Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   πιθανοι συνδιασμοι ψαριων σε 25L ενυδρειο... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=42656)

bebeto 03-08-10 17:52

πιθανοι συνδιασμοι ψαριων σε 25L ενυδρειο...
 
Γεια σας εχω ενα 25Λ ενυδρειο και δεν μπορω να αποφασισω τ ψαρια να βαλω....μου αρεσουν πολυ τα καρχαριακια(πχ silver shark) και οι μονομαχοι(ξερω οτι ειναι επι8ετικοι...θα εχω προβλημα??).....παρολα αυτα ειμαι ανοικτος σε καθε πι8ανο συνδιασμο...ευχαριστω

vag0s 03-08-10 18:15

Μονομάχος σε αυτά τα λίτρα μόνο. Μπορείς να βάλεις ακόμα μικρά σαλιγκαράκια και πολλά φυτά.

aNe 03-08-10 18:15

Εγω θα σου ελεγα να βαλεις γαριδες και να φτιαξεις ενα ομορφο ενυδρειο με φυτα επειδη δεν εχεις αρκετα λιτρα.

bebeto 03-08-10 18:34

εαν δεν βαλω καθολου μονομαχο μεσα μπορω να βαλω καμια 10ρια αλλα ψαρακια οπως cherry barbs,αγγελοψαρα,guppys,platies και τετοια...??? οσο για φυτα δν μ αρεσει οταν εχει πολλα φυτα...προτημω λιγα φυτα καμια πετρα η ξυλο και κανα διακοσμιτικο πχ καραβακι.....τι ψαρια ταιριαζουν σ τετοια ενυδρειο....????

aNe 03-08-10 18:52

Σε καμια περιπτωση..Εγω θα σου προτεινα η να του βαλεις γαριδες οπως λεω και πιο πανω ή να αγορασεις καποιο μεγαλυτερο.

bebeto 03-08-10 19:09

ευχαριστω για τ βοηθεια αλλα θελω να ρωτησω κατι τελευταιο.....σε αυτο το 25λ ενυδρειο μπορω να βαλω 1 αρσενικο μονομαχο και 1-2 θυλικες μονομαχινες...θα επιβιωσουν η θελουν περισσοτερο χωρο??? (στ ενυδρειο θα τ φυτεψω πολλα φυτα κ πυκνα αν βαλω μονομαχο...)
επισης τωρα εχω ενα γλυφτη (catfish sucker) ενα ακομα π ειναι πολυ μικρος(δν θυμαμαι πως λεγεται)...

exelix 03-08-10 19:20

Δυστυχώς φίλε μου το πιο πιθανό είναι να αντιμετωπίσεις προβλήματα. Σε αυτά τα λίτρα όσους ξέρω να έχουν δοκιμάσει να βάλουν θηλυκό μαζί με τον αρσενικό έγινε της κακομοίρας. Καλύτερα να μείνεις στον αρσενικό, εφόσον θες να έχεις και ψαράκι, και να δοκιμάσεις μαζί του λίγα σαλιγκαράκια και ίσως με επιφύλαξη γαριδούλες. Τον γλείφτη σου θα πρέπει να τον αποχωριστείς για διάφορους λόγους, αφού δεν έχεις το κατάλληλο περιβάλλον για να ζήσει.

imichal 03-08-10 19:21

Σε αυτο το ενυδρειο (ο θεος να το κανει) μπορεις το πολύ να βάλεις ένα αρσενικο ή ενα θηλυκο μονομάχο..... Τιποτα αλλο.....

bebeto 03-08-10 19:57

οκ παιδια αφου ειναι ετσι θα φυτεψω τ ενυδρειο με πολλα φυτα και θα βαλω ενα μονομαχο μεσα και ελπιζω να σταθω τυχερος και να μν εχω καποιο προβλημα....ευχαριστω

exelix 03-08-10 20:01

Επειδή δεν ξέρω αν έχεις διαβάσει τα υπομνήματα των αρχάριων, διάβασέ τα καλά και μην αγοράσεις ψαράκι πριν στρώσεις-μπολιάσεις το φίλτρο σου. Καλό θα ήταν επίσης να προσπαθήσεις να μαλακώσεις και λίγο το νερό για να είναι πιο κοντά στο επιθυμητό για το ψαράκι σου.

Και ρώτα ό,τι σε προβληματίζει!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:19.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01429 seconds with 11 queries