Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δίσκοι (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=25)
-   -   1500 λιτρα Αμαζόνιος (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=18321)

johnny98130 29-06-07 08:51

1500 λιτρα Αμαζόνιος
 
5 Συνημμένο(α)
Έχω την χαρά να σας παρουσιάσω το νέο μου ενυδρείο 1500 λιτρων με sump το οποίο μετά από 7 μήνες σχεδιασμού και κατασκευής ειναι σχεδόν έτοιμο. Ας ξεκινήσουμε την παρουσίαση:
ΤΟ ενυδρείο ειναι μήκους 250(μήκος) Χ70(πλατος) Χ 85(ύψος) και το sump έχει διαστάσεις 150 Χ 50 Χ 50 ........Μεγάλο μέρος της δουλειάς έγινε στον σύλλογο όπου σιγουρα δεν θα τα κατάφερνα χωρίς την πολύτιμη βοηθεια του gavrou και του dimitris 21 αλλα και πολλών μελών οι οποίοι με βοήθησαν με τις εμπειρίες τους και τις γνώσεις τους........Ας τα παρουμε όμως απο την αρχή.......η αρχή έγινε με την κόλληση του sump η οποία φαίνεται στις συνημμένες φωτο........
Στην πρωτη φώτο φαίνεται η διαδικασία καθαρίσματος των τζαμιών απο τυχόν σκουπίδια πριν την κόλληση...
Στην δευτερη φαίνεται ο δακτυλος του πρωτομάστορα που απλώνει την σιλικόνη....
Στήν τριτη οι απαραίτητες επεξηγήσεις για όσο το δυνατόν μικρότερο πάχος της σιλικόνης μεταξύ των συγκολούμενων τζαμιών.......
Στην τέταρτη φαίνεται η διαδικασία κολληματος των εσωτερικών χωρισμάτων......
Και τέλος ένα μεγάλο ευχαριστό στο φωτογράφο παπαρατσι κ. Σιρπη ο οποίος συνέβαλε τα μέγιστα απο την θέση του εργοδηγού/συμβουλάτορα......δεν θα καταφέρερνα χωρίς την δική του βοήθεια..........

.........η συνέχεια στο επόμενο......

alan boy 29-06-07 09:30

φοβερο
 
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από johnny98130 (Μήνυμα 186400)
........η συνέχεια στο επόμενο......


περιμενουμε

υ.γ.πες μας μερικα για την υπερχυλιση

Pritanis 29-06-07 10:17

παρατα μας με τα τζαμια και αρχισε να μας αναβεις με τα ψαρια που θα βαλεις......... Δεν φανταζομαι να μην βαλεις αγρια.........20 green tefe και μερικα κοκκινα alenquer....... πωπω τι παθαμε πρωι πρωι........

klaz 29-06-07 10:20

απο το στομα μου το πηρες νικο......
καλοοοο φτιαξιμο μας εκανες.......
σαν ενα καλο 3ημερο στο αμστερνταμ...!!!!

johnny98130 29-06-07 12:01

6 Συνημμένο(α)
........και παμε στην συνέχεια........Το ενυδρείο έχει γωνιακή υπερχείληση με χρήση συστήματος durso. Βέβαια για να ρεγουλαρω την εξοδο της durso έτσι ώστε να μην έχω πολλές φυσαλίδες και απώλεια co2 ήταν κατί όχι τοσο απλο. Η κυκλοφορία του νερού εντός του σαμπ γίνεται με χρήση της Tunze 1073.90 ανλτίας η οποία ειναι 8.200 λιτρων. Μέρος της ροής χρησιμοποιείται για την διάχυση Co2 με χρήση του reactor 1000 ενώ το υπόλοιπο οδευει προς το κυριώς ενυδρείο.........τελικώς προς το ενυδρειο ανεβαίνουν όχι περισσοτερα απο 5000 λιτρα (ίσως και λιγότερα) Η διάχυση ελέγχεται με PH-controller της pinpoint ....Εντός του σαμπ υπάρχει οζονιστήρας σε συνδυασμό με controller για την βέλτιστη αποστείρωση του νερού. Το βιολογικό υλικό ειναι συνδυασμός σφουγγαριών και Εheim pro ενώ άπαντα υλικα+ εξοπλισμός βρίσκονται εντός του σαμπ .....
Τα ξύλα ειναι παραγγελία μεσω της εταιρίας Petline και για να βρω το συγκεκριμένο μεγεθος μου βγηκε το λάδι .........η αμμο ειναι λεπτη χαλαζιακή.................

Παμε στα ψάρια τώρα........υπάρχουν 2 ζευγάρια red alenquer και 2 αρσενικά semi royal blue discus(βραζιλιανοι).........περαιτερω υπάρχουν 20 cory metae γυρω στα 50 cardinals και γυρω στο 16 microgeophagous ramirezi (1 προς 3 αρσενικά/θυληκα)............


Υ.Γ. Οποιος δει αγριους δισκους pls πειτε μου να σπευσω

johnny98130 29-06-07 12:04

Θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους όσους με βοήθησαν για την ολοκλήρωση του μεγάλου αυτου project..........ολους όσους με βοήθησαν στην σχεδίαση την κατασκευή και το κουβάλημα του ενυδρείου.........:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Neoklis 29-06-07 12:10

Φανταστικό, πολύ ωραίο το τερας σου....!!!!:p :p Ενα μεγαλο μπράβο σε όλους όσους ασχολήθηκαν με το συγκεκριμένο project...!!!!

Δεξια και αριστερα διακρινω δυο πήλινα.... Τι είναι ακριβώς...?????

johnny98130 29-06-07 12:13

Ειναι γλάστράκια ..........δεν ειναι ότι καλύτερα αλλα ψάχνω να βρώ κάτι αλλο.....

Neoklis 29-06-07 12:17

Παντως το αποτέλεσμα είναι πολύ ωραίο....!!!!!!!!! :p :p

Genirous 29-06-07 13:26

Γιάννη πολύ ωραίο το ενυδρείο σου!!!:smt041
Συγχαρητήρια σε'σένα και σε όλους τους συντελεστές!!!:smt041
Καλορίζικο και ελπίζω να το φτιάξεις όπως ακριβώς επιθυμείς και φυσικά να το χαρείς!!!:smt041
Είναι τόσο μεγάλο (και τόσο blackwater) που δυσκολεύεσαι να δεις τα υπόλοιπα ψάρια εκτός από τους δίσκους!:p
Τα γλαστράκια γιατί τα έβαλες..?:confused:
Η μόνη μου ένσταση-που καταθέτω υπόψην σου-είναι τα corydoras metae, τα οποία ζουν σε πολύ χαμηλότερες θερμοκρασίες από τα υπόλοιπα...
-------------------------------------
ΥΓ: Μιας και με ενδιαφέρει το θέμα ρίζες, θα ήθελα να μάθω πως ακριβώς έκανες το κονέ με την Petline...:D
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από johnny98130 (Μήνυμα 186434)
...Υ.Γ. Οποιος δει αγριους δισκους pls πειτε μου να σπευσω

Ίσως έχω κάτι για'σένα!:rolleyes: ;)

AXEL 29-06-07 13:31

Τρομερά τεράστιο και τρομερά όμορφο!;) Λίγα φυτούλια ίσως ακόμα...Θέλω να σε δω στις αλλάγες νερού...:D :D :D

msigouros 29-06-07 14:14

Επιτέλους - τόσο καιρό στο περίμενε έπηξα ο άνθρωπος - Μπράβο Γιώργαρε αντε και του χρόνου να το εχεις για γεννήστρα.:p :p :p

a-sakis 29-06-07 14:15

Πανέμορφο!!!
Μπράβο και από εμένα,μου άρεσε πολύ.

accnt 29-06-07 15:36

Μπράβο σου Γιάννη... τα κατάφερες τελικά...
Περιμένουμε νέα σου....

Τελικά ίσως είχες δίκιο που δεν το έκανες θαλασσινό....:rolleyes: :D :D ...

klaz 29-06-07 15:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από msigouros (Μήνυμα 186460)
Μπράβο Γιώργαρε αντε και του χρόνου

σιγουρεεεε....ξεκουτιανες ωρε...??:D:D:D
ιωαννη τον εβαπτισανε τον πολυαγαπητο μοδερατορα μας........:rolleyes::roll::D

msigouros 29-06-07 19:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από klaz (Μήνυμα 186485)
σιγουρεεεε....ξεκουτιανες ωρε...??:D:D:D
ιωαννη τον εβαπτισανε τον πολυαγαπητο μοδερατορα μας........:rolleyes::roll::D

Ούπς.....Ζέστες ζέστες..πάει ..λίγο είχαμε πάει και εκείνο:D :D :D

mios 29-06-07 19:44

Βρήκα που θα πάω διακοπές φέτος : στο σαλόνι του Γιάννη !!!!:smt118 :smt118 :smt118
Καλορίζικο !!!!!!:smt109 :smt109 :smt109

anasios 29-06-07 22:03

Καταπληκτικό. Τελικά το μέγεθος μετράει...

γαυρος 01-07-07 08:37

για αυτη την αηδια μας πεθανες τοσους μηνες? :smt052

σιγα το κατορθωμα ...πεταξες 3 κομματια καυσοξυλα, νερο και εκεινα τα ...
αεικινητα ψαρια που θες φοβερες ταχυτητες κλειστρου για να τα φωτογραφισεις, και μας το κανεις κ μοστρα!

εγω στη θεση σου θα εξιστορουσα πως εσπασες 2-3 ενυδρεια
και 2-3 σαμπ μεχρι να τα καταφερεις. :smt073
αντε επειδη εισαι ευαισθητο παλληκαρι να σου πω και ενα μπραβο !!!:smt041
για τα ενυδρεια σαν γυαλα δλδ, μη νομιζεις για τα υπολοιπα...zw

johnny98130 01-07-07 16:20

Ευχαριστώ φίλε μου.....δεν θα το ολοκλήρωνα χωρίς εσενα....:cool::cool::cool:

wishmaster 02-07-07 08:35

Μπραβο Γιαννη !!!!
Εσυ και ο Nidal εχετε στησει τετοια ενυδρεια .
Προφανως αν του ζητησεις αγριους δισκους σιγουρα θα σου βρει
Δες το δικο του στο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=11523


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:26.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01832 seconds with 11 queries