Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   7.8 PH μετα απο αλλαγη (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=99127)

skullman2 10-12-17 09:56

7.8 PH μετα απο αλλαγη
 
Καλημερα σας

Καθε 15 ημερες κανω αλλαγη περιπου 30-35% οπως προβλεπεται στο 60λιτρο ενυδρειο μου.

Μενω Πειραια (δε ξερω αν παιζει ρολο με το νερο)

Δεν αλλαξα κατι. Δε προσθεσα κατι. Τα φιλτρα πλυθηκαν μεσα στο νερο που ειχα ηδη μαζεψει.

Το νερο της βρυσης το αφησα 30-40 λεπτα στη λεκανη να πιασει θερμοκρασια δωματιου και μετα αρχισα να γεμιζω το ενυδρειο κι εκει μεσα εβαλα το αντιχλωριακο.

Απο χθες μετα την αλλαγη το ph απο 7,0-7,1 εχει φτασει στα 7,8 ph.

Τι να φταιει αραγε; Θα επανελθει σταδιακα;

nazgul 10-12-17 10:14

Με τι τεστ μετρας?

skullman2 10-12-17 10:17

Ψηφιακο phμετρο. Το εχω καλιμπραρει.

nazgul 10-12-17 10:21

Κατι αλλο μετρας? kh ποσο ηταν και ειναι?

Υ.Γ. Την προβλεπομενη αλλαγη νερου να την κανεις καθε εβδομαδα και οχι καθε 15. Καθαριζεις και το φιλτρο σε καθε αλλαγη?

skullman2 10-12-17 10:35

To KH μου ειναι στο HARD. Δεν ειχα προβλημα μεχρι τωρα. Θα βαλω συντομα driftwood.

Ναι παντα καθαριζω τα φιλτρα αλλα μεσα στο νερο που εχω ηδη μαζεψει απο το ενυδρειο.

Πως το εξηγεις ομως οτι μεχρι πριν την αλλαγη ειχα 7 PH και ξαφνικα πηγε 7,8?

nazgul 10-12-17 10:52

Δεν το εξηγω, γιατι σιγουρα η απαντηση δεν ειναι τοσο απλη.

Υπαρχουν ορισμενες παρατηρησεις:
-το τεστ ειναι 100% αξιοπιστο? Μετρουσες το νερο της βρυσης για να δεις αν αλλαξε κατι?
-αλλαζει το νερο της βρυσης μας ανα περιοδους, αλλα οχι τοσο συντομα και σε τετοια αποκλιση.
-αλλαξε κατι στο ενυδρειο? Εβαλες/εβγαλες κατι?

Τι ψαρια εχεις στο ενυδρειο?

skullman2 10-12-17 10:56

Δεν αλλαξα κατι.

Εχω τεστ 6 σε 1, Δεν ειναι υγρα τα τεστ.

Οχι δεν εκανα καποια αλλαγη.

Θα δοκιμασω και νερο βρυσης σημερα καποια στιγμη.

Αυτο ειναι το περιεργο. Δεν αλλαξα τιποτα.

Τάκης 10-12-17 11:30

Επειδή μένω Κερατσίνι, ποτέ δεν έχω μετρήσει PH βρύσης κάτω από 7,5,
επομένως το 7,8 μου ακούγεται λογικό.
Μία παρατήρηση, το νερό της βρύσης, θα το βάζεις σε ένα ποτήρι,
θα το αφήνεις , και θα μετράς το PH τουλάχιστον μετά από 12 ώρες.
Οσο για τις αλλαγές σωστά σου είπε ο Θοδωρής,
δεν προβλέπεται πουθενά κάθε 15 ημέρες, τουλάχιστον κάθε εβδομάδα

skullman2 10-12-17 12:25

Εχω παει σε 2-3 διαφορετικα pet shops και σε εξειδικευμενα κιολας ειδικα για ενυδρεια ολοι μου ειπαν 30-40% αλλαγη καθε 15 ημερες. Τεσπα θα δοκιμασω αλλαγη μια φορα την εβδομαδα.

θα δω πως θα παει το ph.

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

Τακη τι GH και KH εχεις στο Κερατσινι;

Κλεόβουλος 10-12-17 12:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από skullman2 (Μήνυμα 1030530)
Εχω παει σε 2-3 διαφορετικα pet shops και σε εξειδικευμενα κιολας ειδικα για ενυδρεια ολοι μου ειπαν 30-40% αλλαγη καθε 15 ημερες. ......

αυτή η εξειδίκευση θα μας φάει :D:D

delta66 10-12-17 16:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από skullman2 (Μήνυμα 1030530)
Εχω παει σε 2-3 διαφορετικα pet shops και σε εξειδικευμενα κιολας ειδικα για ενυδρεια ολοι μου ειπαν 30-40% αλλαγη καθε 15 ημερες. Τεσπα θα δοκιμασω αλλαγη μια φορα την εβδομαδα.

Μετρησεις Νιτρικων και redox τους εχεις δωσει?
Παρακολουθησαν τις μετρησεις αυτες? ή εστω εχουν πληρη ενημερωση για το ενυδρειο, καθαρα λιτρα, ιχθοφορτωση, ταισματα, φυτομαζα κλπ, και σου εκαναν αυτην την προταση?

Τάκης 10-12-17 16:53

Οι μετρήσεις μου μετά από 12 ώρες σε ποτήρι είναι
PH 7,8
GH 9
ΚΗ 7

skullman2 11-12-17 00:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 1030545)
Μετρησεις Νιτρικων και redox τους εχεις δωσει?
Παρακολουθησαν τις μετρησεις αυτες? ή εστω εχουν πληρη ενημερωση για το ενυδρειο, καθαρα λιτρα, ιχθοφορτωση, ταισματα, φυτομαζα κλπ, και σου εκαναν αυτην την προταση?


εεε στα γρηγορα με ρωτησαν λιτρα,τι ψαρια εχεις μεσα και μου ειπαν ενταξει μια χαρα εισαι και ξαφνιαζομαι γιατι εχω παει σε pet shop που εχουν μονο ενυδρεια και στη ουσια τιποτα αλλο.

delta66 11-12-17 00:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από skullman2 (Μήνυμα 1030585)
εεε στα γρηγορα με ρωτησαν λιτρα,τι ψαρια εχεις μεσα και μου ειπαν ενταξει μια χαρα εισαι και ξαφνιαζομαι γιατι εχω παει σε pet shop που εχουν μονο ενυδρεια και στη ουσια τιποτα αλλο.

Δεν μας κανεις μια πιο αναλυτικη αναφορα για το ενυδρειο και τις μετρησεις που εχεις? γιατι η εξειδικευση στη χειρομαντεια, το διαβασμα του φυλτζανιου, και της φωτεινης μπαλας ειναι too much για μας.

skullman2 11-12-17 00:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 1030588)
Δεν μας κανεις μια πιο αναλυτικη αναφορα για το ενυδρειο και τις μετρησεις που εχεις? γιατι η εξειδικευση στη χειρομαντεια, το διαβασμα του φυλτζανιου, και της φωτεινης μπαλας ειναι too much για μας.

χαχαχα εχεις δικιο! Δεν εχω υγρα τεστ. Σε ενα προηγουμενο θεμα που συζητησα μου ειπαν να παω να παρω υγρα τεστ αλλα ειναι πανακριβα προς το παρον για τη τσεπη μου.

Εχω στικς 6 σε 1 που τα βουτας και τα βγαζεις και βλεπεις μετρησεις αναλογως με το χρωμα (τα αγορασα προσφατα) αλλα συνηθως οι μετρησεις οπως πληροφορηθηκα δεν ειναι ακριβεις.

Να κανω ενα τετοιο και να στειλω μετρησεις;

delta66 11-12-17 01:02

Ναι κανε και πες ποια τεστ ειναι


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:50.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01677 seconds with 11 queries