Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γατόψαρα Ν. Αμερικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=27)
-   -   Ποια ειδη otocinclus? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=40123)

Σ.Τ.Ε.Φ.Α.Ν.Ο.Σ. 03-05-10 22:18

Ποια ειδη otocinclus?
 
Βαση των εμπειριων σας ποια ειδη otocinclus ειναι πιο αποτελεσματικα για την αλγη? Θα ηθελα να απαντησουν συνχομπιστες που εχουν στην κατοχη τους τετοιο ειδος.

LeeHook 03-05-10 22:47

Εγώ έχω το Otocinclus vittatus (νομίζω) και τρώει άλγη (όλη την ώρα δεν κάνει και τίποτε άλλο!).
Αλλά νομίζω πως όλα τα είδη Otto τρώνε άλγη. Απ' όσο γνωρίζω, μην περιμένεις βάζοντας οττο να είναι το ενυδρείο πεντακάθαρο. Απλά βοηθούν την κατάσταση μαζί με ότι άλλο αλγοφάγο βάλεις (ΣΑΕ, σαλιγκάρια κ.λ.π.).

theodor72 04-05-10 13:01

Όλοι οι Otocinclus τρώνε άλγες. Μπορεί να καταναλώνουν συνέχεια, αλλά λόγω του μικρού τους μεγέθους μην περιμένεις να δεις σημαντικά αποτελέσματα στο ενυδρείο σου. Εκτός αν μπορείς να συντηρήσεις πάρα πολλούς.

Αν και η κύρια τροφή τους είναι η άλγη, πρέπει να ξέρεις ότι τρώνε μόνο συγκεκριμένα είδη. Θα φάνε λοιπόν την μαλακή πράσινη άλγη που φυτρώνει σε όλες σχεδόν τις επιφάνειες στο εσωτερικό του ενυδρείου. Στο δικό μου ενυδρείο έχει κατακλύσει τα ξύλα mopani και συχνά πυκνά βλέπω τους otos να βόσκουν εκεί πάνω. Προσοχή όμως γιατί η άλγη αυτή δεν έχει καμία σχεση με την green spot algae την οποία από ότι φαίνεται οι otos δεν έχουν την δύναμη να αποκολλήσουν και να φάνε. Επίσης τρώνε μετά βουλιμίας την καφέ διατομική άλγη. Την άλγη δηλαδή που συναντάμε στα νεοστημένα ενυδρεία. Έχω διαβάσει πως μπορούν να την εξαφανίσουν πολύ γρήγορα από ένα ενυδρείο.

Μην περιμένεις δηλαδή να ασχοληθούν με κάποιο άλλο είδος άλγης.

Πάνος 04-05-10 17:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από theodor72 (Μήνυμα 442722)
Αν και η κύρια τροφή τους είναι η άλγη, πρέπει να ξέρεις ότι τρώνε μόνο συγκεκριμένα είδη. Θα φάνε λοιπόν την μαλακή πράσινη άλγη που φυτρώνει σε όλες σχεδόν τις επιφάνειες στο εσωτερικό του ενυδρείου. . Προσοχή όμως γιατί η άλγη αυτή δεν έχει καμία σχεση με την green spot algae την οποία από ότι φαίνεται οι otos δεν έχουν την δύναμη να αποκολλήσουν και να φάνε. Επίσης τρώνε μετά βουλιμίας την καφέ διατομική άλγη. Την άλγη δηλαδή που συναντάμε στα νεοστημένα ενυδρεία. Έχω διαβάσει πως μπορούν να την εξαφανίσουν πολύ γρήγορα από ένα ενυδρείο..

;);)

Kostas G. 04-05-10 21:41

Δεν είναι γνωστή κάποια διαφορά στις διατροφικές συνήθειες των διάφορων ειδών Otocinclus. Ίσως να υπάρχει κάποια διαφορά στα είδη άλγης που προτιμούν ως προσαρμογή στους διάφορους βιοτόπους που ζουν και ανάλογα με τη διαθεσιμότητα των διαφόρων ειδών άλγης στους βιοτόπους τους αλλά δεν νομίζω πως υπάρχουν αρκετές πληροφορίες ακόμα για τα Otocinclus ώστε να μάθεις τις ακριβείς διατροφικές συνήθειες του κάθε είδους. Το πιο σημαντικό στην επιλογή είδους Otocinclus θα πρέπει να είναι κατα την γνώμη μου οι συνθήκες που απαιτεί για τη διαβίωσή του να ταιριάζουν με του ενυδρείου που θα το φιλοξενήσει. Όλα τα Otocinclus είναι limnivores που σημαίνει πως τρέφονται αποκλειστικά με άλγη και τους ζωικούς οργανισμούς που την αποικίζουν;)

Ως κάτοχος Otocinclus vittatus,να συμφωνήσω πως δεν τρώνε ιδιαίτερα την green spot algae αλλά ούτε και τις hair algae.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:19.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01731 seconds with 11 queries