Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Αντικατασταση φιλτρου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=16048)

Τασος Καρβεντουζης 10-03-07 13:04

Αντικατασταση φιλτρου
 
Καλημέρα παιδιά , θα ήθελα την συμβουλή σας στο εξής . Στο ενυδρείο που έχω , 240 L φυτεμένο , είχα εσωτερικό φίλτρο eheim 2010 , με σφουγκαρι . Επειδή το 2010 είναι μικρό για τα 240 L πρόσφατα πρόσθεσα ένα eheim 2224 . Είναι σε λειτουργία τώρα και τα δυο μαζί , 4 μέρες . Όταν εγκατέστησα το 2224 , έστυψα 3-4 φορές το σφουγκαρι του 2010 , μέσα στο ενυδρείο , ώστε τα βακτηρίδια από το σφουγκαρι , να πάνε και στο 2224 . Σε πόσες μέρες , θα είναι οκ το 2224 , ώστε να το αφήσω μόνο του ??? Ευχαριστώ .

netblues 10-03-07 13:07

Αν ειναι πυκνοφυτεμενο, δεν εχει καμμια σημασια.
Επισης αν δεν γινεται χαμος απο ψαρια εισαι ηδη ετοιμος.

Τασος Καρβεντουζης 10-03-07 13:24

Όχι , δεν είναι πυκνοφυτεμένο , και έχω μέσα 2 Botia macracanthus , 2 xiphophorys helleri , 2 xiphophorus maculates , 6 neon , 4 danio , 6 gappy , 2 placostomus , 2 sae ,1 cae , και 2 μονομάχους ( ζευγάρι ) . Είμαι οκ σε ιχθυοφορτωση ,? Μπορώ να προσθέσω και άλλα ? και τι προτείνεται ??

GhostShip 10-03-07 15:54

Καλησπέρα Τάσο και καλωσήρθες στο φόρουμ... Μη ξεχνάς πως η βιολογία δεν βρίσκεται μόνο μέσα στο φίλτρο αλλά και στο χαλίκι στα φυτά στα διακοσμιτικά στα τζάμια κλπ. Οπότε το καινούργιο φίλτρο σου θα αποκτήσει(που έχει ήδη αποκτήσει) βιολογία anyway... Πριν βγάλεις το παλιό βάλε το βιολογικό υλικό του μέσα στο καινούριο.

PascM 10-03-07 16:16

Καλώς ήρθες στο GAB!!!


Συμφωνώ με ότι σου είπαν οι προλαλήσαντες αλλά δες και λίγο το θέμα με τους μονομάχους! Δεν μπαίνουν ποτέ ζευγάρι!

serifios 10-03-07 21:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τασος Καρβεντουζης (Μήνυμα 160166)
Όχι , δεν είναι πυκνοφυτεμένο , και έχω μέσα 2 Botia macracanthus , 2 xiphophorys helleri , 2 xiphophorus maculates , 6 neon , 4 danio , 6 gappy , 2 placostomus , 2 sae ,1 cae, και 2 μονομάχους ( ζευγάρι ) . Είμαι οκ σε ιχθυοφορτωση ,? Μπορώ να προσθέσω και άλλα ? και τι προτείνεται ??

Δυστυχως δεν εισαι καθολου ενταξει! Περαν του οτι εχεις μπλεξει ψαρια απο διαφορετικα οικοσυστηματα(Ασια,Ν,αμερικη) ,τα xiphophorys helleri με xiphophorus maculates μπορουν να αναπαραχθουν μεταξυ τους με αποτελεσμα υβριδια,ο μονομαχος πρεπει να ειναι μονος του ουτε σε ζευγαρι ουτε με αλλα ψαρια,γλυφτη ποιον εννοεις;Επισης γκαπυ και τα αλλα ζωοτοκα εχουν διαφορετικες απαιτησεις νερου απο νεον και sae cae. Κατα την γνωμη μου δεν πρεπει να προσθεσεις αλλα να αφαιρεσεις ψαρια και να κατασταλαξεις σε βιωσιμους συνδοιασμους,οτι βοηθεια χρειαστεις και αποριες εδω ειμαστε.

Τασος Καρβεντουζης 11-03-07 23:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από serifios (Μήνυμα 160245)
Δυστυχως δεν εισαι καθολου ενταξει! Περαν του οτι εχεις μπλεξει ψαρια απο διαφορετικα οικοσυστηματα(Ασια,Ν,αμερικη) ,τα xiphophorys helleri με xiphophorus maculates μπορουν να αναπαραχθουν μεταξυ τους με αποτελεσμα υβριδια,ο μονομαχος πρεπει να ειναι μονος του ουτε σε ζευγαρι ουτε με αλλα ψαρια,γλυφτη ποιον εννοεις;Επισης γκαπυ και τα αλλα ζωοτοκα εχουν διαφορετικες απαιτησεις νερου απο νεον και sae cae. Κατα την γνωμη μου δεν πρεπει να προσθεσεις αλλα να αφαιρεσεις ψαρια και να κατασταλαξεις σε βιωσιμους συνδοιασμους,οτι βοηθεια χρειαστεις και αποριες εδω ειμαστε.

… προφανώς δίκιο θα έχεις , Πάντως αυτός ο πληθυσμός συμβιώνει 7 μήνες τώρα , χωρίς δυσάρεστα αποτελέσματα …. Να ρωτήσω κάτι ψιλοασχετο τορα …. Για υπόστρωμα , έχω χρησιμοποιήσει πετροβαμβακα , ( είναι τώρα πάνω από 3 χρόνια ) θα πρέπει να τον αλλάξω και να βάλω όπως διαβάζω στα σχετικά topic , η δεν πειράζει ??? Ευχαριστώ .

steady 12-03-07 02:51

το οτι τα ψαρια ειναι οκ δε λεει τιποτα πρεπει να φτιαξεις τη συνθεση λιγακι...οταν ενα ψαρι απλα ζει και τρωει δεν ειναι σιγουρα οκ...

GhostShip 12-03-07 08:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τασος Καρβεντουζης (Μήνυμα 160439)
Να ρωτήσω κάτι ψιλοασχετο τορα …. Για υπόστρωμα , έχω χρησιμοποιήσει πετροβαμβακα , ( είναι τώρα πάνω από 3 χρόνια ) θα πρέπει να τον αλλάξω και να βάλω όπως διαβάζω στα σχετικά topic , η δεν πειράζει ??? Ευχαριστώ .

Σκοπεύεις να το γεμίσεις φυτά? Αν ναι πρέπει να βάλεις υπόστρωμα για τα φυτά σου, που σημαίνει πως πρέπει να ξεστήσεις και να ξαναστήσεις από την αρχή το ενυδρείο σου, πράγμα που σου προτείνω και αυτή τη φορά με σωστούς συνδιασμούς ψαριών...
Αν το κάνεις το φίλτρο πάντα να δουλεύει μέσα σε καθαρό κουβά με νερό του ενυδρείου κατά τη διάρκεια της διαδικασίας. Η επανασύνδεση του φίλτρου στο ενυδρείο πρέπει να γίνεται όταν οι θερμοκρασίες μεταξύ φίλτρου και νερού στο ενυδρείο είναι περίπου ίδιες! Συνέχισε το ψάξιμο στο φόρουμ και θα βρεις πολλά σχετικά...

Τασος Καρβεντουζης 14-03-07 13:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από serifios (Μήνυμα 160245)
ο μονομαχος πρεπει να ειναι μονος του ουτε σε ζευγαρι .

.... , καλα .... πως ζευγαρωνουν ?????

PascM 14-03-07 13:59

Με προετοιμασία σε δυο διαφορετικά ενυδρεία και η συνάντηση σε τρίτο μεγαλύτερο με 10 πόντους νερό και κατάλληλες συνθήκες! Μετά την συνάντηση η θυλ απομακρύνετε! Αν θέλεις περισσοτερες πληροφορίες υπάρχουν πάρα πολλές και πολύ σωστές και κατατοπιστικές στο section του φόρουμ που αφορά τα betta

Τασος Καρβεντουζης 14-03-07 14:02

οκ , ευχαριστω...... :)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:48.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01663 seconds with 11 queries