Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   stc-1000 κατασκευη θηκης απο ups ανακυκλωσης (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=93643)

goku1 16-09-16 10:29

stc-1000 κατασκευη θηκης απο ups ανακυκλωσης
 
3 Συνημμένο(α)
Γεια σας,

έφτιαξα μία θήκη για τον αισθητήρα του ενυδρείου μου και ήθελα να την μοιραστώ μαζί σας. Δεν μου κόστισε τίποτα γιατί σε έναν ηλεκτρολόγο δίπλα στο σπίτι μου κάποιος είχε αφήσει μία μπαταρία ups για ανακύκλωση και μου έδωσε το εξωτερικό κομμάτι αφού αφαίρεσε από μέσα κάτι κυκλώματα, ένα πηνίο και τη μπαταρία. Πήρα τη θήκη και με το κολλητήρι έκοψα το πλαστικό στη μπροστά όψη ώστε να χωράει το stc-1000 και το τοποθέτησα. Έκανα το ίδιο και στη πάνω μεριά της θήκης και έβαλα μία πρίζα σούκο για να βάζω τα υπόλοιπα που χρειάζομαι για το ενυδρείο (φίλτρο, φως). Στις φωτογραφίες έχω και το σχεδιάγραμμα για το πως το έκανα. Η πρίζα Νο.1 είναι η πρίζα που πρόσθεσα και έχω βάλει το φίλτρο και το φως, οι πρίζες Νο2 και Νο3 υπήρχαν πανω στο ups και είναι θέρμανση και ψύξη αντίστοιχα.

Ελπίζω να βοήθησα.

Κλεόβουλος 16-09-16 10:49

Καλώς ήρθες!
Όμορφη κατασκευή :smt023

odin79 16-09-16 11:21

πρωτο ποστ με κατασκευη!!εισ`ωραιος.καλη διαμονη περνα και απο της παρουσιασεις ενυδρειων να δουμε το καμαρι σου.καλως ηρθες!!

goku1 16-09-16 11:33

καλώς σας βρήκα!
Θα κάνω μία παρουσίαση το μεσημέρι μόλις γυρίσω από τη δουλειά.

delta66 16-09-16 11:34

Eξυπνο.
Κι εχω ενα ιδιο ups παλιο και με αδειες μπαταριες και δεν το ειχα σκεφτει :D
Οχι, οχι μωρε, πλακα κανω, τα εχω λυσει πλεον τα θεματα με την τοποθετηση των stc.

Δεν μπορουσε να μπει απο μεσα πολυμπριζο (ή εστω κολλητα πανω ή στο πλαι) για να μη πεταει το ταφ?
Το κοκκινο τι ειναι στο σχεδιαγραμμα?

goku1 16-09-16 11:59

έχεις δίκιο delta!
δεν το σκεφτηκα. αν με αφησουν οι δυο μικρες που εχω (20 μηνων η μια και 2,5 μηνων η αλλη) θα το τροποποιησω! και αυτο με τα χιλια ζορια το εφτιαξα... το κοκκινο λεγεται caps καλωδιων. κανε ενα search στο google και θα βρεις. να μην βαλω link και κανω διαφημιση. ουσιαστικά ενώνει τα καλώδια.

nasos_discus 16-09-16 13:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από goku1 (Μήνυμα 964846)
έχεις δίκιο delta!
δεν το σκεφτηκα. αν με αφησουν οι δυο μικρες που εχω (20 μηνων η μια και 2,5 μηνων η αλλη) θα το τροποποιησω! και αυτο με τα χιλια ζορια το εφτιαξα... το κοκκινο λεγεται caps καλωδιων. κανε ενα search στο google και θα βρεις. να μην βαλω link και κανω διαφημιση. ουσιαστικά ενώνει τα καλώδια.

πολυ καλη και εξυπνη η κατασκευη σου . τα caps , να κανω μια υποσημειωση, ενωνουν μονο τα μονοκλωνα καλωδια και οχι τα ευκαμπτα με τα πολλα ψιλά συρματάκια.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:45.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01256 seconds with 11 queries