Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   νιτρικα! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=23920)

oscar1 24-03-08 22:05

νιτρικα!
 
πως μπορεις να ριξεις αμεσα τα νιτρικα?κανω αλλαγες νερου,κ ελατωσα το φαει,ειναι κ καλα φυτεμενο,αλλα σχεδον παντα εχω νιτρικα!καποιο φαρμακο να μου πειτε?

Πάνος 24-03-08 22:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από oscar1 (Μήνυμα 248162)
πως μπορεις να ριξεις αμεσα τα νιτρικα?κανω αλλαγες νερου,κ ελατωσα το φαει,ειναι κ καλα φυτεμενο,αλλα σχεδον παντα εχω νιτρικα!καποιο φαρμακο να μου πειτε?

δε γινετε να μην εχεις καθολου νιτρικα...πρεπει να εχεις και για τα φυτα αφου λες οτι εχεις...καπου στο δεκα ειναι καλα....με τις αλλαγες απομακρυνονται τα νιτρικα και με τα φυτα....και με φιλτρα απονιτροποιησης...αλλα μη μπλεκεις με ζουμια!!!
ποσο εχεις νιτρικα και με τι τεστ μετρησες?

oscar1 24-03-08 22:38

τα νιτρικα παιζουν μεταξυ 10 κ 25,δυστηχως εχω τα στριπς οχι τοσο αξιοπιστα

Πάνος 24-03-08 22:41

με μια αλλαγη 50% εισαι μια χαρα αν οντως η πραγματικη τιμη ειναι καπου εκει 20-25..... αν ειναι κατω απο 15 εισαι οκ κατα τη γνωμη μου...εγω προσπαθω να κρατω τα νιτρικα μου στο δεκα και τα φυτα δειχνουν να πανε καλα..
οσο για τα στριπς της esha που εχω εγω εχω καλη γνωμη και την εχω επιβεβαιωσει και με υγρα τεστ για επαληθευση αλλα και με επισκεψη σε βιοχημικο εργαστηριο....δες εδω... http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=6920&page=2 ......απλα δε σου δινουν ακριβεια...
προς θεου δε θελω να ανοιξω παλι την συγκρουση υγρα και στικς...λεω τη γνωμη μου και την εμπειρια μου....
γενικα παντως μη σε αγχωνει να μηδενισεις τα νιτρικα σου...θα ηταν και λαθος εφοσον εχεις πλουσια βλαστηση..

oscar1 24-03-08 22:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex-poli (Μήνυμα 248177)
με μια αλλαγη 50% εισαι μια χαρα αν οντως η πραγματικη τιμη ειναι καπου εκει 20-25..... αν ειναι κατω απο 15 εισαι οκ κατα τη γνωμη μου...εγω προσπαθω να κρατω τα νιτρικα μου στο δεκα και τα φυτα δειχνουν να πανε καλα..

οκ ευχαριστω!

Tolis 24-03-08 22:48

Και με 20-25 μια χαρα εισαι.

flying_guardian 26-03-08 18:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από oscar1 (Μήνυμα 248162)
πως μπορεις να ριξεις αμεσα τα νιτρικα?κανω αλλαγες νερου,κ ελατωσα το φαει,ειναι κ καλα φυτεμενο,αλλα σχεδον παντα εχω νιτρικα!καποιο φαρμακο να μου πειτε?

Πως το καταφέρνεις αυτό; Αμάν κάνω να δω λίγα νιτρικά γιατί τα καιμένα τα φυτά μου κοντεύουν να λιμοκτονίσνουν από την πείνα. Αλλά νιτρικά πάντα στο μηδέν!

Ξέρεις κανείς πως μπορώ να τα αυξήσω;

Πάνος 26-03-08 18:18

τι τεστ εχεις?
με μπολικο φαι και μειωνοντας τις αλλαγες νερου εχεις και νιτρικα...αλλα αυτο θα εχει αλλες συνεπειες...
οποτε για τα φυτα σου μπορεις να δινεις το nitrogen της seachem.....η να κανεις διαλυμα KNO3

flying_guardian 26-03-08 18:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 248854)
τι τεστ εχεις?
με μπολικο φαι και μειωνοντας τις αλλαγες νερου εχεις και νιτρικα...αλλα αυτο θα εχει αλλες συνεπειες...
οποτε για τα φυτα σου μπορεις να δινεις το nitrogen της seachem.....η να κανεις διαλυμα KNO3

Τεστ της ΑΡΙ χρησιμοποιώ! Αλλαγές κάνω 50% ανά 2 βδομάδες και στο ενδιάμεσο 30%

Πάνος 26-03-08 18:27

δηλαδη κανεις αλλαγες μια βδομαδα 30% και μια βδομαδα 50%...γιατι τοσο πολυ? (πολυ εφοσον εχεις μηδενικα νιτρικα..κατα τη γνωμη μου)

flying_guardian 26-03-08 18:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 248861)
δηλαδη κανεις αλλαγες μια βδομαδα 30% και μια βδομαδα 50%...γιατι τοσο πολυ? (πολυ εφοσον εχεις μηδενικα νιτρικα..κατα τη γνωμη μου)

Πολύ λες, ε;
Δηλαδή; 30% ανά βδομάδα;
Έκανα τόσο πολύ γιατί είχα 26 ψαράκια μέσα!

Πάνος 26-03-08 18:33

αναλογα τα ψαρακια και τα λιτρα σου....αλλα εφοσον εχεις 0 νιτρικα .....νομιζω μπορεις αφοβα να μειωσεις λιγο τις αλλαγες σου....
χωρις να πας στο αλλο ακρο......να σου θυμισω πως αζωτο μπορεις να δωσεις και με σκευασματα

flying_guardian 26-03-08 18:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 248867)
αναλογα τα ψαρακια και τα λιτρα σου....αλλα εφοσον εχεις 0 νιτρικα .....νομιζω μπορεις αφοβα να μειωσεις λιγο τις αλλαγες σου....
χωρις να πας στο αλλο ακρο......να σου θυμισω πως αζωτο μπορεις να δωσεις και με σκευασματα

Το σκεφτόμουν σαν λύση τα σκευάσματα!

Πάνος 26-03-08 18:40

γιατι γενικα ειμαστε υπερ των συχνων αλλαγων...οποτε μπορεις να συνεχισεις να ακολουθεις τη ρουτινα σου και αν εχεις 0 νιτρικα ανεβασε τα με σκευασματα

flying_guardian 26-03-08 18:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 248876)
γιατι γενικα ειμαστε υπερ των συχνων αλλαγων...οποτε μπορεις να συνεχισεις να ακολουθεις τη ρουτινα σου και αν εχεις 0 νιτρικα ανεβασε τα με σκευασματα

Να 'σαι καλά ρε Πάνο! Στον Κώστα παρεπιμπτόντως πότε λες να κάνεις καμία επίσκεψη; Να σε γνωρίσω και από κοντά!

Πάνος 26-03-08 18:44

σε ποιον κωστα αναφερεσαι? η μαλλον στελνω πμ μη χαλαμε το ποστ

flying_guardian 26-03-08 18:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 248881)
σε ποιον κωστα αναφερεσαι? η μαλλον στελνω πμ μη χαλαμε το ποστ

Σωστόοοοοοοςςςςς!!!!!!!!!!!

oscar1 26-03-08 22:06

το μονο που μπορω να σου πω ειναι οτι ταιζω τα ψαρια 3 φορες την ημερα απο λιγο

flying_guardian 27-03-08 19:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από oscar1 (Μήνυμα 249014)
το μονο που μπορω να σου πω ειναι οτι ταιζω τα ψαρια 3 φορες την ημερα απο λιγο

Εγώ πάλι ξέρω οτι αυτή είναι μια καλή μέθοδος αν θέλεις να αυξήσεις τα νιτρικά σου! Οχι να τα μειώσεις!!!

oscar1 27-03-08 23:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από flying_guardian (Μήνυμα 249434)
Εγώ πάλι ξέρω οτι αυτή είναι μια καλή μέθοδος αν θέλεις να αυξήσεις τα νιτρικά σου! Οχι να τα μειώσεις!!!

το ξερω για μενα δεν ειναι καλο!για σενα το ειπα;)

Apostolis 28-03-08 00:50

Εγώ προσπαθώ να τα κρατάω από 10-20... μια καλή μέθοδος γι'αυτό είναι η προσθήκη ΚΑΘΑΡΟΥ Νιτρικού Καλίου (ΚΝΟ3), αλλά συνήθως αυτό σε αρκετά φυτεμένα ενυδρεία...

Για την μείωση των νιτρικών, συχνές αλλαγές νερού και φυτά γρήγορης ανάπτυξης (κερατόφυλλο, πολυσπέρμα, λευκοκεφάλα) ;)

speargunner 29-03-08 21:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από flying_guardian (Μήνυμα 249434)
Εγώ πάλι ξέρω οτι αυτή είναι μια καλή μέθοδος αν θέλεις να αυξήσεις τα νιτρικά σου! Οχι να τα μειώσεις!!!

:confused: :confused: Δεν κατάλαβα τι εννοείς!Αυτή η μέθοδος(τάισμα τρεις φορές τη μέρα κι από λίγο)αυξάνει τα νιτρικά συγκρινόμενη με ποια μέθοδο;

flying_guardian 30-03-08 00:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από speargunner (Μήνυμα 250166)
:confused: :confused: Δεν κατάλαβα τι εννοείς!Αυτή η μέθοδος(τάισμα τρεις φορές τη μέρα κι από λίγο)αυξάνει τα νιτρικά συγκρινόμενη με ποια μέθοδο;

Δεν το σύγκρινα με καμία μέθοδο, αλλά αν το θέτεις έτσι.....
συγκρινόμενη με το ταίσμα μια φορά την μέρα και "κανονική" μερίδα

speargunner 30-03-08 16:42

Φαντάζομαι ότι ο oscar εννοεί πως καλύτερα(από άποψη νιτρικών)να τα'ί'ζεις σε 3 δόσεις την ίδια ημερήσια ποσότητα φαγητού,παρα σε 1 δόση.Αν το θέτει έτσι,έχει απόλυτο δίκιο.

nikman 30-03-08 17:48

Νομίζω το πρόβλημα σου oscar1 δεν είναι τα νιτρικά, που όπως σου είπε και ο Tolis είσαι οκ, αλλά τα ψάρια που έχεις σε σχέσει με τα λίτρα που τα έχεις.
Κάτι Δίσκους σε 70 λίτρα και κάτι μεγάλες Αμερικάνες Κιχλίδες σε 120 λίτρα μου φάνηκε πως διάβασα σε άλλα ποστ σου. Διόρθωσε σε αν είδα λάθος.

oscar1 30-03-08 20:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από speargunner (Μήνυμα 250303)
Φαντάζομαι ότι ο oscar εννοεί πως καλύτερα(από άποψη νιτρικών)να τα'ί'ζεις σε 3 δόσεις την ίδια ημερήσια ποσότητα φαγητού,παρα σε 1 δόση.Αν το θέτει έτσι,έχει απόλυτο δίκιο.

αυτο ακριβως ειπα,3 φορες την ιδια μικρη ποσοτητα
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikman (Μήνυμα 250324)
Νομίζω το πρόβλημα σου oscar1 δεν είναι τα νιτρικά, που όπως σου είπε και ο Tolis είσαι οκ, αλλά τα ψάρια που έχεις σε σχέσει με τα λίτρα που τα έχεις.
Κάτι Δίσκους σε 70 λίτρα και κάτι μεγάλες Αμερικάνες Κιχλίδες σε 120 λίτρα μου φάνηκε πως διάβασα σε άλλα ποστ σου. Διόρθωσε σε αν είδα λάθος.

δεν κανεις λαθος!αυτο το προβλημα θα το φτιαξω αυτο το μηνα


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:32.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02237 seconds with 11 queries