Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Σος (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=36055)

prospathw 13-12-09 23:58

Σος
 
Παιδιά βοηθήστε με σας παρακαλώ.σήμερα είχαμε καλεσμένους στο σπίτι εντός αυτών και ένα μικρό κοριτσάκι(ο θεός να το κάνει!) το οποίο όταν έτρωγα πήρε στο ενυδρείο και χτύπησε το τζαμί αρκετές φορές μέχρι να το πάρω είδηση!:@τα ψάρια έχουν τρομάξει, έχουν γίνει νωχελικά, κινούνται ελάχιστα και είναι κρυμένα στα φυτά ή στην επιφάνεια σε σκιερές γωνίες.:-(προσπάθησα να τα δελεάσω με φαγητό.κινήθηκαν λίγο και μετά πάλι τα ίδια...:-(:'(σας παρακαλώ πείτε μου υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω?:'(:'(

Γιώργος Κ 14-12-09 00:01

Αν ειναι αυτο μονο ... αστα να ηρεμησουν ... θα επανελθουν!!!
μου θυμιζει τη Νταρλα απο το νεμο :D (αστερακι μου λαμπρο ... ονειρο ειναι ... ονειρο ειναι)

prospathw 14-12-09 00:10

Αυτό που μου λες πραγματικά με ανακουφίζει.από το μεσημέρι που έγινε κλέω γιατί προσπαθώ (όπως δηλώνει και το όνομα μου) να κάνω ότι μπορώ για να είναι ευτυχισμένα τα ψαράκια μου.και τώρα πάλι κλέω από χαρά.και εγώ αυτό με το νέμο θυμήθηκα.τα μεγάλα πνεύματα συναντιούνται.:-)δεν μπορείς να φανταστείς πόσο με ανακουφίζεις..

Γιώργος Κ 14-12-09 00:24

Απλα τρομαξαν ... μη τους ριχνεις συνεχεια τροφη ... θα ξεθαρεψουν γρηγορα οταν νοιωσουν ασφαλεια ... προσεχε οταν ερχονται παιδια σπιτι μη ριξουν τιποτα στο ενυδρειο μια που το συνηθηζουν! ;)

prospathw 14-12-09 00:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgarask (Μήνυμα 395862)
Απλα τρομαξαν ... μη τους ριχνεις συνεχεια τροφη ... θα ξεθαρεψουν γρηγορα οταν νοιωσουν ασφαλεια ... προσεχε οταν ερχονται παιδια σπιτι μη ριξουν τιποτα στο ενυδρειο μια που το συνηθηζουν! ;)

Δεν έριξα ποσότητα.2 φυλλαράκια.όσο για το 2ο, ούτε στη μέση της γυάλας δεν έφτανε...πόσο μάλλον να ανοίξει το καπάκι!να σε καλά!μου έφτιαξες τη νύχτα!άκυρο.γίνεται τα ψάρια να πάθουν τζετ λαγκ?

Γιώργος Κ 14-12-09 00:49

Μη φοβασαι ... ολα θα πανε καλα!! :p

prospathw 14-12-09 00:52

Πάλι καλά!για το τζετ λαγκ δε μου απαντήσες!

Γιώργος Κ 14-12-09 01:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από prospathw (Μήνυμα 395873)
Πάλι καλά!για το τζετ λαγκ δε μου απαντήσες!

Τζετ λαγκ δεν παθαινουν ... Αν στρεσσαρονται κρυβονται ... αν συνεχισουν να στρεσσαρονται ... θα εχουν προβληματα ... Αλλα στη περιπτωση σου μην ανυσηχεις!! Αυριο θα ειναι καλητερα τα πραγματα!! :p

stav 14-12-09 12:07

Μην αναβεις τα φωτα για μια ημερα μεχρι να ηρεμησουν.

prospathw 14-12-09 15:15

Οκ!έγινε!

aquaman 14-12-09 15:19

Είχα κι εγώ παρόμοια εμπειρία με παιδάκια που χτυπούσαν το τζάμι, και όταν προσπαθούσα να πιάσω μερικά ψάρια με την απόχη.

Και στις 2 περιπτώσεις σε 1 μέρα όλα ήταν καλά. Μερικά φοβιτσιάρικα, όπως τα ΣΑΕ μου, έκαναν 2-3 μέρες να συνέλθουν τελείως, αλλά και πάλι βρήκαν τους ρυθμούς τους.

prospathw 14-12-09 16:24

Οκ!κι εγώ σήμερα τα βλέπω πολύ ενεργητικα!πάντως εγώ είπα στη μάνα μου ότι αν ξαναέρθουν θα κουκουλώσω το ενυδρείο με μια κουβέρτα και θα πω στη μικρή ότι έχει ένα τέρας!

Κλεόβουλος 14-12-09 19:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από prospathw (Μήνυμα 396006)
πάντως εγώ είπα στη μάνα μου ότι αν ξαναέρθουν θα κουκουλώσω το ενυδρείο με μια κουβέρτα και θα πω στη μικρή ότι έχει ένα τέρας!

:smt044:smt044:smt044

giannisqq 14-12-09 20:23

Αρχική Δημοσίευση από prospathw http://www.aquatek.gr/vb/images/buttons/viewpost.gif
πάντως εγώ είπα στη μάνα μου ότι αν ξαναέρθουν θα κουκουλώσω το ενυδρείο με μια κουβέρτα και θα πω στη μικρή ότι έχει ένα τέρας! :D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

prospathw 14-12-09 22:19

Μη γελάτε!δε θα το ξανατραβήξω αυτό ούτε εγώ ούτε τα καημένα τα ψαράκια μου!

Γιώργος Κ 15-12-09 00:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από prospathw (Μήνυμα 395856)
....από το μεσημέρι που έγινε κλέω γιατί προσπαθώ (όπως δηλώνει και το όνομα μου) να κάνω ότι μπορώ για να είναι ευτυχισμένα τα ψαράκια μου.και τώρα πάλι κλέω από χαρά.....τα μεγάλα πνεύματα συναντιούνται.:-)......

Εχουμε πολλα κοινα!! :rolleyes:

Πάνος 15-12-09 18:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από prospathw (Μήνυμα 396006)
πάντως εγώ είπα στη μάνα μου ότι αν ξαναέρθουν θα κουκουλώσω το ενυδρείο με μια κουβέρτα και θα πω στη μικρή ότι έχει ένα τέρας!

και πολυ καλα θα κανεις...
οι καλεσμενες μαμαδες μπορουν να πουν στα μικρα τους οτι δε κανει να χτυπανε το τζαμι...αν δε το κανουν αυτες.....εχω τον τροπο μου και το κανω εγω...;)
σε αυτα τα θεματα δεν εχει ντροπες...
τα παιδακια δε φταινε..αλλα ορισμενες μαμαδες....θα τις επνιγα ευχαριστως στο ενυδρειο! :smt120

prospathw 15-12-09 19:19

Γιώργο το είπαμε!τα μεγάλα πνεύματα συναντιούνται! Πάνο αστα να πάνε!εδώ εγώ της έλεγα να κάτσει πίσω και να το βλέπει και ερχόταν η μαμά της και της έλεγε να το χαϊδεύει!και πάλι από την αρχή!της έλεγα εγώ εκεί παραμυθάκια και ότι αν είναι καλό παιδί θα της δώσω ψαράκια και τσουπ τα τη η μαμά!την επόμενη φορά θα εχω λάβει δραστικά μέτρα!όχι χόμ αλόουν!ενυδρείο αλόουν!

Γιώργος Κ 15-12-09 19:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 396254)
...αλλα ορισμενες μαμαδες....θα τις επνιγα ευχαριστως στο ενυδρειο! :smt120

:smt082:smt082:smt082:smt082
:smt041
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από prospathw (Μήνυμα 396264)
Γιώργο το είπαμε!τα μεγάλα πνεύματα συναντιούνται!!

:smt052
Να μεινεις για παντα ετσι!! :p

prospathw 15-12-09 19:29

Εμ τι!να αλλάξω!να γίνω μικρό πνεύμα!δε μου πάει!:P

panoscorfu 15-12-09 20:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 396254)
και πολυ καλα θα κανεις...
οι καλεσμενες μαμαδες μπορουν να πουν στα μικρα τους οτι δε κανει να χτυπανε το τζαμι...αν δε το κανουν αυτες.....εχω τον τροπο μου και το κανω εγω...;)
σε αυτα τα θεματα δεν εχει ντροπες...
τα παιδακια δε φταινε..αλλα ορισμενες μαμαδες....θα τις επνιγα ευχαριστως στο ενυδρειο! :smt120

+100000000000 σωστος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Πάνος 15-12-09 22:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από prospathw (Μήνυμα 396264)
Πάνο αστα να πάνε!εδώ εγώ της έλεγα να κάτσει πίσω και να το βλέπει και ερχόταν η μαμά της και της έλεγε να το χαϊδεύει!και πάλι από την αρχή!της έλεγα εγώ εκεί παραμυθάκια και ότι αν είναι καλό παιδί θα της δώσω ψαράκια και τσουπ τα τη η μαμά!!

παραεισαι ευγενικος!!!! :rolleyes::rolleyes:....:D
ετσι δε κανεις δουλεια.....:D:D:D

prospathw 15-12-09 22:28

Και τι να έκανα σε συ.14 χρόνων είμαι!άμα έλεγα τίποτα θα με λεγαν και αγενή από πάνω!

Γιώργος Κ 15-12-09 22:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από prospathw (Μήνυμα 396305)
Και τι να έκανα σε συ.14 χρόνων είμαι!άμα έλεγα τίποτα θα με λεγαν και αγενή από πάνω!

Στειλτους απο εδω την επομενη φορα ... Θα τους φτιαξω εγω .... :smt077:smt077

prospathw 15-12-09 22:47

χαχα...οκ!

potami 16-12-09 13:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από prospathw (Μήνυμα 395867)
γίνεται τα ψάρια να πάθουν τζετ λαγκ?

αν αλλαξεις τη φωτοπεριοδο εννοεις;

Εμενα τα ψαρια μου ξυπνουν σε συγκεκριμενη ωρα.

Ακομα και οταν αλλαξα την ωρα αναματος των φωτων δεν διαπιστωσα να προσαρμοζονται.

Οποτε θεωρω οτι παθαινουν και τζετ λαγκ :grin:


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:42.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02556 seconds with 11 queries