Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=20)
-   -   υποψία ασθένιας (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=5997)

gemini_str 09-07-04 10:59

υποψία ασθένιας
 
Καλημέρα σε όλους… πριν σας αναφέρω το πρόβλημά μου να σας ξαναπαραθέσω τα στοιχεία του ενυδρείου μου.
Ενυδρείο Juwel Record 96 με δικό του εσωτερικό φίλτρο και μια 18W λάμπα για φωτισμό (http://www.juwel-aquarium.de/pdf/Rek_96_Pass.pdf)

Ψάρια
1 Siamese fighting fish
2 Dwarf gourami
1 Pleco
1 Otocinclus affinis
1 Sail fin Dalmatian Molly
3 Guppy (1M+2F)
1 Corydoras aeneus
2 Corydoras aeneus albino
7 Sail fin Dalmatian Molly (Baby)

Φυτά
Microsorum pteropus
Mayaca fluviatillis
Anubias barteri var. angustifolia (''afzelii'')
Anubias barteri var. nana
Aponogeton ulvaceus
Sagittaria platyphylla
Lysimachia nummularia 'Aurea'
Cryptocoryne parva
Hygrophila polysperma
Lilaeopsis brasiliensis

Τελευταία λοιπόν παρατήρησα ότι ο μονομάχος έχει αρχίσει και θεωρεί το χώρο δικό του και κυνηγάει σχεδόν όλα τα ψάρια και βέβαια περισσότερο αυτά με το λίγο παραπάνω χρώμα, όπως τα Gourami και ιδιαίτερα τα Guppy. Ενός από τα δύο αρχικά αρσενικά μου Guppy η ουρά είχε τόσο συρρικνωθεί που φαινόταν σαν βεντάλια μαζεμένη και του άλλου είχε μια καλή δαγκωματιά. Περίμενα ότι η ουρά του πρώτου θα ξαναέφτιαχνε. Το έβγαλα και το έβαλα σε ένα άλλο μικρότερο ενυδρείο 20 λίτρων αλλά αυτό υπέκυψε. Τώρα παρατηρώ σε ένα από τα θηλυκά Guppy και τα δύο πλάγια πτερύγια στην πάνω τους πλευρά έχουν γίνει πολύ λευκά σαν να αρχίζουν να αποσυντείθονται. Το έβγαλα λοιπόν και αυτό για να δω πως θα πάει. Πολύ φοβάμαι όμως ότι μπορεί να είναι και καμιά ασθένεια και σαπίζουν τα πτερύγια. Μήπως έχει κανείς σας παρόμοια εμπειρία και καμιά συμβουλή τη πρέπει να κάνω.
Σας ευχαριστώ προκαταβολικά

Giorgos 10-07-04 02:04

Δεν αναφέρεις πουθενά αν τρώει το ψάρι.
Έτσι όπως το περιγράφεις φαίνεται να είναι tail rot/fin rot. (μια φωτογραφία θα βοηθούσε)
Το κύριο χαρακτηριστικό αυτής της βακτηριακής μόλυνσης είναι ότι στην αρχή, περιμετρικά, στο εξωτερικό περίγραμμα, το μολυσμένο πτερυγίο είναι άσπρο και στην συνέχεια δίνει την εντύπωση ότι σαπίζει ή αποσυντίθεταί, όπως πολύ καλά λες.
Για αρχή θα πρέπει διατηρείς τις συνθήκες του νερού άψογες κάνοντας μερικές αλλαγές νερού και να χρησιμοποιήσεις κάποιο φάρμακο (στο ενυδρείο καραντίνα εφόσον έχει απομονωθεί το ψάρι) αντιβακτηριακό που καταπολεμάει την συγκεκριμένη αρρώστεια.
Θέλει προσοχή να μην την αφήσεις να φτάσει σε προχωρημένα στάδια.

gemini_str 12-07-04 09:53

έχωντας την ίδια υποψία για fin rot πήγα και πήρα φάρμακο της waterlife. Ακολουθώ τη θεραπεία από την Παρασκευή το μεσημέρι. Οι λευκές περιοχές που είχε το ψάρι μου φαίνετε ότι εξαφανίστηκαν. Βέβαια σε κάποια φάση μου φάνηκε σαν να είδα και ασπρίλες γύρω απο την περιοχή του στόματος (fungus νομίζω) αλλά και αυτά από χθές το βράδυ δεν υπάρχουν πια. Τι νομίζετε να συνεχίσω τη θεραπεία ή να την σταματήσω ήδη. Μην ταλαιπωρώ άλλο και τα υπόλοιπα ψάρια που είχα στο εφεδρικό ενυδρείο άδικα;;

HellRazer 12-07-04 15:51

Τη θεραπεία να την κάνεις τις μέρες ακριβώς που λέει το κουτί. Τα φάρμακα της Waterlife δεν είναι και πολύ "δυνατά" άρα μπορεί να χρειαστεί και υπερδοσολογία του φαρμάκου (εδώ χρειάζεται προσοχή). Και εγώ αμα χρειαστεί της Waterlife φάρμακα χρησημοποιώ γιατί δεν υπάρχει κάτι άλλο εδώ αλλά τα βάζω σε μεγαλύτερες δόσεις από αυτές που προτείνει ο κατασκευαστής αν δω ότι δεν γίνεται τίποτε με την κανονική δόση. Στη περίπτωση σου όμως φαίνεται ότι είναι οκ η δόση αφού έκανε δουλειά. Επίσης αν μπορείς να παίρνεις το φάρμακο που είναι για την συγκεκριμένη αρρώστια, π.χ. της A.P., γιατί δεν είναι δυνατόν ένα φάρμακο να θεραπεύει καμιά 10αριά ασθένειες όπως αυτά της Waterlife...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:05.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01333 seconds with 11 queries