Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Bettas (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=39)
-   -   Οι μονομάχοι του Μάκη (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=28085)

harilaos 18-11-08 15:51

Οι μονομάχοι του Μάκη
 
Ένα post tribute στους μονομάχους που πήραμε από τον chemical mac!

Τον συνάντησα μέσα σε ένα βάζο...Έρωτας με την πρώτη ματιά.. Από πολύ παλιά πριν ανακαλύψω το gab είχα μονομάχους αλλά πλέον ήθελα να του δώσω την φροντίδα που του άξιζε.
Ο "πρίγκιπας" λοιπόν μπήκε στο 60λιτρο παλάτι του όπου τρώει κάθε μέρα 2-3 φορές αποξηραμένα bloodworms, και ενίοτε λίγα grindal μιας και δεν δέχεται φυλλαράκι. (Τι σόι γαλαζοαίματος θα ήταν αλλιώς; )

Μεγαλώνει σαν τρελός και αρέσκεται στις συχνές αλλαγές νερού που του κάνω. (Το φίλτρο και ο θερμοστάτης εννοούνται) Το παλάτι του συμπληρώνεται από μερικές ανούμπιες και κάποια μέτρα κερατόφυλλο. Έτσι για έξτρα pampering το σκηνικό περιλαμβάνει 2 φύλλα indian almond και ένα ματσάκι banana leaves τα οποία αλλάζω εναλλάξ.
Απ' ότι φαίνεται του αρέσει το περιβάλλον, αν και δείχνει να έχει μοναξιές καθώς τελευταία με έχει φλομώσει στις φωλιές.

Κατά τα άλλα, έχει εξελιχθεί αρκετά, τόσο χρωματικά όσο και σχηματικά από όταν τον πήρα. Πλέον είναι εμφανές ότι πρόκειται για έναν όμορφο spade tail με βάση το γαλαζιομπλέ με κόκκινα στοιχεία και 2 λευκές πιτσιλιές που εμφανίστηκαν σχετικά αργά..

thanks Μάκη για τον ψάρη!
Φωτογραφία θα ανεβάσω αν ποτέ κάτσει να τον βγάλω καμιά σωστή!
Συμβουλές φωτογράφισης δεκτές!

Άντε και οι υπόλοιποι..... :p

xontros 18-11-08 16:54

Να σου ζήσει! :p

Και επειδή μ'αρέσει να βλέπω φωτογραφίες, να σου δώσω το εξής tip:

Βαλ'του στο ένα πλαινό τζάμι, από την έξω μεριά, ένα μαύρο χαρτόνι.. Αυτό θα δημιουργήσει καθρέφτισμα, και ο κύριος θα "τσιτώσει", και θα ανοίξει τα πτερύγιά του για να "τρομάξει" τον εχθρό.. Θα κινείται πέρα δώθε νευρικά κατά μήκος του τζαμιού, και που και που θα στέκεται και θα κοιτάει το τζάμι με τεντωμένα πτερύγια.. Εσύ θα περιμένεις με τη φωτογραφική, και μόλις τον δεις να δείχνει το μεγαλείο του, τσούπ! Και επί τόπου ανέβασμα στο GAB! ;)
(αν δεν πετύχει με χαρτόνι, δοκίμασε έναν καθρέφτη..)

Εμένα μερικές φορές μου δείχνει τα πτερύγιά του και όταν κάθομαι μπροστά του και τον χαζεύω.. Από την αρχή με ενθουσίαζε αυτό, σαν να προσπαθεί να επικοινωνήσει μαζί σου..

Α, και το "κόλπο" με το χαρτόνι, ύστερα από συμβουλές του Maverick, το κάνω τακτικά, ίσως και κάθε μέρα, για λίγα λεπτά, για να είναι πάντα σε εκγρήγορση! Και να αισθάνεται στο τέλος και ικανοποίηση, όταν τελικά καταφέρνει να "διώξει" τον εχθρό του! :D

chemical mac 18-11-08 20:50

Θέλω φωτό. Άντε κι εσείς οι άλλοι για ρίξτε κάνα upgrade σχετικά με την κατάσταση των ψαρήδων :p

chrisoulakismanos 18-11-08 22:09

Mακη ο δικος μου γαζοαιματος εχει μια γυαλα 10 litra με οτι φυτο μενει απο το κλαδεμα με ενα φυλτρο 100 lit την ωρα και τρωει ζωντανο σκουλικι αναπαραγωγη μου απο αυτα που ειχε φερει καποιο παιδι σε συγκεντρωση μας το χρωμα ειναι γαλαζιο με κοκινες πινελιες στα κατω πτερηγια.

chemical mac 19-11-08 13:37

Ρίχτε φωτό :)

crazyio 20-11-08 16:04

βρε καλά όλα αυτά ...
κανέναν Halfmoon Plakat που θα βρούμε ?? :(:(


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:15.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01155 seconds with 11 queries