Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Βαψιμο ή αφισα ? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=99474)

michalos 16-01-18 10:24

Βαψιμο ή αφισα ?
 
Καλημερα, εχω βαλει στην πλατη αφισα μαυρη ,αλλα ειδα οτι οι περισοτεροι βαφουν με πλαστικο χρωμα την πλατη
Σκεφτομαι να βγαλω την αφισα και να βαψω την πλατη γιατι οταν κοιταζω απο γωνια το ενυδρειο η πλατη φαινεται σαν καθρεπτης και διαβασα οτι με το βαψιμο κοβονται οι αντανακλασεις. Ισχυει?
Επισης το πλαστικο χρωμα χαλαει (ξεφτιζει) ή ξεφλουδιζει μετα απο καιρο?
Ποια τα υπερ κ κατα βαψιμο vs αφισα?

Τάκης 16-01-18 10:34

Το βάψιμο αν δεν το πειράξεις θα αργήσει πολύ να χαλάσει,
και το πλαστικό χρώμα έχει λιγότερες αντανακλάσεις.
Επίσης θα αντέξει αν πέσει καμιά σταγόνα με νερό, ενώ στο χαρτόνι θα φαίνεται.

WiSe 16-01-18 10:59

Αυτοκολλητο στο χρωμα που θελεις :)

delta66 16-01-18 11:01

Εγω δεν το σκεφτομαι καν οταν στηνω ενυδρειο.
Παιρνω το σκαφακι, το ρολακι και τη πλαστικη μπογια και περναω 3 χερια μαυρο χρωμα.

Τάκης 16-01-18 11:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 1033059)
Εγω δεν το σκεφτομαι καν οταν στηνω ενυδρειο.
Παιρνω το σκαφακι, το ρολακι και τη πλαστικη μπογια και περναω 3 χερια μαυρο χρωμα.

Ετσι :)

Μπάμπης 16-01-18 11:46

Εγω που εβαλα σε ενα ενυδρειο πλαστικο χρωμα στην εβδομαδα που πηγα να το μετακινήσω γδαρθηκε.
Προτεινω αν και κοστιζει λιγο παραπανω αυτοκολιτο βυνιλιο τετοιο που βαζουν στις φωτινες επιγραφες

michalos 16-01-18 12:50

ευχαριστω, αυτοκολλητο δυσκολο να μπει , θα κανω το βαψιμο οπως ειναι χωρις να το αδειασω ,εχει περιπου10 εκ αποσταση απο τον τοιχο θα κολλησω πλαστικο στον τοιχο να μην βαφτει

WiSe 16-01-18 13:04

Το αυτοκολλητο ειναι το πιο ευκολο στην τοποθετηση παντως.... ψεκαζεις το αυτοκολλητο και το γυαλι με καθαρο νερο ή σαπουνονερο (καλυτερα) παιρνεις μια καρτα πιστωτικη αχρηστη και το στρωνεις πανευκολα σε 5 λεπτα.

Μπάμπης 16-01-18 13:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από WiSe (Μήνυμα 1033083)
Το αυτοκολλητο ειναι το πιο ευκολο στην τοποθετηση παντως.... ψεκαζεις το αυτοκολλητο και το γυαλι με καθαρο νερο ή σαπουνονερο (καλυτερα) παιρνεις μια καρτα πιστωτικη αχρηστη και το στρωνεις πανευκολα σε 5 λεπτα.

Ετσι ακριβως. Απλα προσοχη να μην εχει μυτες η καρτα και το χαραξει.

delta66 16-01-18 15:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Μπάμπης (Μήνυμα 1033066)
Εγω που εβαλα σε ενα ενυδρειο πλαστικο χρωμα στην εβδομαδα που πηγα να το μετακινήσω γδαρθηκε.
Προτεινω αν και κοστιζει λιγο παραπανω αυτοκολιτο βυνιλιο τετοιο που βαζουν στις φωτινες επιγραφες

Εγω τα εχω χρονια βαμμενα, εχουν πεσει νερα, εχω κανει εργασιες απο πισω κλπ, δεν εχουν παθει τιποτα.
Η μπογια κανει 2-3 ευρω και σκαφακι ρολακι αλλα τοσα

michalos 16-01-18 15:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από WiSe (Μήνυμα 1033083)
Το αυτοκολλητο ειναι το πιο ευκολο στην τοποθετηση παντως.... ψεκαζεις το αυτοκολλητο και το γυαλι με καθαρο νερο ή σαπουνονερο (καλυτερα) παιρνεις μια καρτα πιστωτικη αχρηστη και το στρωνεις πανευκολα σε 5 λεπτα.

Ναι αλλα πρεπει να εχεις χωρο να το κανεις αυτο
Ειναι 10 εκ απο τον τοιχο (και λιγοτερο)
Εκτος αν ειχα χερι λαστιχο
Με το βαψιμο μπορω να βαλω το ρολλο σε μικρο κονταρι

tanganyika 16-01-18 16:45

...
 
αυτοκολλητο βυνιλιο που μπορουμε να βρουμε ? και αν θελουμε να το αφαιρεσουμε αφαιρειται ευκολα ?

ΔημήτρηςΤ 16-01-18 16:49

Το βαζεις κ το βγαζεις πανευκολα.αντανακλασεις, νερα ,δεν εχει πρόβλημα.βεβαια κ η βαφη ειναι καλη λυση.

tanganyika 16-01-18 16:51

..
 
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΔημήτρηςΤ (Μήνυμα 1033099)
Το βαζεις κ το βγαζεις πανευκολα.αντανακλασεις, νερα ,δεν εχει πρόβλημα.βεβαια κ η βαφη ειναι καλη λυση.

Ευχαριστω αδερφε μου ! θα το εβαφα απλα επειδη ειχα χαρτονι και ειχα κατι θεματα και πλεον με γεματο ενυδρειο δεν υπαρχει χωρος να μπει χερι να βαφτει , θα παμε σε αυτοκολλητο !

ΔημήτρηςΤ 16-01-18 16:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tanganyika (Μήνυμα 1033100)
Ευχαριστω αδερφε μου ! θα το εβαφα απλα επειδη ειχα χαρτονι και ειχα κατι θεματα και πλεον με γεματο ενυδρειο δεν υπαρχει χωρος να μπει χερι να βαφτει , θα παμε σε αυτοκολλητο !

ποσο θες;;;κ τι χρωμα;;;

tanganyika 16-01-18 17:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΔημήτρηςΤ (Μήνυμα 1033101)
ποσο θες;;;κ τι χρωμα;;;

105 cm * 47 cm σε μαυρο ψαχνω Δημητρη

alexkotsis 16-01-18 17:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tanganyika (Μήνυμα 1033098)
αυτοκολλητο βυνιλιο που μπορουμε να βρουμε ? και αν θελουμε να το αφαιρεσουμε αφαιρειται ευκολα ?

Εγώ έβαλα αυτό

Τέλεια εφαρμογή με azax.

ΔημήτρηςΤ 16-01-18 17:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tanganyika (Μήνυμα 1033104)
105 cm * 47 cm σε μαυρο ψαχνω Δημητρη

ειμαι ζωγραφου αν μπορεις ελα να σ δωσω.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tanganyika (Μήνυμα 1033104)
105 cm * 47 cm σε μαυρο ψαχνω Δημητρη

ειμαι ζωγραφου αν θες ελα να σ δωσω.

michalos 16-01-18 17:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tanganyika (Μήνυμα 1033100)
Ευχαριστω αδερφε μου ! θα το εβαφα απλα επειδη ειχα χαρτονι και ειχα κατι θεματα και πλεον με γεματο ενυδρειο δεν υπαρχει χωρος να μπει χερι να βαφτει , θα παμε σε αυτοκολλητο !

Το αυτοκολλητο πως θα το στρωσεις με καρτα αφου δεν μπαινει χερι?

tanganyika 16-01-18 18:48

..
 
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από michalos (Μήνυμα 1033108)
Το αυτοκολλητο πως θα το στρωσεις με καρτα αφου δεν μπαινει χερι?

ε με την καρτα κουτσα στραβα θα το κανω σιγα-σιγα απο δεξια-αριστερα απο πανω κλπ(δεν ειπα οτι κολαει στον τοιχο ) , οταν δεν εχεις χωρο ομως πως θα πας να βαλεις μπογιες ? απλη λογικη μαζι με το τζαμι θα σταζουν και στους τοιχους .. στο κατω-κατω θα βαλω αγγελια να ερθει καποιος που εχει λεπτα χερια ! :D:D:D

χωρις πλακα τωρα ισως δεσω την καρτα σε κανα ξυλο με καποιο τροπο ωστε να την περασω και στα σημεια που δεν φτανω .

michalos 16-01-18 19:27

Την μπογια σκεφτηκα να κολλησω με ταινια στον τοιχο ναυλον (πισω απο το ενυδρειο) ωστε να μην βαφτει
και στο πατωμα αλλο ενα κομματι στο μηκος του ενυδρειου .Σακκουλα σκουπιδιων ανοιγμενη κανει
Με μικρο ρολακι (και κονταρι) δεν τρεχει η μπογια αν βγαζεις πανω το δοχειο την περισσια μπογια πριν βαψεις
Για το βυνιλιο σκεφτηκα μπορεις να βαλεις εργαλειο που καθαριζουν τα τζαμια (λεπτο κ μικρο) με κονταρι και να το τραβας να στρωνει την επιφανεια του

delta66 16-01-18 20:25

ΠΟσα λιτρα ειναι το ενυδρειο?

michalos 16-01-18 20:27

Βρηκα βυνιλιο αυτοκολληλο 5 ευρω το μετρο , αυτο που χρησιμοποιουν για γραμματα σε βιτρινες . Κανει?
Μια χαζη ερωτηση: Αφου ειναι αυτοκολλητο το νερο που ριχνουμε πριν το κολλησουμε δεν χαλαει την κολλα?

ΔημήτρηςΤ 16-01-18 22:11

Οχι πολυμεριζεται.

Μπάμπης 16-01-18 22:19

Σε ένα μπουκάλι με ψεκαστιρι βάλε νερό και μια σταγόνα απορρυπαντικο για τα πιάτα. Ίσα ίσα που θα ψεκασεις να βραχει η επιφάνεια του αυτοκόλλητου.

Καλύτερα το αυτοκόλλητο βρεξε ώστε να μη κολλήσει μεταξύ του στη διαδικασία μεταφοράς

ΔημήτρηςΤ 16-01-18 22:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Μπάμπης (Μήνυμα 1033194)
Σε ένα μπουκάλι με ψεκαστιρι βάλε νερό και μια σταγόνα απορρυπαντικο για τα πιάτα. Ίσα ίσα που θα ψεκασεις να βραχει η επιφάνεια του αυτοκόλλητου.

Καλύτερα το αυτοκόλλητο βρεξε ώστε να μη κολλήσει μεταξύ του στη διαδικασία μεταφοράς

Κ το βυνιλιο κ το γυαλι καταβρεχουμε ,με αυτον το τροπο το παμε δεξια αριστερα οπως θελουμε οταν το βαλουμε ακριβως οπως το θελουμε αρχιζουμε κ βγαζουμε το νερο.αν κατι στραβωσει το ξεκολαμε δεν παθαινει τιποτα οσες φορες κ να το κανουμε.αν μεινουν σ καποια σημεία λιγο νερο,με μια καρφιτσα το τρυπαμε κ βγαζουμε απο εκει το νερο.

alexkotsis 16-01-18 23:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από michalos (Μήνυμα 1033162)
Βρηκα βυνιλιο αυτοκολληλο 5 ευρω το μετρο , αυτο που χρησιμοποιουν για γραμματα σε βιτρινες . Κανει?
Μια χαζη ερωτηση: Αφου ειναι αυτοκολλητο το νερο που ριχνουμε πριν το κολλησουμε δεν χαλαει την κολλα?

Στο έγραψα και πιο πάνω..

https://www.leroymerlin.gr/gr/diakos...45cm-61232731/

KostasGR 16-01-18 23:56

Αν δεν εχεις χωρο να το δουλεψεις δεν θα κανεις καλη εφαρμογη καθ θα εχεις ατέλειες που φαινονται ασχημα. Βαφη μονο

stanisalus18 17-01-18 06:38

+1 στο βαψιμο, θεωρω πως ειναι πολυ ευκολο ακομα και για καποιον που ασχολειται πρωτη φορα. Δεν ειναι και μεγαλο το κοστος του.

Καλημερα να εχετε ολοι παιδια.

michalos 17-01-18 09:42

Ευχαριστω για τις απαντησεις!
Τελικα αποφασισα και πηρα βυνιλιο (4 ε εκανε τελικα) και θα κανω σωστη εγκατασταση και δεν θα στριμοχτω με αμφιβολα αποτελεσματα. Εκανα δοκιμη να περασω το ρολακι και δεν βολευε καθολου ,το πλατος δεν ειναι καν 10 εκ , 7-8 ειναι
Θα αφησω λιγο νερο στο ενυδρειο (10%) ,ειναι 150 λιτρα συνολικα (140 νερο περιπου εχει)
και θα βγαλω τις πετρες μην πλακωσω τα ψαρια
Η βαση ευνοει την μετακινηση γιατι εχει ξυλο στον πατο και παταει οποτε θα το γυρισω λιγο κανενα μετρο προσεκτικα απο την μια μερια για να κανω σωστη δουλεια
Μου εδωσαν και οδηγιες για την τοποθετηση στο βυνιλιο και λενε 20% αζαξ να βαλω στο διαλυμα ,τωρα αν σαπουναδα ή αζαξ κανουν ιδια δουλεια δεν ξερω


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:04.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02403 seconds with 11 queries