Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=164)
-   -   ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=71170)

minotauros77 20-04-13 20:19

ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ
 
6 Συνημμένο(α)
Συνημμένο Αρχείο 56322Συνημμένο Αρχείο 56323Συνημμένο Αρχείο 56324Συνημμένο Αρχείο 56325Συνημμένο Αρχείο 56326Συνημμένο Αρχείο 56327

giannisqq 20-04-13 20:22

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=42398 ...

minotauros77 20-04-13 22:02

Πληροφορίες

Διαστάσεις:
Όγκος:270l
Κατηγορία:
Φυτά:
Ψάρια / Άλλα είδη:
Διακοσμητικά υλικά:
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο:
Φωτισμός:
Διάρκεια φωτισμού:12
Φιλτράρισμα:
Θερμοστάτης:1x 300
Λίπανση:flourish
Παροχή CO2:οχι

Παράμετροι:

pH:7.0
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):
Νιτρώδη (ΝΟ2):
Νιτρικά (ΝΟ3):
Αλλαγές νερού:1/3 Καθε 3 μηνες
Θερμοκρασία: 26
Άλλες πληροφορίες:
Φωτογραφία:

maria p 20-04-13 22:20

μ αρέσει πολύ που είναι εντοιχισμένο. και γενικά μου αρέσει. να το χαίρεσαι!
επειδή δεν γράφεις πολλές λεπτομέρειες, θα μου επιτρέψεις να σου κάνω μερικές ερωτησούλες
τι είδους ψαράκια έχεις και πόσα?
επίσης εκτός από φυσικά φυτά υπάρχουν και κάποια πλαστικά ή δεν φαίνονται καλά στις φωτο?
μετρήσεις για το νερό δεν κάνεις?
το φόντο είναι εξωτερική αφίσα? από φωτογραφία σε φωτογραφία φαίνεται κάπως διαφορετικό.
το βαρελάκι δεν μου πολυαρέσει...
επίσης πολύ αραιές αλλαγές κάνεις. κανονικά κάθε βδομάδα 30% θέλει.

minotauros77 20-04-13 23:08

e
 
έχω gabi 1 αρσενικο και 3 θηλυκα
platy 1ζευγαρι
black neon 2
neon 2
lemon tetra 2
Bleeding heart 2
Pterygoplichthys 1
μονο λίγα αληθινά φυτά.όσο για την πλατύ είναι από felizol ιδιοκατασκευή.

όσο για τις μετρήσεις κάνω τα test κάθε τρίμηνο είμαι αρκετά καλά. όσο για τις αλλαγές παίζει ρολο το φίλτρο που έχεις τα λίτρα και τα ψαρια που έχεις,δεν χρειάζεται τόσο συχνά ..

Εικόνα 467.jpgΕικόνα 466.jpgΕικόνα 465.jpg

bloskas 20-04-13 23:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από minotauros77 (Μήνυμα 757303)
όσο για τις αλλαγές παίζει ρολο το φίλτρο που έχεις τα λίτρα και τα ψαρια που έχεις,δεν χρειάζεται τόσο συχνά ..

εγω σε προτεινω για moderator! διδαξε μας!! :D

περα απο την πλακα καλα θα κανεις να αρχισεις το διαβασμα σιγα σιγα!! καλη συνεχεια!

Nick74 20-04-13 23:24

οκ, ισως το μεγαλυτερο προβλημα σε αυτο το ενυδρειο ειναι η λανθασμενη ψαροσυνθεση, και μετα ακολουθει η διακοσμηση και τελευταιες οι αλλαγες.
Καλως ηρθες, καλο ειναι να αρχισεις λιγακι διαβασμα, και ξεκινα με τα προφιλ των ψαριων που σε ενδιαφερουν απο μια εγκυρη βαση δεδομενων πχ http://www.seriouslyfish.com/


το προβλημα επιλογης αναμεσα στα ζωοτοκα και στα tetra λυνεται ευκολα δινοντας ενα απο τα δυο ειδη , το προβλημα με τον Pterygoplichthysπου γινεται 60-70 ποντους δεν ξερω αν λυνεται... (ποσοι εχουν 5-6 χιλιαδες λιτρα για να θελουν τετοια ψαρια στο ενυδρειο τους? )

giannisqq 20-04-13 23:35

Το πρόβλημα ειναι το pet shop και αυτα που του λέει....

minotauros77 20-04-13 23:58

t
 
Η αλήθεια είναι ότι είχα μικρά ψαράκια πιο πολύ για τα παιδιά και ίσος στον αυτόματο πιλότο τον τελευταίο χρόνο...έχω σκοπό τον άλλο μηνα να τα δώσω όλα και θα βάλω αφρικανές με άμμο ,ρίζες από ποτάμι και 3-4 βράχους και μερικές anoympies...

maria p 21-04-13 00:03

έχει μεγάλο φαν κλαμπ εδώ το είδος! περιμένουμε να σε δούμε!

delta66 21-04-13 12:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από minotauros77 (Μήνυμα 757303)
όσο για τις μετρήσεις κάνω τα test κάθε τρίμηνο είμαι αρκετά καλά. όσο για τις αλλαγές παίζει ρολο το φίλτρο που έχεις τα λίτρα και τα ψαρια που έχεις,δεν χρειάζεται τόσο συχνά ..

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bloskas (Μήνυμα 757309)
εγω σε προτεινω για moderator! διδαξε μας!! :grin:

περα απο την πλακα καλα θα κανεις να αρχισεις το διαβασμα σιγα σιγα!! καλη συνεχεια!

Δεν εχει αδικο σε αυτο που λεει.
Για τις αλλαγες παιζουν σημαντικο ρολο, τα λιτρα και τα ψαρια που εχει, (οχι το φιλτρο).
Απλα δεν νομιζω να εφαρμοζει σωστα στο ενυδρειο, αυτην την αποψη.

minotauros77 21-04-13 13:57

g
 
Δεν εχει αδικο σε αυτο που λεει.
Για τις αλλαγες παιζουν σημαντικο ρολο, τα λιτρα και τα ψαρια που εχει, (οχι το φιλτρο).
Απλα δεν νομιζω να εφαρμοζει σωστα στο ενυδρειο, αυτην την αποψη.


τι εννοείς ?
όταν έχεις 270 λίτρα νερό με 15 ψαράκια από 3-5 πόντους δεν χρειάζεσαι αλλαγές τόσο συχνά και βέβαιος εξαρτάται και από το τάισμα που κανεις, και βεβαια η μέτρησης που βγάζεις κάθε μηνα..

Nick74 21-04-13 14:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από minotauros77 (Μήνυμα 757451)
τι εννοείς ?
όταν έχεις 270 λίτρα νερό με 15 ψαράκια από 3-5 πόντους δεν χρειάζεσαι αλλαγές τόσο συχνά και βέβαιος εξαρτάται και από το τάισμα που κανεις, και βεβαια η μέτρησης που βγάζεις κάθε μηνα..



οσον αφορα τα ΝΟ3 ετσι ειναι, ομως υπαρχουν μεταλλικα στοιχεια που ειναι απαραιτητα για την καλη υγεια των ψαριων (και καθε οργανισμου) και αυτα οξειδωνονται πολυ γρηγορα, γι αυτο και καλο ειναι οι αλλαγες να ειναι οσο πιο τακτικες γινεται με maximum καθυστερηση την εβδομαδα

delta66 21-04-13 14:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από minotauros77 (Μήνυμα 757451)
τι εννοείς ?
όταν έχεις 270 λίτρα νερό με 15 ψαράκια από 3-5 πόντους δεν χρειάζεσαι αλλαγές τόσο συχνά και βέβαιος εξαρτάται και από το τάισμα που κανεις, και βεβαια η μέτρησης που βγάζεις κάθε μηνα..

Aν δεν καταλαβαινεις τι περιγραφει εδω, ή/και δεν μπορεις να το ελεγχεις, τοτε κανε πιο συχνα αλλαγες.
http://www.americanaquariumproducts....Potential.html

Τα ψαρια δεν ειναι σε σωστη συνθεση μεταξυ τους και θελουν και διαφορετικη διατηρηση το καθενα.
Μετρησεις εχεις? (αν και θα ειναι πλασματικες, αν δεν ειναι ΟΚ το ORP, οποτε δεν μπορεις να βασιστεις σε αυτες)
Χανεις ψαρια?
Εχει αλλοιωθει το background? Δεν φαινεται καλα στις επομενες φωτο.

LAKI 21-04-13 15:20

εμενα δεν μου αρεσει πολυ το χρωμα του επιπλου:smt024πολυ ωραιο ενυδρειο

minotauros77 21-04-13 17:12

k
 
παιδιά έχω αναφέρει και πιο πάνω ότι τα ψαρια τον άλλο μηνα θα αντικατασταθούν από αφρικανές όπως και το περιβάλλον θα αλλάξει..μέτρησης κάνω κάθε τέλος του μηνα είμαι ok. απώλειες δεν είχα ποτε ότι "ψαροσινθεσι" και αν είχα κατά καιρούς..το background δεν έχει αλλοιωθεί, το έφτιαξα πριν δω τους τρόπους εδώ μέσα και είχα κάψει το felizol για να του δώσω μορφή και είχα κολλήσει πάνω άμμο..
όσο για το έπιπλο είναι εντοιχιζόμενο στο πάσο τις κουζίνας μου...

delta66 21-04-13 18:50

Ωραια τοτε.:smt023

Τα νιτρικα μεχρι ποσο ανεβαιναν, λιγο πριν την αλλαγη νερου?

minotauros77 02-10-13 19:37

.
 
Καλησπέρα το ενυδρείο άλλαξε ,"προστεσα" 2 ακόμα φίλτρα

Eheim 2213
και έβαλα ξιλα πέτρες και η πρώτες αφρικανές

minotauros77 02-10-13 19:46

.
 
4 Συνημμένο(α)
Εικόνα 1011.jpgΕικόνα 1020.jpgΕικόνα 1000.jpgΕικόνα 1002.jpg

Κλεόβουλος 02-10-13 20:20

Μινώταυρε πρέπει να σε πιάσουμε απ' τα κέρατα :)
Έχεις ένα ενυδρείο με ικανοποιητικά λίτρα και με δυνατότητες να γίνει πολύ ωραίο.
ΟΜΩΣ πριν επισκεφτείς τον πετσοπά καλό είναι να ρωτάς εδώ τι να αγοράσεις για να βοηθήσουμε όσο μπορούμε για το καλύτερο.
Απ' ότι μπορώ να δω έχεις κάνει μια ψαρόσουπα με διάφορα είδη ασύμβατα και σε λάθος αναλογίες.
Πες μας αν ξέρεις τι ψάρια έχεις και από πόσα.

aqua jimmy 02-10-13 20:51

Επειδή βαρέθηκα να.βλέπω να.διορθώνεται πάντα τον.κόσμο σε όλα τα φορουμς όλοι για ψαροσυνθεσεις και για το ενυδρείο τους , να.λέτε την γνώμη σας τι θα κάνατε εσείς και τίποτα άλλο !!! Αν.ο.άλλος θέλει να.έχει καρχαρία σε 500 λίτρα θαλασσινού η όχι είναι δικαίωμα του.ασχετος αν είναι λάθος η όχι !!! Αν κάποιος θέλει να ρωτήσει την γνώμη σας θα το.κάνει αλλά.σταματήστε να κριτηκαρετε.λες και είστε όλοι σούπερ επαγγελματίες και γνώστες στα πάντα !!! Ο καθένας να.κοιτάει το δικό του ενυδρείο όπως θέλει να το.χει και όχι τα αλλα!!!

mixalhs89 02-10-13 21:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aqua jimmy (Μήνυμα 789630)
Επειδή βαρέθηκα να.βλέπω να.διορθώνεται πάντα τον.κόσμο σε όλα τα φορουμς όλοι για ψαροσυνθεσεις και για το ενυδρείο τους , να.λέτε την γνώμη σας τι θα κάνατε εσείς και τίποτα άλλο !!! Αν.ο.άλλος θέλει να.έχει καρχαρία σε 500 λίτρα θαλασσινού η όχι είναι δικαίωμα του.ασχετος αν είναι λάθος η όχι !!! Αν κάποιος θέλει να ρωτήσει την γνώμη σας θα το.κάνει αλλά.σταματήστε να κριτηκαρετε.λες και είστε όλοι σούπερ επαγγελματίες και γνώστες στα πάντα !!! Ο καθένας να.κοιτάει το δικό του ενυδρείο όπως θέλει να το.χει και όχι τα αλλα!!!

Για ποιόν λόγο; Κι εγώ είχα φτιάξει το ενυδρείο μου με έναν τρόπο που μ' άρεσε έτσι όπως ήταν. Όμως μπαίνοντας εδώ και κάτω από τις παρατηρήσεις πολλών συμφουριτών έκανα κάποιες αλλαγές στο ενυδρείο και έγινε πανέμορφο και κατάλαβα πόσο λάθος ήμουν. Το θέμα είναι να προσπαθείς να προσφέρεις το καλύτερο στα ψάρια σου και όχι το χειρότερο. Και πέρα από αυτό μπάινοντας σε ένα φορουμ είσαι έτοιμος να ακούσεις διάφορες γνώμες (διαφορετικά δεν παρουσιάζεις το ενυδρείου σου ή απλά δεν μπαίνεις καν στο φορουμ αφου δεν έχει να σου προσφέρει τίποτα.).

Κλεόβουλος 02-10-13 21:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aqua jimmy (Μήνυμα 789630)
Επειδή βαρέθηκα να.βλέπω να.διορθώνεται πάντα τον.κόσμο σε όλα τα φορουμς όλοι για ψαροσυνθεσεις και για το ενυδρείο τους , να.λέτε την γνώμη σας τι θα κάνατε εσείς και τίποτα άλλο !!! Αν.ο.άλλος θέλει να.έχει καρχαρία σε 500 λίτρα θαλασσινού η όχι είναι δικαίωμα του.ασχετος αν είναι λάθος η όχι !!! Αν κάποιος θέλει να ρωτήσει την γνώμη σας θα το.κάνει αλλά.σταματήστε να κριτηκαρετε.λες και είστε όλοι σούπερ επαγγελματίες και γνώστες στα πάντα !!! Ο καθένας να.κοιτάει το δικό του ενυδρείο όπως θέλει να το.χει και όχι τα αλλα!!!

όπα....είσαι στο φόρουμ μόνο για τις μικρές αγγελίες και στο πρώτο σου ποστ γράφεις για να μας την πεις...-+10
Φίλε όταν γράφει κάποιος εδώ και δείχνει το ενυδρείο του (μάλλον) θέλει και μια δεύτερη γνώμη για να διορθώσει προς το καλύτερο τις επιλογές του.
Επειδή κανείς μας δεν είναι παντογνώστης, μαθαίνουμε απο τις εμπειρίες των άλλων και βοηθάμε τα ζωντανά που φιλοξενούνται στα ενυδρεία να μην θεωρούνται αναλώσιμα όπως το χαρτί υγείας.
Εσένα και τον οποιοδήποτε δεν τον υποχρέωσε κανείς να κάνει κάτι που δεν θέλει :smt118
Κι αν βαρέθηκες άντε καληνύχτα :smt006

ChocolatePuma 02-10-13 21:21

Μην χαλάμε το θεμα του Μινωταυρου...για τον καθένα "διάτοντα" που εμφανίζεται και λέει τα δικά του!:neutral:

@Μινωταυρε, αν θες κάνε μια παρουσίαση όσων βλέπουμε...για να μάθουμε κι εμεις οι νέοι...και να εχουν άποψη οι παλιοι ;)

κ.ω.σ.τ.α.ς. 02-10-13 22:00

.έχει καρχαρία σε 500 λίτρα θαλασσινού.

Η φαλαινα ειναι η καλυτερη επιλογη για 500λιτ( μια μεγαπτεροι):D:smt023:smt023

aqua jimmy 03-10-13 00:09

Καταρχάς μιλάς σαν. Παιδάκι με.σχεδόν χωρίς νοημοσύνη αν.νομίζεις ότιμπορείς να.κρίνειΣ τη εμπειρία έχω εγώ !!! Το.ότι είναι αυτό το.πρώτο ποστ δεν έχει λέει τίποτα !!! Ασχολούμαι με τα ενυδρεία από 15 χρόνων οι γνώσεις μου είναι για μένα και για όποιον θέλει να ρωτήσει κάτι αν δε ξέρει. δε κάθομαι να κρίνω κανέναν είτε αρχάριο είτε έμπειρο. Η.οποιονδήποτε γενικά !!! Να μάθετε όλοι σαΣ να.κάνετε το.ίδιο σαν.ενήλικες που.είστε !!! Όποιος κατάλαβε κατάλαβε δε κάθομαι άλλο να.εξηγώ γιατί εσείς γενικά μόνο.διαφωνίες ξέρετε να.κάνετε!!! Όταν θα ωριμάσετε και θα δείτε τα.πράγματα σφερικα και.όχι όπως θέλει ο καθένας θα καταλάβετε τι εννοώ ευχαριστώ πολύ καλό σας βράδυ.και καλή.συνέχεια με το χόμπυ!!!

Nick74 03-10-13 00:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aqua jimmy (Μήνυμα 789630)
Επειδή βαρέθηκα να.βλέπω να.διορθώνεται πάντα τον.κόσμο σε όλα τα φορουμς όλοι για ψαροσυνθεσεις και για το ενυδρείο τους , να.λέτε την γνώμη σας τι θα κάνατε εσείς και τίποτα άλλο !!! Αν.ο.άλλος θέλει να.έχει καρχαρία σε 500 λίτρα θαλασσινού η όχι είναι δικαίωμα του.ασχετος αν είναι λάθος η όχι !!! Αν κάποιος θέλει να ρωτήσει την γνώμη σας θα το.κάνει αλλά.σταματήστε να κριτηκαρετε.λες και είστε όλοι σούπερ επαγγελματίες και γνώστες στα πάντα !!! Ο καθένας να.κοιτάει το δικό του ενυδρείο όπως θέλει να το.χει και όχι τα αλλα!!!


Λαθος φορουμ βρηκες.
Τετοιες υποδειξεις μπορει να στεκουν ανετα στο αγαπημενο σου φορουμ ενυδρειομαγαζοφιλων αλλα οχι εδω.
Εδω πρωτιστως υπερεχει η ευζωια των ψαριων κι οχι οι τσεπη του καθε κακου επαγγελματια
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aqua jimmy (Μήνυμα 789685)
Ασχολούμαι με τα ενυδρεία από 15 χρόνων


κι απο 6 να ελεγες θα το πιστευα απολυτα...
οταν η δασκαλα ελεγε πως χρησιμοποιουνται τα σημεια στιξεις εσυ σκεφτοσουν πως θα ποιασεις τον καρχαρια για να στολισεις το κουβαδακι σου...


ε μα πια, οκ ειμαι ανορθογραφος, αλλα οχι σε τετοιο σημειο ...φανταζομαι

aqua jimmy 03-10-13 00:19

Μόλις αποδείξατε ότι.είστε παιδάκια και χάνω το.χρόνο μου !!! Γράφω από.κινητό πρώτον και δε.κάθομαι να.διορθώνω τόνους , δεύτερον το.μόνο.που ξέρετε είναι να .προσπαθείτε να την πείτε στον άλλον και.όχι να.καταλάβετε τι πάει να σας πει!!! καλό σας βράδυ αυτό.είναι.το.τελευταίο ποστ γενικά σε.αυτό το.φόρουμ τώρα κατάλαβα γιατί συνχομπιστες φεύγουν απ'τα φορουμς για τέτοιους ανθρώπους σαν εσάς !!! Καλή νύχτα

Nick74 03-10-13 00:23

ΟΧΙΙΙΙ ΜΗ ΦΕΥΓΕΙΙΙΙΣΣΣ


ΠΕΣ ΜΟΥ ΔΑΣΚΑΛΕ
ΠΕΣ ΜΟΥ ΤΑ ΚΡΥΦΑ ΜΥΣΤΙΚΑ ΤΩΝ ΕΝΥΔΡΕΙΩΝ

Αν. ΑρΧισω. νΑ βΑζω. Τελειες οΠου. Να ναι θα. Γινω.ΚαλυΤερος?

Skydiver 03-10-13 00:25

Όρεξη που την έχεις βραδιάτικα... :smt015
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nick74 (Μήνυμα 789692)
ΟΧΙΙΙΙ ΜΗ ΦΕΥΓΕΙΙΙΙΣΣΣ


ΠΕΣ ΜΟΥ ΔΑΣΚΑΛΕ
ΠΕΣ ΜΟΥ ΤΑ ΚΡΥΦΑ ΜΥΣΤΙΚΑ ΤΩΝ ΕΝΥΔΡΕΙΩΝ

Αν. ΑρΧισω. νΑ βΑζω. Τελειες οΠου. Να ναι θα. Γινω.ΚαλυΤερος?

Τώρα δεν θα με παίρνει ο ύπνος.... :smt082


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:29.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02800 seconds with 11 queries