Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=55)
-   -   Παρουσιαση 300 λιτρων φυτεμενο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=27157)

kanarini 29-09-08 20:51

Παρουσιαση 300 λιτρων φυτεμενο
 
5 Συνημμένο(α)
Μερικες φωτογραφιες απο το φυτεμενο ενυδρειο μου, ακομα δεν ειναι ετοιμο απλα το παρουσιαζω για τα πολυ χρησιμα σχολια σας

Teo 29-09-08 20:52

Βρε... βρε... να που πανε τελικα ολα τα κλαδεματα:D:D:D
Ειναι πανεμορφος ο κηπος σου:smt041:smt041:smt041

kanarini 29-09-08 21:00

να εισαι καλα θελει δουλεια ακομα,στο τοιχο πισω εχω βαλει φυτα που τα κλαδεψα και δεν φαινονται καλα, γενικα θελει διαμορφωση, δεκτες παρατηρησεις σχολια. Τωρα φτιαχνω και αλλο ενα 400 λιτρα φουλ φυτεμενο.

Πάνος 29-09-08 21:02

μια υπεροχη ζουγκλα!!!! θα συμβαλω κι εγω στο 400αρι με το λιθαρακι μου....;)

kanarini 29-09-08 21:08

ασε τα λιθαρακια βραχους χρειαζομαι εκει :D:D:D, σε ευχαριστω παρα πολυ.

Raven 29-09-08 21:24

Τωρα που το εδειξες καηκες ! θα σου ζητανε κλαδεματα αντι να σου δινουν:D
Παντως ειναι πραγματικα πολυ ομορφο και αν το αναδιαμορφωσεις καποια στιγμη και αφησεις και καποιο ανοιχτο σημειο να διαφευγει η ματια θα γινει διαμαντι. Αντε χαλαλι σου βρε και οι "βραχοι και οι ογκολιθοι.".:D:D

kanarini 29-09-08 21:36

Να εισαι καλα φιλε μου σε ευχαριστω πολυ, οπως και πολλους φιλους εδω μεσα που συνεβαλαν με την βοηθεια και τις γνωσεις τους

delta66 29-09-08 21:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kanarini (Μήνυμα 293163)
Μερικες φωτογραφιες απο το φυτεμενο ενυδρειο μου, ακομα δεν ειναι ετοιμο απλα το παρουσιαζω για τα πολυ χρησιμα σχολια σας

Τι σχολια να κανω βρε πτηνο?
Διαφημηση του χομπυ ειναι το ενυδρειο σου.

(τελικα πηγες και για δωροεπιταγη ε?) :D

orck 29-09-08 22:04

Μανο σε θαυμαζω για την υπομονη σου, ειδικα που λες οτι και το 400αρι θα το κανεις παλι φυτεμενο

καποιος τον τσιτωσε σχετικα με την δωροεπιταγη :rolleyes: ειναι καλη και η προσφορα, δεν αντιστεκεσαι ευκολα

giorgosp 29-09-08 22:24

Λοιπον,Μαριε το σαββατο θελω λιγο απ'ολα
Ρε φιλαρακι πιο ειναι το φυτο που μας ελεγες το σαββατο

delta66 29-09-08 22:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από orck (Μήνυμα 293210)
...καποιος τον τσιτωσε σχετικα με την δωροεπιταγη :rolleyes: ....

Τον εβαλες στην πριζα τον ανθρωπο.
Τι ηθελες και μιλαγες? :smt075

Μικρος 30-09-08 00:24

:smt023 Μαριε..πολυ καλο
Το Σαββατο περιμενουμε κλαδεματα στο συλλογο....:D

kanarini 30-09-08 00:39

παιδια σας ευχαριστω ολους σας για τα καλα σας λογια θελω και τις παρατηρησεις, delta66 ευχαριστω πολυ, παει η επιταγη εγινε υποστρωμα και λαμπες για το φυτεμενο ας ειναι καλα ο orck :D.
Φιλε μου Γιωργο με μεγαλη χαρα θελω να μοιρασω κλαδεματα οταν ειμαι ετοιμος θα φερω να εισαι σιγουρος, οσο για το φυτο που σου ελεγα ειναι αυτο στην μπροστινη αριστερη πλευρα του ενυδρειου.
Μακαρι να εχω μεχρι το Σαββατο να σας φερω θα χαρω εγω περισσοτερο απο εσας :D.Μικρε ευχαριστω πολυ, τις παρατηρησεις σας παρακαλω.

delta66 30-09-08 00:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kanarini (Μήνυμα 293268)
...εγινε υποστρωμα και λαμπες για το φυτεμενο ....

Τι υποστρωμα εβαλες?
Λαμπες δεν σου αρεσαν οι Τ5 juwel, γιατι?
Ποιες εβαλες στη θεση τους?

550€ υποστρωμα και λαμπες βρε?
ή τα φυλας τα υπολοιπα για πονηρο σκοπο (κανα αλλο στησιμο ενυδρειου εννοω) ;)

kanarini 30-09-08 06:45

delta66 πηρα ειδικο υποστρωμα, χαλικι , λαμπες Τ5 και δυο κρεμαστα φωτιστικα,διοτι θα το εχω ανοιχτο απο πανω. Τελικα ουτε που εφτασαν αυτα, ασε εβαλα και απο πανω και δεν εχω τελειωσει ακομα, θελω ηλεκτρομαγνητικη, ph controller, συστημα διαχυσης, φυτα κ.α
Εχουμε δρομο ακομα δηλαδη :D

fillmore 30-09-08 08:40

:smt041!!!Με μια λέξη πανέμορφο!!!:smt041

ΜΠΡΑΒΟ-----------------ΜΠΡΑΒΟ----------------ΜΠΡΑΒΟ

και καλή συνέχεια

lingistis 30-09-08 11:36

Μπράβο!!! πολύ όμορφο :smt041:smt041

Moutralewn 30-09-08 11:48

Μάριε, όλα τα λ7!!

Εν αναμονή της ολοκληρωμένης παρουσίασής σου.

xontros 30-09-08 12:27

Μπράβο Μάριε! Πάρα πολύ όμορφο! :smt041

Τι παρατηρήσεις να κάνουμε? Η πρώτη εικόνα είναι πολύ εντυπωσιακή.. Το κάθε φυτό είναι τοποθετημένο στο σωστό σημείο, σχηματίζεται μια πολύ όμορφη καμπύλη πάνω ψηλά, και ξεκινώντας από το "πλάτωμα" και μετακινούμενοι προς τα πίσω τα φυτά ψηλώνουν, δίνοντας πολύ ωραία την αίσθηση του βάθους.. Το μόνο που θα μπορούσε να πει κανείς είναι ίσως να βγάλεις (ή να αντικαταστήσεις) εκείνα τα stem plants μπροστά δεξιά (υγρόφιλα πρέπει να είναι), που κρύβουν τις ανούμπιες, ενώ κάτι φαίνεται να λείπει και από την αριστερή πλευρά (κάτι με πιο πλατιά φύλλα ίσως..) Πάντως είναι φανταστικό! :smt041

Να κάνω μερικές ερωτήσεις? Εντελώς ενημερωτικά.. Τα bolivian ram που έχεις (που είναι πάρα πολύ όμορφα ψαράκια) μήπως θα προτιμούσαν να έχουν άμμο (ως μικρο-"γεωφάγοι")? Επίσης, τα χρώματά τους και τα πτερύγιά τους είναι όπως είναι στη φύση, ή αποτέλεσμα επιλεκτικών αναπαραγωγών (όπως συμβαίνει αν δεν κάνω λάθος συχνά με τα ramirezi)?

Καλή συνέχεια! Περιμένουμε κλαδέματα! :D

kanarini 30-09-08 14:09

και παλι ευχαριστω ολους σας για τα καλα λογια μου δινουν δυναμη και ωθηση για νεα φυτεμενα...:D
Το ενυδρειο δεν εχει τελικη μορφη πισω απο το ξυλο αλλα και στο κεντρο υπαρχουν φυτα που δεν φαινονται ακομα, μπροστα αριστερα θα φυγει το φυτο που καλυπτει τις ανουμπιες, απλα μπηκε εκει για να παρει λιγο δυναμη και θα παει σε αλλο ενυδρειο. Στην αριστερη πλευρα θα γινει μια πιο σωστη τοποθετηση των φυτων μολις παρουν λιγο μπρος ολα.
Περιμενω τις παρατηρησεις και τις ιδεες σας που με βοηθουν παρα πολυ ετσι ωστε να κανω οτι το καλυτερο μπορω.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:49.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01791 seconds with 11 queries