Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=164)
-   -   Επιτέλους 6 ώρες μου πήρεεεεεεεε !!!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=89686)

Νικολέτα 16-01-16 19:08

Επιτέλους 6 ώρες μου πήρεεεεεεεε !!!!
 
6 Συνημμένο(α)
Καλησπέρα παιδιά αναζητώ τις γνώμες των έμπειρων εδώ άμεσα . Να σας πω λίγα λόγια για το ενυδρείο . Καταρχάς είναι high tech αλλά λόγω έλειψης μπουκάλας Co2 και από κάποιες γνώμες που πήρα αλλά και ένα άρθρο που διαβασα εδώ του Γιώργου Κ. κατέληξα στη μέθοδο Dry Start , όποτε για τις επόμενες 6-8 εβδομάδες μέχρι να πάρω μπουκάλα θα είναι σε φάση emerged . Να σας πω ομως αναλυτικα τα στοιχεια αλλά και κάποιους φόβους μου . Το έστησα σήμερα μόνη μου και μου πήρε 6 ώρες . Τα φυτά που έβαλα είναι eleocharis mini sp. , flame moss , taxyphilioum spiky moss και anubias barteri nana . Ο φωτισμός μου είναι περίπου στα 0,7-0,8 watt/λίτρο με φωτοπερίοδο 10 ώρες αυτόματα την μέρα . Το υποστρωμα είναι το flourite black sand .
Η πρώτη μου φοβία είναι για τις anubias εαν θα την παλεψουν εκει μέσα με τόσο πολύ φως παρότι οι περισσότερες είναι φυτεμένες σε σκοτεινα μέρη και σημεια κάποιες είναι εντελως εκτεθειμένες στρο φώς , υπάρχει περίπτωση παιδιά να λίωσουν απο το φως ?
Η δεύτερη φοβία μου είναι για την moss είναι τόσο κοντα στο φως όπως βλέπετε και απο τη φωτογραφια που φοβάμαι μην μου την κάψει αν και θα ψεκάζω 3-4 φορές την μέρα .


Σας στέλνω και κάποες φώτος πολύ πρώιμες με το που το έστησα , αλλα συχωρέστε με γιατι δεν ξέρω εαν φαίνονται τοσο καλα .

Θέλω να μου πείτε όλοι τη γνώμη σας παιδιά για τη μέθοδο που επέλεξα εαν είναι σωστη για τα φυτα που έχω ή εάν ακόμη είναι απαγορευτική για κάποιο λόγο .
Θα ήθελα επίσης σας παρακαλώ να μου απαντήσει κάποιος που έχει εμπειρία με τις anubies εαν υπαρχει περίπτωση να λιώσουν λόγο έντονου φωτισμού , αλλά και για τη moss που είναι γύρω στα 15 εκατοστα από τις λάμπες .
Σας ευχαριστώ όλους έχω πραγματικά ανάγκη τη γνώμη σας , φυσικά πείτε μου εαν σας αρέσει και το aquascape μου :).

moradin 16-01-16 19:21

Καταρχήν το hardscape μου αρέσει πολύ!
Πότε σκέφτεσαι να βάλεις co2?
Αν μιλάμε για μία δύο εβδομάδες τότε γέμισε το και αν μπορείς μείωσε τον φωτισμό μέχρι τότε (βγάλε καμία λάμπα).
Γενικά την μέθοδο dry start την δοκιμάζουμε για τα γρασιδια, δεν νομίζω ότι θα βοηθήσει τις ανούμπιες και την μος.
Ας σου πουν και κάποιοι που την έχουν δουλέψει βέβαια...

Νικολέτα 16-01-16 19:34

Ναι το γνωρίζω κατα πολλούς το υποστρώμα με αυτή την μέθοδο αλλά και η ανάπτηξη των φυτων πραγματοποιείται καλυτερα γιατί έρχονται σε άμεση επαφή με το ατμοσφαιρικό CO2 . Νομίζω ότι το γρασίδι και οι anubias δεν θα έχουν πρόβλημα εαν σκεφτείς οτι η anubia στο φυσικό της περιβάλλον μένει εκτός νερού σχεδόν ολοκληρη για 6 μηνες . Το φως εγω το πολύ φοβάμαι για τις anubias απο την άλλη η eleocharis το ρουφάει το φως !! :P

rozela120 16-01-16 20:06

εγο στη θεση σου θα το γεμιζα με νερο ..δεν ειανι μεγαλη η διαρκεια χωρισ co2 ...δευτερον οι ανουβιες ειναι αργης αναπτυκησ οποτε μεχρι να παρουν μπροστα...θα μειωνα λιγο το φωσ ακι τα λιπασμτα και θε γεμιζα νερο..αν και μην νομιζεισ οτι με 0,7 εισαι στα πολυ high ...το ποιο πιθανο ειναι οτι αμα το αφησεισ ετσι καποια θα σου καουν....και στην τελικη αμα θεσ να εισια φουλ καλυμενη και να το λειτουργεισ με ολλεσ τισ λαμπεσ παρε ακι βαζε excel που ειανι υγρο και μεσα απο μια αντιδραση δεινει στα φυτα co2..kai ayta poy exeis den ta peirazei kiolas...και εισια καλυμενη...

Νικολέτα 16-01-16 20:16

Συμφωνώ με αυτο που λες για το λίγο διάστημα απλως άκουσα οτι οταν το γεμίσεις απότομα με νερο και δεν εχεις μπουκάλα τα φυτα παθαίνουν ενα σοκ λογο έλειψης του aφθονου Co2 που παίρνουν τώρα κατευθείαν απο τον ατμοσφαιρικό αέρα . Οσο για excel και υγρα διοξειδια για μεγάλα λιτρα δεν κάνουν δουλεια. .. δυστυχως αλλις θα το ειχα γεμισει χωρις 2η σκεψη :P . Εαν βρω μπουκαλα τις επομενες μερες ή έστω 2-3 βδομαδούλες ίσως το γεμίσω σιγα σιγά .

G_AQUA 16-01-16 20:40

Το layout σου είναι όμορφο αν και τα βρεγμένα τζάμια δεν αφήνουν να φανούν πολλές λεπτομέρειες!
Στις ερωτήσεις τώρα, ούτε οι ανούμπιες ούτε η μος έχουν πρόβλημα, αρκεί να παραμένουν συνέχεια υγρές. Αν δεν έχεις την δυνατότητα να το κάνεις, βάλτες πιο χαμηλά και στην συνέχεια τις ανεβάζεις.

Το "σοκ" που λες ότι άκουσες ισχύει μόνο στις περιπτώσεις που τα φυτά μεγαλώσουν dry start και όταν γεμίσει το ενυδρείο νερό, δεν βρουν αρκετό διοξείδιο. Όταν ξεκινάς το ενυδρείο κανονικά τα φυτά (που λογικά έχουν ήδη κάποιες μέρες μέσα σε νερό στα καταστήματα) προσαρμόζονται πολύ ευκολότερα στην έλλειψη ή το περιορισμένο διοξείδιο. Απλά - από εκεί και πέρα- έχουμε φυτά που τα πάνε μια χαρά χωρίς διοξείδιο και φυτά που το χρειάζονται απαραίτητα.
Εσένα πάντως τα φυτά που έχεις τώρα, δεν θα έχουν πρόβλημα αν μπουν κατ' ευθείαν σε νερό.
Θα σου πρότεινα λοιπόν κι εγώ να το γεμίσεις και να το τρέξεις κανονικά αλλά στην αρχή με μικρότερη φωτοπερίδο ώστε να αποφύγεις άλγες. Οχι πάνω από 7 ώρες φως και καμία λίπανση για τις επόμενες 2-3 εβδομάδες. Μόλις πάρεις το διοξείδιο, τα ξαναλέμε...:)
Αλλωστε από την στιγμή που σύντομα θα πάρεις φιάλη με διοξείδιο, η δυνατότητές σου ανεβαίνουν κατακόρυφα.

Artemisia 16-01-16 20:44

Νικολέτα , φαίνεται πολύ ωραίο , μονο που δεν το βλέπουμε :D:D:D Σκούπισε λίγο τα τζάμια και ξανα ανέβασε φωτό να δούμε....... ;);)

Νικολέτα 16-01-16 21:01

Αχ να σαι καλα με ξεαγχωσες λιγο για τις anubies και τις moss , ψεκάζω κάθε ώρα προς το παρον . Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω εαν θα την έχω τόσο άμεσα την μπουκάλα , μπορεί και σε 4-5 βδομάδες , απο την άλλη ήθελα να δοκιμάσω κι ολας να σας πω την αλήθεια αυτή τη μέθοδο που θυμίζει περισσότερο ενυδρειο για βατραχάκια , καβουράκια ή φιδια προς το παρόν :D ( πλάκα κάνω ).
Στο θέμα μας , δεν βάζω λίπασμα ούτε θα βάλω για τις επόμενες 6-8 εβδομάδες εάν συνεχίσω έως το τέλος τη μέδοθο αυτη εξάλλου δεν χρειάζεται καν . Εαν βρω αμεσα μπουκάλα σίγουρα θα το γεμίσω . Ο φόβος μου ήταν μην μου καούν τα φυτα και ειδικά οι anubies αλλα και η moss που ειναι κοντα στις λαμπες . Εαν δω οτι στεγνωνουν πολυ γρηγορα γιατι καθε 1-2 ωρες δεν μπορω να ψεκαζω συνεχεια θα βγαλω σίγουρα τουλάχιστον μια λαμπα . Απλώς θελω και φως για να παει σφαιρα η eleocharis . Θα μειώσω τη φωτοπεριοδο οπως μου ειπες στις 7-8 ωρες απο τις 10 που ειναι αυτοματα τωρα . Επισης το βραδυ πρεπει να σηκωνομαι και να ψεκαζω :P ????
-------------------------
Σε ευχαριστώ πολύ Αρτεμισία μου να είσαι καλα , δεν μπορώ να το σκουπίσω γιατί το έχω κλείσει αεροστεγώς σψεδον το ενυδρειο έτσι απαιτείται με αυτη τη μέδοθο . Το ανοιγω μόνο για να ψεκάσω λίγα δεπτερολεπτα . Είναι καλό που τα τζαμια έχουν πιασει υγρασια καθως εαν δεν είχαν θα είχαν προβλημα τα φυτάκια μου ;) .

johnpecn` 16-01-16 21:19

Για το dry start την αποψη μου την έγραψα στο άλλο θέμα σου;) να συμπληρωσω οτι οταν γεμισεις νερο κι ας έχεις μπουκάλα πολλες φορές καποια φυτά χάνονται.
Για το hardscape αν και οπως ειπαν τα παιδιά δεν βλέπουμε πολλες λεπτομέρειες θα σου δώσω συγχαρητήρια :) ειναι επιπεδου διαγωνισμού, για μενα θα χρειαστεί και καποια άλλα φυτά στην πλατη ενα η δυο είδη ακομα και θα απογειωθεί ;) μπράβο σου !!!

Artemisia 16-01-16 21:21

-------------------------
Σε ευχαριστώ πολύ Αρτεμισία μου να είσαι καλα , δεν μπορώ να το σκουπίσω γιατί το έχω κλείσει αεροστεγώς σψεδον το ενυδρειο έτσι απαιτείται με αυτη τη μέδοθο . Το ανοιγω μόνο για να ψεκάσω λίγα δεπτερολεπτα . Είναι καλό που τα τζαμια έχουν πιασει υγρασια καθως εαν δεν είχαν θα είχαν προβλημα τα φυτάκια μου ;) .[/QUOTE]

Ok κορίτσι καλή επιτυχία :D:D θα περιμένω να δω όταν το γεμίσεις ;)

G_AQUA 16-01-16 21:27

Εγώ θα σου ξαναπώ να το φουλάρεις με νερό:D Και 4 και 5 εβδομάδες δεν υπάρχει πρόβλημα, δεν θα χρειαστούν τίποτα. Το πολύ-πολύ ρίχνε εξέλ.

Αν το έχεις κλείσει καλά και έχεις ψεκάσει πριν πας για ύπνο, το βράδυ λογικά δεν χρειάζεται να ψεκάζεις. Φώτα δεν υπάρχουν, η θερμοκρασία του χώρου πέφτει οπότε η εξάτμιση του νερού είναι ελάχιστη. Εκτός κι αν το δουλέψεις dry start για 24/7, οπότε καλό ξενύχτι :smt040

Νικολέτα 16-01-16 21:41

Αχ χίλια ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια παιδιά και εγω τωρα ανυπομονω να το γεμισω τη δευτερα κι ολας θα προσπαθησω να βγαλω pre paid και να παραγγειλω μπουκάλα απο το e-bay αν και κανει 2-3 βδομαδες να ερθει μου ειπαν . Νταξει και 2-3 φυτα να χασω δεν πειραζει εξαλλου οι ανουμπιες θα βγαλουν αδερφες φυτα απο εδω και απο εκει . Και η moss απο οσο ξερω απλωνει γρηγορα με πολυ φως και co2 .

Όσο για ενα δυο φυτα που λες πλάτη ? Δεν θα ήθελα να βαλω και αλλα ειδη μου αρεσει σε ενα ενυδρειο να υπαρχουν 1-2 είδη απο φυτα το πολυ και 1 ειδος ψαράκια είμαι λίγο του βιοτοπικου :P . Αλλά ίσως αργότερα λ΄γιο πριν το γεμισώ εάν δεν μεγαλώσουν αρκετα αυτα τα φυτα που είναι πισω στην πλατη να προσθέσω κάτι ακομη απο τα ειδη ομως που ηδη εχω . Δεν μου ειπατε ομως το βραδυ λογικα δεν χρειαζεται καθε 2 ωρες να ψεκάζω ετσι ? Θα κρατησεις υγρασια όλη νυχτα και απο την αναπνοη των φυτων ?
-------------------------
Αχ με κάλυψες , οχι οχι οπως μου ειπες μειωσα την φωτοπεριοδο στον ρυθμιστη στις 8 ωρεσ τη μέρα :P . Τον χρειαζομαι τον υπνο μετα απο 6 ώρες δουλειας , στησε ξεστυσε , δεν αφησα γωνια για γωνια που να μην τη δω 100 φορες :P

moradin 17-01-16 10:41

Μπουκάλα από ebay;
Τι μπουκάλα θα παραγγείλεις από το ebay που θα σου έρθει πιο φθηνά από Ελλάδα;

Lth1 17-01-16 11:01

Καλα δεν υπαρχει το aquascape...μαρεσει παρα πολυ..μπραβο σου..!!!
Εγω θα ελεγα να το γεμισεις λιγο περισσοτερο νερο...
Επισης οπως ειπανε παραπανω βαλε και κανα excel αν το γεμισεις νερο...
Βεβαια αν δεν κανω λαθος δεν εχω δει καπου τα λιτρα του ενυδρειου σου...αλλα αν ειναι σχετικα μικρο μπορεις να παιξεις με diy Co2 και να εισαι μια χαρα...!

Νικολέτα 17-01-16 16:31

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω βρει κάτι συγκερκιμένο μεσώ e-bay , ψάχνω για πλήρες σύστημα cO2 μανόμετρα , πιεστήρας , διαχυτης , σωλινάκια . Η μπουκάλα αυτη καεαυτη είναι εύκολο να βρεθει εξάλου έχουμε στο σπίτι 2 2λιτρες πιροσβεστικές :P . Το όλο συστημα το τεχνικό ειναι δυσκολο να βρεθει ... Στην Ελλαδα και συγκεκριμενα για Θεσσαλονικη που ρωτησα μου ειπαν πληρες συστημα καινουργιο με 2λιτρη μπουκαλα 240 ευρω , αρκετα τσιμπιμενο ... Ελπίζω κατι να βρω ή απο bay ή σε καποιο καταστημα καινουργιο αλλα σε καλυτερη τιμη μεχρι να περασουν οι 8 εβδομαδες το dry start πρεπει να το εχω βρει . Εαν υπάρχει κάποιος που ξέρει που μπορω να βρω σε καλύτεςρη τιμη καινουργιο συστημα co2 να μου πει ?

Σε ευχαριστώ πολύ Lth1 να σαι καλα για τα καλα σου λόγια , αν και ακόμη δεν έχει εξελιχθει καθόλου η φυτομάζα , θέλει 6 βδομάδες dry start για να δειξει ενα πρωτο αποτελεσμα το aquascape . Γενικά τα υγρά και τα υπόλοιπα δεν κάνω τιπότα σχεδόν σε βαριά φυτεμένα και μεγάλα σε λιτρα ενυδρεια . Σε DIY δεν μπορω επισης να παω γιατι ειμαι στα 240 . Οποτε η μόνη λύση ειναι να βρω πληρες συστημα co2 εντος των επόμενων δυο μηνών όσο θα διαρκεσει το dry start .

Lth1 17-01-16 16:34

Ναι στα 240 δεν μπορεις...μου εκανε για 120 για αυτο ειπα για Diy... :-)

chranagnostou 17-01-16 17:19

Γεια σου Νικολέτα, πολύ όμορφο αποτέλεσμα! Να σου πω και εγώ τη γνώμη μου. Έχεις επιλέξει εύκολα φυτά, οπότε το dry start δεν είναι αναγκαίο, ίσα ίσα που μπορεί να σου δημιουργήσει προβλήματα. Η θερμοκρασία του ενυδρείου σου λόγω χειμώνα είναι χαμηλή οπότε δεν θα έχεις την επιθυμητή ανάπτυξη. Επίσης τα φυτά σου με το καιρό θα περάσουν στην emersed μορφή τους, εκτός κ αν τα έχεις ήδη αγοράσει emersed, κάτι που τρώει χρόνο στην ανάπτυξη του φυτού. Το ίδιο θα γίνει όταν τα βυθισεις και περάσουν στην submerged μορφή τους. Άρα θα χάσεις χρόνο στην ανάπτυξη των φυτών σου. Όπως σου είπαν και τα παιδιά η dry start έχει νόημα σε γρασιδακια με μικρό ριζικό σύστημα, ώστε να ριζωσουν καλά. Όπως και να έχει η απόφαση είναι δική σου. Πάμε τώρα στο τι έχεις φτιάξει ήδη. Αποσο βλέπω έχεις περιοχές που είναι καλυμμένες από νερό, εκεί θα έχεις πρόβλημα λόγω της στασιμότητας του νερού και του φωτισμού, π.χ εμφάνιση κυανό. Για εμένα τράβηξε την περίσσεια νερού με μια πετσέτα και είσαι οκ. Μην χωλοσκας με το ψεκασμό, μια φορά τη μέρα είναι υπεραρκετά, άλλωστε η υγρασία σε ενδιαφέρει. Πρόσεχε τα φυτά κοντά στον φωτισμό μόνο, όλα τα άλλα είναι οκ. Καλή αρχή σου εύχομαι και να το δεις όπως επιθυμείς!

alexis cosmo 17-01-16 22:21

μπουκάλα πάε μια έτοιμη co2 από εδώ γιατί από έξω θα σου βγουν πιο ακριβά με τα μεταφορικά. με 40 ευρώ βρισκεις καινούρια γεμάτη.
ψάξε τα θέματα τα δικά μου και δες όλα τα λινκ που μου έστειλε ο takis_gt για πλήρες σύστημα co2.
όσα όλα χρειάζεσαι είναι εκεί αλλά δεν μπορώ να στείλω εδώ δεν ξέρω δλδ πως.
αφού δεν είναι όλο γρασιδι γέμισε το όπως σου είπαν τα παιδιά πιο πάνω.
καθάρισε και τα τζάμια και βγάλε καμιά καθάρη φώτο γιατί τυφλωθηκα:D:D:D
μπράβο ωραία δουλειά και μόλις φουντωσουν θα γίνουν ωραίο hardscape

Νικολέτα 18-01-16 13:43

Καλημέρα παιδιά , chranagnostou μιλάς για κυανοβακτηρια στην επιφάνεια του στάστιμου νερού ? Πάντως επειδή και εγώ αμφιταλαντευόμουν άκουσα τη συμβουλή σου και κατέβασα τη στάθμη του νερού , τώρα έχω ένα υπόστρωμα αρκετα βαθυ σαν λάσπη που ίσα ίσα βγάζει λίγο νεράκι σαν υγρασιούλα περισσότερο πάνω στην επιφάνεια του ( όπως είναι όταν βρέχει που μετά από κάποιες ώρες το χώμα μουσκέυτε τόσο πολύ που γίνεται πλεόν πολύ ρευστό σαν νερουλόχωμα ) και το ψεκάζω 2 φορες τη μέρα μαζι με την eleocharis . Το υπόλοιπο ενυδρείο το ψεκάζω 4-5 φορές τη μέρα ειδικά τα φύλλα και τον κορμό από τις ανουβιες αλλά και τη μοσ που είναι κοντα στα κεντρικα φωτα .

Τελικά κατέληξα σε μια σκέψη για το φωτισμό . Εφοσόν τα φυτά μου έχουν άπλετο co2 απο την ατμοσφαιρα και έχω δύο είδη που είναι αντιθετα στο φως anubias περίπου 0,2-0,3 watt/l και eleocharis <0,45 watt/l και όσο πάει , έβαλα στο μποροστινο τζάμι του ενυδρειου σε απόσταση 20 πόντους ένα φωτιστικό γραφείο στα 50 watt που ανάβει αυτόματα 12-2 το μεσημερι και χτυπάει μόνο την eleocharis . Στις 2 ανάβουν αυτόματα οι κεντρικές λάμπες μου που σβήνουν μόνες τους στις 12 περίπου τη νύχτα . Δηλαδή έχουμε και λέμε φωτοπεριόδος για την eleocharis 12 ώρες και για το υπόλοιπο ενυδρειο αλλά και σημεια όπου είναι φυτεμένη ελεοχαρις και δεν την χτυπάει το φωτιστικό γραφείου 10 ώρες . Σκοπός μου είναι και διορθώστε με εάν κάνω λάθος να βοηθήσω την ελεοχαρις περισσότερο να αρχίσει να απλώνει και να αναπτυχθει με το άπλετο φως και τα θρεπτικά συστατικά που λαμβάνει μέσω υποστρώματος αλλά και το απλετο co2 που υπάρχει στον ατμοσφαιρικό αέρα . Πρέπει να σας πω ότι πειραματίστικα πολύ μέχρι να βρώ τη σωστή θέση που έπρεπε να βάλω το φωτιστικό γραφείου , γιατί εαν ήταν πολύ κοντα στο τζάμι θα έκαιγε πιθανον την ελεοχαρι που ήταν κοντα στο τζαμι , οποτε έβαλα ένα ηλεκτρικό θερμομετρο και στα 20 εκατοστά μετά απο παρατήρηση μιας ώρες πετύχα θερμοκρασια 26-27 βαθμους κελσιου στην περιοχη όπου αρχίζει το γρασιδάκι . Γενικά το ενυδρείο το πρωι έχει 24.5-25 βαθμους θερμοκρασια και το βραδυ δεν πέφτει κάτω από τους 25-25.5 .

Τώρα έχω μία άλλη μεγάλη απορία και ίσως δικαιολογεί το παράδοξο της μεγαλύτερης θερμοκρασιάς νυκτός είναι ότι έχω καλύψει όλη την πάνω επιφάνει του ενυδρείου μου με διάφανη μεβράνη κουζίνας και το έχω κλείσει αεροστεγώς ή καλύτερα σχεδόν αεροστεγώς . Το δίλημμα και ο φόβος μου είναι ότι τα φυτά τη νύχτα χρειάζονται οξυγονο κατα τη διαρκεια της αναπνοης τους αφου αποβάλλουν CO2 και για αυτο θολώνουν όλα τα τζάμια κατα τη διάρκεια της νύχτας . Άκουσα και διάβασα ότι κάποιοι που χρησιμοποιουν αυτη τη μέθοδο ( dry start - ξηρό ξεκίνημα ) ότι κάνουν μικρές τρυπίτσες πάνω στη μεμβράνη . Εγώ δεν το έκανα αλλά υπάρχει μέσα μου ένα αγχος δύο πρωινά τώρα που ξυπνάω και βλέπω όλο το ενυδρείο γεμάτο χνώτα λές και αναπνέει άνθρωπος κλεισμένος εκει μέσα ::confused: . Βέβαια μέσα σε μιά ώρα το πολύ όλα αυτό ξεθολώνει αφού ανοίξω κατα τις 8-9 το πρωι λίγο ένα πατζούρι στο σαλόνι . Τα φυτά βέβαια είναι μια χαρα καθέ πρωι . Το ερώτημα μου είναι πρέπει να με ανυσηχεί το αεροστεγώς κλειστό το βράδυ για το οξυγόνο ( αναπνοή ) που καταλώνεται και την ημέρα για το Co2 που επίσης καταναλώνεται ( φωτοσύνθεση ) , και να ανοιξώ τρυπούλες έτσι ώστε να έρχεται το όλο μικροσύστημα σε επαφή με τον αέρα του χώρου στο σπίτι , ή να το αφήσω έτσι όπως είναι και να αρκεστώ στις 6-7 φορές που ανοίγω εγώ ημερισιώς για μερικά δεπτερόλεπτα τη διαφανή μεμβράνη για ψεκασμούς έλεγχο και τα λοιπά , ότι γίνεται σωστά και επαρκέστατα για τα φυτα η ανταλλαγή αερίων και εξισσορόπηση το co2 και το οξυγονου εντος και εκτος ενυδρειου ???

G_AQUA 18-01-16 14:18

Με έπιασε πονοκέφαλος με τους υπολογισμούς σου βρε παιδάκι μου :D:D:D αλλά αφού σου κόλλησε να κάνεις dry start, τι να κάνουμε...

Λοιπόν, κανονικά σε κάποια σημεία πρέπει να υπάρχουν μερικές μικρές τρυπούλες ώστε να γίνεται ανταλλαγή αερίων. Υπάρχει άλλος ένας λόγος που χρησιμεύουν οι τρύπες: Για να μην αυξάνεται υπερβολικά η θερμοκρασία εκεί μέσα. Κάτι που μπορεί να συμβεί είτε αν η εξωτερική θερμοκρασία είναι υψηλή είτε αν απο το φως δημιουργείται υπερβολική συγκέντρωση θερμότητας. Το τελευταίο δεν το αναφέρω για την περίπτωσή σου, μπορεί οι θερμοκρασίες σου να είναι οκ. Το αναφέρω όμως σαν κάτι που μπορεί να συμβεί...

Νικολέτα 18-01-16 14:38

Σε ευχαριστώ πολυ G_aqua απο τη μια μεριά η αλήθεια είναι που περνάει και το καλωδιάκι του θερμομέτρου δεν ειναι εντελως ερμητικα κλειστο υπάρχνουν κενακια μεταξυ μεμβρανης και ενυδρειου , αρα υποθετω πως ειμαι καλυμενη ?

G_AQUA 18-01-16 15:38

Δεν μπορώ να ξέρω αν είσαι καλυμένη γιατί δεν ξέρω πόσο είναι το κενό που αφήνει. Ενα χιλιοστό; Μισό πόντο; 20πόντους;:D

Αλλες οι ανάγκες αερισμού αν εκεί μέσα μεγαλώνουν 30 τετραγωνικά εκατοστά πρασινάδας κι άλλες αν είναι 100 και 200 ή 500. Εγω σε 60 άρι ενυδρείο όταν έκανα κάποια στιγμή dry start είχα ανοίξει σε 3-4 σημεία τρυπούλες μεγέθους φακής. Μου δούλεψε, χωρίς όμως να σημαίνει ότι υπάρχει κανόνας κι αν οι τρύπες δεν ήταν 3-4 αλλά ήταν 6-7 θα ήταν καλύτερα ή χειρότερα...

Στην θέση σου θα άνοιγα 1-2 ακόμα σε άλλα σημεία....

Νικολέτα 18-01-16 23:05

Παιδιά να ρωτήσω κάτι , το νερό στο σπίτι μου έχει ph 7,8-8 , εγώ το ενυδρείο μου το ψεκάζω με νερό απιονισμένο από τον αφυγραντήρα μου που έχει ph 7 και ΚΗ = 0 , αυτό είναι πρόβλημα όσο αφορά στο Co2 ? Μήπως δεν έχει καθόλου Co2 μέσα το νερό που ψεκάζω ?

moradin 18-01-16 23:08

Δεν έχει σημασία όσον αφορά στο co2 καθώς στην περίπτωση σου τραβάνε όλο το co2 που χρειάζονται από τον αέρα κι όχι από το νερό!

Νικολέτα 18-01-16 23:19

α ναι σε αυτο εχεις δικιο δεν το σκεφτηκα ετσι , σκεφτηκα οτι στα φυλλα τους μένει πάνω το νεράκι για αυτό . Οταν γεμίσω και βάλω παροχή co2 μπουκάλα τότε υπάρχει περίπτωση να μου ρίξει το ph από 8 σε κάτι μεταξύ 6,8-7,2 ή δύσκολα ?

moradin 18-01-16 23:23

Φυσικά και υπάρχει, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα σου ρίξει και τις σκληρότητες. Δεν ξέρω τι ζωντανά έχεις σκοπό να βάλεις, αλλά φαντάζομαι ότι για αυτά ρωτάς για τους ph

Νικολέτα 18-01-16 23:30

Βασικά τις σκληρότητες εαν μου τις ρίξουν ίσως τα ξύλα λίγο π..χ από KH 8-9 στο KH 6-7 , δεν με πειράζει τόσο και στο 6 να παει η σκληρότητα KH , το ph είναι που θα ήθελα να είναι εκεί στο 6,8-7 για τα φυτά που προτιμούν τέτοιο ph και για να έχει αρκετο co2 το νεράκι μου . Όσο για τα ζωντανά επιλεκτική αναπαραγωγή guppies θα κάνω θα βάλω ένα ζευγαράκι που είναι οριακά με ph 6,8-7 και KH 6-7 αλλά επιβιώνουν χωρίς προβλήματα και καμιά γαριδούλα red cherry .

kris_athws 19-01-16 06:55

Το eleocharis ειναι πολυ πυκνό-χοντρό άσχημα φυτεμένο. Μικροτερες συστάδες.
Στη συνεχεία δες τι θα γινει εδω με αυτο το φυτο. Καλη επιτυχία.

http://www.plantedtank.net/forums/12...35g-hex-3.html

επισης οι αριθμοι
Water Conditions: 70-83° F, KH 4-8, pH 6.5-7.5
Supplements: High Quality Aquarium Fertilizer
Μoderate lighting of 2 watts per gallon or more

Νικολέτα 19-01-16 09:19

1 Συνημμένο(α)
Καλημέρα εννοείς το έχω φυτέψει λάθος πολύ πυκνά ? Θα μου χαλάσει να το βγάλω και να το ξαναφυτέψω ? Να το βγάλω λέτε παιδιά είναι λάθος ?

G_AQUA 19-01-16 09:38

Ναι, όντως, το φύτεμά της δεν είναι όπως πρέπει, σωστή η παρατήρηση του kris. Ο καλύτερος τρόπος για να φυτευτεί είναι να την κουρέψεις με ένα ψαλίδι περίπου στην μέση (να μείνει σε ύψος περίπου 5 πόντους) να χωρίσεις τα θαμνάκια σε μικρότερα τμήματα (απο 15-20 καρφάκια το καθένα) και να τα φυτέψεις σε απόσταση 4-5 cm μεταξύ τους...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:01.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02806 seconds with 11 queries