Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Νιτρικά 0 ??? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=88494)

thanastasiou 26-10-15 17:00

Νιτρικά 0 ???
 
Παιδιά καλησπέρα

σήμερα έκανα για πρώτη φορά μετρήσεις. Χρησιμοποίησα υγρά της API. Λοιπόν:

ΝΗ3/ΝΗ4=0
Ν02=0
Ν03=0???
pH=7.8
Gh=9
Kh=5.5

το ενυδρείο ξεκίνησε στις 8/9. Στρώσιμο έγινε με βακτήρια της JBL και τροφή. Αυτή τη στιγμή φιλοξενεί 3 γκάπι και 5 πλάτι και αρκετά σαλιγκάρια. Φυτά έχει 2 ανούμπιες ceratopteris, ludvigia super red και bacomba caroliana. Φωτισμός 24w. Είναι δυνατόν τα νιτρικά να είναι 0???:confused:Κάνω κάτι λάθος?

johnpecn` 26-10-15 17:07

Γινεται να εχεις μηδέν νιτρικα,αμα εχεις μπόλικα φυτά και ταΐζεις λιγο,
Ποτε έκανες αλλαγη νερου;

thanastasiou 26-10-15 17:13

πριν 6 μέρες 20 λίτρα (καθαρά έχω 55 λίτρα). Αν μετρήσω τις βρύσης θα βρώ κάτι διαφορετικό για να τσεκαρω και τα υγρά?

johnpecn` 26-10-15 17:21

Τα api ειναι απο τα καλυτερα τεστ, για πολλούς τα καλυτερα ,δεν νομιζω να εχεις θεμα,η βρύση στην αθηνα εχει καλο νερο δεν νομιζω να σου δείξει κατι αλλο.
Δεν ειναι απίθανο να εχεις 0 νιτρικά αν θυμαμαι καλά το ενυδρειο σου ειναι νεοςτημενο αλλα εφτακαθαρο ουτε αλγες ουτε τιποτα,ιςως τα 0νιτρικα να ειναι η εξήγηση
,ταΐζεις πολυ;ποσες φορες την μερα;τα φυτα εχουν αυξηθεί;
Το τεστ της αμμωνιας μπορείς να το τσεκάρεις σε νερο με λιγο azax.

Τα τεστ φαντάζομαι οτι τα εχεις κανει σωστά σύμφωνα με τις οδηγίες,επισης εχεις τσεκάρει την ημερομηνία λήξης
Και εχεις ανακινήσει καλα τα μπουκαλάκια.

Τάκης 26-10-15 17:36

Για τo test Νιτρικών (ΝΟ3)
βάζεις από το 1ο μπουκαλάκι,
κουνάς λίγο το διάλυμα,
κουνάς το 2ο μπουκαλάκι καλά για μισό λεπτό και βάζεις τις ανάλογες σταγόνες,
κουνάς καλά για 1 λεπτό
περιμένεις 5 λεπτά και συγκρίνεις τα χρώματα
αν δεν κουνήσεις καλά το 2ο μπουκαλάκι μπορεί να βλέπεις νιτρικά = 0
αν δεν κουνήσεις για 1 λεπτο αφου βάλεις και απο το 2ο μπουκαλάκι το τελικό αποτέλεσμα δεν θα φανεί μετά απο 5 λεπτά αλλά μετά απο 6+ λεπτά

thanastasiou 26-10-15 17:37

Ταίζω μια φορά την μέρα. Πολύ λίγο δεν ξέρω, πάντως την τροφή σε ένα με δύο λεπτά την έχουν καθαρίσει. Όση πάει στον πάτο την τρώνε τα πλατι μετά. Χθες πρώτη φορά έριξα και ένα καρότο (το είχα ζεματίσει) το οποίο έχουν πάρει αγκαλιά τα σαλιγκάρια και δεν το αφήνουν.
Τα φυτά εντάξει μου φαίνονται, peacock moss που έχω βάλει έχει φουντώσει (αν και έχει πιάσει ένα γκρι χνούδι).
Το φίλτρο είναι εξωτερικό jbl crystalprofi e401. Έχει αρκετά έντονη ροή.
Αύριο θα προσπαθήσω να κάνω και μια κανονική παρουσίαση με φωτογραφίες, αλλά άνοιξα το θέμα με τα νιτρικά γιατί μου έκανε εντύπωση.

τα έκανα όλα σύμφωνα με τις οδηγίες και με γερό ταρακούνημα όπως λένε και οι οδηγίες που υπάρχουν έδώ στο φόρουμ. Θα το ξανακάνω και αύριο μπας και έκανα κάτι λάθος χωρίς να το πάρω χαμπάρι.

johnpecn` 26-10-15 17:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thanastasiou (Μήνυμα 903887)
Ταίζω μια φορά την μέρα. Πολύ λίγο δεν ξέρω, πάντως την τροφή σε ένα με δύο λεπτά την έχουν καθαρίσει. Όση πάει στον πάτο την τρώνε τα πλατι μετά. Χθες πρώτη φορά έριξα και ένα καρότο (το είχα ζεματίσει) το οποίο έχουν πάρει αγκαλιά τα σαλιγκάρια και δεν το αφήνουν.
Τα φυτά εντάξει μου φαίνονται, peacock moss που έχω βάλει έχει φουντώσει (αν και έχει πιάσει ένα γκρι χνούδι).
Το φίλτρο είναι εξωτερικό jbl crystalprofi e401. Έχει αρκετά έντονη ροή.
Αύριο θα προσπαθήσω να κάνω και μια κανονική παρουσίαση με φωτογραφίες, αλλά άνοιξα το θέμα με τα νιτρικά γιατί μου έκανε εντύπωση.

τα έκανα όλα σύμφωνα με τις οδηγίες και με γερό ταρακούνημα όπως λένε και οι οδηγίες που υπάρχουν έδώ στο φόρουμ. Θα το ξανακάνω και αύριο μπας και έκανα κάτι λάθος χωρίς να το πάρω χαμπάρι.

Ξανα ειδα το θεμα σου με τις φωτο και βλεπω αρκετά φυτα,εχεις βλεπω κι ενα θεμα με την καθαριοτητα:grin: ταΐζεις και λιγο ,οποτε δεν ειναι διόλου απίθανο να εχεις μηδέν νιτρικά.
Κατι άσχετο να ρωτήσω η ludwigia super red με το φωτισμο που εχεις ειναι κόκκινη ;

thanastasiou 26-10-15 18:11

εντάξει υπάρχει ο φανατισμός του νεοφώτιστου... Στην αρχή πάντως το ενυδρείο ήταν ένας καφέ θολός ζωμός. Μετά έστρωσε, αφού άλλαξα το ξύλο που είχε.
Φυτά βάζω και βγάζω αλλά μάλλον έχουν σταθεροποιηθεί κάπως τα πράγματα. η ludwigia στην κορυφή της είναι super red και όσο πάει προς την ρίζα γίνεται super green. Την έχω όμως μόλις μια βδομάδα και δεν ξέρω πως θα εξελιχθεί.

Nick74 29-10-15 19:37

Όταν λες στρώσιμο με βακτήρια και τροφή, υποθέτω σήκωσε κανονικά αμμωνία και στη συνέχεια νιτρώδη και τέλος τα μηδενησες.
Δεν είναι περίεργο να έχεις μηδενικά νιτρικά, ίσως δεν είναι το καλύτερο για τα φυτά σου αλλά αυτό είναι δευτερεύον αφού είναι καλύτερο για τα ψαρια


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:41.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01500 seconds with 11 queries