Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=10)
-   -   Malawi ???? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=102834)

k antonis37 15-07-19 07:11

Malawi ????
 
Καλημέρα παιδιά.....!!!
Όσο είναι στην αναμονή το ενυδρείο λόγω έλλειψης χρόνου και λόγω ψησιματος για να στηθεί κι αυτό το ενυδρείο ,4° για την ακρίβεια (οι παντρεμενοι με καταλαβαίνουν πιστεύω) , μου έχουν κεντρισει το ενδιαφέρον κάποια είδη από τη λίμνη Malawi και συγκεκριμένα τα labidochromis caeruleus και labidochromis sp. hongi...Και ρωταω εγώ τώρα μπορώ να φιλοξενησω κάποιο απ αυτά τα είδη στο ενυδρείο μου ή και τα 2 μαζί;;;Κι αν ναι πόσα;;;
Το ενυδρείο και η αρχική σκέψη είχαν αναφερθεί εδώ: Neolambrologus brevis ( τελικά N. Simillis)

Ευχαριστώ
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από k antonis37 (Μήνυμα 1054758)
Καλημέρα παιδιά.....!!!
Όσο είναι στην αναμονή το ενυδρείο λόγω έλλειψης χρόνου και λόγω ψησιματος για να στηθεί κι αυτό το ενυδρείο ,4° για την ακρίβεια (οι παντρεμενοι με καταλαβαίνουν πιστεύω) , μου έχουν κεντρισει το ενδιαφέρον κάποια είδη από τη λίμνη Malawi και συγκεκριμένα τα labidochromis caeruleus και labidochromis sp. hongi...Και ρωταω εγώ τώρα μπορώ να φιλοξενησω κάποιο απ αυτά τα είδη στο ενυδρείο μου ή και τα 2 μαζί;;;Κι αν ναι πόσα;;;
Το ενυδρείο και η αρχική σκέψη είχαν αναφερθεί εδώ: Neolambrologus brevis ( τελικά N. Simillis)

Ευχαριστώ

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=99610

amalia 15-07-19 10:26

Εννοεις να βαλεις σε 50 λιτρα labidochromis?

k antonis37 15-07-19 16:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από amalia (Μήνυμα 1054760)
Εννοεις να βαλεις σε 50 λιτρα labidochromis?

Φυσικά και όχι σε 50 λίτρα....Αναφέρω παρακάτω στη συζήτηση ότι ήρθε στη κατοχή μου 1 ενυδρείο με διαστάσεις 110 cm μήκος , 35 cm πλάτος και 50 cm ύψος..

Κλεόβουλος 15-07-19 18:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από k antonis37 (Μήνυμα 1054763)
..... ενυδρείο με διαστάσεις 110 cm μήκος , 35 cm πλάτος και 50 cm ύψος..

Μπορείς ;) (λόγω μήκους)
Δες και τα Labidochromis chisumulae που είναι πιο μικρόσωμα και θα μπορείς να έχεις περισσότερα ψάρια.

k antonis37 15-07-19 22:17

Σας ευχαριστώ πολύ κ. Κλεοβουλε για όλα αλλά κυρίως για την υπομονή που διχνεται μ εμάς τους νεότερους στο χομπι που είμαστε συνεχώς στο ψαξιμο σχετικά με τη ψαροσυνθεση των ενυδρειων μας...
Φαντάζομαι πως μόνο ένα είδος απ τα παραπάνω ψάρια μπορεί να φιλοξενησει το ενυδρείο μου ή μήπως είναι εφικτός ο συνδιασμος δύο ειδών;;;;Χαρεμι ή χαρεμια;;;Υπάρχει θέμα υβριδισμου μεταξύ αυτών των ειδών;;;
Ευχαριστώ και συγγνώμη αν σας κουρασα.....!!!!:confused:

Κλεόβουλος 15-07-19 22:51

Εγώ θα πρότεινα μόνο ένα είδος με 1-2 χαρέμια (έτσι κι αλλιώς αποφεύγουμε να βάζουμε 2 είδη του ίδιου γένους μαζί για να αποφύγουμε υβριδισμούς).
υ.γ. δεν κουράζομαι όταν βλέπω ότι κάποιοι το ψάχνουν καλά το θέμα πριν κάνουν βεβιασμένες κινήσεις και λάθη που ίσως στοιχίζουν σε ζωές ;):)

k antonis37 15-07-19 23:28

Ευχαριστώ πολύ γι ακόμα μια φορά....!!!
Θα επανελθω για ερωτήσεις σχετικά με το στησιμο του ενυδρειου πριν ξεκινησω...;)

k antonis37 04-08-19 17:19

Καλησπέρα....!!!!
Έχω μια ερώτηση - απορία σχετικά με την άμμο που θα χρησιμοποιησω...Είχα μαζέψει αρκετή άμμο από τη θάλασσα απ την οποία είχε χρησιμοποιηθεί κάποια ποσότητα στο ενυδρείο με τα simillis και μου έχει περισεψει αρκετή ακόμα...Επειδή όμως δεν ήξερα ποσό θα μου χρειαστεί την ξεπλυνα όλη με αποτέλεσμα αυτή που περισεψε ν αποθηκευτει ψιλοβρεγμενη....Τη ξεπλενω πάλι και τη χρησιμοποιω ή μαζευω άλλη;;;;
Ευχαριστώ

Κλεόβουλος 04-08-19 19:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από k antonis37 (Μήνυμα 1054930)
....Τη ξεπλενω πάλι και τη χρησιμοποιω .......

Ναι ;)

k antonis37 04-08-19 19:07

Ευχαριστώ.....:p

k antonis37 10-08-19 21:15

Καλησπέρα και πάλι....Θα ήθελα να κάνω μια ακόμη ερώτηση σχετικά με τη ψαροσυνθεση....Σίγουρα θέλω ένα χαρεμι labidochromis caeruleus...Ψάχνοντας είδα όμως και τα elongatus mpanga τα οποία είναι σχετικά μικροσωμα ψαράκια...Ερώτηση λοιπόν: Θα μπορούσα να έχω ένα χαρεμι labidochomis caeruleus και ένα χαρεμι elongatus mpanga στο ενυδρείο μου;;;;
Ευχαριστώ

Κλεόβουλος 11-08-19 00:46

Κατά τη γνώμη μου μπορείς ;)

k antonis37 11-08-19 07:25

Τέλεια...:p
Αναλογίες 1 (αρσ) προς 3 (θηλ) το κάθε χαρεμι;;;;

Κλεόβουλος 11-08-19 17:33

Ναι. Τα ελονγκάτους και 1 με 4

k antonis37 11-08-19 21:32

Σ ευχαριστώ πολύ γι ακόμα μια φορά....!!!!;)

k antonis37 16-09-19 00:16

Καλησπέρα σας παιδιά.....
Το ενυδρείο στήθηκε και γεμισε.....:p Στη πλάτη θα μπουν μερικές βαλισνεριες και μπροστά κάποιες κρυκπτοκορινες....
Η φιλτρανση γίνεται με 1 εξ. φίλτρο (jebao 503) και 1 αντλία με σφουγγαρι από απέναντι για ενίσχυση της κυκλοφορίας....
Πως σας φαίνεται προς το παρόν;;;;

https://i.postimg.cc/kM8Q33ZT/IMG-20190915-052901.jpg

https://i.postimg.cc/T3jgyVGg/IMG-20190915-052702.jpg

Κλεόβουλος 16-09-19 23:08

Από μακρυά φαίνεται εντάξει. Έχεις φτιάξει αρκετές τρύπες/κρυψώνες/περάσματα με τις πέτρες?

*προτίμησε να ανεβάζεις τις φωτο έτσι http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=99089

k antonis37 17-09-19 00:10

Τοποθέτησα τις πέτρες με τέτοιο τρόπο ώστε πίσω από κάθε πέτρα να έχει τουλάχιστον μια - ένα πέρασμα - κρυψώνα - τρύπα....;)
Ερώτηση - απορια : Για τα φυτά μπορώ να ριχνω κάποιο λίπασμα ή ταμπλέτες αντίστοιχα ή δεν χρειάζεται;;;Θα υπάρξει κάποιο θέμα εφόσον ρίχνω για τα ψαράκια μου όταν με το καλό μπουν στο ενυδρείο;;;
Ευχαριστώ
*Για τις φωτογραφίες προσπάθησα να τις με το τρόπο που μου λέτε αλλά δεν τα κατάφερα γιατί αντί για "Αναζήτηση " μου βγάζει "Επιλογή αρχείου " το οποίο ενώ το επιλεγω δεν κάνει τίποτα....:confused:

Κλεόβουλος 17-09-19 19:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από k antonis37 (Μήνυμα 1055411)
Τοποθέτησα τις πέτρες με τέτοιο τρόπο ώστε πίσω από κάθε πέτρα να έχει τουλάχιστον μια - ένα πέρασμα - κρυψώνα - τρύπα....;)
Ερώτηση - απορια : Για τα φυτά μπορώ να ριχνω κάποιο λίπασμα ή ταμπλέτες αντίστοιχα ή δεν χρειάζεται;;;Θα υπάρξει κάποιο θέμα εφόσον ρίχνω για τα ψαράκια μου όταν με το καλό μπουν στο ενυδρείο;;;δεν θα έχεις πρόβλημα (όχι ταμπλέτες γιατί ενδέχεται να τις ξεθάβουν τα ψάρια) αλλά αυτά τα φυτά δεν χρειάζονται και λιπάσματα. Σ' εμένα δεν πρόκοψαν βαλισνέριες και κρυπτοκορίνες. Θα πρότεινα ανούμπιες, κρίνουμ, πτερόπους ή και βουκεφαλάντρες (που δεν δοκίμασα εγώ ακόμη).
Ευχαριστώ
*Για τις φωτογραφίες προσπάθησα να τις με το τρόπο που μου λέτε αλλά δεν τα κατάφερα γιατί αντί για "Αναζήτηση " μου βγάζει "Επιλογή αρχείου " το οποίο ενώ το επιλεγω δεν κάνει τίποτα....:confused:

Για τις φωτο κάτι δεν κάνεις σωστά. Μήπως δεν πατάς "ανέβασμα" μετά?

k antonis37 20-09-19 22:35

Προς το παρόν από φυτά έχει μέσα ανούμπιες και πτερόπους...Αργότερα θα βάλω μερικές βαλισνέριες και κρυπτοκορίνες που έχω απ το άλλο ενυδρείο κι αν δε πάνε καλά ψάχνω για κάτι άλλο...!!!Εχινόδορους μπορούν να μπουν;;;;

*Σχετικά με τις φωτο πατάω και ανέβασμα αλλά και πάλι τίποτα...Ίσως να φταίει το γεγονός ότι η όλη διαδικασία γίνεται από κινητό τηλέφωνο κι όχι σε υπολογιστή.....:confused:
-------------------------
Τη Δευτέρα μπολιάστηκε το εξ. φίλτρο και από τότε συντηρήται με τροφή.....Τη Κυριακή θα κάνω μετρήσεις να δω αν έπιασε το μπολι κι αν έχει στρωσει το φίλτρο...Αν είναι όλα οκ μπορώ να βάλω τα ψαράκια ή κάνω αλλαγή και συνεχιζω τη συντήρηση της βιολογίας και μετά από μερικές μέρες ξανακανω μετρήσεις και αφού και πάλι όλα είναι οκ τότε βάζω και τα ψαράκια;;;;Τα ψαράκια θα πρέπει να μπουν σταδιακά ή όλα μαζί;;;
Ευχαριστώ

Γιώργος Κ 21-09-19 12:59

Καλησπερα!
Αφου μπολιασες μπορεις να βαλεις ψαρια ακομα και τωρα .... Καλο θα ηταν να τα βαζεις ανα εβδομαδα και οχι ολα μαζι να προλαβαινει η βιολογια να προσαρμοζεται... ετσι και αλλιως θα παρακολουθεις με συχνες μετρησεις ωστε να επεμβαινεις με αλλαγη νερου η επιπλεον μπολιασμα αν χρειαστει!

k antonis37 21-09-19 13:53

Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση....!!!!!

k antonis37 22-09-19 21:44

Έκανα μετρήσεις και όλα οκ...;)Τη Τρίτη θα πάρω τα ψαράκια...Θα είναι μικρά οπότε δε ξεχωρίζει ακόμα το φύλλο....Θα υπάρχει πρόβλημα αν βάλω πρώτα ψαράκια απ το ένα είδος ή θα πρέπει να μπουν κι απ τα δύο είδη;;;;Τα ψαράκια που θα φιλοξενησω θα είναι labidochromis caeruleus και elogantus mpanga....

Κλεόβουλος 22-09-19 21:51

Αν είναι μικρά μπορείς να τα βάλεις και όλα μαζί. Λίγο προσοχή στις μετρήσεις στην αρχή και όχι απότομα πολύ φαγητό.

k antonis37 23-09-19 00:04

Κλεόβουλε όταν λες όχι απότομα πολύ φαγητό τι εννοείς;;;Να τ αφήσω κανα δυο μέρες χωρίς τροφή και μετά να τους δινω λίγο λίγο;;;Από τροφές τι μου προτείνεις;;;
Ευχαριστώ

Pitsiovic 23-09-19 10:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από k antonis37 (Μήνυμα 1055519)
Κλεόβουλε όταν λες όχι απότομα πολύ φαγητό τι εννοείς;;;Να τ αφήσω κανα δυο μέρες χωρίς τροφή και μετά να τους δινω λίγο λίγο;;;Από τροφές τι μου προτείνεις;;;
Ευχαριστώ

Λογικά δεν θα έχεις θέμα αλλά για καλό και για κακό την πρώτη μέρα που θα έχεις και κλειστά φώτα μην ρίξεις τροφή. Μετά ξεκίνα με μια φορά την ημέρα (τόσο ώστε να φάνε όλα και να μην μείνει τροφή στο ενυδρείο). Από την 4η μέρα μπορείς να ταΐζεις και 2 φορές.
Ουσιαστικά για να μπορέσει να προσαρμοστεί η βιολογία σου με τις απαιτήσεις τις ιχθυοφόρτησης χωρίς να έχεις θέματα με αμμωνία και νιτρώδη.
Για τα ψάρια μην φοβάσαι μπορούν να μείνουν πολλές μέρες χωρίς τροφή και ούτως η άλλως μέχρι να προσαρμοστούν και με κλειστά τα φώτα δεν θα φάνε όσο θα τρώγανε φυσιολογικά.

k antonis37 23-09-19 14:30

Οκ κατάλαβα.....!!!!;)
Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.....Από τροφές τι μου προτείνεται;;;

isidor 23-09-19 19:31

1. NorthFin cichlid formula
2. NorthFine cichlid veggie
3. NLS (New life spectrum) cichlid formula
4. NLS cichlid veggie

k antonis37 23-09-19 22:02

Απ τα καταστήματα που που προμηθευομαι τροφές και άλλα αναλωσιμα εδώ στη Θεσσαλονίκη βρήκα τις εξής τροφές:
1.ocean nutrition cichlid veggie formula
2. tropical Malawi
3.sera cichlid
Είναι οκ αυτές ή κάποια απ αυτές γιατί αυτές που μου προτείνεις φίλε isidor δεν τις έχουν;;;;
Ευχαριστώ

Κλεόβουλος 23-09-19 22:40

Αυτές που σου πρότεινε ο Ισίδωρος είναι από τις κορυφαίες και κατά τη γνώμη μου. Απ' αυτές που βρίσκεις οι πρώτες δύο είναι οκ.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:34.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02354 seconds with 11 queries