Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γατόψαρα Ν. Αμερικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=27)
-   -   αναπαραγωγη ανσιστρους ΑΠΟΡΙΑ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=66649)

eimaste aR21rwstoi 16-11-12 19:22

αναπαραγωγη ανσιστρους ΑΠΟΡΙΑ
 
γινεται να ζευγαρωσει ασιστρους sp3 με ανσιστρους αλμπινο ???
εχω κολλησει εδω και ωρα:D:D

alphonse 16-11-12 19:46

στις μερες μας και του σπανου τα γενια γινονται φιλε μου :D
ωραιο θεμα παντως να κολλησεις man :D:D:D
http://www.youtube.com/watch?v=-wYfPfJshSM

tsoum 16-11-12 19:51

Nαι, γίνεται. ;) Tι ακριβως βγαίνει, μη ρωτάς! Νομίζω πως τα περισσοτερα αν οχι όλα θα βγουν σαν τα κανονικα. Αν κανεις 2η γενια θεωρητικά θα βγει το 25% αλμπινο και το 75% κανονικα. Ενας φίλος νομίζω οτι είχε κάνει. Θα τον ρωτησω και θα σου πω.

Υ.Γ. ασπρομαυρα παλιοπαοκτση δεν βγαίνουν παντως :p :p :p

Dimis 16-11-12 19:54

Eσυ δεν θα "ζευγαρωνες" με μια Φιλανδεζα?

Το ιδιο πραμα ειναι και για αυτα,sp3 το ενα,sp3 και το αλλο...

eimaste aR21rwstoi 16-11-12 19:57

κι εγω κατι τετοιο σκεφτομαι φιλε tsoum αλλα δεν ημουν και τοσο σιγουρος
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 (Μήνυμα 712177)
Eσυ δεν θα "ζευγαρωνες" με μια Φιλανδεζα?

Το ιδιο πραμα ειναι και για αυτα,sp3 το ενα,sp3 και το αλλο...

χαχαχαχαχα αμεεεεεεε

στο αποτελεσμα κολλαω δημητρη

Maverick 16-11-12 20:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από eimaste aR21rwstoi (Μήνυμα 712179)
χαχαχαχαχα αμεεεεεεε

στο αποτελεσμα κολλαω δημητρη

Φοβάσαι μήπως βγουν άσχημα εξαιτίας της Φινλανδέζας ε; :smt079:D

eimaste aR21rwstoi 16-11-12 20:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Maverick (Μήνυμα 712205)
Φοβάσαι μήπως βγουν άσχημα εξαιτίας της Φινλανδέζας ε; :smt079:D

ναι ναι χαχαχαχαχα

γιατι εγω ειμαι ομορφαντρας

exelix 16-11-12 20:37

Φτου σου παλληκάρι μου! :-D

Dimis 16-11-12 20:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από exelix (Μήνυμα 712224)
Φτου σου παλληκάρι μου! :-D

Μην ακουσεις για "ζευγαρωμα" εσυ...:smt079

eimaste aR21rwstoi 16-11-12 20:40

θαυμαστης.........:rolleyes:

klipitiklopos 16-11-12 23:02

Εμενα παντως στο βεντουζαδικο, εχει ζευγαρωσει 2 φορες ο σκουρος αρσενικος, με την θηλυκια αλμπινο, αλλα δεν γονιμοποιησε τα αυγα, γιατι ταυτοχρονα ειχε γεννησει και η σκουρα θηλυκια, και προτιμησε να γονιμοποιησει εκεινα.
Σημερα ειδα να κυνηγιουντα γυρω γυρω μεσα στην καρυδα, η σκουρα θυλυκια με τον νεαρο αρσενικο αλμπινο.
Για να δουμε...:D
Σοδομα και Γομορα γινεται εκει μεσα!:D:D:D

sailor247 16-11-12 23:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από klipitiklopos (Μήνυμα 712266)
Εμενα παντως στο βεντουζαδικο, εχει ζευγαρωσει 2 φορες ο σκουρος αρσενικος, με την θηλυκια αλμπινο, αλλα δεν γονιμοποιησε τα αυγα, γιατι ταυτοχρονα ειχε γεννησει και η σκουρα θηλυκια, και προτιμησε να γονιμοποιησει εκεινα.
Σημερα ειδα να κυνηγιουντα γυρω γυρω μεσα στην καρυδα, η σκουρα θυλυκια με τον νεαρο αρσενικο αλμπινο.
Για να δουμε...:D
Σοδομα και Γομορα γινεται εκει μεσα!:D:D:D

πες μου το κολπο μηπως αναπαραχθουν και τα δικα μου.εχω ενα αρσενικο και τρια θυληκα και τιποτα.λες να ειναι τζουφιος?να ριξω κανενα βιαγκρα?τι να κανω?

klipitiklopos 16-11-12 23:28

Ριχτου κανεναν αλλον αρσενικο απο διπλα, να αναψουν λιγο τα αιματα!:D
Περα απο την πλακα, μπορει απλα να μην τα βρισκουν μεταξυ τους, δεν γινονται ολα ζευγαρι.

sailor247 16-11-12 23:52

καταλαβα!οποτε μαλλον θα χρειαστω κι αλλο αγκιστρακι.εχεις κανενα καλο αρσενικο?

klipitiklopos 16-11-12 23:55

Περα απο τα γεννητουρια που δεν ξεχωριζει φυλο ακομα, οχι.

tsala 17-11-12 00:50

τα γεννητουρια σου παντως ειναι τρομερα!
Πρεπει να ειναι καινουργια ρατσα: crazy ancistrus :D

Κουραμπιές 17-11-12 03:30

Να πω και εγω τι εχω δει και μια απορια. Εχω δυο ανκιστρους τον Αρη και τη Μαγδα. Και τα δυο ειναι δωρεα απο συνχομπιστεσ, ομως ο Αρης παροτι εχει βγαλει κερατα και μαλιστα πολλα (βρισκει σταστερια ο καημενοσ :D :D )και ειναι και καρπερος αποτι μουπε ο δοτης -3 γενες-, ειναι 10cm το παρα πολυ. Η μαγδα πτην αλλη....ειναι νταρντανα μαλλον, ειναι κοντα στα 15 cm, εμφανως πολυ μεγαλυτερο απτο αρσενικο, ειναι φυσιολογικο αυτο;; Δεν παιζει ναναι αλλο ειδος παντως αποτι εχω δει sp3 ειναι και τα δυο. Εγω απο συμπεριφορες εχω παρατηρησει τα εξης. Το αρσενικο στην αρχη ετρωγε τρελο κυνηγι απτο θηλυκο (το οποιο μπηκε δευτερο στο ενυδρειο)πλεον ομως εχουν αντιστραφει οι ρολοι, και με εξαιρεση μια φορα που τα πετυχα κατω απο μια ριζα να κανουν κυκλους γρηγορους μεταξυ τους, το θηλυκο αποφευγει το αρσενικο. Κυνηγητο αλλα ως εκει.
Επισης....τι τα ταιζετε; Δοκιμασα καροτο βρασμενο σε νερο με λιγο σκορδο, το αγνοουν τελειως. Αγγουρι το πλησιασαν αλλα οχι τρελα πραγματα. Μονο ταμπλετες τρωνε αλλα δεν θελω να τους δινω συχνα και ψαχνω εναλακτικες.

klipitiklopos 17-11-12 07:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsala (Μήνυμα 712296)
τα γεννητουρια σου παντως ειναι τρομερα!
Πρεπει να ειναι καινουργια ρατσα: crazy ancistrus :D

χαχαχα! λες να το κατοχυρωσω;:D
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές (Μήνυμα 712307)
Να πω και εγω τι εχω δει και μια απορια. Εχω δυο ανκιστρους τον Αρη και τη Μαγδα. Και τα δυο ειναι δωρεα απο συνχομπιστεσ, ομως ο Αρης παροτι εχει βγαλει κερατα και μαλιστα πολλα (βρισκει σταστερια ο καημενοσ :D :D )και ειναι και καρπερος αποτι μουπε ο δοτης -3 γενες-, ειναι 10cm το παρα πολυ. Η μαγδα πτην αλλη....ειναι νταρντανα μαλλον, ειναι κοντα στα 15 cm, εμφανως πολυ μεγαλυτερο απτο αρσενικο, ειναι φυσιολογικο αυτο;; Δεν παιζει ναναι αλλο ειδος παντως αποτι εχω δει sp3 ειναι και τα δυο. Εγω απο συμπεριφορες εχω παρατηρησει τα εξης. Το αρσενικο στην αρχη ετρωγε τρελο κυνηγι απτο θηλυκο (το οποιο μπηκε δευτερο στο ενυδρειο)πλεον ομως εχουν αντιστραφει οι ρολοι, και με εξαιρεση μια φορα που τα πετυχα κατω απο μια ριζα να κανουν κυκλους γρηγορους μεταξυ τους, το θηλυκο αποφευγει το αρσενικο. Κυνηγητο αλλα ως εκει.
Επισης....τι τα ταιζετε; Δοκιμασα καροτο βρασμενο σε νερο με λιγο σκορδο, το αγνοουν τελειως. Αγγουρι το πλησιασαν αλλα οχι τρελα πραγματα. Μονο ταμπλετες τρωνε αλλα δεν θελω να τους δινω συχνα και ψαχνω εναλακτικες.

Μπορει να θελουν τον χρονο τους.
Ισως παλι να μην τα βρισκουν.
Και τα δικα μου στην αρχη δεν το πολυτιμουσαν το αγγουρακι, αλλα μολις μεγαλωσαν λιγο (τα μωρα) το σκιζουν!:D
Δοκιμασες να το ζεματισεις για 1-2 λεπτα πριν το ριξεις;
Εμενα αφου φανε την πρωτη μερα το μαλακο μερος, χρειαζεται να μεινει κι αλλο μεσα για να μαλακωσει, και μετα το τιμουν δεοντως.
Μονο που βρωμιζει το νερο, και ισως χρειαστει πιο γρηγορα αλλαγη νερου.

tsala 17-11-12 12:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από klipitiklopos (Μήνυμα 712313)
χαχαχα! λες να το κατοχυρωσω;:D

Ναι :)

Και τα δικα μου (του Σαββα δηλ.)τσακιζουν τα παντα!
αγγουρι,μαρουλι,καροτο,ταμπλετες...

eimaste aR21rwstoi 17-11-12 12:36

και κολοκυθι μπορει να βαλετε εμενα το ξεσκιζουν...

κουραμπιε βαλε καμια καρυδουλα για σπιτακι...

εμενα παλι εχουν αυγα...
σκεφτομουν να βγαλω την μαυρη θηλυκια και να βαλω καμια αλμπινο αλλα φοβαμαι μηπως δεν την θελει ο αρσενικος....
εχει μαθει την αλλη τοσο καιρο....:D:D

Κουραμπιές 17-11-12 12:42

Η ταμπλετα που λιωνει πιο πολυ το βρωμιζει το νερο αποτι βλεπω παντως. Λεω να μην τους ταιζω ταμπλετες πλεον για να αναγκαστουν στα αγγουρακια κλπ. Ναι τα ζεματιζω παντα, αλλιωσ μενουν στην επιφανεια. Καποιες φορες κοβω και μια φετα μικρη σκορδο για να παρει μυρωδια και τη ριχνω μεσα να βρασουν μαζι.

ΥΓ χτες βραδυ μουρθε ιδεα και ανοιξα μια τρυπα στο καροτο και σφηνωσα ελαααχιστο σκορδο και τοριξα μεσα. Σημερα πριν φυγω απτο σπιτι εριξα μια ματια δεν τα ειδα πουθενα αλλα δεν περνω και ορκο δεν ειχα χρονο.

bloskas 17-11-12 12:53

με το σκορδο θα τη ριξει την θυληκια! στανταρακι! :cool:

eimaste aR21rwstoi 18-11-12 14:01

σκορδον το ελληνικον
σκορδον το φλογοβολο
χαχαχαχα

Κουραμπιές 18-11-12 17:06

χαχαχαχαχ οτι ναναι :D :D :D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:38.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02005 seconds with 11 queries