Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Στρώσιμο και ερωτήσεις... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=103002)

lenticular 18-09-19 19:11

Στρώσιμο και ερωτήσεις...
 
Μετά από καιρό είπα να ξαναγυρίσω!
Έχω μερικές ερωτήσεις με το στρώσιμο το οποίο προσπαθώ να κάνω με φαρμακευτική αμμωνία 20%.

Αρχικά πλέον η ένδειξη αμμωνίας αν και βάζω ~2ππμ κάθε μέρα μου δείχνει 0 η 0.25(τεστ απι)
Να Νο2 όμως είναι ακόμα πολύ ψηλά! Πρέπει να βάζω κάθε μέρα αμμωνία?

Επίσης επειδή ελπίζω να τελειώσει το στρώσιμο σε καμία εβδομάδα... Και θέλω να βαλω 5-6 cpd θα τα βαλω ολα μαζί ή ένα ένα?
Το ενυδρείο ειναι ένα φυτεμένο eheim aquastar 54 με το φίλτρο eheim pickup 60 που σκέφτομαι αρκετά να αλλάξω αλλά φοβάμαι μήπως καταστρέψω τα βακτήρια στην διαδικασία..

Το Μος γιατί κιτρινίζει btw? Νομίζω μπορεί να φταίει που είχα βάλει ενα έξτρα φως ακριβώς πάνω του επειδή τα ακριανα σημεια ειναι μια χαρά! https://uploads.tapatalk-cdn.com/201...60cc6f4a10.jpg

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk
-------------------------
Κανείς λίγο βοήθεια?

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

lenticular 19-09-19 19:44

Τα Νο2 δεν δείχνουν να πέφτουν...https://uploads.tapatalk-cdn.com/201...bd5a2e6e4e.jpg

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Γιώργος Κ 20-09-19 06:17

Καλημερα ... Η διαδικασια κραταει κανα μηνα πανω κατω .... Δεν μπορει να γινει σε μια εβδομαδα εκτος αν βαλεις μπολι δηλαδη βακτηρια (που βρισκονται πανω σε υλικα στρωμμενου φιλτρου) :rolleyes:

lenticular 20-09-19 06:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ (Μήνυμα 1055449)
Καλημερα ... Η διαδικασια κραταει κανα μηνα πανω κατω .... Δεν μπορει να γινει σε μια εβδομαδα εκτος αν βαλεις μπολι δηλαδη βακτηρια (που βρισκονται πανω σε υλικα στρωμμενου φιλτρου) :rolleyes:

Προσπαθώ να το στρώσω για έναν μήνα πάνω κάτω!(τις τελευταίες 3 εβδομάδες όμως άλλαξα από τροφή σε αμμωνία)

Είμαι στο επίπεδο που βάζω 2-3ππμ αμμωνία την ημέρα και την επόμενη μέρα τα τεστ μου δείχνουν 0-0.25(αυτό γίνεται για καμιά εβδομάδα). Έχω pH 6.4-6.6 μήπως για αυτό δεν πέφτουν τα Νο2?

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Γιώργος Κ 20-09-19 06:59

Ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο?


Λογικα τα υλικα του φιλτρου ειναι λιγα ... τι εχει το φιλτρο σαν υλικα?

lenticular 20-09-19 07:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ (Μήνυμα 1055451)
Ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο?


Λογικα τα υλικα του φιλτρου ειναι λιγα ... τι εχει το φιλτρο σαν υλικα?

Το ενυδρείο είναι 54λιτρα. Το φίλτρο ήρθε με ένα σφουγγάρι αρκετά πυκνό αλλά εγώ έβαλα και λίγο (περίπου 20 ταμπλέτες) σιποραξ μίνι. Το μόνο πρόβλημα με αυτό είναι πως φοβάμαι ότι τα έβαλα σε λάθος σημείο (εκεί που ρουφάει νερό, αν και το design είναι πολύ περίεργο.

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Γιώργος Κ 20-09-19 07:05

Παντως και αλλο φιλτρο να βαλεις δε παθαινουν κατι τα βακτηρια αρκει να βαλεις τα υλικα του παλιου φιλτρου στο νεο ...


Μαλλον ειναι λιγα τα μινι σιποραξ οποτς θα πρεπει να βαλεις πολλα περισσοτερα!!



ΝΟ3 μετρας??

lenticular 20-09-19 07:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ (Μήνυμα 1055453)
Παντως και αλλο φιλτρο να βαλεις δε παθαινουν κατι τα βακτηρια αρκει να βαλεις τα υλικα του παλιου φιλτρου στο νεο ...


Μαλλον ειναι λιγα τα μινι σιποραξ οποτς θα πρεπει να βαλεις πολλα περισσοτερα!!



ΝΟ3 μετρας??

Λάθος έκανα έχω βάλει λιγα περισσότερα.

Δεν έχω μετρήσει εδώ και μερικές μέρες επειδή μόλις έβαλα τα φυτα έκαναν τρύπες και έβαλα ΚΝο3. Φοβάμαι πως τα φυτά θα τραβήξουν ότι έρθει απο Νο2 και δεν θα το μετρησω αλλα θα κάνω σήμερα τεστ.
Επίσης σήμερα βρήκα 5 physa πως μπορώ να τα βγάλω?https://uploads.tapatalk-cdn.com/201...5d6699801f.jpg

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

vag123 20-09-19 08:16

Καλημέρα!

Βρίσκομαι στο ίδιο σημείο με εσένα στο στρώσιμο (αν θες κοίταξε και το αντίστοιχο thread μου) και σήμερα ήταν η πρώτη μέρα που τα νιτρώδη απο 2-5 ppm πέσαν στο 0 ακαριαία. Αυτό που έκανα ήταν να μην ρίξω αμμωνία για μία μέρα παρόλο που ήταν 0. Σήμερα το πρωί τα νιτρώδη ήταν άφαντα. Από ph έχω και εγώ όσο λες.
Τώρα θα ρίξω αμμωνία και αν μέχρι αύριο έχουν μηδενίσει τα πάντα πάω για ψάρια! :D
Οπότε δες μήπως αν αφήσεις μία μέρα χωρίς να ρίξεις τίποτα "ξεκολλήσει" τα νιτρώδη.

lenticular 20-09-19 09:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από vag123 (Μήνυμα 1055457)
Καλημέρα!

Βρίσκομαι στο ίδιο σημείο με εσένα στο στρώσιμο (αν θες κοίταξε και το αντίστοιχο thread μου) και σήμερα ήταν η πρώτη μέρα που τα νιτρώδη απο 2-5 ppm πέσαν στο 0 ακαριαία. Αυτό που έκανα ήταν να μην ρίξω αμμωνία για μία μέρα παρόλο που ήταν 0. Σήμερα το πρωί τα νιτρώδη ήταν άφαντα. Από ph έχω και εγώ όσο λες.
Τώρα θα ρίξω αμμωνία και αν μέχρι αύριο έχουν μηδενίσει τα πάντα πάω για ψάρια! :D
Οπότε δες μήπως αν αφήσεις μία μέρα χωρίς να ρίξεις τίποτα "ξεκολλήσει" τα νιτρώδη.

Οκ, αυτό θα δοκιμάσω! Ευχαριστώ πολύ

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

lenticular 22-09-19 11:08

Λοιπόν κάθε ~36 ώρες από τότε πού βάζω 2-3ππμ αμμωνία έχω αμμωνία 0 και νιτρώδη 0.

Υποθέτω έχει στρώσει το ενυδρείο? Μπορώ να κάνω 100% αλλαγή νερού για να αλλάξω λίγο τό aquascape? Σκέφτομαι να κρατήσω το φίλτρο σε ενα κουβα με το νερό τού ενυδρείου! Επίσης έχω ένα prime δυο χρόνια παλιό δεν χαλάει έτσι?

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Γιώργος Κ 22-09-19 11:11

Ετοιμος εισαι .... Κανε αλλαγη νερου και οτι αλλαγες θελεις :smt020:smt020:smt020

vag123 22-09-19 11:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lenticular (Μήνυμα 1055503)
Λοιπόν κάθε ~36 ώρες από τότε πού βάζω 2-3ππμ αμμωνία έχω αμμωνία 0 και νιτρώδη 0.

Υποθέτω έχει στρώσει το ενυδρείο? Μπορώ να κάνω 100% αλλαγή νερού για να αλλάξω λίγο τό aquascape? Σκέφτομαι να κρατήσω το φίλτρο σε ενα κουβα με το νερό τού ενυδρείου! Επίσης έχω ένα prime δυο χρόνια παλιό δεν χαλάει έτσι?

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Άντε μαζί στρώσαμε, με τα ίδια συμπτώματα :D :D
Τι ψαράκια σκέφτεσαι;

lenticular 22-09-19 13:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από vag123 (Μήνυμα 1055505)
Άντε μαζί στρώσαμε, με τα ίδια συμπτώματα :D :D

Τι ψαράκια σκέφτεσαι;

6cpd
2-3amano επειδή το ενα γυαλί έχει βγάλει λίγο άλγη
Μερικές γαρίδες νεοκαραντινα
Και ενα χελενα επειδή έχω γεμίσει με physa!
Εσύ?

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

vag123 22-09-19 18:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lenticular (Μήνυμα 1055507)
6cpd
2-3amano επειδή το ενα γυαλί έχει βγάλει λίγο άλγη
Μερικές γαρίδες νεοκαραντινα
Και ενα χελενα επειδή έχω γεμίσει με physa!
Εσύ?

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Helena γιατι τα physa κάνουν πάρτυ
Zebra danios x 7-8

και βλέπουμε ;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:43.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01761 seconds with 11 queries