Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=55)
-   -   συμπλεγμα ριζων μηπως too much? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=60176)

Gladiator 15-02-12 21:46

συμπλεγμα ριζων μηπως too much?
 
2 Συνημμένο(α)
λοιπον σκεφτομαι να φτιαξω κατι σαν συμπλεγμα ριζων
ακριβως στη εμση του ενυδρειου
με προτεραιοτητα τις κρυψωνες
καθως σκεφτομαι για ζωοτοκα
νεον ραμ και κορις
225 λιτρα μεικτα 180 καθαρα μαλλον
πως σας φαινεται?
σκεφτειτο στη μεση ακριβως του ενυδρειου
πισω πλατη εχινοδοροι
γυρω απο το συμπλεγμα ανουμπιες δεμενες στις ριζες
και μεσα στις τρυπες που θα δημιουργηθουν
η αν θελετε κρυψωνες θα βαλω μος

Alex_Salonica 15-02-12 23:07

Όμορφο δείχνει!

Για δοκίμασε το να το δούμε..

Παναγιώτης Κ 15-02-12 23:10

Όμορφο δείχνει και ακούγεται όπως το περιγράφεις! Μόνο μια ένσταση: Δεν μπορείς να βαλεις ζωοτόκα! Τα υπόλοιπα μπορείς!

Gladiator 15-02-12 23:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΠαναγιώτηςCR7 (Μήνυμα 652636)
Όμορφο δείχνει και ακούγεται όπως το περιγράφεις! Μόνο μια ένσταση: Δεν μπορείς να βαλεις ζωοτόκα! Τα υπόλοιπα μπορείς!

γτ οχι?

Παναγιώτης Κ 16-02-12 11:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Gladiator (Μήνυμα 652653)
γτ οχι?

Διότι τα νεον,ραμ και κόρρυς θέλουν όξινο νερό ενώ τα ζωοτόκα θέλουν αλκαλικό νερό! Επίσης διαφορετικές συνήθειες και διαφορετικοί ηπείροι!

delta66 16-02-12 11:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Gladiator (Μήνυμα 652653)
γτ οχι?

Aντε ξαναμανα τα ιδια
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=57915

Gladiator 16-02-12 12:08

τοτε δε βαλω νεον

Παναγιώτης Κ 16-02-12 12:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Gladiator (Μήνυμα 652774)
τοτε δε βαλω νεον

Mα και πάλι ραμ με κορρυς και <<ζωοτόκα>> δεν πάνε! Η όλη ιστορία είναι ότι τα ζωοτόκα δεν κολλάνε με τα υπόλοιπα ψάρια!;)

Gladiator 16-02-12 12:40

ααα τωρα καταλαβα........
ναι αλλα τι να βαλω μονο ραμ κ κορις?

Χρηστος Ζ. 16-02-12 15:17

προσωπικη μου αποψη, καλυτερα να ξεχασεις τα ψαρια που θελουν μαλακο και οξινο νερο και τωρα στην αρχη ασχολησου καλυτερα με ζωοτοκα που ειναι ευκολα ψαρακια οσον αφορα την ποιοτητα του νερου και την προετοιμασια στις αλλαγες. αφηνεις νεον και ραμ, γιατι θα απογοητευτεις (και τα ψαρακια κριμα). μολις αποκτησεις την καταλληλη εμπειρια και εχεις ριξει και καμποσο διαβασμα μπορεις να στησεις ενυδρειο με ψαρια αμαζονιου.
ακομα και με ζοωτοκα πρεπει να εισαι διαβασμενος, το οτι ειναι ευκολα ψαρια δεν σημαινει οτι δεν εχουν και αυτα τις απαιτησεις τους. προμηθευσου με τα απαραιτητα τεστ και αντιχλωρια και προς το παρων εισαι ετοιμος.
και κατι αλλο, δεν μας ειπες αν το ενυδρειο που εχεις ειναι στρωμενο η οχι, φιλτρα, θερμοστατες, κτλ.

Gladiator 16-02-12 16:44

εχω ενα εξωτερικο φιλτρο της eheim 2213
εχω αγορασει βιολογικο υλικο
το ενυδρειο θα ξεκινησει να λειτουργει το σαββατο ελπιζω
ψαρια θα μπουν μετα απο 3-4 εβδομαδες
απλα αν ξεκινησεις με ζωοτοκα μετα πως πας σε αμαζονιο

Χρηστος Ζ. 16-02-12 17:29

ελπιζω να εχεις διαβασει τα υπομνηματα για το στρωσιμο και να τα εχεις καταλαβει, και να μην βαλεις τα ψαρια ετσι απλα μετα απο ενα μηνα, χωρις να εχεις κανει μετρησεις. πρεπει να αποκτησεις τις πρωτες εμπειριες με τα ευκολα ψαρια και αν και εχεις γεννες και μεγαλωσεις και μικρα, τοτε θα αρχισεις να καταλαβαινεις πως λειτουργει ενα ενυδρειο.
μετα θα μαθεις για την α.ο., πως λειτουργει, πως παιζεις με το νερο για να το φερεις στα μετρα σου, τις απαιτησεις και τον τροπο ζωης για ψαρια που θα σε ενδιαφερουν μελλοντικα, βιοτοπους κ.τ.λ.
το ενυδρειο δεν θελει βιασυνες, ξεκινα με ευκολα ψαρια και δεν θα χασεις, και οτι θελεις ξαναρωτας, γιατι σε κοβω για πολυ αρχαριο και καραδοκουν οι πετσοπαδες να σε κοροιδεψουν και να σε φορτωσουν με ενα σωρο ασχετα πραγματα και συμβουλες, προς οφελος τους.
εχεις παρει τεστακια για αμμωνια - νιτρωδη - νιτρικα? παρε για καλο και για κακο και τεστ για σκληροτητες για να ξερεις τι νερο εχει η βρυση σου.

nicpapa 16-02-12 18:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 652760)
Aντε ξαναμανα τα ιδια
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=57915

Α ρε Σπύρο, πρεπει να το βάλεις υπόμνημα κάπου :D,


Ξεκίνα πρώτα απο ζωοτοκα αν δεν είχες ξανα επαφή με ψάρια μιας και είναι πιο ευκολα, και πριν βάλεις οτιδηποτε στο ενυδρειο , διάβασε τα υπομνηματα που υπάρχουν στο φορουμ εχει πάρα πολλά και αναλυτικά αρθρα απο συνχομπιστες. Πρωτα φτιάχνεις το περιβάλον και το νερό και μετά αφου ολα ειναι οκ ερχεσαι στους κατοίκους.

Gladiator 16-02-12 19:40

ναι ρε παιδια
ξερω για τον κυκλο του αζωτου
το στρωσιμο να φτασω να εχω μετα απο 3 δβομαδες 0 νιτρικα
να βαλω φυτα και μετα ψαρια
θα ξεκινησω με γκαπι
πηρα τεστ σε χαρτακια της esha

exelix 16-02-12 19:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Gladiator (Μήνυμα 652898)
ναι ρε παιδια
ξερω για τον κυκλο του αζωτου
το στρωσιμο να φτασω να εχω μετα απο 3 δβομαδες 0 νιτρικα

Μάλλον πρέπει να τον ξαναδιαβάσεις!:D:rolleyes:


Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Gladiator (Μήνυμα 652898)
να βαλω φυτα και μετα ψαρια

Δε χρειάζεται να στρωθεί για να μπουν τα φυτά.


Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Gladiator (Μήνυμα 652898)
θα ξεκινησω με γκαπι

Απλά να ξέρεις ότι το πιο εύκολα δε σημαίνει αναίσθητα. Γενικά στα pet shop έρχονται ταλαιπωρημένα και χάνεις πολλά. Προτίμησε από χομπίστα. Αν και με όσα έχω δει οι ευκολίες που σου προσφέρουν αφορούν στο ότι αρκεί το νερό βρύσης και θα χαρείς γεννητούρια, αλλά κατά τα άλλα είναι ευαίσθητα.


Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Gladiator (Μήνυμα 652898)
πηρα τεστ σε χαρτακια της esha

Θα χρειαστείς υγρό τεστ και για αμμωνία. Φρόντισε όταν σου τελειώσουν να πάρεις όλα τα τεστ σε υγρά. Και είναι πιο φθηνά ανά τεστ και δίνουν πιο ακριβή αποτελέσματα.

Χρηστος Ζ. 16-02-12 21:37

οτι λεει ο απο πανω. αυτα σου εξηγουσα τοση ωρα. τα νιτρικα δεν πρεπει να ειναι μηδεν, πρεπει να ειναι το πολυ 25. μηδεν θα πρεπει να ειναι η ΑΜΜΩΝΙΑ και τα ΝΙΤΡΩΔΗ.

Gladiator 17-02-12 14:36

πηγα σημερα στο μαγαζι αβυσσος
και μιλησα εκει με το παλικαρι
του ειπα τι σκεφτομαι
και εν τελει μετα απο συζητηση
αποφασισα να κανω ενυδρειο αμερικης
με νεον κορις ενα ζευγαρι ραμ ενα ζευγαρι απιστογραμα ανκιστρους
και να πανε ολα καλα ισως δοκιμασω και τον δισκο
αγορασα και τυρφη για το ph
μπορειτε να μου πειτε με τη σειρα να τα βαλω στο εξωτερικο φιλτρο?
εχω σφουγγαρια βιολογικες μπαλες υαλοβαμβακα
και θελω να βαλω και ανθραka γτ δε μου αρεσει το σκουρο χρωμα της τυρφης
αλλα θελω τη δουλεια που κανει με το ph

Χρηστος Ζ. 17-02-12 14:58

εγω επιμενω να ξεκινησεις με ζωοτοκα, με αυτα που λες θα απογοητευτεις γρηγορα. ενα ζευγαρι απιστογραμμα με ενα ζευγαρι ραμ? και πως εισαι σιγουρος οτι θα γινουν ζευγαρι? θα γινει μακελειο.
τυρφη και ανθρακας δεν πανε μαζι. ξεκινα με τα ευκολα πρωτα και μετα προχωρας. βεβαια μπορεις να κανεις οτι θελεις, αλλα ειμαι σιγουρος οτι μετα θα ρωτας γιατι πεθανε το ραμ και γιατι τα νεον καθονται στο βυθο. οσο για το δισκο απλα το ξεχνας.

Gladiator 17-02-12 16:25

δλδ αυτος που μιλουσα μαζι του ειναι ασχετος?
το ενυδρειο ειναι ενα μετρο
το εαν ζευγαρι στη μια μερια το αλλο στην αλλη

Χρηστος Ζ. 17-02-12 17:06

οχι αυτος που μιλαγες δεν ειναι ασχετος, το αντιθετο μαλιστα, επειδη τυχαινει και τον ξερω. οι κιχλιδες γενικοτερα ειναι επιθετικες και με το ειδος τους και με τα αλλα ψαρια. με δυο ζευγαρια εκει μεσα θα γινεται χαμος, πιστευεις οτι επειδη το ενυδρειο ειναι ενα μετρο δεν θα βρισκονται? αν δεν εχεις σκοπο να παρεις α.ο. και να κανεις επεξεργασια το νερο, μην ασχολεισαι καθολου με αυτα τα ψαρια, ειδικα τα ραμ και τα απιστογραμμα ειναι ευαισθητα ψαρια και προυποθετουν αρκετα καλη εμπειρια (ψαξτο λιγο και θα το δεις). και με τυρφη χαμηλωνει το πεχα εφοσον το νερο ειναι λιγο μαλακο, αν το νερο της βρυσης σου εχει gh, kh γυρω στο 20 ποσο νομιζεις θα το χαμηλωσει η τυρφη? τα ψαρια που θελεις να παρεις θελουν πολυ χαμηλες σκληροτητες, κατω απο 5 - 6.
ο ανθρακας δεσμευει ολες τις ουσιες της τυρφης για αυτο δεν πανε μαζι.
δεν θελω να σε απογοητευσω, για αυτο σου λεω να ξεκινησεις με ευκολα ψαρια πρωτα.

Gladiator 17-02-12 17:33

μετρησα το kh της βρυσης ειναι3-6d
οσο για τον ανθρακα εκεινος μου ειπε διοτι του ειπα οτι
δν μου αρεσει το πως χρωματιζει η τυρφη το ενυδρειο
οσο για τα ζευγαρια θα το ψαξω

Χρηστος Ζ. 17-02-12 17:46

αν εχεις μετρησει με χαρτακια μην τα εμπιστευεσαι, αλλιως αν εχεις μετρησει με υγρα τοτε ενταξει. μπορει να εισαι τυχερος που βγαζει η βρυση τετοιο νερο. μετρα και gh και πες μας. πρεπει να ειναι και αυτο χαμηλο. η τυρφη ετσι λειτουργει χρωματιζει το νερο και ριχνει το πεχα. αν βαλεις και ανθρακα η τυρφη δεν θα κανει τιποτα.
αφου κολησες με αμαζονιο γιατι δεν παιρνεις μια α.ο.?

Gladiator 17-02-12 18:14

δεν ξερω πως να η χρησιμοποιω
ποσο να χει?
που πουλανε?

exelix 17-02-12 18:17

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=35633
http://www.waterwaves.gr/

Gladiator 17-02-12 18:23

καπου πιο κοντα απο ραφηνα?

exelix 17-02-12 18:52

Κάνουν και φθηνό delivery! Εγώ δε γνωρίζω κάποιο πιο οικονομικό, εξυπηρετικό ενημερωμένο κατάστημα.

Gladiator 17-02-12 19:58

το εγκαθιστουν κιολας?

exelix 17-02-12 20:13

Δεν το ξέρω αυτό, αλλά τι εγκατάσταση; Στη βρύση το συνδέεις (μπαλκονιού, πλυντηρίου, μπλα μπλα , με τον κατάλληλο σύνδεσμο).

Gladiator 17-02-12 20:30

α
καλα θα δω ισως να γυρισω σε ζωοτοκα.......


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:24.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02226 seconds with 11 queries