Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Αφαιρεση Γρατζουνιων (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=97720)

νικος123 06-07-17 23:50

Αφαιρεση Γρατζουνιων
 
Υπαρχει τροπος να αφαιρεθουν γρατζουνιες οχι βαθιες απο τζαμι ενυδρειου?Καποιο καταστημα ισως που να αναλαμβανει τετοιες δουλειες?Εχω διαβασει και για οξειδιο του δημητριου λεω μηπως το δοκιμασω

Fishermen1234 07-07-17 16:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από νικος123 (Μήνυμα 1016808)
Υπαρχει τροπος να αφαιρεθουν γρατζουνιες οχι βαθιες απο τζαμι ενυδρειου?Καποιο καταστημα ισως που να αναλαμβανει τετοιες δουλειες?Εχω διαβασει και για οξειδιο του δημητριου λεω μηπως το δοκιμασω

Δεν νομίζω, αν υπάρχει χαραγματια να μπορεί να φύγει..

Dimitra_ 07-07-17 22:02

Και βέβαια υπάρχει...

tsala 07-07-17 22:05

ποιος;

Dimitra_ 07-07-17 22:15

Υπάρχουν τζαμαδες που τα αναλαμβάνουν , εφόσον μιλάμε κι πολύ πολύ μικρές γρατζουνιες. Τα τρίβουν...
Και η glasscarhellas το έκανε παλιά. Δεν ξέρω αν το κανει ακομα

rottbea 07-07-17 22:34

Με τι κοστος?Σε αδειο η γεματο ενυδρειο.Ολα αυτα παιζουν ρολο.

νικος123 07-07-17 22:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dimitra_ (Μήνυμα 1016939)
Υπάρχουν τζαμαδες που τα αναλαμβάνουν , εφόσον μιλάμε κι πολύ πολύ μικρές γρατζουνιες. Τα τρίβουν...
Και η glasscarhellas το έκανε παλιά. Δεν ξέρω αν το κανει ακομα

εχει μικρες αλλα αρκετες γρατζουνιες.Θελω να τις αφαιρεσω και καποι βρηκα την glasscare.Πηρα τηλ. και μου ειπαν πως μπορουν να τις αφααιρεσουν.Το κοστος ανερχεται περιπου στα 50 ευρω.Πιστευετε πως αξιζει?Το εχει δοκιμασει κανεις?Μηπως να δοκιμαζα με οξειδιο του δημητριου,γιατι απο οτι ειδα παρομοιο εξολισμο χρησιμοποιουν(μια αλοιφη και δισκους λειανσης).

Fishermen1234 07-07-17 22:53

50€ ???? Χαχα, καλύτερα να αλλάξεις όλο το τζάμι 😂

rottbea 07-07-17 22:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από νικος123 (Μήνυμα 1016951)
εχει μικρες αλλα αρκετες γρατζουνιες.Θελω να τις αφαιρεσω και καποι βρηκα την glasscare.Πηρα τηλ. και μου ειπαν πως μπορουν να τις αφααιρεσουν.Το κοστος ανερχεται περιπου στα 50 ευρω.Πιστευετε πως αξιζει?Το εχει δοκιμασει κανεις?Μηπως να δοκιμαζα με οξειδιο του δημητριου,γιατι απο οτι ειδα παρομοιο εξολισμο χρησιμοποιουν(μια αλοιφη και δισκους λειανσης).

Εχεις τον εξοπλισμο για κατι τετοιο?

tsala 07-07-17 23:16

ποσα λιτρα είναι το ενυδρειο;

νικος123 07-07-17 23:17

180λιτρα

tsala 07-07-17 23:19

ε δεν αξίζει.
ξηλώνεις το τζάμι και βαζεις αλλο, φθηνότερα θα σου έρθει.

νικος123 07-07-17 23:26

Το ενυδρειο ειναι το juwel vision 180.Ξερεις που μπορω να παω για να το αλλαξουν?

tsala 07-07-17 23:42

θα σου πουν τα παιδιά απο Αθήνα... ;)

Dimitra_ 08-07-17 00:24

Το οξείδιο του Δημήτριου δεν λειτουργει. Αν σε ενοχλεί τόσο άλλαξε το τζαμί...

isidor 08-07-17 08:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από νικος123 (Μήνυμα 1016951)
εχει μικρες αλλα αρκετες γρατζουνιες.Θελω να τις αφαιρεσω και καποι βρηκα την glasscare.Πηρα τηλ. και μου ειπαν πως μπορουν να τις αφααιρεσουν.Το κοστος ανερχεται περιπου στα 50 ευρω.Πιστευετε πως αξιζει?Το εχει δοκιμασει κανεις?Μηπως να δοκιμαζα με οξειδιο του δημητριου,γιατι απο οτι ειδα παρομοιο εξολισμο χρησιμοποιουν(μια αλοιφη και δισκους λειανσης).

Το κόστος αυτό είναι αν το πας εσυ ή αν έρθουν στο σπίτι;

νικος123 08-07-17 10:29

Ερχονται αυτοι.Ενα παιδι ομως που το επιχειρησε μου λεει πως μετα απο καιρο χαλαει και θολωνει το τζαμι .

Aquatix 08-07-17 11:02

Μπορείς να το κάνεις με τροχό λείανσης και τα κατάλληλα σβουράκια. Πρέπει να έχεις εμπειρία όμως και να πιάνουν τα χέρια σου. Στην αρχή θα θολώσει με το χοντρό αλλά στη συνέχεια δε θα φαίνεται απολύτως τίποτα! Δεν είναι το ίδιο με τα φανάρια του αυτοκινήτου γιατί εκεί δεν είναι γυαλί αλλά το πλαστικό θα ξανακιτρινίσει.
Αν δεν το έχεις ξανακάνει όμως και δεν εχεις εργαλεία οπότε πρέπει να τα αγοράσεις τα 50 ευρώ είναι καλή τιμή. Θα το προτιμούσα από το κόψε βγάλε αγόρασε κόλλα περιμενε που για τους περισσότερους σημαίνει ένα σπίτι (σαλόνι + μπαλκόνι) άνω κάτω και μερικούς τόννους μουρμούρας.:D

νικος123 08-07-17 11:11

Εφοσον δεν εχω προβλημα στην συνεχεια ας τα δωσω τα λεφτα.Αλλα μου ειπε ενα παιδι που το εκανε πως χαλαει το σμαλτο του τζαμιου και με τον καιρο θαμπωνει. Και οντως τωρα εκει που εγινε η επεμβαση τωρα ειναι θολο.

isidor 08-07-17 11:18

Το έκανε εκεί που θα το κανείς και εσυ;
Όταν έλθουν επιβεβαίωσε το με αυτούς πως δεν θα γίνει κάτι τέτοιο.

Dimitra_ 08-07-17 12:03

Εφόσον δεν έχεις ενυδρείο με καμπύλη κλπ που είναι πολύ ακριβά στο να αγορασεις καινουριο plexiglass ,Αλλά κι να το κολλήσεις ( εκεί συμφέρει σίγουρα η carglass) ,Παρε ενα καινουριο τζαμί κι απλως άλλαξε το... Σίγουρα θα σου έρθει πιο φθηνά. Είναι μεγαλο το ενυδρείο ;

Τάκης 08-07-17 12:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από νικος123 (Μήνυμα 1017003)
Εφοσον δεν εχω προβλημα στην συνεχεια ας τα δωσω τα λεφτα.Αλλα μου ειπε ενα παιδι που το εκανε πως χαλαει το σμαλτο του τζαμιου και με τον καιρο θαμπωνει. Και οντως τωρα εκει που εγινε η επεμβαση τωρα ειναι θολο.

Δεν έχει σμάλτο το γυαλί, ίσως να μην έγινε τόσο λείο και πιάνει εύκολα μάκα και βρώμα.
Μη ξεχνάμε πως το γυαλί όταν βγαίνει στο εργοστάσιο είναι λιωμένο και γίνεται σχεδόν τέλεια λείο,
και άλλο είναι να το τρίψεις,
δεν θα είναι το ίδιο

νικος123 08-07-17 13:31

Το ενυδρειο εχει καμπυλη.Ορθογωνιο τζαμι δεν μπορω να βαλω λογω της κατασκευης του.Τακη εσυ τι λες?Οξειδιο του δημητριου με τροχο λειανσης ή επισκευη απο glasscare?

Dimitra_ 08-07-17 14:07

Ε τοτε πήγαινε το οπωσδήποτε εξω... Σε ξένα site γράφουν οτι δε δουλεύει καθόλου αυτό που λες. Καλυτερα να το κανει η carglass παρά να του κανεις ζημιά κι να πας για καινούριο...

Τάκης 08-07-17 14:51

glasscare Νίκο,
δεν είναι και τόσο εύκολο να το κάνεις μόνος σου,
εκτός να πάρεις ένα κομμάτι τζάμι και κάνεις πειράματα,
αλλά θα χρειαστείς και εργαλεία και υλικά ,
και ίσως να σου κοστίσει και παραπάνω.
Πάντως να ξέρεις πως αν ήταν εύκολο θα το είχα κάνει,
έχω 2 καλές γρατσουνιές στο ξύλινο αλλά κάνω πως δεν τις βλέπω :)

νικος123 08-07-17 15:53

Ευχαριστω παιδια.Οπως προειπα με ανησυχει λιγο το γεγονος πως ενα παιδι που το εκανε στην glasscare αναφερει πως μετα απο λιγο καιρο του θολωσε το ενυδρειο.Θα παρω αλλη μια φορα τηλ. να ρωτησω και να δω αν μπορουννα μου δωσουν και καποια εγγυηση.

Fishermen1234 08-07-17 22:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από νικος123 (Μήνυμα 1017041)
Ευχαριστω παιδια.Οπως προειπα με ανησυχει λιγο το γεγονος πως ενα παιδι που το εκανε στην glasscare αναφερει πως μετα απο λιγο καιρο του θολωσε το ενυδρειο.Θα παρω αλλη μια φορα τηλ. να ρωτησω και να δω αν μπορουννα μου δωσουν και καποια εγγυηση.

Κ
Αρκετοι το λενε αλλα προσωπικα δεν το καταλαβαονω και πολυ πως μπορει να συμβει...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:37.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02104 seconds with 11 queries