Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Ερώτηση για το φωτισμό (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=22139)

xontros 14-01-08 19:26

Ερώτηση για το φωτισμό
 
Καλησπέρα και πάλι.. Όλο απορίες είμαι, 3ο post αυτό για σήμερα.. Thanx a lot πάντως, η βοήθεια όλων είναι απίστευτη..

Θα ήθελα λοιπόν να μάθω κάποια πράγματα για τις ώρες φωτισμού. Απ'ότι κατάλαβα, είναι σημαντικές για τα φυτά (φωτοσύνθεση, κ.τ.λ.), και πρέπει να είναι αντίστοιχες με αυτές που επικρατούν στο πραγματικό τους περιβάλλον (δηλ. 14 ώρες διάρκειας ημέρας, -2 ώρες που δεν φτάνει έντονο φως γιατί είναι κάτω από το νερο, χοντρικά λοιπόν 12 ώρες την ημέρα). Κάποιοι, τώρα, αυτό το μειώνουν, απ' ότι κατάλαβα, για να αποφύγουν προβλήματα άλγης. Ισχύουν όλα αυτά, έτσι?

Λοιπόν, ερώτηση 1η: Κάτι μεταξύ χαζής, ηλίθιας, και άκυρης..
Η μέρα-νύχτα επηρρεάζει και τη ζωή των ψαριών? Με άλλα λόγια, κοιμούνται τα ψάρια?

Ερώτηση 2η (πιο normal):
Ξυπνάω γύρω στις 9, και το πρωί θέλω να πίνω τον καφέ μου παρέα με τα ψαράκια μου.. Αντίστοιχα, γυρίζω σπίτι αργά το βράδυ (κατά τις 10-11), και μέχρι τη 1 που πάω για ύπνο, θέλω το φως του ενυδρείου ανοιχτό.. Έτσι όμως καταλήγω να έχω "μέρα" 16 ωρών! Μπορώ να κλείνω το φως κάποια στιγμή (περίπου 4 ώρες) τις ώρες που λείπω (με χρονοδιακόπτη)? Δηλ. μπορώ να σπάω τη μέρα στα δύο?

Ερώτηση 3η:
Ως ημέρα μετράμε το χρόνο που είναι ανοιχτό το φως του ενυδρείου, right? Το εξωτερικό φως από τα παράθυρα του σπιτιού, ή από το φως του δωματίου, δεν παίζει ρόλο? (το δωμάτιο που έχω το ενυδρείο δεν είναι και τόσο σκοτεινό, έχει πολλά και μεγάλα παράθυρα.. ok, δεν το χτυπάει το ενυδρείο κατευθείαν ο ήλιος, αλλά στο δωμάτιο υπάρχει αρκετό φως.. ξέρω, είναι προτιμότεροι οι σκοτεινοί χώροι, αλλά μόνο εκεί είχα χώρο να το βαλώ..)

Ερώτηση 4η:
Πόσο αυστηρός πρέπει να είμαι με το ωράριο? Πειράζει που ανοιγοκλείνω το φως manually? Να βάλω χρονοδιακόπτη για σταθερό ωράριο? Υποερώτημα: Κάνουν θόρυβο οι χρονοδιακόπτες? Τα σαββατοκύριακα, το μεσημέρι, θα μπορώ να κοιμηθώ εκεί μέσα?

aaaooll 14-01-08 19:58

Καλησπέρα:rolleyes:
1. Την επηρεάζει.
2. όχι, Πρέπει να είναι στάνταρ οι ώρες φωτισμού, μπορείς πχ να το έχεις αναμένο από τις 12 το πρωί ως τις 11 το βραδύ(γενικά υπολόγισε τι ώρες είσαι περίπου σπίτι και πρατεις ανάλογα).
3. Μην αγχώνεσε, πιο μεγάλο ρολο παίζει το φως του ενυδρείου.
4. Βάλε χρονοδιακόπτη. δεν κάνει θόρυβο...
τι λάμπες (πόσες) έχεις?

melli 14-01-08 23:16

Από την πολύ μικρή εμπειρία μου, αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι όλα πρέπει να έχουν μία καθημερινή ρουτίνα, κοντά στην «ρουτίνα» της φύσης. Δλδ, το φώς στην φύση σε καμία περίπτωση δεν είναι φυσιολογικό να έχει 5 ωρες μέρα, 3 ώρες νύχτα και ξανά 5 ώρες μέρα. (Δεν μπορώ να φανταστώ να ζώ έτσι -+10, γιατί να μπορούν τα ψάρια ή τα φυτά?). Ο χρονοδιακόπτης για να το πετύχεις αυτό, είναι απαραίτητος. Γι' αυτό πάρε έναν (5 euro κάνει) & επέλεξε την ώρα που πραγματικά θα τα καμαρώνεις περισσότερο ;)

imichal 14-01-08 23:33

:smt023

Raven 15-01-08 02:37

Να συμπληρωσω οτι σε καποια site του εξωτερικου γινεται αναφορα για μια περιοδο 2-3 ωρων κατα την διαρκεια της ημερας οπου σβηνουν τα φωτα. η λεγομενη siesta. Καποιοι υποστηριζουν οτι δεν εχει κανενα αρνητικο αντικτυπο στα φυτα η τα ψαρια ενω αντιθετα καταστρεφει η μειωνει την αλγη. Δεν ξερω κατα ποσο αυτο αληθευει,απλως το αναφερω.

Λιβέρης Σταύρος 15-01-08 09:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Raven (Μήνυμα 228646)
Να συμπληρωσω οτι σε καποια site του εξωτερικου γινεται αναφορα για μια περιοδο 2-3 ωρων κατα την διαρκεια της ημερας οπου σβηνουν τα φωτα. η λεγομενη siesta. Καποιοι υποστηριζουν οτι δεν εχει κανενα αρνητικο αντικτυπο στα φυτα η τα ψαρια ενω αντιθετα καταστρεφει η μειωνει την αλγη. Δεν ξερω κατα ποσο αυτο αληθευει,απλως το αναφερω.

Παιδιά αυτό ήθελα να το αναφέρω γιατί και λογικά να το πάρεις, στα φυσικά μέρη οπου ζούν τα ψάρια δέν γίνεται να έχει λιακάδα 365 μέρες το χρόνο, κάποιες μέρες θα βρέχει, θα έχει συννεφιά.
Πάντως και το φώς του δωματίου ή το εξωτερικό φώς πριν το άναμα στις λάμπες του ενυδρείου προσομοιώνει κάπως την αυγή και το σούρουπο.
Οσο για χρονοδιακόπτη είναι απαραίτητος για σταθερή φωτοπερίοδο και ειδικά αν πάρεις ηλεκτρονικό είναι παντελώς αθόρυβος.

akillis 15-01-08 11:10

θα ηθελα να πω πως δεν ειναι και οτι καλητερο να εχουμε και τερμα τα παραθυρα ανυχτα γιατι το φως του ηλιου αλλα και το φως που αντανακλα μεσα στο σπιτι και λογικα στο ενυδρειο θα μας δημιουργησει αλγη!!οσο πιο σκοτεινο τοσο πιο καλα!!

xontros 15-01-08 11:24

Ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια, πήρα ήδη χρονοδιακόπτη, και μάλλον θα εφαρμόσω το σύστημα του σβησίματος της λάμπας για κάποιες ώρες το μεσημέρι, αλλιώς θα πρέπει να χάσω ή το πρωινό, ή το βραδινό δίπλα στο ενυδρείο.. Λέω να το κάνω, π.χ. 9-12 το πρωί και 13-1 το βράδυ.. Σύνολο 14 ώρες.. Συμφωνείτε? (Τι να κάνουμε, ωράρια είναι αυτά! ;) )

Iann_is 15-01-08 12:31

Παρόμοια ωράρια έχω και γω.
Η λάμπα ανάβει στις 10 και σβήνει στις 10 πλέον οπου αναλαμβάνει το moonlight μέχρι τις 1. ΠΑΡΑ πολυ απαλο φώς που και αυτο σε αφήνει να απολαύσεις τα ψαράκια σου...

klaz 15-01-08 12:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από xontros (Μήνυμα 228714)
Ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια, πήρα ήδη χρονοδιακόπτη, και μάλλον θα εφαρμόσω το σύστημα του σβησίματος της λάμπας για κάποιες ώρες το μεσημέρι, αλλιώς θα πρέπει να χάσω ή το πρωινό, ή το βραδινό δίπλα στο ενυδρείο.. Λέω να το κάνω, π.χ. 9-12 το πρωί και 13-1 το βράδυ.. Σύνολο 14 ώρες.. Συμφωνείτε? (Τι να κάνουμε, ωράρια είναι αυτά! ;) )

ΟΧΙ.πρεπει να ειναι συνεχομενος ο φωτισμος σου και να ρουτινιασουν τα ψαρια σου και οχι με διακοπες.....!!
ειναι σημαντικο(ασχετα απο τις ωρες που θελεις εσυ),ο φωτισμος να ειναι συνεχομενος..!!!!!

PascM 15-01-08 13:04

Κώστα! Έχει ξαναειπωθεί εδώ μέσα! Αρκετοί χομπύστες κάνουν διακοπή στην φωτοπερίοδο!

Tolis 15-01-08 13:10

Ειναι πολλες 14 ωρες φωτισμου, καντο ετσι ωστε να φτασουν τις 10-11.

xontros 15-01-08 13:16

Τελικά, ναι ή όχι στη διακοπή? Λέτε να βάλουμε κανα poll? :p

Εγώ μια φορά ψηφίζω ναι.. αλλιώς, με τα ωράρια που έχω, δε μου βγαίνει με τίποτα.. Τι να το κάνω το ενυδρείο αν δε μπορώ να το βλέπω?

PascM 15-01-08 13:17

Μπορείς να προσαρμόσεις την φωτοπερίοδο στις ώρες που είσαι στο σπίτι για να το βλέπεις!!!

Tolis 15-01-08 13:21

Η διακοπη στη μεση της φωτοπεριοδου αν ειναι αναποφευκτο ας γινεται.

chris129 15-01-08 13:28

εγω φιλε το εχω βαλει να ανοιγει ο χρονοδακοπτης στις 15:00 και να κλεινει στις 23:00 ειναι 8 ωρες λιγες ειναι αλλα δεν εχω φυτα μεσα οποτε δεν ειναι και ασχημα

PascM 15-01-08 13:29

Χρήστο δεν έχει να κάνει μόνο με τα φυτά η διάρκεια της φωτοπεριόδου!

chris129 15-01-08 13:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 228767)
Χρήστο δεν έχει να κάνει μόνο με τα φυτά η διάρκεια της φωτοπεριόδου!

το ξερω φιλε απλα το ανεφερα σε περιπτωση που θα βαλει και φυτα ;) ;)

Raven 16-01-08 00:20

Επισης κατι σημαντικο σχετικα με την διακεκομενη φωτοπεριοδο ειναι η διακοπη να γινεται επειτα απο τουλαχιστον 4 ωρες φωτος και οχι περισσοτερο απο 2-3 ωρες.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:33.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01853 seconds with 11 queries