Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Κοινοβιο ενυδρειο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=23670)

Panagos 15-03-08 17:21

Κοινοβιο ενυδρειο
 
Καλισπερα.
Εχω ενα ενυδρειο 60χ40χ35 με ενα αρσενικο (νομιζω) ramirezi και καποια ζωοτοκα,2 οτοκικλους και 3 corydoras. θα μπορουσα να βαλω και ενα θυλικο η θα εχω προβλημα??

PascM 15-03-08 17:40

Ήδη έχεις πρόβλημα φίλε μας!
Τα ραμιρεζι και τα ζωοτόκα έχουν διαφορετικές ανάγκες, μπορείς φυσικά να κρατήσεις τα οττο και τα cory.

Panagos 15-03-08 21:27

αν εβγαζα τα ζωοτοκα θα μπορουσα να κανο ενα μικρο χαρεμι??
-------------------------
????
-------------------------
ξερει καποιοσ να μου πει???????????????

Perazzi 15-03-08 22:03

Από πότε τρέχει το ενιδρύω ? νομίζω για αρχή διάλεξες δύσκολα ψάρια αλλά η έμπυρη θα σε απαντήσουν πιο καλά..

Panagos 15-03-08 22:29

6 μηνες τρεχει αλλα εχω αλλο ενα το οποιο στρωνω τωρα 70λιτρα
δεν νωμιζω τα ζωοτοκα ειναι και πολυ δυσκολα σαν ψαρια
ξερει καποιοσ αν μπορω να κανω ενα μικρο χαρεμακι3-4 ραμιρεζι??

asourtzo 15-03-08 22:33

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/ramirezi.htm Ριξε μια ματια εδω:D :D

Panagos 15-03-08 22:56

πολυ καλο φιλε μου και το εχω διαβασει αλλα οπωσ ειδεσ και εσει εκει γραφει οτι 1 ζευγαρι μαζι με 6 cory και ενα κοπαδακι απο κατι αλλο.
εγω απλα λεω να βαλω στα 70 λιτρα 3 cory και ενα ζευγαρι ramirezi και ειπα μειπωσ μπορω να βαλω παραπανω θυλικα

fishme1 16-03-08 12:59

στα 70 λιτρα ασε ενα ζευγαρι ραμιρεζι παραπανω θα εχεις προβλημα.

Panagos 16-03-08 22:03

υπαρχει καποια αλλη νανοκιχλιδα με την οποια θα μπορουσα να κανω κοπαδακι??
-------------------------
???????
-------------------------
?????????????????

cichlidakias 17-03-08 12:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Panagos (Μήνυμα 245174)
Καλισπερα.
Εχω ενα ενυδρειο 60χ40χ35 με ενα αρσενικο (νομιζω) ramirezi και καποια ζωοτοκα,2 οτοκικλους και 3 corydoras. θα μπορουσα να βαλω και ενα θυλικο η θα εχω προβλημα??

βγάλε τα ζωοτόκα όλα!!!
και βάλε άλλα 3 ramirezi μέχρι να δεις συμπεριφορά!!!

Giannis-malawi 17-03-08 12:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από cichlidakias (Μήνυμα 245492)
βγάλε τα ζωοτόκα όλα!!!
και βάλε άλλα 3 ramirezi μέχρι να δεις συμπεριφορά!!!

παρακαλω πολυ να προσεχουμε τι γραφουμε!!!

το μονο που θα δει με 4 ramirezi σε τοσα λιτρα ειναι ξυλο και πολυ stress..

σε αυτα τα λιτρα δεν μπορουν να συμβιωσουν 2 ειδη νανοκιχλιδας μαζι δυστυχως φιλε μου..με ενα ζευγαρακι θα το χαρεις ομως..πιστεψε με!!;)

PascM 17-03-08 12:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 245179)
Ήδη έχεις πρόβλημα φίλε μας!
Τα ραμιρεζι και τα ζωοτόκα έχουν διαφορετικές ανάγκες, μπορείς φυσικά να κρατήσεις τα οττο και τα cory.

Να συμπληρώσω οτι αυτό ειναι με το σκεπτικό οτι φεύγουν τα ζωοτόκα

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Panagos (Μήνυμα 245225)
6 μηνες τρεχει αλλα εχω αλλο ενα το οποιο στρωνω τωρα 70λιτρα
δεν νωμιζω τα ζωοτοκα ειναι και πολυ δυσκολα σαν ψαρια
ξερει καποιοσ αν μπορω να κανω ενα μικρο χαρεμακι3-4 ραμιρεζι??

Στα λίτρα σου όπως προφανώς θα έχεις διαβάσει πλέον αν κρατήσεις τα ραμ δεν μπορείς να βάλεις άλλα ψάρια

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Panagos (Μήνυμα 245329)
υπαρχει καποια αλλη νανοκιχλιδα με την οποια θα μπορουσα να κανω κοπαδακι??
-------------------------
???????
-------------------------
?????????????????

Θα πρέπει να αλάξεις εντελώς το setup σου.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από cichlidakias (Μήνυμα 245492)
βγάλε τα ζωοτόκα όλα!!!
και βάλε άλλα 3 ramirezi μέχρι να δεις συμπεριφορά!!!

Φίλε cichlidakia καλύτερα να διαβάζεις πρώτα κάποια πράγματα παρά να γράφεις εντελώς λανθασμένα.
Το έτυχε δεν πέτυχε στην δική σου περίπτωση ισχύει επομένως μην βιάζεσε.

cichlidakias 17-03-08 13:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 245501)
Να συμπληρώσω οτι αυτό ειναι με το σκεπτικό οτι φεύγουν τα ζωοτόκα


Στα λίτρα σου όπως προφανώς θα έχεις διαβάσει πλέον αν κρατήσεις τα ραμ δεν μπορείς να βάλεις άλλα ψάρια


Θα πρέπει να αλάξεις εντελώς το setup σου.


Φίλε cichlidakia καλύτερα να διαβάζεις πρώτα κάποια πράγματα παρά να γράφεις εντελώς λανθασμένα.
Το έτυχε δεν πέτυχε στην δική σου περίπτωση ισχύει επομένως μην βιάζεσε.


έγινεεεεε!!!
παλιά΄είχα 4 ramirezi και ήτανε όλα καλά( χωρίς ξύλο)
αλλά ξέχασα για σας μετράει μόνο ότι διαβαζετε!!!:smt120

PascM 17-03-08 13:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από cichlidakias (Μήνυμα 245507)
έγινεεεεε!!!
παλιά΄είχα 4 ramirezi και ήτανε όλα καλά( χωρίς ξύλο)
αλλά ξέχασα για σας μετράει μόνο ότι διαβαζετε!!!:smt120

Μήπως το παρατραβάς το λάστιχο???? :smt084 \
Σου είπε κανείς οτι εμείς δεν έχουμε ενυδρεία? Ή μονον εσύ έχεις και εμείς εδώ κάνουμε άλλα πράγματα?

Σου έχω γράψει και αλλού στην περιπτωσή σου δεν πέτυχε - ΕΤΥΧΕ.

asourtzo 17-03-08 13:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από cichlidakias (Μήνυμα 245507)
έγινεεεεε!!!
παλιά΄είχα 4 ramirezi και ήτανε όλα καλά( χωρίς ξύλο)
αλλά ξέχασα για σας μετράει μόνο ότι διαβαζετε!!!:smt120

Διαβαζουμε ,συγκρινουμε με εμπειριες δικες μας η φιλων και μετα βγαζουμε συμπερασματα. Μπορει εσυ να εχεις την εμπειρια και την τυχη ,κατα πασα πιθανοτητα, στις κατα καιρους συνθεσεις των ενυδρειων σου να επιβιωνουν συνδιασμοι και αριθμοι ψαριων που κανονικα δεν θα επρεπε να συνυπαρχουν σε ενα μονο ενυδρειο, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι πρεπει να δινεις λαθος συμβουλες :smt084

cichlidakias 17-03-08 13:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από asourtzo (Μήνυμα 245511)
Διαβαζουμε ,συγκρινουμε με εμπειριες δικες μας η φιλων και μετα βγαζουμε συμπερασματα. Μπορει εσυ να εχεις την εμπειρια και την τυχη ,κατα πασα πιθανοτητα, στις κατα καιρους συνθεσεις των ενυδρειων σου να επιβιωνουν συνδιασμοι και αριθμοι ψαριων που κανονικα δεν θα επρεπε να συνυπαρχουν σε ενα μονο ενυδρειο, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι πρεπει να δινεις λαθος συμβουλες :smt084

14 χρόνια ασχολούμε με το άθλημα οπότε δε νομίζω πάντα να τύχαινε!!
στα τόσα ενυδρεία μόνο μια φορά μου πεθάνανε δύο τροφέους!!!
μην πιστεύετε ότι διαβάζετε πειραματιστείτε και λίγο ( σε λογικά πλαίσια).:grin:

PascM 17-03-08 13:31

Για εμάς δεν είναι άθλημα είναι χόμπυ!
Προφανώς και δεν έχεις παρατηρήσει την συμπεριφορά των ψαριών ε?
Σε ενδιαφέρει απλά να ζουν? Και στα pet ζουν και μάλιστα μέχρι να πας να τα αγοράσεις σε ένα ενυδρείο 60-70 λίτρων καμιά 30αριά ραμιρεζι.
Είναι όμως όλα τους στρεσαρισμένα το διακρίνεις αυτό?

asourtzo 17-03-08 13:32

Αυτο το "μην πιστευετε οτι διαβαζετε" γραψτο με μεγαλα γραματα στην υπογραφη σου , να ξερουν τουλαχιστον οι επισκεπτες του φορουμ ποιες πληροφοριες να λαμβανουν υποψη και ποιες να προσπερνουν!!

cichlidakias 17-03-08 13:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 245515)
Για εμάς δεν είναι άθλημα είναι χόμπυ!
Προφανώς και δεν έχεις παρατηρήσει την συμπεριφορά των ψαριών ε?
Σε ενδιαφέρει απλά να ζουν? Και στα pet ζουν και μάλιστα μέχρι να πας να τα αγοράσεις σε ένα ενυδρείο 60-70 λίτρων καμιά 30αριά ραμιρεζι.
Είναι όμως όλα τους στρεσαρισμένα το διακρίνεις αυτό?

δηλαδή 4 ramirezi στα λίτρα του φίλου μας δεν θα είναι καλά?
εσύ τι ψάρια έχεις?

PascM 17-03-08 13:36

Όχι δεν είναι, στα λίτρα αυτά και χωρίς άλλα ψάρια θα έβαζα 1 αρσενικό και 2 θυληκιές, από την στιγμή που θέλω όμως αναπαραγωγή θα έβαζα ένα ζευγάρι και θα απολαμβανα την διαδικασία.

cichlidakias 17-03-08 13:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 245519)
Όχι δεν είναι, στα λίτρα αυτά και χωρίς άλλα ψάρια θα έβαζα 1 αρσενικό και 2 θυληκιές, από την στιγμή που θέλω όμως αναπαραγωγή θα έβαζα ένα ζευγάρι και θα απολαμβανα την διαδικασία.

τότε εγώ που είχα ραμιρέζι έτυχε να έχω 1αρσενικό και 3 θυληκά γι αυτο και δεν είχα πρόβλημα!!! πω πω τύχη;)
αλλά απάντησε μου τι ψάρια έχεις?

asourtzo 17-03-08 13:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από cichlidakias (Μήνυμα 245518)
δηλαδή 4 ramirezi στα λίτρα του φίλου μας δεν θα είναι καλά?
εσύ τι ψάρια έχεις?

Λοιπον, επειδη αλαξα σεταπ στο ενυδρειο και ετυχε να εχω βαλει ραμιρεζ μεσα , το ενυδρειο ειναι 80 λιτρα , εβαλα 4 με σκοπο οταν βγει ενα ζευγαρι τα αλλα 2 να απομακρυνθουν απο το ενυδρειο, την πρωτη μερα ηδη φανηκαν τα 2 αρσενικα ,ειχαν χωρισει το ενυδρειο στην μεση και καναν την ζωη των υπολοιπων κατοικων δυσκολη , διαλεξα τον ωραιοτερο αρσενικο και τον αλλο τον εδωσα, αυτη την στιγμη υπαρχουν 3 ραμ και ακομα επικρατει χαος στο ενυδρειο περιμενω πως και πως να σχηματιστει ζευγος για να φυγει και το τριτο,
p.s. αυτη η εμπειρια δεν ειναι απο βιβλιο ειναι απο real life:D

PascM 17-03-08 13:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από asourtzo (Μήνυμα 245522)
p.s. αυτη η εμπειρια δεν ειναι απο βιβλιο ειναι απο real life:D

:D :D :smt082 :smt082 :smt044 είσαι σίγουρος? μήπως το διάβασες? γιατί έτσι λεει ο φίλος μας ποιο πάνω!!!

cichlidakias 17-03-08 13:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από asourtzo (Μήνυμα 245522)
Λοιπον, επειδη αλαξα σεταπ στο ενυδρειο και ετυχε να εχω βαλει ραμιρεζ μεσα , το ενυδρειο ειναι 80 λιτρα , εβαλα 4 με σκοπο οταν βγει ενα ζευγαρι τα αλλα 2 να απομακρυνθουν απο το ενυδρειο, την πρωτη μερα ηδη φανηκαν τα 2 αρσενικα ,ειχαν χωρισει το ενυδρειο στην μεση και καναν την ζωη των υπολοιπων κατοικων δυσκολη , διαλεξα τον ωραιοτερο αρσενικο και τον αλλο τον εδωσα, αυτη την στιγμη υπαρχουν 3 ραμ και ακομα επικρατει χαος στο ενυδρειο περιμενω πως και πως να σχηματιστει ζευγος για να φυγει και το τριτο,
p.s. αυτη η εμπειρια δεν ειναι απο βιβλιο ειναι απο real life:D

τότε ξεκίνα το διάβασμα!!!:D

asourtzo 17-03-08 13:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 245523)
:D :D :smt082 :smt082 :smt044 είσαι σίγουρος? μήπως το διάβασες? γιατί έτσι λεει ο φίλος μας ποιο πάνω!!!

Λες???? για να το ξανασκεφτω:confused: :confused: :D

cichlidakias 17-03-08 13:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από asourtzo (Μήνυμα 245527)
Λες???? για να το ξανασκεφτω:confused: :confused: :D

τώρα σοβαρά πάντως... ΄ποτέ μα ποτέ δεν είχα σοβαρό πρόβλημα στα ενυδρεία μου. σε αθτο που έχω τώρα μόνο όταν βάζω νέο ψάρι πέφτει λίγο ξύλο την πρώτη μέρα και μετά όλα καλά.

Giannis-malawi 17-03-08 13:54

ειναι μεγαλο λαθος ενας συνδιασμος να θεωρειται πετυχημενος οταν δεν ψοφανε ψαρια...:smt084

δλδ αν βαλουμε 10ανθρωπους σε 20τετραγωνικα και ζουν,παει να πει οτι ολα καλα???
δεν εχουν διατροφικες αναγκες,αναγκες χωρου και σωστης διαμορφωσης του??
σωστων συγκατοικων??

ετσι ειναι και τα ψαρια μας...και ΔΕΝ ειναι το ΠΟΣΑ ΧΩΡΑΝΕ αλλα το πως θα συμβιωνουν αρμονικα και θα βγαλουν την ΦΥΣΙΚΗ συμπεριφορα τους..

εκει φαινεται το χομπυ...οχι στο ποσα χρονια ασχολουμαστε ή ποσα ειδη εχουμε φιλοξενησει...

δεν ειναι σοβαρη ενασχοληση με το χομπυ το:παιρνουμε μια γυαλα και πεταμε μεσα οτι θα επιζησει...

δεν κανω προσωπικη επιθεση σε κανεναν..για να μην παρεξηγηθω..

cichlidakias 17-03-08 14:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Giannis-malawi (Μήνυμα 245529)
ειναι μεγαλο λαθος ενας συνδιασμος να θεωρειται πετυχημενος οταν δεν ψοφανε ψαρια...:smt084

δλδ αν βαλουμε 10ανθρωπους σε 20τετραγωνικα και ζουν,παει να πει οτι ολα καλα???
δεν εχουν διατροφικες αναγκες,αναγκες χωρου και σωστης διαμορφωσης του??
σωστων συγκατοικων??

ετσι ειναι και τα ψαρια μας...και ΔΕΝ ειναι το ΠΟΣΑ ΧΩΡΑΝΕ αλλα το πως θα συμβιωνουν αρμονικα και θα βγαλουν την ΦΥΣΙΚΗ συμπεριφορα τους..

εκει φαινεται το χομπυ...οχι στο ποσα χρονια ασχολουμαστε ή ποσα ειδη εχουμε φιλοξενησει...

δεν ειναι σοβαρη ενασχοληση με το χομπυ το:παιρνουμε μια γυαλα και πεταμε μεσα οτι θα επιζησει...

δεν κανω προσωπικη επιθεση σε κανεναν..για να μην παρεξηγηθω..


θα πάω το ενυδρείο μου στον ψυχολόγο!!!:smt120

PascM 17-03-08 14:09

Φρόντισε να πας και εσύ μαζί όμως.

Giorgos 17-03-08 14:22

Πιστεύω ότι το σωστό μήνυμα δόθηκε, οπότε δεν υπάρχει λόγος να συνεχίσει η συγκεκριμένη κουβέντα.
Στο επόμενο εκτός θέματος μήνυμα, θα κλειδωθεί η θεματική ενότητα. Αν έχετε διαφορές μεταξύ σας, λύστε τες με προσωπικα μηνύματα ή με email.
Και ξαναλέω, κιχλιδάκια, πρόσεχε τις συμβουλές που δίνεις.....

Συνεχίζουμε λοιπόν επί του θέματος:

Πανάγος: Για αρχή, βγάλε τα ζωοτόκα. Στη συνέχεια, βρες μια θηλυκιά ραμιρεζούλα να κάνει παρέα στον αρσενικό και πάρε άλλα 3-4 otocinclus. Πρέπει να ξέρεις ότι τα ραμιρέζι ζουν σε ζευγάρια και όχι σε χαρέμια (με ελάχιστες εξαιρέσεις), είναι αρκετά απαιτητικά ψάρια και χρειάζονται ιδιαίτερη φροντίδα.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:29.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,03638 seconds with 11 queries