Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=139)
-   -   Αναπαραγωγη ραμιρεζι. Τροφες για το γονο... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=95714)

Πάνος 27-01-17 21:30

Αναπαραγωγη ραμιρεζι. Τροφες για το γονο...
 
1 Συνημμένο(α)
Σε 120 λιτρα ενυδρειο αμαζονιου εχω ένα από τα 2 μου ζευγη ραμιρεζι. Δεν εχω αλλα ψαρια και πριν κανα 2 βδομάδες εκαναν την πρωτη τους γεννα.
Πανω από 200 αυγα....και γονιμοποιημένα. Αν και ηταν πολύ καλοι γονεις στον αερισμο των αυγων οταν βγηκαν ουρίτσες ειδα ότι μειωνονται προφανως γιατι οι γονεις λογω απειριας τα τρώγανε. Ετσι σιφοναρα καμια 15αρια και τα εβαλα σε ένα μαιευτηριο που ειχα ετοιμασει.
Ταιζα κροκο αυγου και προσπαθησα να κανω infusoria με μαρουλι σε νερο ενυδρείου. Αν τα καταφερα δε ξερω....παντως με τις παραπανω τροφες και πρασινο νερο από ένα φιλο δεν ειδα ιδιαιτερα αποτελέσματα. Ριχνω και λιγη νεοεκκολαφθεισα αρτεμια αν και σε αυτο το σταδιο μαλλον δε μπορουν να τη φανε λογω μεγέθους.Είναι πλεον 5 μερες αφοτου αρχισαν να κολυμπουν ελευθερα και βλεπω 3 μικρα...(ισως είναι περισσοτερα κρυμμενα στη μοςς..αν και δε το πολυπιστευω).

Χθες το βραδυ εκαναν νεα γεννα (τοσο συντομα?? 2 βδομάδες μετα). Σκέφτομαι να παρω σε λιγες μερες τα μισα αυγα και να προσπαθήσω παλι.

Εχει επιτυχει καποιος να αναθρεψει το γονο να μου προτεινει τροφες?? Δυσκολεύομαι να βρω microworms που προτείνεται γενικα στο web και θα βαλω αγγελια. Θα δοκιμασω επισης την artemia fluid που θα την εχω από Δευτερα.
Θα χαρω να ακουσω προτασεις.

υ.γ. στη φωτο ο πατερας που φυλαει τα αυγα,

Artemisia 27-01-17 22:31

Φτού φτου να σου ζήσουν αγαπημένε :D:D Πότε θα μας δείξεις όλο το ενυδρείο ???
Που την βρήκες τελικά την τροφή της JBL ??

Πάνος 27-01-17 22:39

Η τροφη θα ερθει από Αθηνα. Δεν ελπιζω και πολλα από αυτή ομως, απλα θελω να εξαντλησω τα περιθωρια. Το ενυδρειο δεν είναι ακομη ετοιμο στην τελικη του μορφη...απλα με προλαβαν οι γεννες.

kgf12345 27-01-17 23:12

πανο με artemio fluid μεγαλωσα μωρα μονομαχων.
την τρωγανε ανετα χωρις προβλημα.και τα μικρα και τα μεγαλα μαλιστα.
ελπιζω να σου κατσει καλα.
μου λεγανε και για προβληματα,πως λερωνει κλπ το νερο αλλα δεν ειχα κανενα θεμα.με αυτη μεγαλωσαν τα δικα μου και με την tetramin baby -αφου μεγαλωσαν λιγο- γυρω στις 3-4 εβδομαδες.
επισης εριχνα και ινφουσορια απο αυτη

δεν ξερω η φρεσκια μικρη αρτεμια της ΟΝ αν θα σου κανει δουλεια στα μικρα.ειναι καλη τροφη αν και τσιμπαει λιγο η τιμη.(αυτη στο βαζακι)
απλα δεν ξερω το μεγεθος σε τοσο μικρα ακομα...
σιγουρα ομως λιγο αργοτερα θα την τρωνε.
κιεγω πηρα καποια στιγμη μερικα αυγα αρτεμιας να υπαρχουν,τα οποια δεν θα εκκολαψω,αν χρειαστει θα τα αποφλιωσω με χλωρινη....

stanlee 27-01-17 23:25

....
 
Αν θέλεις μπορείς να δοκιμάσεις και microworms.Εγώ έτσι μεγάλωσα πολλά μονομαχάκια.

mysugarrider 27-01-17 23:47

Απο συνθήκες νερού ειναι κομπλέ? Ph....σκληρότητες..

tsala 27-01-17 23:48

να σου ζησουν Πανο.
παρε αυτην και καθαρισες (αν μπορουν να δεχτουν αρτεμια τις πρωτες μερες)

1,5 μηνα κραταει, μετα πεταμα.

την εχεις μονιμα στο ψυγειο.

kgf12345 27-01-17 23:50

αυτη ελεγα!την εχεις δοκιμασει?
εγω δεν την εχω δοκιμασει ακομα και θελω να τη δοκιμασω στα μεγαλα καποια στιγμη να δω αν θα τη φανε.
απλα θελω ναμαι κομπλε απο τροφες πρωτα μη δωσω 14 ευρω και την αγνοησουν ενετλως,θα παει χαμενη αν την ανοιξω.

Πάνος 27-01-17 23:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 (Μήνυμα 993146)
πανο με artemio fluid μεγαλωσα μωρα μονομαχων.
την τρωγανε ανετα χωρις προβλημα.και τα μικρα και τα μεγαλα μαλιστα.
ελπιζω να σου κατσει καλα.
μου λεγανε και για προβληματα,πως λερωνει κλπ το νερο αλλα δεν ειχα κανενα θεμα.με αυτη μεγαλωσαν τα δικα μου και με την tetramin baby -αφου μεγαλωσαν λιγο- γυρω στις 3-4 εβδομαδες.
επισης εριχνα και ινφουσορια απο αυτη

δεν ξερω τα φρεσκα αυγα αρτεμιας της ΟΝ αν θα σου κανουν δουλεια στα μικρα.ειναι καλη τροφη αν και τσιμπαει λιγο η τιμη.(αυτη στο βαζακι)
....

εχω παρει και της ΟΝ το βαζακι...και ριχνω και από την "ινφουσορια" της hobby και μαλιστα και με τους 2 τροπους που περιγραφει η συσκευασια.

χαιρομαι που το ακουω αυτό για τα μονομαχακια. ελπιζω να κανει δουλεια και σε μενα. Η αληθεια είναι πως είναι παρα πολύ μικρος ο γονος των ραμιρεζι.
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stanlee (Μήνυμα 993155)
Αν θέλεις μπορείς να δοκιμάσεις και microworms.Εγώ έτσι μεγάλωσα πολλά μονομαχάκια.

ψάχνοντας στο νετ ειδα ότι προτεινουν οι περισσοτεροι τα microworms για τις πρωτες μερες αλλα δυστυχως ακομη δεν εχω μπορεσει να βρω.
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mysugarrider (Μήνυμα 993168)
Απο συνθήκες νερού ειναι κομπλέ? Ph....σκληρότητες..

ναι οι παραμετροι είναι μια χαρα για ραμιρεζι. Νερο ΑΟ με λιγο δικτυου για ιχνοστοιχεία, τανινες, χαμηλο πεχα, ανεβασμενη θερμοκρασια. 2 φορες τη μερα μικρη αλλαγη νερου 10%, φιλτρο σπογγου...από αυτά ειμαστε οκ.

tsala 28-01-17 05:13

Γιωργο, αν εννοουσες αυτην , δεν ειναι αυγα αρτεμιας , ειναι νεοεκκολαφθησα αρτεμια , απλα ειναι νεκρη και δεν πεταριζει:D

την εχω δοκιμασει, ναι ..εχω μεγαλωσει fancy χρυσοψαρα με αυτην.
πανακριβη , αλλα αξιζει, οι γοννοι μεγαλωνουν ευκολα και χωρις κοπο.;)

delta66 28-01-17 07:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Πάνος (Μήνυμα 993111)
Σε 120 λιτρα ενυδρειο αμαζονιου εχω ένα από τα 2 μου ζευγη ραμιρεζι. Δεν εχω αλλα ψαρια και πριν κανα 2 βδομάδες εκαναν την πρωτη τους γεννα.
Πανω από 200 αυγα....και γονιμοποιημένα. Αν και ηταν πολύ καλοι γονεις στον αερισμο των αυγων οταν βγηκαν ουρίτσες ειδα ότι μειωνονται προφανως γιατι οι γονεις λογω απειριας τα τρώγανε. Ετσι σιφοναρα καμια 15αρια και τα εβαλα σε ένα μαιευτηριο που ειχα ετοιμασει.
Ταιζα κροκο αυγου και προσπαθησα να κανω infusoria με μαρουλι σε νερο ενυδρείου. Αν τα καταφερα δε ξερω....παντως με τις παραπανω τροφες και πρασινο νερο από ένα φιλο δεν ειδα ιδιαιτερα αποτελέσματα. Ριχνω και λιγη νεοεκκολαφθεισα αρτεμια αν και σε αυτο το σταδιο μαλλον δε μπορουν να τη φανε λογω μεγέθους.Είναι πλεον 5 μερες αφοτου αρχισαν να κολυμπουν ελευθερα και βλεπω 3 μικρα...(ισως είναι περισσοτερα κρυμμενα στη μοςς..αν και δε το πολυπιστευω).

Χθες το βραδυ εκαναν νεα γεννα (τοσο συντομα?? 2 βδομάδες μετα). Σκέφτομαι να παρω σε λιγες μερες τα μισα αυγα και να προσπαθήσω παλι.

Εχει επιτυχει καποιος να αναθρεψει το γονο να μου προτεινει τροφες?? Δυσκολεύομαι να βρω microworms που προτείνεται γενικα στο web και θα βαλω αγγελια. Θα δοκιμασω επισης την artemio fluid που θα την εχω από Δευτερα.
Θα χαρω να ακουσω προτασεις.

υ.γ. στη φωτο ο πατερας που φυλαει τα αυγα,

Καλημερα.
Η μεγαλη δυσκολια στα νεογεννητα ραμ ειναι οτι ειναι πολυ μικρα για να δεχθουν τροφες που δεχεται γονος απο αλλα ψαρια.
Αν επιζησουν την πρωτη εβδομαδα (μετα τις 3 μερες που τρωνε απο το σακο τους), εχεις μεγαλυτερες πιθανοτητες να τα δεις να μεγαλωνουν.
Ιnfusoria, microworms και υγρη τροφη, εχω διαβασει οτι ειναι καταλληλλες για την αρχη (αντε ομως να τα εχεις ετοιμα την ωρα που θα γεννηθουν). Μετα τρωνε και νεοεκκολαφθεισα αρτεμια.
Ενα ενυδρειο φουλ φυτα και μπιχλα και χαμηλη ροη νερου, ειναι καλο περιβαλλον. Αεροφιλτρο. Μηδεν νιτρικα. Μικρες συνεχεις αλλαγες με προετοιμασμενο νερο. Καθολου χημικα (αντιχλωρια κλπ)

Πάνος 02-02-17 22:10

τελικα καλοι γονεις απο την πρωτη γεννα
 
Εκανα λαθος για τα ραμιρεζακια μου. Πηρα τα μισα αυγα και τα αλλα μισα εξαφανιστηκαν όπως περιμενα και όπως πιστευα πως τα τρωνε λογω απειριας.

Απλως τελικα δεν ειχα υποπτευθεί ότι κανουν ότι και τα σκαλαρια που αναπαρηγαγα καποτε. Μεταφερουν τα μικρα στο σταδιο που εχουν ουρίτσες χωρις ακομη να εχουν κολυμπησει ελευθερα. Καπου τα ειχαν εναποθεσει χωρις να μπορω να τα δω...και σημερα σκασανε βολτα οικογενειακως.

βιντεο σε κακη ποιοτητα λογω κινητου και μαζι με το κιτρινο νερο δεν αφηνει να φανουν τα υπεροχα χρωματα τους.



http://i270.photobucket.com/albums/j...202_200235.mp4

τα μικρα φαινονται μετα τα πρωτα δευτερολεπτα
Η διατροφή τους παραμενει δυσκολη . η υγρη τροφη που μου βρηκαν τελικα ηταν υγρο για να μεγαλώσεις την αρτεμια και όχι το γονο... zw

kgf12345 02-02-17 22:30

αυτα ειναι! πανεμορφα πανο να τα χαιρεσαι:D

@tsala ναι βρε αυτη εννοω:D
εχεις δικιο πως δεν ειναι αυγα.σκεφτομουνα τα αυγα που πηρα εγω για να κανω decapsulate οταν εγραφα, και γραφτηκε εκ παραδρομης:D

tsoui 02-02-17 22:32

Τελειο Πανο να σου Ζησουν!!!!

Πάνος 02-02-17 22:46

μακαρι παιδια. είναι πολύ δυσκολη η διατροφή τους. το παλευω με ινφουσορια και σε αυτά που εχω απομονωσει..και στο "οικογενειακο" ενυδρειο ριχνω.

tsala 02-02-17 22:47

ναι, το κανουν αυτο τα ραμιρεζακια...

να σου ζησουν Πανο!

μος ,μος και παλι μος...αν εχεις μπολικη για μερικες μερες , θα μεγαλωνουν μονα τους...επειτα δινεις αρτεμια.

Artemisia 02-02-17 22:52

Πανούλη μου χάρηκα πάρα πολύ για τα μικρά !! :D Να τα χαίρεσαι :DΠανέμορφα !!
Τροφή σου είχα πεί http://www.ebay.co.uk/itm/JBL-Nobilf...IAAOSwqu9VKrRK :D

tsala 02-02-17 22:54

κι αυτη η υγρη τροφη ειναι οκ! (οχι σαν της ocean βεβαια)
μονο στα pet city ομως βρισκεται (κι αν την εχουν διαθεσιμη)

Πάνος 02-02-17 23:10

ευχαριστω Αρτεμησια!
δεν την εχουν. και από ebay δε στελνει κανεις... :(

Artemisia 02-02-17 23:14

Στέλνουν καλέ μου :D http://www.ebay.de/itm/JBL-NobilFlui...sAAOSwqu9U-k7j

Αν έχεις πρόβλημα πές και σου την στέλνω ;)

j.p. 03-02-17 11:58

πανεμορφα.
ελπιζω να τα καταφερεις στο μεγαλωμα.
ποτε πρεπει να τα χωρισεις?

Πάνος 03-02-17 23:38

Ευχαριστω. Δε θα τα χωρισω...αν ζησουν. Τουλάχιστον μεχρι να ξαναγενησουν οι γονεις οπου εκει φανταζομαι ότι θα τα διωχνουν. θα αφήσω αυτά να μου το πουν.
Μεγαλωνω πανω από τα μισα για την ωρα σε ένα μαιευτηριο. Αυτά θα τα αφήσω με τους γονεις για να δω συμπεριφορες. Είναι πολύ καλοι γονεις. Αν και εχω αρκετη ροη στο ενυδρειο τα κρατουσαν μαζεμένα σε μια γωνια χωρις ροη. Εκλεισα το φιλτρο για να ταισω ινφουσορια και αρτεμια και αυτά μετακινηθηκαν στο κεντρο του ενυδρειου. Οταν εβαλα σε λειτουργια το φιλτρο σκορπισανε στα περατα τα φουκαριάρικα. Σταματησα το φιλτρο ξανα και περιμενα να ανασυνταχθουν. Οπου εβλεπα ψαρακι εβαζα το δαχτυλο στο τζαμι. Ερχοταν ο πατερας να μου επιτεθει....απομακρυνομουν..εβλεπε το ψαρακι που δεν ειχε αντιληφθεί και το επεστρεφε στο κοπαδι. Πλεον συγκεντρωθηκαν όλα μαζι ξανα.
Εχω βαλει υαλοβαμβακα με πατεντα και το φιλτρο δε μπορει να τα ρουφηξει. Τελικα εκανα και πατεντα άλλη στο spray bar και η ροη είναι πολυ ηπια. Αντε να δουμε.
το καλο είναι ότι τα μωρα εχουν γεματες κοιλίτσες. τουλάχιστον με την ινφουσορια για την ωρα. Θα ενημερωνω για την εξελιξη.

j.p. 03-02-17 23:42

τελεια!!!
πρεπει να επεσε καλη παρτιδα ραμ, γιατι πολλοι εχουν γεννες με γονεις που τα προσεχουν, αλλα ελαχιστοι θα τα μεγαλωσουν.
μπραβο!!!!

Πάνος 03-02-17 23:50

Θεωρω πλεον το δυσκολοτερο κομματι τη διατροφή του γονου. τα υπολοιπα παλεύονται αν θελεις σωνει και καλα να μεγαλώσεις μικρα...θα τον βρεις τον τροπο. Το ταισμα τους όμως είναι προκληση.

panos84 04-02-17 00:04

Μια χαρά θα μεγαλώσουν αν βγάλεις τους γονείς μετά από επτά μέρες.... μην ρισκάρεις να τα αφήσεις περισσότερες μέρες μαζί, γιατι θα θέλουν να ξαναζευγαρωσουν και θα τα φάνε,99% σιγουρο.Αν θέλεις να τα δεις να μεγαλώνουν όλα,ασε και αυτά μονά τους...εγω εφτασα μέχρι τις 13 μέρες μαζί με τους γονείς.... τρεις ώρες αργότερα τα είχαν ξεπαστρέψει όλα.....

imichal 04-02-17 00:09

Ομορφες στιγμες και το βιντεακι τελειο!

Πάνος 04-02-17 00:49

ευχαριστω για τα σχολια και τις συμβουλες. με βοηθατε λεγοντας μου τις εμπειριες σας.

Κλεόβουλος 04-02-17 12:49

Το είχα ξεχάσει αλλά μου το θύμισε ο ΚώσταςGR στο άλλο θέμα
BORKED
και άλλα https://www.google.gr/?gws_rd=ssl#q=...turing&tbm=vid

Πάνος 05-02-17 23:17

Κλεόβουλε το εβαλα μπρος να το δοκιμασω...αν και ειμαι πολυ επιφυλακτικος οτι θα εμφανιστουν παραμηκια απο το χωμα χωρις να εχω starter. ολα τα αλλα βιντεο προϋποθετουν αποικια για μπολι.
------------------------------------------
Ενα βιντεακι απο το "μαιευτηριο".
http://i270.photobucket.com/albums/j...li/th_ram2.mp4
Για την ωρα παμε καλα με ινφουσορια. Βλεπω οτι καποια απο τα μικρα αρχισαν να τρωνε και νεοεκκολαφθεισα αρτεμια. Αντε να δουμε...

KostasGR 05-02-17 23:24

Έχεις μπόλικα ε;

Μήπως είναι πολύ το νερό που έχεις; Θέλουν μικρότερο ύψος σε τέτοιο μέγεθος που είναι ακόμα, θα σε βολέψει καλύτερα και με το τάϊσμα.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:27.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02427 seconds with 11 queries