Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία ποταμών Αφρικής - Μαδαγασκάρης (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=125)
-   -   100lt hemichromis lifallili (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=45674)

platy 08-11-10 14:00

100lt hemichromis lifallili
 
2 Συνημμένο(α)
παρουσιαζω λοιπον και γω ενα ακομα ενυδρειακι που τρεχει ενα 3μηνο και εχει μεσα 1ζευγαρι λιφαλλιλι και τα μικρα του :
Πληροφορίες

Διαστάσεις:80x45x50
Όγκος:100lt Κατηγορία:βιοτοπικο (σχεδον)
Φυτά:valisneria,anubia (προσεχως)
Ψάρια / Άλλα είδη:lifallili
Διακοσμητικά υλικά:πέτρες
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο:μαυρο χαρτονι Φωτισμός:1χ18
Διάρκεια φωτισμού:10 ώρες
Φιλτράρισμα:φιλτρο dolhpin Θερμοστάτης:150w Λίπανση:oχι
Παροχή CO2:οχι

Παράμετροι:

pH:8.0
Γενική σκληρότητα (GH):10
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):15
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):10
Αλλαγές νερού:κάθε 10 μέρες 30%
Θερμοκρασία:25
Άλλες πληροφοριες:
Φωτογραφία: οι φωτο ειναι λιγο παλιες (επονται καλυτερες)

Κλεόβουλος 08-11-10 18:18

Αν βάλεις και τα φυτά θα δείξει πιο όμορφο:D
(ph και σκληρότητες νομίζω ότι πρέπει να κατέβουν λίγο)

platy 08-11-10 18:20

χεχε η αληθεια ειναι οτι ειναι τελειως ξερο τωρα !! αλλα εχω καποια ξυλα και κατι φυτακια !! αλλαγες κανω με βρυσης οποτε προστοπαρον θα ειναι κει !!! παντως τα ατιμα τα μωρα μεγαλωνουν πολυ γρηγορα

Κλεόβουλος 08-11-10 18:31

Ψάχνε απο τώρα για τους ανάδοχους "γονείς" γιατί όταν αρχίσουν να γεννάνε τύφλα νάχουν τα convict :D
Είναι πάντως πολύ όμορφα ψαράκια!

platy 08-11-10 18:38

με εχει καταπληξει η συμπεριφορα τους !! τρομερα προστατευτικα,δραστηρια και ενεργητικα ,με φοβερα χρωματα !!! τι να πεις ...ναι οντως ..πρεπει να βρω γονεις χαχαχ :D

nikosm1 08-11-10 19:34

Τα συγκεκριμένα ψαράκια θέλουν σχετικά μαλακό νερό και όξινο pH (γύρω στο 6.5). Είναι κιχλίδες της δυτικής αφρικής και θέλουν διαφορετικές συνθήκες από αυτές των κιχλίδων στις κατακρημνησιγενείς λίμνες (Μαλάουι, Ταγκανίκα, Βικτώρια).
Χρησιμοποίησε λοιπόν λιγότερες πέτρες, βάλε λίγα ξύλα και αρκετές ανούμπιες και θα χαίρεσαι αυτά τα υπέροχα ψαράκια.
Επίσης το μήκος μου φαίνεται μικρό. Εγώ τα είχα σε 70 cm μήκους ενυδρείο (100 lt) και μόλις τα έβαλα σε 100 cm μήκος (200 lt), άλλαξαν συμπεριφορά τελείως.

Πάνος 08-11-10 20:12

απο τα πιο εντονως χρωματισμενα λιφαλιλι που εχω δει!
σου τα ειπε ο νικος για την προελευση και το περιβαλλον...οπως και στα κριμπς και οχι στησιμο οπως τα νταμαρια....
καλες αναπαραγωγες!!!:p

Dimis 08-11-10 21:44

Πανεμορφα χρωματα!Να χαιρεσαι τα μικρα.
Οπως σου ειπαν και οι αλλοι,αν και τα ξερεις απο μονος σου για το σκληρο νερο.
Συνεχισε με βρυσης,εφοσον δεν γινεται αλλιως,αλλα αφαιρεσε οτιδηποτε ασβεστολιθικο και προσθεσε ξυλα και κανα φυτο.

blackghost7 08-11-10 21:56

Πολυ καλη προσπαθεια.

Καθοτι εχω μια μιλρη εμπειρια με το ειδος πριν καποιο καιρο να ξερεις οτι σε ενυδρειο με μηκος δειχνουν σαν συμπεριφορα.
Οτιδηποτε αλλο βαλεις μεσα απλα θα φονευθει συντομα και ας ειναι απο το ιδιο ειδος εστω και θυληκο.
Επισης αν αρχισουν οι γεννες απλα δεν σταματουν....!

Απο φυτα μπορεις να βαλεις ανουμπιες, κρυπτοκορινες καλα στερεωμενες καθως πεφτει πολυ σκαψιμο!

Υ.Γ. 2 αναφορες δικες μου... Οπως ειπαμε ειναι δολοφονοι. Χαρακτηριστικα ανφερω οτι η θυληκια μολις εγινε ζευγαρι με τον αρσενικο σκοτωσε το δευτερο θηλυκο (Ζηλια?!:D)

Ακομα γενουσανε καθε 25 μερες και με επιτυχια αλλα αν δεν εβγαζα τα μικρα που ηδη κολυμπουσαν ελευθερα για 2-3 μερες μετα εξαφανιζονταν!:confused:
Το εψαξα πολυ φυλαξα καραουλι την νθχτα ολοκληρη και το πορισμα βγηκε.
Το ζευγος που ηταν ιδιατερα προστατευτικο σε ολη την γεννα σε σημειο να τσιμπανε και το χερι μου οποτε το εβαζα μεσα πχ για να ξαναφυτεψω μια ριζα που βγηκε οταν τα μικρα αρχιζαν να κολυμπουν ελευθερα και να τρωνε τροφη σκονη ή αρτεμια ο πατερας τα ετρωγε!zw και αυτο για να σταματησει η θηλυκια να ασχολειται μαζι τους και να την ξαναζευγαρωσει:smt052:grin::smt120

Αυτο εγινε συνεχομενα για κανα εξαμηνο και ειναι καρατσεκαρισμενο οποτε η μοναδικη λυση ηταν να βγαλω τα μικρα σε αλλο ενυδρειο οταν πλεον κολυμπουσαν σχετικα μονα τους να προλαβω το επομενο ζευγαρωμα....

Υ.Γ. Ελπιζω να βοηθησα

zweet 08-11-10 22:28

πολυ ομορφα!!

platy 08-11-10 23:55

ευχαριστω για τις συμβουλες παιδια!! θα ανεβασω συντομα μερικες φωτο ακομα ...τα ψαρακια τα αγορασα συνολο 4 (για να βγει ζευγαρι) .Τις 5 πρωτες μερες ηδη ειχε σχηματιστει αλλα λογω μειωμενου χρονου δεν εδινα πισω τα αλλα 2 ψαρακια ...Βεβαια οχι μονο ειχα γεννες αλλα και οι συμπεριφορα του ζευγαριου δεν ηταν ακρως φονικη απεναντι στα αλλα δυο!!! ελπιζω να καταφερω να το κανω οπως το εχω στο μυαλο μου (με διαφορα φυτακια )

Roussaks 09-11-10 10:45

Εισαι ΤΡΕΛΟΣ εβαλες αυτους τους δεμωνους στο ενυδρειο!!!
Μην πας για γεννες ΞΕΧΝΑ ΤΟ !!!

Εμπειριες μου με τα λιφαλιλι !!!
1η εμπειρια !!!
Σαν αρχαριος τα ειχα με Οσκαρ και εναν τεραστιο πλακοστομο , σε περιοδο γεννας 2 οσκαρ και ο πλακοστομος ηταν στριμογμενα στο 1/3 του ενυδρειου , το θυλικο μου μολις εκαναν κινηση εφευγε βολιδα και τους μουντερνε αγρια !!!
2η εμπειρια !!!
Λεω να παω για γεννα ,ενα 60αρι γεμισε απο δ'αυτα !!! Ανθρωπος να μην τα θελει!!!! Τελικα...ενα ΣΚ απουσιας μου απο το σπιτι και το φιλτρο βουλεσε εχασα ολοι την γεννα μαζι και τον αρσενικο ,εμεινε το θυλικο , που τωρα το εχει ο michael151 με ΓΕΝΝΑ !!!!!!!!

Αρα αν πας για γεννες περιμενε λιγο καιρο 1-2 βδομαδες που θα εχουν γεννηθει και βαλε αγγελια γιατι αλλιως μετα θα τρεχεις και δεν θα φτανεις !!!!

Για να γεννησουν θελουν μια πετρα ή ενα μερος υσιχο και θα τα βρουν αυτα !!!
Τροφη , παουντερ για τα νεογεννητα ...παρε την γιατι μες στην βδομαδα στανταρ θα γεννησουν .
Α! γιατι πηρες 4 ειναι ευκολο να ξεχωρισει φυλο , απο την γωνια του ραχιου πτερυγιου αν ειναι μυτερη ή αν ειναι στρογγυλη !

platy 09-11-10 11:46

ευχαριστω για τις διευκρινησεις αλλα πιστευω οτι θα τα καταφερω !! :D οσον αφορα την αγγελια για τα μικρα οντως θα βαλλω απλα προσπαθω να δω αν θα τα καταφερουν ...για το φαγητο φτιαχνω αρτεμιες καθε μερα (και εχω 3 τροφες για μωρα (σε σκονη) απο παλαιοτερες αναπαραγωγες(σκαλαρια,) !!4 πηρα γιατι στο μαγαζι ηταν πολλα στο ενυδρειο,ηταν αχρωμα(λογω στρεςς) και ηξερα οτι γινεται ετσι(ξεχωριζουν μονα τους)

fishme1 09-11-10 13:45

Πολυ ωραια ψαρια εχεις
Θα ηθελα μια 6αδα οταν τα δωσεις τα μωρα

οπως σου ειπανε βαλε περισσοτερα φυτα και κανενα ξυλο
οι πετρες αν δεν ειναι ασβεστολιθικες δεν ενοχλουν

καλυτερα ειναι ακομα και αν τα φυλα ξεχωριζουν να περνουμε καμια 6αδα ωστε το ζευγαρι που θα σχηματιστει να ειναι απο δικη του επιλογη , συνηθως αυτα τα ζευγη ταιριαζουν περισσοτερο μεταξυ τους και ειναι πιο ομαλος ο ενγαμος βιος

platy 09-11-10 14:05

3 Συνημμένο(α)
Εγινε νικο !! θα σου κρατησω ;) μερικες φωτο ακομα μετα το φαγητο !

ραφαηλ10 18-12-10 00:29

Πολυ ομορφα τα ψαρακια..!!!!Να σου ζησουν!!!.Να ρωτησω κατι...Τα 100 λιτρα ειναι ενταξει για αυτα τα ψαρια ή ειναι λιγα...?

Dimis 18-12-10 00:48

Για ενα ζευγαρι ειναι ενταξει.

platy 26-01-11 11:30

ενα μικρο update με(εκτος απο τις φωτο των ψαριων σχετικα παλια του ενυδρειου ) ,με τα εντονα χρωματα του ζευγαριου :D και ενα μικρουλη http://img248.imageshack.us/img248/6189/img5072e.jpg
http://img824.imageshack.us/img824/9109/img5077w.jpg
http://img232.imageshack.us/img232/6807/img5070n.jpg
http://img833.imageshack.us/img833/6923/img5071w.jpg

Dimis 26-01-11 14:40

Mια χαρα τα λιφα...
Τελειο χρωμα!
Και ο μικρος κουκλος ειναι.

platy 26-01-11 21:55

:DDDD
-------------------------
ε λοιπον..λιγες ωρες μετα,ειχαμε γεννα ..!!! να δω τι θα πρωτοκανω τωρα:smt120

Γιώργος Κ 26-01-11 22:36

Ομορφααααααα !!!! :p:p

:smt041:smt041:smt041

platy 26-01-11 22:46

να σαι καλα γιωργη !!

frits 28-03-11 20:08

Κάποτε ήθελα να στήσω ένα ενυδρείο μόνο με αυτά τα ψαράκια, τα έχω πολύ άχτι! Πανέμορφα είναι να χαίρεσαι τα μικρά!!! :smt109


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:59.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01845 seconds with 11 queries