Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=10)
-   -   Κιχλίδες σε 200 λίτρα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=10138)

petros 27-12-05 16:41

Κιχλιδεσ
 
PSEUDOTROPHEUS SOCOLOFI (1+2) , LABIDOCHROMIS CAERULEUS (1+2) ,CYNOTILAPIA MBAMBA (1+2) συνδιαζονται μεταξύ τους ????
Εαν είναι πολλά να βάλω 1 ή 2 είδη μόνο.
Ευχαριστώ.

klaz 27-12-05 16:47

μμμ,μαλλον θα σου ελεγα,μεινε στα γκαπακια......εισαι σχεδον στο οριο με κιχλιδες στα λιτρα σου........περιμενε βεβαια,και αλλες αποψεις.....

GODLIGHT 06-02-06 16:39

εισαι σχεδον στο οριο με κιχλιδες στα λιτρα σου........

συμφωνω με τον klaz αστο καλυτερα...... οποιος παει για πολλα χανει και τα λιγα!

iliovas 06-02-06 21:31

Στα 200 λτ. μπορείς άνετα να φιλοξενήσεις τα παραπάνω ψάρια με σωστό aquascaping.
Θα σου πρότεινα μάλιστα 1Μ + 3F από το κάθε είδος (αν είναι δυνατόν).
σύνολο 12 ψάρια

george 06-02-06 23:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από iliovas
Στα 200 λτ. μπορείς άνετα να φιλοξενήσεις τα παραπάνω ψάρια με σωστό aquascaping.
Θα σου πρότεινα μάλιστα 1Μ + 3F από το κάθε είδος (αν είναι δυνατόν).
σύνολο 12 ψάρια

Συμφωνω και εγω !

γαυρος 06-02-06 23:33

με μια μικρη επιφυλαξη θα συμφωνησω,
τα σοκολοφι με τα μπαμπα λογω του τσαμπουκα που τα χαρακτηριζουν,
φοβαμαι οτι θα υπαρχουν φασαριες...

παντως σαν αριθμος ψαριων νομιζω με μπολικη πετρα και κρυψωνες, θασαι οκ.

george 07-02-06 00:12

Ειχα και εγω αφρα με σοκολοφι μαζι.
Ειναι παλιοχαρακτηρες...εχεις δικιο !

petros 07-02-06 16:15

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Θα ήθελα ακόμη να ρωτήσω αν πρέπει να βάλω όλα τα ψάρια μαζί ή με κάποια σειρά και αν πρέπει και μπορώ να βάλω καποια ψάρια "καθαριστές".
Ευχαριστώ.

Filippos 08-02-06 13:34

Συνήθως βάζουμε πρώτα τα πιο ήρεμα....

Διάφορες λύσεις για "καθαριστές".. Η πιο φθηνή (αλλά και αξιόπιστη) είναι ένας απλός gibbiceps, αλλά θα πρέπει να λάβεις υπόψην το τελικό (μεγάλο) μέγεθος του...

passenger 10-02-06 13:04

Επειδή προσανατολίζομαι προς τον ίδιο συνδυασμό ψαριών για το νέο μου ενυδρείο (200 λίτρα καθαρά), καλύτερα να μην ανοίξω καινούργιο θέμα. Απλά θέλω να ρωτήσω αν χωράει και το μικρό μου (προς το παρών μικρό) Nimbochromis polystigma το οποίο δυστυχώς αγόρασα στα πρώτα μου βήματα χωρίς να ξέρω περί τίνος πρόκειται. Το έχω εδώ και ένα εξάμηνο και είναι γύρο στα 6 με 7 εκατοστά και μέχρι στιγμής είναι στο παλιό μου ενυδρείο 100 λίτρων μαζί με άλλα 4 Pseudotropheus socolofi και 2 υβρίδια παπαγαλόψαρα της ίδιας ηλικίας που αγοράστηκαν μαζί. Τώρα με το νέο ενυδρείο θα συμμαζέψω τα πράγματα λίγο και θα αφήσω τα παπαγαλόψαρα μόνα τους στο 100στάρι (ας είναι καλά η γυναίκα μου που τα λατρεύει) και τα υπόλοιπα μαζί με 3 labidochromis caeruleus και 3 cynotilapia mbamba να πάνε στο 200άρι. Το λυπάμαι να το δώσω αλλά προκειμένου να υποφέρει... ίσως αν το κρατήσω μέχρι να μεγαλώσει και ποιός ξέρει, ίσως το επόμενο ενυδρείο να είναι στα μέτρα του. Από καυγάδες όμως δεν θα έχω πρόβλημα; Στο παλιό ενυδρείο πάντος είναι αρνάκι.

iliovas 10-02-06 22:39

Δυστυχώς το Ν. Polystigma όταν θα μεγαλώσει θα αποτελεί μεγάλο κίνδυνο για τα mbuna σου.

Θα αρχίσεις να έχεις περίεργες εξαφανίσεις. Ότι χωράει στο στόμα του θα το καταπίνει.

Χώρια βέβαια ότι δεν ταιριάζει για πολλούς λόγους με τα mbuna σου και τα 200 λτ του είναι λίγα.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:56.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01639 seconds with 11 queries