Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=148)
-   -   Σκεψεις για 30λιτρο dennerle!!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74521)

Commando 03-10-13 00:54

Σκεψεις για 30λιτρο dennerle!!!
 
Παιδια καλησπερα!σκεφτομαι να προχωρισω στην αγορα του 30λιτρου κυβου της dennerle complete και απο εξοπλισμο θα μεεινει η λαμπα το φιλτρο ισως αλλα θει
Τωρα απο κατοικους σκεφτομαι να βαλω ενα apples ail,μια amano shrimp,μερικες red cherry!!απο ψαρια λογο του μεγεθους του ενθδρειου θα ηθελα να μαθω αν μπορω να κρατησω ενΑν μονομαχο;;;(δεν εχω ασχοληθει με τετοια ψαρια και η εμπειρια μου προερχεται απο ψαρια θηρευτες και οσκαρ)!σε περιπτωση που δεν βαλω μονομαχο σκεφτομαπ να βαλω 2οτοκυκλους και μια ακομα αμανο!!!ξεχασα να πω πως επειδη μου αρεσει πολυ η cuba μπορω να βαλω κατι που να μοιαζει εττσι σαν γρασιδι;;;θα εχω και diy CO2! Πως σας φαινεται η ιδεα μου;;;λογω χωρου δεν μπορω να παω σε 60 λιτρα!(θα μπει σε γραφειο το ενυδρειο)!

Racikos 03-10-13 01:33

γαριδες και μονομαχος - ταυρος και υαλοπωλείο

ChocolatePuma 03-10-13 07:14

Οι μονομάχοι ειναι 'ότι κατσει'
Ο δικός μου δεν πείραξε ποτε τίποτε
Οι μονομαχινες που είχα, έκαναν μεζέ τις τσερι

Καλύτερα μονομαχο μόνο του
Apple snail απέφυγε να βάλεις. Ειναι λίγα τα λίτρα
Ωραίος ο κύβος - έχω τον 60λιτρο
Αλλα λιγάκι ακριβός

Σκέφτηκες να πάρεις σκέτη τη γυάλα;
Ίσως σε συμφερει

nazgul 03-10-13 08:28

Ολα αυτα σε 30 λιτρα (και οχι καθαρα), νομιζω θα ηταν αρκετα. Η καλυτερη ιδεα νομιζω οτι θα ηταν ενα γαριδαδικο, χωρις τιποτα αλλο, που θα μπορουσε να γινει πραγματικο κοσμημα.

gstathis 03-10-13 10:29

Και εγω εχω τον 60αρι. Ωραίος ο κύβος αλλα μέχρι εκει. Τα υπολοιπα που εχει μέσα (φιλτρα , υποστρωμα κτλ) ειναι χαλια.

Γνωμη μου ειναι να μην παρεις το complete και να αγοράσεις τα λοιπά ξεχωριστά. Δύσκολο για αρχάριο οπως και εγω αλλα τουλαχιστον δεν θα δώσεις διπλά λεφτά.

Commando 03-10-13 10:32

Παιδια κοιταξτε:τον μονομαχο τον ηθελα για να δινει την κινηση και την ομορφια στο ανω μερος του ενυδρειου!αν δεν μπαινει ή τελος παντων δεν συνισταται...μπορω να βαλω τουλαχιστον τους οτοκυκλους;;;το μηλοσαλιγκαρο γιατι να το αποφυγω;;;σκεφτηκα να παρω την γυαλα σκετη αλλα δεν νομιζω να με συμφερει γιατι μετα θα θελω λαμπα,υποστρωμα(τα αλλα δεν στα βαζω)και αυτα τα δυο θα κοστισουν!!!(παντως φιλε την ιδεα του μονομαχου του αρσενικου με τις red cherry απο εσενα την πηρα)χεχε!

nazgul 03-10-13 10:46

Οταν αρχισουν να αναπαραγονται οι red cherries, θα δεις κινηση και στο πανω μερος, αν δεν εχουν κατι να τις φοβιζει :D

Τους otocinclus δεν θα τους εβαζα σε τοσα λιτρα να πω την αληθεια και οχι σε αυτο τον αριθμο. Θα ειναι πολυ καλυτερα σε μεγαλυτερο ενυδρειο με μεγαλο κοπαδακι τους.

Για το apple snail, αν σκοπευεις να το εχεις ανοιχτο το ενυδρειο, απλα ξεχνα το. Θα το ψαχνεις στο σπιτι.

Commando 03-10-13 11:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 789732)
Οταν αρχισουν να αναπαραγονται οι red cherries, θα δεις κινηση και στο πανω μερος, αν δεν εχουν κατι να τις φοβιζει :D

Τους otocinclus δεν θα τους εβαζα σε τοσα λιτρα να πω την αληθεια και οχι σε αυτο τον αριθμο. Θα ειναι πολυ καλυτερα σε μεγαλυτερο ενυδρειο με μεγαλο κοπαδακι τους.

Για το apple snail, αν σκοπευεις να το εχεις ανοιχτο το ενυδρειο, απλα ξεχνα το. Θα το ψαχνεις στο σπιτι.

ναι το ξερω αυτο για το σαλιγκαρι!τωρα οσον αφορα τους υπολοιπους κατοικους επειδη εχω ενυδρειο με red cherry και μαλιστα 30 λιτρα δεν βλεπω παρα ελαχιστες κινησεις στο μεσο και ανω μερος του ενυδρειου!και πιστεψε με ειναι παρααααα πολλλεςςςςς!αυτο το ενυσδρειο για εμενα εχει χασει την ομορφια του κατα καποιον τροπο κκαι εχει γινει γεννηστρα!ειναι τιγκ στα μικρα!για αυτο το λογο ηθελα και ενα μικροσωμο ψαρακι πχ οτοκυκλος(ξερω οτι πρεπει να μπαινει σε κοπαδια και οτι ακομα και 2 απο αυτους θελουν πιο πολλα λιτρα απο 30)!τωρα απο την αλλη μερια ο μονομαχος ξερω οτι ειναι επιθετικο ψαρι αλλα εχω ακουσει περιπτωσεις που δεν πειραζει ή δεν δινει σημασια στις γαριδες που εγω προσωπικα πιστευω πως αμα εχουν αρκετες κρυψωνες λογω του οτι πολλαπλασιαζονται πολυ γρηγορα θα βγαινουν εξω αναγκαστικα οποτε θα τις βλεπω!δεν ξερω βρε παιδια εχω μπερδευτει απρκεετα!εσεις μηπως εχετε να προτεινετε κατι αλλο???:confused:

nazgul 03-10-13 22:08

Ναι, αν εχεις κι αλλο ενυδρειο με red cherries, καλο θα ηταν να βαλεις κατι αλλο στο καινουργιο. Τα γεγονοτα, ομως, ειναι τα παρακατω και κατα βαθος τα ξερεις:

- Μονομαχος μπαινει, αλλα σε αυτα τα λιτρα και αυτες τις διαστασεις, εντελως ευτυχισμενος δεν θα ειναι.
-Οι οτοκυκλοι επισης δεν θα ειναι ευτυχισμενοι.
-Γαριδες σε αυτα τα λιτρα θα μπορουσαν να ειναι ευτυχισμενες. Αν θελεις δοκιμαζεις και αλλα ειδη, βεβαια.

ChocolatePuma 03-10-13 22:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Commando (Μήνυμα 789731)
σκεφτηκα να παρω την γυαλα σκετη αλλα δεν νομιζω να με συμφερει γιατι μετα θα θελω λαμπα,υποστρωμα(τα αλλα δεν στα βαζω)και αυτα τα δυο θα κοστισουν!!!(παντως φιλε την ιδεα του μονομαχου του αρσενικου με τις red cherry απο εσενα την πηρα)χεχε!

Αν θυμαμαι καλά η σκέτη γυάλα είναι αρκετά φθηνή
Λάμπα δεν είναι αναγκη να πάρεις της Dennerle - Είναι Πανάκριβη!Παρε μια απλη γραφείου, μια χαρά δουλειά θα κάνει
Υπόστρωμα εφόσον πας σε ευκολα φυτά δεν χρειάζεσαι
Για τον συγκεκριμένο κύβο, επειδή έχει ύψος κι όχι μεγάλο μήκος & πλάτος δεν θα χρειαστείς μεγάλη ποσότητα υλικού (εξαρτάται βέβαια τι θα βάλεις για βυθό)

Οσο για τον μονομάχο με τις γαρίδες : Ο δικός μου είναι Αγιος!!!! :D γαρίδα βλέπει...και κάνει στην άκρη :p (ή μάλλον εκανε, γιατί πλέον μετακόμισε σε δικό του ενυδρείο)

theo_limbo 28-10-15 17:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Commando (Μήνυμα 789698)
Παιδια καλησπερα!σκεφτομαι να προχωρισω στην αγορα του 30λιτρου κυβου της dennerle complete και απο εξοπλισμο θα μεεινει η λαμπα το φιλτρο ισως αλλα θει
Τωρα απο κατοικους σκεφτομαι να βαλω ενα apples ail,μια amano shrimp,μερικες red cherry!!απο ψαρια λογο του μεγεθους του ενθδρειου θα ηθελα να μαθω αν μπορω να κρατησω ενΑν μονομαχο;;;(δεν εχω ασχοληθει με τετοια ψαρια και η εμπειρια μου προερχεται απο ψαρια θηρευτες και οσκαρ)!σε περιπτωση που δεν βαλω μονομαχο σκεφτομαπ να βαλω 2οτοκυκλους και μια ακομα αμανο!!!ξεχασα να πω πως επειδη μου αρεσει πολυ η cuba μπορω να βαλω κατι που να μοιαζει εττσι σαν γρασιδι;;;θα εχω και diy CO2! Πως σας φαινεται η ιδεα μου;;;λογω χωρου δεν μπορω να παω σε 60 λιτρα!(θα μπει σε γραφειο το ενυδρειο)!

Μπορείς να βάλεις cory πυγμαίους (αν βρεις)! Εγώ τα έχω και είναι πάαααρα πολύ δραστήρια και κινούνται σε όλο το ενυδρείο!!!! ο μονομάχος δεν είναι καλή επιλογή γιατί σίγουρα θα στις φάει και δεν είσαι και σίγουρος ότι θα κολυμπάει πάνω. Είναι πολύ περίεργο ψάρι!!! Μπορείς να δοκιμάσεις και κανένα γκάπυ απλά μην πάρεις μόνο 1!

alex3000 28-10-15 18:04

Tα γκαπυ αναπαραγοντε συχνα και σε λιγοτερο απο 30 λιτρα θα υπαρχουν παρα πολλα προβληματα.Για αυτο καλο θα ηταν να μπενοθν μονο σε μεγαλυτερα ενυδρεια.

johnpecn` 28-10-15 18:07

Το θέμα ειναι τριών χρόνων :smt120:D

isidor 28-10-15 18:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` (Μήνυμα 904144)
Το θέμα ειναι τριών χρόνων :smt120:D

Μην είσαι υπερβολικός!!!
Δυο χρόνων και λίγο!!!
:grin:


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:06.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01716 seconds with 11 queries