνω κάτι πολύ ωραίο αλλά χωρίς να παίζω στην υποδοχή!τώρα από ψάρια έλεγα να πάω Αφρική!αλλά λόγο το ότι εδώ έχω μαλακό νερό δεν ξέρω τι μπορώ να βάλω!

Ενα fish only στα λιτρα που θα παιξεις ειναι σωτηρία....
φοβερα ψαρια και μεγαλα μεγεθοι....
κιχλιδες για μενα ειναι πολυ κοινές!
τροπικα ψαρια μια φορα τα πληρωνεις και εισαι κομπλε αλλαγες αμα βαλεις στο σαμπ λιγο chaeto θα εισαι μηδεν!

ikaria_jim 07-09-15 21:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Sakis Papadopoulos (Μήνυμα 898370)
Ενα fish only στα λιτρα που θα παιξεις ειναι σωτηρία....
φοβερα ψαρια και μεγαλα μεγεθοι....
κιχλιδες για μενα ειναι πολυ κοινές!
τροπικα ψαρια μια φορα τα πληρωνεις και εισαι κομπλε αλλαγες αμα βαλεις στο σαμπ λιγο chaeto θα εισαι μηδεν!

Εσύ καλά τα λες αλλά εγώ εδώ δεν μπορώ να ετοιμαζω νερά και γενικά λόγο δουλειάς δεν θέλω να βάζω καθόλου χέρι!απλά μετρήσεις και τάισμα!και δεν είναι ότι δεν θέλω!απλά μέσα στον κόσμο δεν μπορώ!ασε που στο σπίτι η γυναίκα θέλει ρεεφ!!!!!

Sakisdraminos 07-09-15 21:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ikaria_jim (Μήνυμα 898373)
Εσύ καλά τα λες αλλά εγώ εδώ δεν μπορώ να ετοιμαζω νερά και γενικά λόγο δουλειάς δεν θέλω να βάζω καθόλου χέρι!απλά μετρήσεις και τάισμα!και δεν είναι ότι δεν θέλω!απλά μέσα στον κόσμο δεν μπορώ!ασε που στο σπίτι η γυναίκα θέλει ρεεφ!!!!!

δικαιολογιες μια φορα το 3μηνο αλλαγες τι δεν μπορεισ να κανεις να ριξεις το αλλατι ?

παρε τηλ οταν θελεις να το συζητισουμε καλυτερα.
αραγονιτη τραγανα και 1ο γεμισμα απο θαλασσα και εισαι κομπλε!!!!

Τάκης 07-09-15 21:23

Αφρικανικο με άμμο από θάλασσα ή αραγωνίτη , φτιάχνεις τρυπες για αυτόματες αλλαγες και το ξεχνας.
Το φίλτρο όχι στο υπογειο βρε, θα θες τρελο μανομετρικό για να ανεβάζεις το νερό στο ενυδρειο, φτιάξε σαμπ κατω απο το ενυδρείο
και αφου μπορεις να το φτιάξεις μεγάλο βάλε φροντοζες

ikaria_jim 07-09-15 21:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 898376)
Αφρικανικο με άμμο από θάλασσα ή αραγωνίτη , φτιάχνεις τρυπες για αυτόματες αλλαγες και το ξεχνας.
Το φίλτρο όχι στο υπογειο βρε, θα θες τρελο μανομετρικό για να ανεβάζεις το νερό στο ενυδρειο, φτιάξε σαμπ κατω απο το ενυδρείο
και αφου μπορεις να το φτιάξεις μεγάλο βάλε φροντοζες

Λόγο του ότι μου αρέσουν οι Κιχλίδες και θέλοντας να το χαρώ και εγώ με κάποιον τρόπο!έλεγα να παίξω με πέτρα και αν μπορούσα με πολλά ψάρια με πολύ κίνηση! Φυσικά σκέφτομαι και την πλευρά του Σάκη!
Για το θέμα φιλτρανσης οκ το σαμπ από κάτω!αλλά το θέμα με τις αλλαγές είναι λίγο δύσκολο!δεν έχω γραμμή εκεί κοντά!και το μόνο μέρος που μπορώ να πετάξω νερό και να βάλω,είναι από κάτω!

Sakisdraminos 07-09-15 21:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ikaria_jim (Μήνυμα 898378)
Λόγο του ότι μου αρέσουν οι Κιχλίδες και θέλοντας να το χαρώ και εγώ με κάποιον τρόπο!έλεγα να παίξω με πέτρα και αν μπορούσα με πολλά ψάρια με πολύ κίνηση! Φυσικά σκέφτομαι και την πλευρά του Σάκη!
Για το θέμα φιλτρανσης οκ το σαμπ από κάτω!αλλά το θέμα με τις αλλαγές είναι λίγο δύσκολο!δεν έχω γραμμή εκεί κοντά!και το μόνο μέρος που μπορώ να πετάξω νερό και να βάλω,είναι από κάτω!

για να βαλεις στο υπογειο δεν τιθετε θεμα απλα εχουν αλλη καταναλωση απο της κλασικες ενυδρειακες!!!!

ikaria_jim 07-09-15 22:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Sakis Papadopoulos (Μήνυμα 898379)
για να βαλεις στο υπογειο δεν τιθετε θεμα απλα εχουν αλλη καταναλωση απο της κλασικες ενυδρειακες!!!!

Έλεγα να τα βάλω όλα από κατω για να έχω εύκολη πρόσβαση αν χρειαστεί να κάνω κάτι!αλλά ναι δεν θέλω να πλουτισω την ΔΕΗ!

Sakisdraminos 07-09-15 22:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ikaria_jim (Μήνυμα 898382)
Έλεγα να τα βάλω όλα από κατω για να έχω εύκολη πρόσβαση αν χρειαστεί να κάνω κάτι!αλλά ναι δεν θέλω να πλουτισω την ΔΕΗ!

Λυσης υπαρχουν τσεπες να της στηριξουν δεν υπαρχουν πολλες!!!!;)

ikaria_jim 07-09-15 22:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Sakis Papadopoulos (Μήνυμα 898383)
Λυσης υπαρχουν τσεπες να της στηριξουν δεν υπαρχουν πολλες!!!!;)

Όμορφα και φτηνά θέλω!

Sakisdraminos 07-09-15 22:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ikaria_jim (Μήνυμα 898384)
Όμορφα και φτηνά θέλω!

fish only μια φορα πραγματα ωραια ψαρια ξεχοριστα. και με λιγες ρουτηνες!
αν παλι βαλεις κιχλιδες βαλε αμερικη στα πολλα λιτρα μετρανε!!

ikaria_jim 07-09-15 22:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Sakis Papadopoulos (Μήνυμα 898386)
fish only μια φορα πραγματα ωραια ψαρια ξεχοριστα. και με λιγες ρουτηνες!
αν παλι βαλεις κιχλιδες βαλε αμερικη στα πολλα λιτρα μετρανε!!

Βλέπω πολλά τώρα!πρέπει όμως να ξεκινησω από τα δύσκολα!διαστάσεις και λίτρα!

Sakisdraminos 07-09-15 22:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ikaria_jim (Μήνυμα 898387)
Βλέπω πολλά τώρα!πρέπει όμως να ξεκινησω από τα δύσκολα!διαστάσεις και λίτρα!

3m*1m*1m απλα τελιο φυσικα μεχρι και καρχαρια βαζεις!!!!

ikaria_jim 07-09-15 22:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Sakis Papadopoulos (Μήνυμα 898397)
3m*1m*1m απλα τελιο φυσικα μεχρι και καρχαρια βαζεις!!!!

Ποσό θα το ήθελα!χεχε!μέχρι 1000!

Τάκης 07-09-15 22:57

300 Χ 60 Χ 60

ikaria_jim 07-09-15 23:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 898401)
300 Χ 60 Χ 60

Έλεγα αν εβαζα στο υπόγειο το φίλτρο να το κάνω 1000!αλλά αν δεν το κάνω έτσι λέω να πάω σε λίγο πιο μικρό για να μην παίξω με πολύ βάρος! Έχει δοκάρι από κάτω αλλά τον φόβο θα τον έχω!

ikaria_jim 21-10-15 11:45

καλημερα παιδια.λοιπον εχω αρχισει να ψαχνω,λογο οικονομικων θα παω σε ξυλινο.και φυσικα εχω στο μυαλο μου να το κανω ενα πολυ ωραιο επιπλο.θα δεσει πολυ με το χωρο.για διαστασεις θα παω σε 2.50 *60*60 /900 λιτρα.
με σαμπ απο κατω. δεν ξερω ποσα λιτρα χρειαζομαι.
drip system θα μπει κατι τετοιο.
https://www.youtube.com/watch?v=XfAnDmlcUBM

ikaria_jim 18-11-15 20:09

1 Συνημμένο(α)
καλησπερα παιδια.σημερα πηγα να παρω ξυλα και δεν ειχε.χεχε...θα περιμενω καμια εβδομαδα.εκανα ενα σχεδιακι στο περιπου να δειτε τι εχω στο μυαλο μου..ειναι ενα πλαισιο απο καδρονια που θα γινει και μεσα θα μπει κοντρα πλακε.

Τάκης 18-11-15 20:18

Βάλε και στη πλάτη κανα καδρονακι οριζόντια

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...psfxwtorlf.jpg

ikaria_jim 18-11-15 20:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 907221)
Βάλε και στη πλάτη κανα καδρονακι οριζόντια

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...psfxwtorlf.jpg

παντου θα εχει..και μπροστα και πισω.

Τάκης 18-11-15 20:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ikaria_jim (Μήνυμα 907222)
παντου θα εχει..και μπροστα και πισω.

ωραία
για πλεξι ρωτησες ;

ikaria_jim 18-11-15 20:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 907223)
ωραία
για πλεξι ρωτησες ;

οχι αλλα θα βαλω γυαλι.γιατι θελω να κανω κ 2 παραθυρα δεξια κ αριστερα.

Τάκης 18-11-15 21:29

Το φοβαμαι το τζαμι Δημητρη
αν βάλεις και 2 παραθυρα θες και λιγοτερο πλεξι
και επισης είναι επικυνδυνο γιατι χάνεις την ελαστικότητα που έχει το ξυλο με το πλεξι, αν το ξυλο κάνει μια μικρη κοιλια το τζαμι θα σπασει

ikaria_jim 18-11-15 21:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 907231)
Το φοβαμαι το τζαμι Δημητρη
αν βάλεις και 2 παραθυρα θες και λιγοτερο πλεξι
και επισης είναι επικυνδυνο γιατι χάνεις την ελαστικότητα που έχει το ξυλο με το πλεξι, αν το ξυλο κάνει μια μικρη κοιλια το τζαμι θα σπασει

o τζαμας μου ειπε οτι αν παρει κλιση ολη η κατασκευη θα σπασει..αν ομως απλα παρει σε ενα σημειο δεν υπαρχει θεμα..θα ρωτησω ομως κ για πλεξι.να δω..αλλα αυτο ακομα δεν με απασχολει.

Τάκης 18-11-15 21:43

Προσεξε το Δημητρη

Kostas G. 25-11-15 11:48

Για αυτές τις διαστάσεις και για μεγαλύτερες, θα σου πρότεινα χτιστό αν δεν μπορείς γυάλινο. Το να φτιάξεις ξύλινο έχει πάρα μα πάρα πολύ κόπο που δεν αξίζει. Με τσιμεντόλιθους, σίδερα και γέμισμα με τσιμέντο, γίνεται αμέσως το χτιστό. Και μετά απλά βαφή με μη τοξική, εποξεική μπογιά σε πολλά στρώματα. Αθάνατα ενυδρεία και μπορείς να βάλεις και γυαλί γιατί δεν παραμορφώνονται. Επένδυση κάνεις με ότι θέλεις, οπότε μπορείς να το κάνεις να φαίνεται και ξύλινο.
Το sump και τις αντλείες θα σου σύστεινα υπόγειο, γλυτώνεις θόρυβο και έχεις πολύ πιο εύκολο καθάρισμα και αλλαγές νερού.
Ότι ενυδρείο και να στήσεις, θα πρέπει αν το καθαρίζεις κάθε κάποιους μήνες τουλάχιστον, αλλιώς η βρωμιά μαζεύεται μέσα στο ενυδρείο και το sump και θα δημιουργήσει τελικά ανθιυγειινές συνθήκες

ikaria_jim 30-12-15 16:48

1 Συνημμένο(α)
καλησπερα παιδια και χρονια πολλα και ευτυχισμενο το νεο ετος.
εγινε μια μεγαλη αλλαγη στα σχεδια μου.βρηκα απο εδω μια πολυ καλη ευκαιρια με ενα 500αρι ενυδρειο.ετοιμο με τα παντα του.
το μερος που θα μπει ειναι στην φωτογραφια.

Τάκης 30-12-15 17:08

Μια χαρα :)
Αντε ξεκίνα το

Καλή Χρονιά :)

ikaria_jim 30-12-15 20:00

κατσε να το παρω στα χερια μου.εχω κ περιεργεια να δω πως θα φτασει.
οποτε μπορεις στειλε μου το λινκ απο το φιλτρο ανθρακα.
-------------------------
και για να παμε σιγα σιγα στο θεμα τωρα.το νερο μου ειναι μαλακο.δεν εχω κανει μετρηση στο ξενοδοχειο αλλα ξερω πως ειναι μαλακο.θα κανω αυτες τις μερες να δω ποσο.θελω να βαλω κιχλιδες.αν βαλω αραγωνιτη,ασβεστολιθικα πετρωματα.τραγανα που μπορω να βρω ευκολα. θα γινει δουλεια η να ξεχασα την λιμνη?

Κλεόβουλος 30-12-15 20:26

Αν και υπάρχουν κιχλίδες που θέλουν μαλακό νερό(εγώ κατάλαβα τι θέλεις :)),
το μόνο εύκολο να το κάνεις σκληρό. Κάνε μια μέτρηση να δούμε που είναι.
(σιγά να μη σε χάναμε από πελάτη :D)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:25.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02888 seconds with 11 queries