Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Κιχλίδες ποταμών Αφρικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=122)
-   -   kribensis (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=35473)

theodoros 16-11-09 13:15

kribensis
 
Καλημέρα σε όλους...

Έχω ένα ζευγάρι kribensis σε ένα 60λιτρο ενυδρείο και τσακώνονται κάθε μέρα...
τα έχω μαζί περίπου 4 μέρες και δεν έχουν σταματήσει καθόλου το "ξύλο"...

Το θηλυκό προσπαθεί να εντυπωσιάσει τον αρσενικό αλλά όταν τον πλησιάζει την κυνηγάει και την διώχνει…
Τι μπορεί να φταίει? Και τι μπορώ να κάνω?
Μέσα στο ενυδρείο εχω και 4 cory...

(Να πω ακομα οτι το αρσενικο είναι περιπου στα 6cm (λίγο μικρο ακομα)... και το θηλυκό στα 5cm)

lucky13 16-11-09 13:38

60lt ειναι πολυ οριακό για ειναι ζευγάρι kribs με την προϋπόθεση οτι θα ειναι πυκνοφυτεμένο και χωρις αλλα ψαρια μεσα! Ειναι σύνηθες το αρσενικο να κυνηγάει το θηλυκό αν δεν τα εχουν βρει και υπαρχει περιπτωση να μην τα βρουν και ποτε, το θεμα ειναι οτι σε ενα τοσο μικρο ενυδρειο το θηλυκό δεν εχει και πολλά μερη να κρυφτεί που σημαίνει οτι θα την κυνηγάει συνέχεια στρεσάροντας την και με ολα τα επακόλουθα αυτου.. Αλλά και να τα βρουν τελικά και αναπαραχθούν το ξύλο θα μεταφερθεί στα cory.

theodoros 16-11-09 13:44

ta cory tha figoun kai tha meinoun mono ta kribs...
exei polles kripsones kai arketa fita mesa to enidreio...
den iparxei kapoios tropos na ta vroune metaksi tous???

lucky13 16-11-09 13:48

Καταρχήν μην γράφεις γκρικλις! Μετα βγαλε τα cory, χαμήλωσε λιγο τα φώτα και βαλτους λιγο ρομαντική μουσική.. =ρ Δεν ξερω απο προσωπική εμπειρία ειχα 2 που δεν τα ειχαν βρει ποτε, αλλαξα το θηλυκό και εγινε η δουλεια. Το πρωτο που εχεις να κανεις παντως ειναι να τα αφήσεις μονα τους.

theodoros 16-11-09 14:13

ok... ;)

ξέρεις μήπως φταίει το οτι ο αρσενικός είναι μικρός ακόμα και δεν εχει ορημάσει???
(είναι το πολύ 6cm)

chris129 16-11-09 18:37

εισαι σιγουρος οτι εχεις ζευγαρι........ βαλε καμια φωτο να δουμε και εμεις

theodoros 16-11-09 19:57

1 Συνημμένο(α)
sorry για την ανάλυση αλλα είναι απο κινητό...
αυτο είναι το ζευγαράκι...
ειναι σίγουρα ζευγάρι???

chris129 16-11-09 20:39

ειναι οντως ζευγαρι απλα προσπαθησε να τους δωσεις μια πιο σκοτεινη φωλια για γινει το ντελαβερη..... για παραδειγμα βαλε καμια καρυδα μιση μεσα

Μίμης 16-11-09 23:14

φιλε μου μου φαινεται και λιγο παραφουσκωμενο γαι φυσιολογικο το θυλικο οποτε μαλλον ειναι εγκυος..:)

theodoros 17-11-09 10:01

και σε μενα μου φαίνεται πολυ χοντρη... οποτε μαλλον να περιμενω γέννα...:grin::grin::grin: θα υπαρξει προβλημα που δεν τα εχει "βρει" με το αρσενικό???

και κατι ακόμα... πριν που ρώτησα οτι μηπως φταίει που ο αρσενικος ειναι ακομα "μικρος" δεν πήρα απάντηση απο κανεναν...
οποτε μαλλον δεν φταίει αυτο...???

Giorgos 17-11-09 10:39

Η θηλυκια σου ειναι ετοιμη και ο αρσενικος ειναι μια χαρα στο μεγεθος. Οι καυγαδες ηταν μαλλον ερωτικα παιχνιδια, οποτε περιμενε λιγο ακομα και θα σου κανουν μια ευχαριστη εκπληξη.

theodoros 17-11-09 10:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Giorgos (Μήνυμα 389839)
Η θηλυκια σου ειναι ετοιμη και ο αρσενικος ειναι μια χαρα στο μεγεθος. Οι καυγαδες ηταν μαλλον ερωτικα παιχνιδια, οποτε περιμενε λιγο ακομα και θα σου κανουν μια ευχαριστη εκπληξη.

ευχαριστώ για την βοήθεια σας....
απλα ανυσηχώ γιατι δεν εχουν σταματήσει καθόλου το κυνηγητό και η θηλυκιά είναι έγκυος απο άλλο αρσενικο... (άν είναι...)
δεν μπορει να ειναι απο τον δικό μου γιατι εχει 5-6 μερες μέσα η θηλυκιά...
δεν θα έχουν πρόβλημα τα μικρα??? μήπως γίνουν μεζές???

Giorgos 17-11-09 11:29

Τα ψάρια δεν μενουν εγκυος οπως συμβαινει στα θηλαστικα.

Απλα ολα τα ενηλικα θηλυκα ψαρια έχουν παντα αυγά (μη γονιμοποιημενα) μεσα στο σωμα τους. Λεμε οτι μια θηλυκια ειναι "ετοιμη" οταν αρχισει να φουσκωνει η κοιλια της (συμβαινει οταν εχει βρει καποιο αρσενικο) και ειναι ετοιμη για αναπαραγωγη μαζι του (αυτο συμβαινει στην περιπτωση των δικων σου ψαριων). Στην αναπαραγωγη, αυτη εναποθετει τα αυγα της (το καθε ειδος προτιμαει διαφορετικα σημεια), τα κριμπενσις το κανουν μεσα σε μια σπηλια, οπου στη συνεχεια ο αρσενικος τα γονιμοποιει.

theodoros 17-11-09 11:37

thanks φίλε μου...
οπότε να περιμένω οτι όπου νά΄ναι θα τα βρούνε και θα εχω μικρα???
και να μην ανυσηχώ για τους τσακωμούς????

Giorgos 17-11-09 16:11

Δεν μπορουμε ποτε να ειμαστε σιγουροι. Το πιθανοτερο ειναι πως ολα θα πανε καλα, αλλα ποτε δεν ξερεις. Αν δεις οτι τα κυνηγητα συνεχιζονται σε τετοιο βαθμο που ο αρσενικος δεν αφηνει τη θηλυκια να φαει, τοτε θα πρεπει να αποχωριστεις ενα απο τα ψαρια σου.

theodoros 18-11-09 14:39

μονο οταν ειναι δίπλα δίπλα την κυνηγάει... και δεν την αφήνει να φάει...
αλλα τις πιο πολλες ώρες ειναι στην μια ακρη ο αρσενικος και στην αλλη η θυληκιά...

chris129 18-11-09 14:47

για να μην γινετε αυτο διμιουργησε μια σπηλια με κατι οπως σου ειπα πιο επανω με καμια καρυδα για να παει μεσα η θυληκια σιγα σιγα θα στωσουν θα δεις μεγαλη διαφορα με την σπηλια που σου λεω

theodoros 18-11-09 15:39

ευχαριστώ και πάλι για την βοηθεια...:):):)

chris129 18-11-09 15:42

το δικο μου ζευγαρι που ειχα εκανε 8 μηνες για να με δωσει γεννα αλλα μετα καθε σαραντα μερες ειχα γεννα ειναι να σου κατσει το ζευγαρι δες το πιο κατω λινκ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=24248

theodoros 23-11-09 09:52

παιδιά μετα απο 10 μέρες ασταμάτητου κυνηγητού...
αποφάσισα και αγόρασα ενα ακομα θηλυκό....
τελικά τώρα το αρσενικό κυνηγαει και τα δύο θηλυκά...
τι αλλο να κανω???

lucky13 23-11-09 12:16

Εκανες οτι χειρότερο μπορούσες να κάνεις.. 1ον γιατι το ενυδρειο σου ειναι πολυ μικρο και 2ον γιατί τα kribs δεν ζουν σε χαρέμι αλλα σχηματίζουν ζευγάρι

theodoros 23-11-09 12:20

έβαλα 2 για να σχηματιστη ζευγαρι και το δευτερο θηλυκο θα το βγάλω οταν γινει...
αλλα δεν θα επρεπε να διαλεξει ενα απο τα δύο???
μπορει να μην θελει καμια???

theodoros 25-11-09 13:53

σήμερα αποφασισα να παρω και ενα αρσενικο...
το βράδυ θα σας πώ τι θα γινει...
αμα βγει ζευγαρι απο αυτα...
τα αλλα δύο χαριζονται...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:34.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02051 seconds with 11 queries