Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ψάρια και φυτά Ελλάδας και Ευρώπης (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=151)
-   -   βουτια στον Αχεροντα για να δουμε τα ψαρια κ το βιοτοπο τους (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=97784)

kgf12345 16-07-17 07:42

βουτια στον Αχεροντα για να δουμε τα ψαρια κ το βιοτοπο τους
 
10 Συνημμένο(α)
τα γραφω τωρα που μου ειναι φρεσκα για να μην τα ξεχασω...
η βουτια στο σημειο που ονομαζεται "πυλες του Αδη".

ειδα δυο ειδη αν και σιγουρα υπαρχουν περισσοτερα.
περσυ στο ιδιο σημειο οπου η σταθμη του νερου ηταν ψηλοτερα και το νερο πιο κρυο με μεγαλυτερη ροη,ειχα δει και πεστροφες πχ.

τα δυο ειδη που ειδα κολυμπουσαν μαζι.
αν και το ενα(το πιο μεγαλο) κινουνταν πιο κοντα στο βυθο.
ο βιοτοπος αποτελειται απο ποταμισιες πετρες (οι περισσοτερες ασβεστολιθικες),λασπη,ξυλα και φυλλα πλατανου και σκληθρου και αρκετη αλγη.τα ψαρια κινουνταν πολυ στα σημεια με τις πετρες και ειδικα το μεγαλυτερο ειδος απτα δυο τρεφονταν απο τις αλγες πανω τους.
η θερμοκρασια του νερου περιπου στους 15 βαθμους με μικρη εως μετρια σχετικα ροη.(δυστυχως δεν ειχα το tds meter μαζι μου:( )

τα ψαρια κινουνταν κυριως στα σημεια με τη χαμηλοτερη ροη, ενω ο γονος ερχοταν πανω μου κατα εκατονταδες και με τσιμπαγε πολυ ελαφρα(σχεδον ευχαριστα:D).

το βαθος στα σημεια οπου τα ειδα σε μεγαλους αριθμους,απο μισο εως εναμιση περιπου μετρο.

kgf12345 16-07-17 07:58

9 Συνημμένο(α)
μερικες ακομα.

τα ειδη στις φωτογραφιες μου φαινονται για τα Pelasgus thesproticus τα μικρα (απο 2 εως 4-5 εκατοστα μηκος)
και τα μεγαλυτερα Barbus rebeli (?) απο 5 εως 10-12 εκατοστα.

αν τα αναγνωριζει κανεις καπως αλλιως, ας το πει:)

Undertaker 16-07-17 09:52

Μπράβο Γιώργο, ευχαριστούμε για τις πληροφορίες. Προσωπικά, ζηλεύω πολύ τις εξορμήσεις σου!!!

tsala 16-07-17 10:10

ωραιος Γιωργη! ευχαριστουμε!

kgf12345 16-07-17 10:11

νασαι καλα πανο,ευχαριστω πολυ!:)
ηταν πραγματι πολυ ομορφα.

janickrules 16-07-17 10:26

φανταστικα!
ευχαριστουμε!

Κλεόβουλος 16-07-17 10:35

Να που καμιά φορά αξίζει να διαβείς και τις "πύλες του Άδη" ως άλλος Ηρακλής :)
Ευχαριστούμε Γιώργη για την όμορφη βόλτα!

Τάκης 16-07-17 10:58

Βάζω στοίχημα Γιώργο πως μόλις σε είδε ο Κέρβερος σου κούναγε την ουρά :D
Φοβερό μέρος, φανταστική εμπειρία,
έχω πάει 2 φορές και θα πήγαινα πολλές ακόμα

Λάμπρος.Τ 16-07-17 11:13

Ένα πραγμα μονο θα σου πω......+-3 Respect !!!
Εχω πάει 3 φορες και τις 3 Αυγουστο και τα πόδια μου αντεξαν κάνα 5λεπτο πριν βγω γιατι δεν τα ενιωθα απο το κρυο.
Όχι να κανω και βουτιες.

Demetra 16-07-17 13:49

πολύ όμορφα ψάρια και όμορφες φωτογραφίες! Εύχομαι να είχα και εγώ μία υποβρύχια κάμερα...:grin:

kgf12345 16-07-17 14:15

δημητρα αυτη που εχω εγω εχει γυρω στα 100-150 ευρω.(ειναι παλιοτερο μοντελο)
η πιο καινουρια της πανασονικ εχει 250 καινουρια.οταν πηρα τη δικια μου ειχε 400...
σιγα σιγα,ισως μπορεις να τα μαζεψεις τα λεφτα;)

globalzero 17-07-17 17:15

θέλει μια σκούπα βυθού πάντως :grin:

πολύ όμορφες φωτογραφίες ευχαριστούμε.

Χρηστος Ζ. 20-07-17 14:11

μπραβο ρε γιωργο, εγω δεν βουτηξα στον αχεροντα προτιμησα την παραλια αμμουδιας:D

το ενα ψαρι ειναι σιγουρα μπριανα (barbus) και σε μεγαλυτερη ηλικια χανει τις βουλες που εχει και σκουραινει αρκετα.

στον αγραφιωτη ποταμο εχω δει μπριανες που κοκκινιζουν ελαφρα αναλογα οπως τις χτυπαει ο ηλιος και εδω στον Αλιαρτο το χρωμα τους ειναι προς το προς το γκρι ανοιχτο. παντα για ενηλικα ψαρια.

amalia 21-07-17 14:32

Εκπληκτικο ποταμι, ειδικα εκει στις Πυλες που εχει τις φυσικες λιμνες με βαθος ειναι υπεροχα!

Εχω παει τοσες φορες και δε σκεφτηκα ουτε μια να δω τι ψαρια υπαρχουν...Ευχαριστουμε πολυ :)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:30.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01378 seconds with 11 queries