Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δίσκοι (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=25)
-   -   Μαλακό Νερό (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29241)

Χαραμάδας 10-01-09 21:35

Μαλακό Νερό
 
Οσο ζείς μαθένεις.Σήμερα μήλησα με ιδιοκτήτη μαγαζιού ενυδρείων,προερχόμενο απο Γερμανία, και μου είπε ότι όσο περισσότερα σαλιγγαράκια έχει ένα ενυδρείο τόσο πιο μαλακό είναι το νερο(Φυσικά κρατώντας πάντα κάποια ισοροπεία,γιατι αυτά πολλαπλασιάζονται τρομερά).Και αυτό γιατί για να δυναμώσει και να μεγαλώσει το καβούκι τους απορροφά πολλά άπο εκείνα τα στοιχεία που σκληραίνουν το νερο.Και εγώ με το απλό μου το μυαλό νομιζω οτι εχει δίκιο.Αρα μήπως δεν πρέπει να έχουμε πολλούς κλόουν,για να έχουμε μαλακό νερό?;)

halvas69 10-01-09 21:45

Τα σαλιγκάρια χρησιμοποιούν το ασβέστιο που υπάρχει στο νερό για να αναπτύσσεται και να συντηρείται το κέλυφος τους.
Όταν υπάρχει έλλειψη το κέλυφος χαλάει και διαβρώνεται.
Η όλη διαδικασία γίνεται πολύ αργά και απαιτεί βέβαια μεγάλο αριθμό σαλιγκαριών οπότε δεν είναι πρακτικό αν υπολογίσεις το πρόσθετο βιολογικό φορτίο.
Πιο απλά ναι ισχύει αλλά δεν είναι πρακτικός να μαλακώσεις το νερό.

ΧρήστοςΠ 10-01-09 21:50

Το ότι δεν πρεπει να έχεις κλοουν με δισκους παντως είναι σίγουρο ;)

Raven 11-01-09 03:09

Και μια αλλη σκεψη :το ασβεστιο αυτο δεν φευγει στην ουσια απο το ενυδρειο αλλα παραμενει στα καβουκια των νεκρων σαλιγκαριων. Αυτο το ασβεστιο μπορει να απελευθερωθει ξανα στο νερο μετα απο καποιο καιρο, η τα καβουκια δεν απελευθερωνουν ξανα το ασβεστιο;

PascM 11-01-09 06:59

Μιλάς εφόσον αποδημήσουν τα σαλιγκάρια?
Λιώνει τόσο αργά το κέλυφος που νομίζω οτι είναι αμελητέα η κατάσταση.

calmen 11-01-09 12:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΧρήστοςΠ (Μήνυμα 318946)
Το ότι δεν πρεπει να έχεις κλοουν με δισκους παντως είναι σίγουρο ;)

γιατι?? σε εμενα ειναι μαζι κοντα στα δυο χρονια

frits 11-01-09 12:42

Έχει βάση αυτό που έλεγε ο Γερμανός κι έχω προσωπικό παράδειγμα, τώρα μάλιστα κατάλαβα γιατί ενώ έχω PH 7,5 GH 20 και KH 8 στη βρύση και στο μεγάλο ενυδρείο μου με τις αφρικάνες, στο paludarium οι τιμές ήταν αντίστοιχα 6,5 8 και 2... Ήταν τίγκα στα σαλιγκάρια... και είναι εντυπωσιακό ότι τώρα που άλλαξα το χαλίκι του βυθού και πέταξα τα σαλιγκάρια οι τιμές είναι όπως αυτές της βρύσης... μάλλον μου λύθηκε η απορία
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29042

steady 11-01-09 12:56

εσυ εκανες και αλλαγη ολο το νερο ρε γιωργο περιμενε και μετρα πριν την επομενη αλλαγη και θα βγαλεις συμπερασμα τοτε δεν μαλακωνει απο τη μια μερα στην αλλη το νερο


ρε παιδια για να χεις χειροπιαστο αποτελεσμα με την παραπανω υποθεση θες στα 100 λιτρα κανα 5αρι κιλα σαλιγκαρια μην τρελαθουμε και η ταχυτητα που αποροφανε το ασβεστιο ειναι τοσο μικρη ωστε μεχρι να μαλακωσει το νερο θα χουμε κανει αλλαγη νερου...

frits 11-01-09 13:01

Δεν το έκανα όλο, μαζί ήμασταν, αν θυμάσαι κράτησα το μισό...
Για να είμαι όμως εντάξει θα ξανακάνω μετρήσεις σήμερα. Διατηρώ λοιπόν τις επιφυλάξεις μου.. (αν και αυτό το ποστ μου λύνει μια χαρά την απορία μου μέχρι στιγμής:smt033)

Λοιπόν μάλλον η αλήθεια βρίσκεται κάπου στη μέση, ξαναέκανα τις μετρήσεις στο paludarium κι έβγαλα PH 7 και KH 3, το τεστ GH έχει λήξει οπότε θα πάρω άλλο και θα μετρήσω τη Δευτέρα. Πάντως τα σαλιγκάρια πρέπει να παίζουν ρόλο, καθώς τώρα που τα έδιωξα ανέβηκαν λίγο οι τιμές...

steady 11-01-09 13:28

για να επεσε το kh 5 βαθμους απο οταν εκανες αλλαγη σιγουρα δεν φταινε τα σαλιγκαρια για να πεσει το kh τοσο σε μια βδομαδα θελει πολυ ισχυροτερα μεσα ,τωρα σε σενα κατι η μεγαλη αναταραξη λογο καταρακτη κατι ο μεγαλος κορμος και ισως τα φυτα ξηρας να παιζουν καποιο ρολο γινεται η δουλεια τωρα αμα θες στους πανω λοφους βαζεις και τα σαλιγκαρια no prob:D

ρε σιγουρα δεν εχεις τυρφη μεσα?μηπως δεν θυμασε καλα?:p:smt033

frits 11-01-09 13:33

Δεν έχω τύρφη στο φίλτρο αλλά θα βάλω, τώρα που μού δωσες τους νέους ένοικους :D

Κανένας έμπειρος στη χημεία να λύσει την απορία μας????

hawai 11-01-09 21:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από calmen (Μήνυμα 319047)
γιατι?? σε εμενα ειναι μαζι κοντα στα δυο χρονια

Και εγω 10 μηνες τους εχω μεσα και ολα ειναι μια χαρα!

ΧρήστοςΠ 11-01-09 21:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από calmen (Μήνυμα 319047)
γιατι?? σε εμενα ειναι μαζι κοντα στα δυο χρονια


Συνήθως στρεσάρουν τους δίσκους και θέλουν και μεγάλο κοπάδι σαν ψάρια για να είναι όπως πρέπει . Να μην ξεχνάμε ότι είναι και από άλλη γεωγραφική περιοχή ;) .Αλλά αυτό είναι άλλο θέμα

ANXRI 12-01-09 00:37

Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο?
Υπάρχει περίπτωση να έχουν σχηματιστεί ιζήματα,
και οι σκληρότητες να πέφτουν.

Genirous 12-01-09 12:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από calmen (Μήνυμα 319047)
γιατι?? σε εμενα ειναι μαζι κοντα στα δυο χρονια

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΧρήστοςΠ (Μήνυμα 319117)
Συνήθως στρεσάρουν τους δίσκους και θέλουν και μεγάλο κοπάδι σαν ψάρια για να είναι όπως πρέπει . Να μην ξεχνάμε ότι είναι και από άλλη γεωγραφική περιοχή ;) .Αλλά αυτό είναι άλλο θέμα

Επίσης είναι ιδιαίτερα κινητικά, ζουν και τρέφονται στο υπόστρωμα και είναι πολύ λαίμαργα!

frits 12-01-09 15:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ANXRI (Μήνυμα 319150)
Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο?
Υπάρχει περίπτωση να έχουν σχηματιστεί ιζήματα,
και οι σκληρότητες να πέφτουν.

Τρέχει από το 2007 αλλά άλλαξα τον βυθό από χαλίκι σε άμμο πριν μια εβδομάδα, οπότε λογικά ότι ιζήματα υπήρχαν έφυγαν...:smt017


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:32.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01744 seconds with 11 queries