Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Πρώτο ενυδρείο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=25895)

ΜΗΤΣΑΡΑΣ 26-06-08 19:48

Πρώτο ενυδρείο
 
Καλησπέρα σε όλους. Αυτό είναι το πρώτο μου ενυδρείο και θέλω να μου πείτε την γνώμη σας :)
http://www.aquatek.gr/vb/album.php?u=3976

gohn1990 26-06-08 19:49

αχ αυτο το καραβι και το πολυχρωμο χαλικακι.........

Πάνος 26-06-08 19:54

καλως τον μητσαρα:p...βρε κι αλλος απο αλεξ-πολη??
να χαιρεσαι το ενυδρειο σου...ειναι ομορφο σαν εικονα αλλα δεν ειναι πολυ φυσικο...σκεψου μερικες αλλαγες αν περα απο το ματι θα ηθελες να εχεις ενα πιο φυσικο εκτος απο ωραιο ενυδρειο....
σε αυτη την περιπτωση θα μπορουσες να βγαλεις το καραβι.. να βγαλεις το πετρινο ξυλο (αν διακρινω καλα) και να το αντικαταστησεις με ενα αληθινο κομματι ξυλου...να βγαλεις το γαλαζιο χαλικι...και ενα πλαστικο φυτακι που εχεις...
εκτος της εικονας καλο θα ηταν να μας παρουσιασεις και τις συνθηκες του ενυδρειου σου....τι μετρησεις εχεις...τη ρουτινα σου...τα ψαρια σου και τα φυτα...το φωτισμο..λιπανση..κ.τ.λ.
πανω απολα το ενυδρειο πρεπει να αρεσει σε σενα...αλλα εχεις πιο πολλες δυνατοτητες αποσες ισως νομιζεις...και ειναι ευκολο με λιγη υπομονη να κανεις κατι εξαιρετικο....
και εδω θα πω για αλλη μια φορα...οτι το φυσικο ειναι και πιο ομορφο..
καλως ηρθες!!!

υ.γ. αν απο το φιλτρο εχεις ικανποιητικη αναταραξη επιφανειας με αποτελεσμα την οξυγονωση...οι μπουρμπουληθρες απο πισω μονο κακο κανουν και διωχνουν το οσο διοξειδιο υπαρχει...αυτο συνεπαγεται στερηση co2 απο τα φυτα...

ΜΗΤΣΑΡΑΣ 26-06-08 19:54

Το καράβι είναι επιλογή της γυναίκας μου αλλά το πολύχρομο χαλικάκι μου αρέσει

kifinas 26-06-08 19:54

Ομορφο φιλε προσπαθησε λιγο να το κανεις να φενεται φυσικο, ασε τα φυτα να μεγαλωσουν και αλλο.

Σε γενικες γραμμες οι 8 στους 10 προτιμουν φυσικο περιβαλλον χωρις καραβια δυτες και χρυσαφι στην αμμο αλλα αν παλι το εχεις φανταστει ετσι και σου αρεσει να αγναντεύεις τοτε συνεχισε οπως σου αρεσε.

Φιλικα Χρηστος

ΜΗΤΣΑΡΑΣ 26-06-08 20:01

Ακόμα είμαι στο ψάξιμο, σίγουρα θα προσπαθήσω να το κάνω καλύτερο μαθαίνοντας κάθε μέρα καινούργια πράγματα αλλά θέλω να πιστεύω οτι για αρχή τα καλά

madfdg 26-06-08 20:02

Καλώς τον Μήτσο!!!:):)

imichal 26-06-08 20:05

θα συμφωνησω με το πατριωτη σου......Οσο πιο φυσικο τοσο πιο ωραιο.....
Καραβια, βαπορια, πολυχρωμες χαντρουλες κτλ εμενα προσωπικα δεν μου αρεσουν....
Κανε μια αναζητηση και δες παρουσιασεις ενυδρειων εδω μεσα να παρεις μια γευση.....
Απο εκει και περα εσυ οτι αποφασισεις.....

madfdg 26-06-08 20:08

Πιστευω Ηλία πως θα βρεί τον δρόμο του ο φίλος μας βλέποντας ενυδρεία φυσικά στημένα ;)

dr.geo 26-06-08 20:47

πολυ ωραιο το ενυδρειο σου και καλως ορισες......τι φυτο ειναι αυτο μπροστα απο το καραβι??πολυ ωραιο.....

ΑΝΤΩΝΗΣ1980 27-06-08 01:28

βρε καλως τον Μητσαρα.;)

delta66 27-06-08 02:58

καλως ηρθες μητσαρα και καλη διαμονη και καλο ψαξιμο.

etomis 27-06-08 08:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΜΗΤΣΑΡΑΣ (Μήνυμα 276868)
Καλησπέρα σε όλους. Αυτό είναι το πρώτο μου ενυδρείο και θέλω να μου πείτε την γνώμη σας :)
http://www.aquatek.gr/vb/album.php?u=3976


Πολύ όμορφο το ενυδρείο σου, είμαι σίγουρος ότι στη πορεία θα το αλλάξεις...γιατί θα δείς, θα διαβάσεις και θα ενημερωθείς για πολλά πράγματα ..όπως έκανα όταν μπήκα πρίν λίγες μέρες!! Ακόμα αλλάζω πράγματ στο δικό μου ..ελπίζω προς το καλύτερο, διαβάζοντας θέματα από το forum και ακολουθώντας χρήσιμες συμβουλές!

Kisifer 27-06-08 08:22

Έλα η Αλεξανδρούπολη δυναμικό παρών. Καλώς ήρθες στην παρέα μας...και θα συμφωνήσω με τους υπόλοιπους για το φυσικό περιβάλλον....σιγά σιγά όμως όλα θα γίνουν.

ΜΗΤΣΑΡΑΣ 27-06-08 12:18

Εντάξει το καράβι θα φύγει αλλά με το χαλικάκι τι γίνεται; Πως μπορώ να το βγάλω τώρα από το ενυδρείο; Ένα πιο σκουρόχρωμο χαλίκι θα ήταν καλύτερο ή να βάλω κατί άλλο;

gohn1990 27-06-08 12:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΜΗΤΣΑΡΑΣ (Μήνυμα 277061)
Εντάξει το καράβι θα φύγει αλλά με το χαλικάκι τι γίνεται; Πως μπορώ να το βγάλω τώρα από το ενυδρείο; Ένα πιο σκουρόχρωμο χαλίκι θα ήταν καλύτερο ή να βάλω κατί άλλο;

για την επιλογη του χαλικιου,θα λαβεις υποψη σου πρωτα τις απαιτησεις που εχουν τα ψαρακια σου (για παραδειγμα αν εχεις cory χρειαζεσαι πολυ λεπτοκοκκο χαλικακι ή αμμο) και δευτερον τις προσωπικες σου προτιμησεις οσον αφορα το χρωμα........αληθεια τι ψαρακια εχεις????

dr.geo 27-06-08 12:48

κανεις να μου πει τι ειναι το φυτο μπροστα απο το πλοιο???please!!!

delta66 27-06-08 16:24

Μαλλον http://www.plantgeek.net/plantguide_viewer.php?id=134

dinos99 27-06-08 16:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 277129)

ναι αυτο ειναι το εχω και εγω και γινεται ενα τεραστιο πανεμορφο δεντρο!!!!:D:Dγια μεγαλα ενυδρεια θα το συνιστούσα...

ΜΗΤΣΑΡΑΣ 27-06-08 18:57

Έχω 4 Moenkhausia sanctaefilomenae, 4 Helostoma temmincklii, 8 Paracheirodon axelrodi & 8 Hemigrammus bleheri

gohn1990 27-06-08 19:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΜΗΤΣΑΡΑΣ (Μήνυμα 277162)
Έχω 4 Moenkhausia sanctaefilomenae, 4 Helostoma temmincklii, 8 Paracheirodon axelrodi & 8 Hemigrammus bleheri

tetra και gourami δηλαδη,οποτε διαλεξε ενα φυσικο χρωματακι για χαλικι (καφε,ασπρο,μαυρο κτλ) λεπτοκοκκο θα σου προτεινα (και να προσεξεις να μην ειναι ασβεστολιθικο).............

ΜΗΤΣΑΡΑΣ 27-06-08 19:14

Πρέπει να είναι μονόχρωμα ή μπορώ να κάνω κάποιον συνδιασμό?

gohn1990 27-06-08 19:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΜΗΤΣΑΡΑΣ (Μήνυμα 277165)
Πρέπει να είναι μονόχρωμα ή μπορώ να κάνω κάποιον συνδιασμό?

βασικα μπορεις να κανεις οτι συνδιασμο θελεις........απλα προσπαθησε να πετυχεις κατι φυσικο....για παραδειγμα μπορεις να συνδιασεις μαυρο με λευκο κτλ(απλα θα σου ξαναεπισημανω να επιλεξεις λεπτοκοκκο για διαφορους λογους)....σκεψου το ενυδρειο σου ως ενα κομματι βγαλμενο απο εναν φυσικο βιοτοπο,που δεν υπαρχουν συμμετριες,αλλοκοτα χρωματα και υπερβολες......:smt020

delta66 27-06-08 19:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΜΗΤΣΑΡΑΣ (Μήνυμα 277061)
Εντάξει το καράβι θα φύγει αλλά με το χαλικάκι τι γίνεται; Πως μπορώ να το βγάλω τώρα από το ενυδρείο; Ένα πιο σκουρόχρωμο χαλίκι θα ήταν καλύτερο ή να βάλω κατί άλλο;

Αυτα αλλαζουν μονο με "ριζικες" αλλαγες νομιζω.
Εχει βαλει υποστρωμα κατω απο το χαλικι?
Αν ναι, αστο οπως ειναι και μετα απο 6 μηνες ξαναβλεπεις το μπορεις να κανεις.
Αν οχι, βγαλε το μισο νερο και τα ψαρια σε δοχεια-βαρελια και ξαναστηστο με νεο χαλικι (αυτο και το ειδος του χαλικιου ή αμμου θα το συζητησεις σε νεο θεμα που θα ανοιξεις και θα παρεις συμμβουλες που θα διασταυρωσεις και με "αναζητηση").

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΜΗΤΣΑΡΑΣ (Μήνυμα 277162)
Έχω 4 Moenkhausia sanctaefilomenae, 4 Helostoma temmincklii, 8 Paracheirodon axelrodi & 8 Hemigrammus bleheri

-Εδω παρατηρω ενα σοβαρο προβλημα με τα Helostoma temminckii (Kissing Gourami) "Generally docile but will eat small fish." "Γενικά υπάκουος αλλά θα φάει τα μικρά ψάρια."
-Επισης Moenkhausia sanctaefilomenae
Community fish, but quite a boisterous swimmer, so it is preferable not to mix with timid species. Fin nipper (may nip fins of long finned fish). Keep this fish in groups of 5 or more"
"Κοινωνικο ψάρι, αλλά αρκετά ένας άγριος κολυμβητής, έτσι αυτό είναι προτιμοτερο να μην αναμίξει με τα συνεσταλμένα είδη. Nipper πτερυγίων (μπορέστε πτερύγια NIP των μακρυπτέρυγων ψαριών). Κρατήστε αυτό το ψάρι στις ομάδες 5 ή περισσότεροι"
- Hemigrammus bleheri
- Paracheirodon axelrodi

ΜΗΤΣΑΡΑΣ 27-06-08 21:37

Έχω βάλει υπόστρωμα όσο για τα Moenkhausia sanctaefilomenae & Helostoma temmincklii θα φύρουν σύντομα από το ενυδρείο αλλά μέχρι στιγμής δεν μου έχουν δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα
-------------------------
και το καράβι έφυγε σήμερα το απόγευμα

madfdg 27-06-08 21:38

Μπράβο Μήτσε!!Είσαι σε καλό δρόμο:smt041

gohn1990 27-06-08 21:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΜΗΤΣΑΡΑΣ (Μήνυμα 277190)
Έχω βάλει υπόστρωμα όσο για τα Moenkhausia sanctaefilomenae & Helostoma temmincklii θα φύρουν σύντομα από το ενυδρείο αλλά μέχρι στιγμής δεν μου έχουν δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα
-------------------------
και το καράβι έφυγε σήμερα το απόγευμα

αν εχεις υποστρωμα,οπως προειπε και ο φιλος delta66,αφησε το για την ωρα,θα εχεις προβληματα..........

ΜΗΤΣΑΡΑΣ 27-06-08 22:13

Προσπαθώ πατριώτη προσπαθώ. Οι αλλαγές στην τοποθέτηση των φυτών μπορει να τα δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα, γιατί σήμερα που έβγαλα το καράβι έκανα κάποιες αλλαγές

delta66 28-06-08 01:30

Να προσεχεις να μη βγαζεις το υποστρωμα (ή ταμπλετες λιπασματος αν βαλεις ποτε) γιατι θα εχεις εξαρση αλγης.
Οποτε, μαλακά το ξεφυτεμα, να βγαινει οσο το δυνατον λιγοτερο υποστρωμα.
Αν σου αρεσουν τα γκουραμια, τα Pearl ειναι, απο δικη μου πειρα, πολυ φιλικα με τα μικρα ψαρια, απροβληματιστα και ομορφα (πανε μαζι, 3 θηλυκα + 1 αρσενικο)
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...ster_leeri.htm
http://www.fishprofiles.com/files/profiles/546.htm
(αν και αδικουνται απο τις φωτο, κοιτα αυτη ενα αρσενικο)

mary172 28-06-08 07:03

Πολύ ωραίο είναι. Κι εγώ φυσικό ήθελα. Μία να μου βάλουν το ψααλικάκι, μία το ένα μία το άλλο, κατέληξα τεχνητό.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:14.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02550 seconds with 11 queries