Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   στήσιμο νέου ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=101615)

Dimitris11 30-10-18 16:35

στήσιμο νέου ενυδρείου
 
καλησπέρα,
αισθάνομαι έτοιμος για το επόμενο μου βήμα και επίπεδο, με το στήσιμο ενός νέου μεγαλύτερου ενυδρείου.

Παλεύω εδώ και 10 μήνες με το πρώτο μου 27άρι λτ, και λέω να στήσω να πάω σε ένα μεγαλύτερο, κοντά στα 75 λίτρα.

Ο λόγος είναι γιατί λατρεύω τους μονομάχους και έχω σκοπό να το στήσω κυρίως για μονομάχο. Τώρα τον έχω μόνο του (με δύο σαλιγκάρια στο 27άρι) οπότε λέω να πάω σε τόσα λίτρα και να του βάλω και 2 μονομαχίνες για παρέα. Τι λέτε για αυτό είναι σωστό?

Επίσης θα ήθελα να βάλω και γκάπυ που έχω ακούσει πως με τις διαρκείς γέννες τους είναι η χαρά του αρχάριου χομπίστα, και θα ήθελα να βάλω μερικά, μέχρι 5-6?

Είναι σωστά αυτά που θέλω? Δηλαδή αυτή η ψαροσύνθεση με αρσενικό και θηλυκά betta και κοπαδάκι με γκάπυ στα λίτρα αυτά? Και καμιά 20-30αριά σαλιγκάρια?

Έχω δει αυτό https://www.petsamolis.gr/proionta/p...lt2050734.html που το βρίσκω τοπικά κοντά στα 85€ και αυτό https://www.petcity.gr/fish/accessor...io-60li-detail που είναι στα ίδια χρήματα και λίτρα περίπου και νομίζω ότι πιο value for money στα μέτρα τους.

Τι λέτε εσείς ? ποιο είναι προτιμότερο?

Το 2ο έχει μία διπλή λάμπα με 24 watt. Θεωρείτε είναι πολύ δυνατή για ψάρια κυρίως? Δεν έχω σκοπό να βάλω πολλά φυτά, μόνο κάποια λίγα, 1-3 δηλαδή, εύκολα φυτάκια μιας και είναι απαραίτητα για το οικοσύστημα. Δηλαδή anubias. Έχετε να προτείνετε αντίστοιχα φυτάκια με την anubia που να είναι τόσο εύκολα και να μην χρειάζονται κλαδέματα κλπ? Έχω εδώ και ένα μήνα μία anubia petite και είμαι κατευχαριστημένος με την απλότητα της.
Επίσης λέω να βάλω και 3 κιλά φυσική πέτρα σαν διακόσμηση. Σας φαίνεται πολύ?

Επίσης έχω σκοπό να βάλω εξωτερικό φίλτρο, και για αισθητικούς λόγους αλλά και γιατί το θεωρώ ανώτερο και τέλος, και σαν τρόπος εκπαίδευσης μου, δλδ να αρχίσω να τρίβομαι και με εξωτερικό φίλτρο που έχει και περισσότερα υλικά και επιλογές.

Υπάρχει κάποια πρόταση για εξωτερικό φίλτρο στα λίτρα αυτά? Και όσο γίνεται αθόρυβο?

Αυτά τα λίγα. Αν μπορείτε βοηθήστε με οτιδήποτε πληροφορία θεωρείτε πως μπορεί να με βοηθήσει. Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

giannis inevros 30-10-18 18:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dimitris11 (Μήνυμα 1048283)
καλησπέρα,
αισθάνομαι έτοιμος για το επόμενο μου βήμα και επίπεδο, με το στήσιμο ενός νέου μεγαλύτερου ενυδρείου.

Παλεύω εδώ και 10 μήνες με το πρώτο μου 27άρι λτ, και λέω να στήσω να πάω σε ένα μεγαλύτερο, κοντά στα 75 λίτρα.

Ο λόγος είναι γιατί λατρεύω τους μονομάχους και έχω σκοπό να το στήσω κυρίως για μονομάχο. Τώρα τον έχω μόνο του (με δύο σαλιγκάρια στο 27άρι) οπότε λέω να πάω σε τόσα λίτρα και να του βάλω και 2 μονομαχίνες για παρέα. Τι λέτε για αυτό είναι σωστό?

Επίσης θα ήθελα να βάλω και γκάπυ που έχω ακούσει πως με τις διαρκείς γέννες τους είναι η χαρά του αρχάριου χομπίστα, και θα ήθελα να βάλω μερικά, μέχρι 5-6?

Είναι σωστά αυτά που θέλω? Δηλαδή αυτή η ψαροσύνθεση με αρσενικό και θηλυκά betta και κοπαδάκι με γκάπυ στα λίτρα αυτά? Και καμιά 20-30αριά σαλιγκάρια?

Έχω δει αυτό https://www.petsamolis.gr/proionta/p...lt2050734.html που το βρίσκω τοπικά κοντά στα 85€ και αυτό https://www.petcity.gr/fish/accessor...io-60li-detail που είναι στα ίδια χρήματα και λίτρα περίπου και νομίζω ότι πιο value for money στα μέτρα τους.

Τι λέτε εσείς ? ποιο είναι προτιμότερο?

Το 2ο έχει μία διπλή λάμπα με 24 watt. Θεωρείτε είναι πολύ δυνατή για ψάρια κυρίως? Δεν έχω σκοπό να βάλω πολλά φυτά, μόνο κάποια λίγα, 1-3 δηλαδή, εύκολα φυτάκια μιας και είναι απαραίτητα για το οικοσύστημα. Δηλαδή anubias. Έχετε να προτείνετε αντίστοιχα φυτάκια με την anubia που να είναι τόσο εύκολα και να μην χρειάζονται κλαδέματα κλπ? Έχω εδώ και ένα μήνα μία anubia petite και είμαι κατευχαριστημένος με την απλότητα της.
Επίσης λέω να βάλω και 3 κιλά φυσική πέτρα σαν διακόσμηση. Σας φαίνεται πολύ?

Επίσης έχω σκοπό να βάλω εξωτερικό φίλτρο, και για αισθητικούς λόγους αλλά και γιατί το θεωρώ ανώτερο και τέλος, και σαν τρόπος εκπαίδευσης μου, δλδ να αρχίσω να τρίβομαι και με εξωτερικό φίλτρο που έχει και περισσότερα υλικά και επιλογές.

Υπάρχει κάποια πρόταση για εξωτερικό φίλτρο στα λίτρα αυτά? Και όσο γίνεται αθόρυβο?

Αυτά τα λίγα. Αν μπορείτε βοηθήστε με οτιδήποτε πληροφορία θεωρείτε πως μπορεί να με βοηθήσει. Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Καλησπέρα φίλε, θα σου πω την άποψη μου, νομίζω ότι με τα ίδια λεφτά (και λίγο παραπάνω 100-120ευρώ) μπορείς να βρεις ένα μεγαλύτερο ενυδρείο μεταχειρισμένο (δες στις αγγελίες κάθε μέρα πουλιούνται μαζί με φίλτρα, λάμπες κλπ) με 120-140 λίτρα. Εκεί θα είσαι πιο άνετα, για τους μονομάχους δεν έχω άποψη, αλλά νομίζω ότι 30 σαλιγκάρια σε ένα 75αρι είναι πολλά !!!

Dimitris11 30-10-18 20:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από giannis inevros (Μήνυμα 1048291)
Καλησπέρα φίλε, θα σου πω την άποψη μου, νομίζω ότι με τα ίδια λεφτά (και λίγο παραπάνω 100-120ευρώ) μπορείς να βρεις ένα μεγαλύτερο ενυδρείο μεταχειρισμένο (δες στις αγγελίες κάθε μέρα πουλιούνται μαζί με φίλτρα, λάμπες κλπ) με 120-140 λίτρα. Εκεί θα είσαι πιο άνετα, για τους μονομάχους δεν έχω άποψη, αλλά νομίζω ότι 30 σαλιγκάρια σε ένα 75αρι είναι πολλά !!!

Καλησπέρα και σε ευχαριστώ για το μήνυμα σου.
Θα πάω σε μεγαλύτερο ενυδρείο απλά όχι ακόμα. Έχω σκοπό να έχω και το 70αρι και ένα 150-200αρι στο μέλλον. Το 70άρι το θέλω για τα bettas γιατί μου αρέσουν αρκετά. Τώρα τον έχω σε ένα 27άρι αλλά το ωφέλιμο είναι 20 λίτρα. Θέλω πρώτα να στήσω ένα στα κυβικά αυτά. Δεν είναι θέμα τιμής, αλλά αποφεύγω τα μεταχειρισμένα παρόλο που κάποια όντως είναι πολύ value, γιατί δεν ξέρεις την χρήση τους και πόσο θα αντέξουν.

Κλεόβουλος 30-10-18 20:44

Πριν προχωρήσεις μελέτησε τις ανάγκες των ψαριών που θέλεις να φιλοξενήσεις http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=39 (πχ τα γκάπυ δεν ταιριάζουν με με τους μονομάχους).
Τα σαλιγκάρια (ποιό είδος έχεις?)να τα υπολογίζεις στον αριθμό των ζωντανών που μπορεί να φιλοξενήσει το ενυδρείο σου.
Φυτά χωρίς απαιτήσεις σε ιδιαίτερο φωτισμό/λίπανση/διοξείδιο υπάρχουν αρκετά (πχ crinum, pteropus, βαλισνέριες, κρυπτοκορίνες....).
Για εξωτερικό φίλτρο έχεις πολλές επιλογές ανάλογα με το ποσό που μπορείς να διαθέσεις.

Dimitris11 30-10-18 21:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 1048295)
Πριν προχωρήσεις μελέτησε τις ανάγκες των ψαριών που θέλεις να φιλοξενήσεις http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=39 (πχ τα γκάπυ δεν ταιριάζουν με με τους μονομάχους).
Τα σαλιγκάρια (ποιό είδος έχεις?)να τα υπολογίζεις στον αριθμό των ζωντανών που μπορεί να φιλοξενήσει το ενυδρείο σου.
Φυτά χωρίς απαιτήσεις σε ιδιαίτερο φωτισμό/λίπανση/διοξείδιο υπάρχουν αρκετά (πχ crinum, pteropus, βαλισνέριες, κρυπτοκορίνες....).
Για εξωτερικό φίλτρο έχεις πολλές επιλογές ανάλογα με το ποσό που μπορείς να διαθέσεις.

καλησπέρα. ramshorn σαλιγκάρια έχω. α ναι τα σαλιγκάρια τα βάζω μέσα στα ζωντανά? τότε στην παρούσα φάση που έχω έναν μονομάχο σε 20 λίτρα ωφέλιμο και έβαλα και δύο ramshorn, είναι λάθος? έχω πετύχει ιχθυοφόρτιση?

τα φυτά που προτείνεις έχουν ελάχιστες απαιτήσεις όπως λες, και σε θέμα κλαδέματος, δλδ μεγαλώνουν αργά?

αν έχεις κάποια οκ πρόταση σε φίλτρο, ούτε φτηνή ούτε ακριβή, μάρκα ή μοντέλο, θα χαρώ να την ακούσω.

Κλεόβουλος 30-10-18 21:34

Δεν με ανησύχησαν τα 2 σαλιγκάρια αλλά τα 20-30 που ανέφερες :)
Τα φυτά που ανέφερα μεγαλώνουν σχετικά αργά αλλά μη σε τρομάζει αν μεγαλώνουν και γρήγορα. Στους μονομάχους αρέσουν τα πυκνοφυτεμένα.
Για φίλτρο όπως είπα υπάρχουν πολλές επιλογές. Εγώ έχω "κόλλημα" με τα Eheim (πχ θα έβαζα ένα 2215 ή ένα eXperience 150 ή 250) αλλά βρίσκεις και κινέζικα που κάνουν τίμια τη δουλειά τους για τα λεφτά τους.

Dimitris11 30-10-18 22:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 1048300)
Δεν με ανησύχησαν τα 2 σαλιγκάρια αλλά τα 20-30 που ανέφερες :)
Τα φυτά που ανέφερα μεγαλώνουν σχετικά αργά αλλά μη σε τρομάζει αν μεγαλώνουν και γρήγορα. Στους μονομάχους αρέσουν τα πυκνοφυτεμένα.
Για φίλτρο όπως είπα υπάρχουν πολλές επιλογές. Εγώ έχω "κόλλημα" με τα Eheim (πχ θα έβαζα ένα 2215 ή ένα eXperience 150 ή 250) αλλά βρίσκεις και κινέζικα που κάνουν τίμια τη δουλειά τους για τα λεφτά τους.

δηλαδή σε 75 λίτρα πόσα σαλιγκάρια θα έβαζες? και πόσα σε 20 λίτρα ωφέλιμο?

πολύ χρήσιμο αυτό για το φίλτρο σε ευχαριστώ. είναι και αθόρυβα αυτά που προτείνεις?
Update* τα φίλτρα που μου προτείνεις βλέπω είναι αρκετά μεγάλα, για ενυδρεία έως 350 λίτρα. θεωρείς ότι είναι κατάλληλα για ενυδρεία 75 λίτρων? γιατί φαντάζομαι θα γίνει πλυντήριο εκεί :P

δεν μου αρέσουν τα πυκνοφυτεμένα και γενικά οι ζούγκλες στα ενυδρεία, είμαι του πιο μίνιμαλ. αν μπορούσα να μην βάλω και καθόλου φυτά δεν θα έβαζα και θα άφηνα μόνο πέτρες και ξύλα, αλλά είναι απαραίτητα για το οικοσύστημα.

από τα ενυδρεία ποιο προτείνεις?
εσύ σε ένα τέτοιο ενυδρείο τι θα έβαζες με τον μονομάχο? δεν βαριέμαι να διαβάσω προφανώς αυτά που μου έστειλες, απλά θέλω την έμπειρη σου γνώμη.
*update. διάβασα από αρκετούς χρήστες ότι όντως δεν πάει με τα γκάπυ, λόγω ίδιου σωματότυπου, όμοιας ουράς και άλλων συνθηκών νερού. αυτό ισχύει και για τις μονομαχίνες σωστά? ότι δηλαδή ούτε αυτές δεν πάνε με τα γκάπυ.

aura 31-10-18 08:47

Σχετικά με τα δυο ενυδρεία που αναφέρεις, θα ήθελα να κάνω μερικές επισημάνσεις...
Κατ’αρχήν κανένα απο τα δυο δεν είναι 75 λίτρα. Κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να τα υπολογίζεις αρκετά κάτω από 60l σε καθαρό νερό.
Για το Resun δεν γνωρίζω, αλλά στο Hailea δεν μπαίνει εξωτερικό φίλτρο χωρίς πατέντες (ανοιχτό το μισό καπάκι ή κόψιμο πλαστικών κλπ)
Επίσης στο Hailea θα πρέπει να αλλάξεις άμεσα κατά την άποψή μου λάμπα, γιατί έχει μια διπλή PL 24W, όπου ο ένας από τους δυο σωλήνες είναι μπλε φωτισμού, ο οποίος δεν συστήνεται για γλυκό νερό. Στο εμπόριο δύσκολα θα βρεις καινούργια με περισσότερο από 4000K (πολύ θερμό, κίτρινο χρώμα).
Δες και κάποια άλλη μάρκα πριν αποφασίσεις, για παράδειγμα η Aquael πιστεύω ότι πρέπει να έχει ενυδρεία στα λίτρα που ψάχνεις και το πιθανότερο με φωτισμό LED.

Dimitris11 31-10-18 09:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aura (Μήνυμα 1048320)
Σχετικά με τα δυο ενυδρεία που αναφέρεις, θα ήθελα να κάνω μερικές επισημάνσεις...
Κατ’αρχήν κανένα απο τα δυο δεν είναι 75 λίτρα. Κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να τα υπολογίζεις αρκετά κάτω από 60l σε καθαρό νερό.
Για το Resun δεν γνωρίζω, αλλά στο Hailea δεν μπαίνει εξωτερικό φίλτρο χωρίς πατέντες (ανοιχτό το μισό καπάκι ή κόψιμο πλαστικών κλπ)
Επίσης στο Hailea θα πρέπει να αλλάξεις άμεσα κατά την άποψή μου λάμπα, γιατί έχει μια διπλή PL 24W, όπου ο ένας από τους δυο σωλήνες είναι μπλε φωτισμού, ο οποίος δεν συστήνεται για γλυκό νερό. Στο εμπόριο δύσκολα θα βρεις καινούργια με περισσότερο από 4000K (πολύ θερμό, κίτρινο χρώμα).
Δες και κάποια άλλη μάρκα πριν αποφασίσεις, για παράδειγμα η Aquael πιστεύω ότι πρέπει να έχει ενυδρεία στα λίτρα που ψάχνεις και το πιθανότερο με φωτισμό LED.

καλημέρα. σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πολύ χρήσιμες επισημάνσεις, ειδικά του φωτισμού και το κόψιμο των πλαστικών μιας που δεν έχω γνώση επί τούτων.

σχετικά με τις διαστάσεις, αν μετρήσεις τις διαστάσεις των δύο, αθροίζουν περί τα 75 λίτρα, φαντάζομαι ότι θα χάνουν κάτι αλλά να πέφτουν κάτω από 60 μου φαίνεται μεγάλη απώλεια. στο hailea χαρακτηριστικά είδα ένας άλλος είπε είναι ακριβώς 66 λίτρα το αρχικό ωφέλιμο του ενυδρείου. δεν έχει πολύ μεγάλη σημασία όμως γιατί με αποθάρρυνες αρκετά για το εν λόγω. ότι άλλο σε αυτά τα λίτρα βγαίνει 100€+ οπότε μάλλον θα καταλήξω στο άλλο.

ερώτηση αρχαρίου γιατί το είχα απορία. όταν κάποιος έχει εξωτερικό φίλτρο, πρέπει να μεριμνήσει να περάσει μέσα στο ενυδρείο κάποιο καλώδιο, κατιτίς τέλος πάντων?

aura 31-10-18 10:53

Στα συγκεκριμένα ενυδρεία, δεν θα πρέπει να λαμβάνεις υπόψιν σου στον υπολογισμό των λίτρων, το ύψος που αναφέρουν οι εταιρίες, καθώς αυτό αναφέρεται μέχρι το πάνω μέρος του καπακιού. Στο Hailea για παράδειγμα, επειδή το έχω, το καθαρό ύψος του γυαλιού (μέχρι εκεί που μπορείς να γεμίσεις νερό) είναι 38cm (49cm αναφέρει η εταιρεία).
Αλλά και το άλλο που αναφέρεις, ακόμα και τις διαστάσεις που αναφέρονται να πολλαπλασιάσεις βγαίνει 72lt. Απο την φωτογραφία του και αυτό έχει αρκετά ψηλό καπάκι και δεν νομίζω τα 40cm ύψος που λένε να είναι της γυάλας.

Dimitris11 31-10-18 13:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aura (Μήνυμα 1048323)
Στα συγκεκριμένα ενυδρεία, δεν θα πρέπει να λαμβάνεις υπόψιν σου στον υπολογισμό των λίτρων, το ύψος που αναφέρουν οι εταιρίες, καθώς αυτό αναφέρεται μέχρι το πάνω μέρος του καπακιού. Στο Hailea για παράδειγμα, επειδή το έχω, το καθαρό ύψος του γυαλιού (μέχρι εκεί που μπορείς να γεμίσεις νερό) είναι 38cm (49cm αναφέρει η εταιρεία).
Αλλά και το άλλο που αναφέρεις, ακόμα και τις διαστάσεις που αναφέρονται να πολλαπλασιάσεις βγαίνει 72lt. Απο την φωτογραφία του και αυτό έχει αρκετά ψηλό καπάκι και δεν νομίζω τα 40cm ύψος που λένε να είναι της γυάλας.

ναι έτσι είναι δίκιο έχεις, σε ευχαριστώ για τις χρήσιμες πληροφορίες.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dimitris11 (Μήνυμα 1048324)
ναι έτσι είναι δίκιο έχεις, σε ευχαριστώ για τις χρήσιμες πληροφορίες.

πάντως το hailea δεν το προτείνεις ε? αυτό για το εξωτερικό φίλτρο ισχύει?

aura 31-10-18 13:16

Μια χαρά ενυδρείο είναι, αλλά με τις επισημάνσεις για την λάμπα και το εξωτερικό φίλτρο. Και φυσικά σαν λίτρα είναι κάτω απο 60, ιδίως αν υπολογίσεις και 4-5cm το υπόστρωμα που θα βάλεις!

evina 31-10-18 13:45

Εγώ θα σου πω να έχεις κατά νου τι θα κάνεις με τα ψάρια σε περίπτωση που :
1)Ο μονομάχος δεν τα βρει με τις μονομαχινες
2)Οι μονομαχίνες δεν τα βρουν μεταξύ τους
3)ισως συμβούν και τα 2 πιο πάνω ταυτόχρονα..

Το έχω κάνει και στην αρχή υπήρχε πρόβλημα.. Λύθηκε όταν μπήκαν περισσότερα φυτά,μια ρίζα κτλ
Μέχρι να ισορροπήσει η κατάσταση είχα ακριβώς δίπλα ένα άλλο ενυδρείο σε αναμονή..
Αυτή τη στιγμή απλά κοιτάζονται.. Ούτε κυνηγητά ούτε τίποτα.. Στην αρχή όμως ήθελε προσοχή.. Γκαπυ αν θέλεις τη γνώμη μου μη βάλεις.. Εκτός από τις παραμέτρους ίσως υπάρξουν κυνηγητά κτλ Διάλεξε αν θέλεις κάποιο άλλο είδος.. Χωρίς πολλές ουρίτσες χρωματιστές κτλ

gusteg 31-10-18 13:55

Ο αριθμός των σαλιγκαριών δεν μπορεί να υπολογιστεί. Αν βάλεις 5 σε λίγο καιρό θα έχεις δεκάδες ή εκατοντάδες. Αλλά δεν παίζουν σημαντικό ρόλο στην ιχθυοφόρτιση. Αν θα βάλεις μονομάχο μόνο του, το φιλτράκι του ενυδρείου αρκεί, ή ένα απλό μικρό εσωτερικό. Δεν θέλουν ροή και δεν απαιτούν μεγάλο φίλτρο. Μάλιστα με μεγάλο φίλτρο θα έχεις θέμα με την ροή του. Αν βάλεις και άλλα ψάρια μέσα, εφόσον βρεις συμβατά, ίσως χρειαστείς κάποιο μεγαλύτερο φίλτρο με spray bar γυρισμένο προς το τζάμι για να μην έχεις έντονη ροή στο ενυδρείο.

Dimitris11 01-11-18 11:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από evina (Μήνυμα 1048335)
Εγώ θα σου πω να έχεις κατά νου τι θα κάνεις με τα ψάρια σε περίπτωση που :
1)Ο μονομάχος δεν τα βρει με τις μονομαχινες
2)Οι μονομαχίνες δεν τα βρουν μεταξύ τους
3)ισως συμβούν και τα 2 πιο πάνω ταυτόχρονα..

Το έχω κάνει και στην αρχή υπήρχε πρόβλημα.. Λύθηκε όταν μπήκαν περισσότερα φυτά,μια ρίζα κτλ
Μέχρι να ισορροπήσει η κατάσταση είχα ακριβώς δίπλα ένα άλλο ενυδρείο σε αναμονή..
Αυτή τη στιγμή απλά κοιτάζονται.. Ούτε κυνηγητά ούτε τίποτα.. Στην αρχή όμως ήθελε προσοχή.. Γκαπυ αν θέλεις τη γνώμη μου μη βάλεις.. Εκτός από τις παραμέτρους ίσως υπάρξουν κυνηγητά κτλ Διάλεξε αν θέλεις κάποιο άλλο είδος.. Χωρίς πολλές ουρίτσες χρωματιστές κτλ

ναι ειναι σωστα ολα αυτα που μου λες. και διαβασα ηδη να αποφυγω γκαπυ λογω ομοιοτητων.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από evina (Μήνυμα 1048335)
Εγώ θα σου πω να έχεις κατά νου τι θα κάνεις με τα ψάρια σε περίπτωση που :
1)Ο μονομάχος δεν τα βρει με τις μονομαχινες
2)Οι μονομαχίνες δεν τα βρουν μεταξύ τους
3)ισως συμβούν και τα 2 πιο πάνω ταυτόχρονα..

Το έχω κάνει και στην αρχή υπήρχε πρόβλημα.. Λύθηκε όταν μπήκαν περισσότερα φυτά,μια ρίζα κτλ
Μέχρι να ισορροπήσει η κατάσταση είχα ακριβώς δίπλα ένα άλλο ενυδρείο σε αναμονή..
Αυτή τη στιγμή απλά κοιτάζονται.. Ούτε κυνηγητά ούτε τίποτα.. Στην αρχή όμως ήθελε προσοχή.. Γκαπυ αν θέλεις τη γνώμη μου μη βάλεις.. Εκτός από τις παραμέτρους ίσως υπάρξουν κυνηγητά κτλ Διάλεξε αν θέλεις κάποιο άλλο είδος.. Χωρίς πολλές ουρίτσες χρωματιστές κτλ

αυτό ισχύει και για τις μονομαχίνες με τα γκάπυ ή αυτές μπορούν να συνυπάρξουν μαζί τους?
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gusteg (Μήνυμα 1048338)
Ο αριθμός των σαλιγκαριών δεν μπορεί να υπολογιστεί. Αν βάλεις 5 σε λίγο καιρό θα έχεις δεκάδες ή εκατοντάδες. Αλλά δεν παίζουν σημαντικό ρόλο στην ιχθυοφόρτιση. Αν θα βάλεις μονομάχο μόνο του, το φιλτράκι του ενυδρείου αρκεί, ή ένα απλό μικρό εσωτερικό. Δεν θέλουν ροή και δεν απαιτούν μεγάλο φίλτρο. Μάλιστα με μεγάλο φίλτρο θα έχεις θέμα με την ροή του. Αν βάλεις και άλλα ψάρια μέσα, εφόσον βρεις συμβατά, ίσως χρειαστείς κάποιο μεγαλύτερο φίλτρο με spray bar γυρισμένο προς το τζάμι για να μην έχεις έντονη ροή στο ενυδρείο.

καλημέρα. οπότε μιας και τα σαλιγκάρια δεν παίζουν σημαντικό ρόλο στην ιχθυοφόρτιση σημαίνει ότι μπορώ να έχω πολλά χωρίς πρόβλημα?

μιας που το ανέφερες, στο υφιστάμενο μου ενυδρείο, ένα 27άρι με έναν μονομάχο έχω ένα θέμα με ένα φιλτράκι εσωτερικό που έχω, μου σηκώνει την άμμο γιατί έχει ροή αλλά επειδή είναι και ελαφριά η άμμος αυτή.

τι μπορώ να κάνω στην περίπτωση αυτή? να χαμηλώσω την ροή του? πως γίνεται αυτό? είχα βάλει στην έξοδο του το εξαρτηματάκι για τις μπουρμπουλήθρες αλλά δεν δούλευε από ένα σημείο και μετά και το έβγαλα.

evina 01-11-18 12:51

Οι μονομαχίνες δεν μου πείραξαν ποτέ άλλο ψαράκι.. Μόνο μεταξύ τους έπεφτε κυνήγι στην αρχή.. Ούτε γαρίδες πείραξαν.. Απλα πλησίαζαν πολύ κοντά και τις παρατηρούσαν.
Ο μονομάχος πριν μπουν οι μονομαχίνες πήγε να κάνει επίθεση αλλά κι αυτό μόνο την 1η μέρα.. Μετά δεν ξανά ασχολήθηκε.. Επειδή είναι ιδιαίτερα ψάρια κ δεν ξέρεις πως θα αντιδράσουν, προτίμησε εξ αρχής να βάλεις ψάρια που έχουν λιγότερες πιθανότητες να δεχθούν επίθεση.

Dimitris11 01-11-18 15:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από evina (Μήνυμα 1048374)
Οι μονομαχίνες δεν μου πείραξαν ποτέ άλλο ψαράκι.. Μόνο μεταξύ τους έπεφτε κυνήγι στην αρχή.. Ούτε γαρίδες πείραξαν.. Απλα πλησίαζαν πολύ κοντά και τις παρατηρούσαν.
Ο μονομάχος πριν μπουν οι μονομαχίνες πήγε να κάνει επίθεση αλλά κι αυτό μόνο την 1η μέρα.. Μετά δεν ξανά ασχολήθηκε.. Επειδή είναι ιδιαίτερα ψάρια κ δεν ξέρεις πως θα αντιδράσουν, προτίμησε εξ αρχής να βάλεις ψάρια που έχουν λιγότερες πιθανότητες να δεχθούν επίθεση.

οκ τέλεια οπότε μπορώ να βάλω 2-3 μονομαχίνες με μερικά guppy (πόσα λες?) σε 60-70 λίτρα από όσο καταλαβαίνω..:)

evina 01-11-18 22:39

Γκαπακια δεν έχω βάλει ποτέ..για να είμαι ειλικρινής θα προτιμούσα να βάλω ή μόνο γκαπυ ή μονομαχίνες με κάποιο μικρό κοπαδοψαρο.
Αν παρ αυτά θέλεις να το επιχειρήσεις ή γνώμη μου είναι να μη βάλεις πολλά γκαπυ.. Πχ 3-4...
Σκεψου το..

Dimitris11 10-11-18 23:19

Είμαι έτοιμος, προμηθεύτηκα το νέο μου ενυδρείο (83 λίτρα αλλά πραγματικό πρέπει να είναι κοντά στα 70) και ξεκινάω την δουλειά.

Θα το "απολυμανω" με διάλυμα από ξύδι και νερο και καλό ξέπλυμα μετά με νερό, και θα αρχίσω το στήσιμο του, καταρχήν με φυσικές πέτρες, λέω για 3 κιλά στο σύνολο (συνδυασμό φυσική πέτρα λάβας και φυσικής πετρας dragonstone), μια ρίζα ξύλου για τα λίτρα αυτα και εύκολα φυτά που δεν χρειάζονται φύτευση (πόσα λέτε σε αριθμό είναι ιδανικά για τα λίτρα αυτά?), και μετά θα βάλω τα ψαράκια, γκάπυ, λίγα Ramshorn και κάνα γατόψαρο σαν γλυφτης μικρός (νομίζω έτσι λέγεται γιατί είδα σε ένα τοπικό πετ από κάτι πολύ μικρά τύπου πλεκο). Ταιριάζει αυτή η ψαροσυνθεση σωστά; Γατόψαρο μπαίνει και ένα η πάνε ζευγάρι η δεν έχει σημασία;

Έχω μπόλι από το άλλο μου μικρό ενυδρείο οπότε δεν θα έχω πρόβλημα στο φίλτρο και θα χρησιμοποιήσω το αρχικό του εσωτερικό του φιλτρο.

Προμηθευτηκα και ένα βαρέλι τροφίμων για τις αλλαγές νερού το οποίο επίσης θα απολυμανω με ξύδι και νερο και θα προμηθευτώ έναν θερμαντήρα για το βαρέλι και έναν κυκλοφορητη η αντλία νερού και ένα λάστιχο για την μετάγγιση του νερού από το βαρέλι στο ενυδρείο. Ακόμα δεν έχω καταλάβει ποια είναι η διαφορά κυκλοφορητη και αντλίας νερού. Θα αλλάζω γύρω στα 30λιτρα και στα δύο ενυδρειακια κάθε φορά. Μπορείτε να μου πείτε σαν κυκλοφορητη η αντλία νερού τι χρειαζομαι στα λίτρα αυτά; ίσως και να μην χρειάζομαι στα λίτρα αυτά αλλά θέλω να στήσω την υποδομή έτσι όπως πρέπει να γίνεται.

Ότι άλλες προτάσεις/ενστάσεις μπορεί να έχετε παρακαλώ θα χαρώ να τις ακούσω.

Ανδρεας1975 11-11-18 10:49

Καθαρισμα - οκ
Υποστρωμα?
Πετρες, ξυλα - οκ
Φυτα - εξαρταται. Αν βαλεις τον μονομαχο που ελεγες θελεις πολλα. Θες και φυτεμενα στο υποστρωμα. Θες και επιφανειας.
Ψαρια - εδω βλεπω θεμα. Αν βαλεις μονομαχο με τα γκαπυ θα εχουν προβλημα. Επισης δεν καταλαβαινω ποιο ειναι το γατοψαρο. Οποιο και να ειναι ομως δεν νομιζω να μπαινει ΚΑΙ αυτο. Νομιζω πως πρεπει να καταληξεις στην ψαροσυνθεση σου πρωτα για να ξερεις τι θα κανεις και με το φυτεμα...
Τα υπολοιπα - οκ

Καλη αρχη!

Dimitris11 11-11-18 13:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Ανδρεας1975 (Μήνυμα 1048652)
Καθαρισμα - οκ
Υποστρωμα?
Πετρες, ξυλα - οκ
Φυτα - εξαρταται. Αν βαλεις τον μονομαχο που ελεγες θελεις πολλα. Θες και φυτεμενα στο υποστρωμα. Θες και επιφανειας.
Ψαρια - εδω βλεπω θεμα. Αν βαλεις μονομαχο με τα γκαπυ θα εχουν προβλημα. Επισης δεν καταλαβαινω ποιο ειναι το γατοψαρο. Οποιο και να ειναι ομως δεν νομιζω να μπαινει ΚΑΙ αυτο. Νομιζω πως πρεπει να καταληξεις στην ψαροσυνθεση σου πρωτα για να ξερεις τι θα κανεις και με το φυτεμα...
Τα υπολοιπα - οκ

Καλη αρχη!

Δεν θα βάλω μονομαχο τελικά, μόνο γκαπις, σαλιγκάρια και κάνα γατόψαρο τύπου https://misirlis-aquarium.gr/50-zont...nze-3-4cm.html που μου φάνηκαν από μέγεθος οι για τα γκάλοπ και ο τοπικός πετσοπας το είχε Μ;ζι με γκαπυ και ζήλεψα. Υπόστρωμα έχω ήδη λευκή άμμο αρκετή οπότε αυτή θα βάλω. Για φυτά λέω 4 στο σύνολο, κανένα φυτεμένο γιατί δεν με ψήνουν τα φύτεματα για την ωρα, μόνο ανουμπιες και preropus που πρότεινε και ο κλεοβουλος παραπάνω

Ανδρεας1975 12-11-18 08:29

Ψαρια - οκ...
;)

Dimitris11 12-11-18 11:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Ανδρεας1975 (Μήνυμα 1048662)
Ψαρια - οκ...
;)

μπορείς να με βοηθήσεις συμβουλευτικά στο θέμα βαρέλι, αλλαγή νερού και εξοπλισμός που χρειάζομαι? γιατί έχω μπερδευτεί και δεν βγάζω άκρη. εδώ σε ένα υπόμνημα λέει ότι χρειάζομαι και κυκλοφορητή και αντλία νερού, αλλού μου λένε ότι αυτά είναι το ίδιο και τελικά δεν ξέρω τι πρέπει να προμηθευτώ. εγώ αυτό που θέλω είναι να κάνω την μετάγγιση του νερού από το βαρέλι στο ενυδρείο.

Κλεόβουλος 12-11-18 16:25

Αυτοί είναι κυκλοφορητές https://www.eheim.com/en_GB/products...w-streamonplus
Αυτές αντλίες https://www.eheim.com/en_GB/products.../new-compacton
Μια αντλία μπορούμε να τη χρησιμοποιήσουμε και σαν κυκλοφορητή ;)
Για τις αλλαγές χρειάζεσαι μια αντλία που θα βάζεις στο βαρέλι και θα μεταφέρει το νερό με μια σωλήνα στο ενυδρείο. Διάλεξε κάποια με το κατάλληλο μανομετρικό (να μπορεί δηλ. να σηκώνει το νερό στο ύψος που θέλεις).

Dimitris11 12-11-18 16:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 1048667)
Αυτοί είναι κυκλοφορητές https://www.eheim.com/en_GB/products...w-streamonplus
Αυτές αντλίες https://www.eheim.com/en_GB/products.../new-compacton
Μια αντλία μπορούμε να τη χρησιμοποιήσουμε και σαν κυκλοφορητή ;)
Για τις αλλαγές χρειάζεσαι μια αντλία που θα βάζεις στο βαρέλι και θα μεταφέρει το νερό με μια σωλήνα στο ενυδρείο. Διάλεξε κάποια με το κατάλληλο μανομετρικό (να μπορεί δηλ. να σηκώνει το νερό στο ύψος που θέλεις).

δηλαδή με μία αντλία νερού και ένα λάστιχο για σωλήνα είμαι κομπλέ? και θα μπορεί να δουλεύει και σαν κυκλοφορητής νερού στην ετοιμασία του νερού αν ποτέ το χρειαστώ?

Κλεόβουλος 12-11-18 19:55

Ακριβώς.
Μια αντλία μπορεί κάλλιστα να χρησιμοποιηθεί και για την λειτουργία ενός εσωτερικού φίλτρου diy ή ακόμη και ενός εξωτερικού φίλτρου (πχ αυτό λειτουργεί με μια αντλία που μπορείς να τοποθετήσεις μέσα ή έξω από το νερό https://www.youtube.com/watch?v=yDDgji1iEFQ )

Dimitris11 13-11-18 09:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 1048680)
Ακριβώς.
Μια αντλία μπορεί κάλλιστα να χρησιμοποιηθεί και για την λειτουργία ενός εσωτερικού φίλτρου diy ή ακόμη και ενός εξωτερικού φίλτρου (πχ αυτό λειτουργεί με μια αντλία που μπορείς να τοποθετήσεις μέσα ή έξω από το νερό https://www.youtube.com/watch?v=yDDgji1iEFQ )

έχω αυτό το φίλτρακι, παρκαρισμένο πλέον. https://www.petsamolis.gr/proionta/p...h20509296.html

θα μπορούσα να το χρησιμοποιήσω για αντλία νερού για την μετάγγιση του νερού από το βαρέλι στο ενυδρείο, μιας και λες ότι η αντλία μπορεί να δουλέψει σαν φίλτρο?

stanisalus18 13-11-18 11:07

1 Συνημμένο(α)
Καλημερα. Δυστυχως δεν κανει αυτο το φιλτρακι για αυτο που θελεις. Δεν ειναι φτιαγμενο για αυτη τη δουλεια. Χρειαζεσαι κατι τετοιο οπως βλεπεις στη φωτογραφια εδω:

Με μανομετρικο πανω απο 1,5 - 2 μετρα

http://www.aquatek.gr/vb/attachment....1&d=1542099805

Θελεις κατι φτηνο; Υπαρχουν τα κινεζικα αλλιως κοιτας κατι σε επωνυμο οπως EHEIM, JBL, Sicce κτλ.

Dimitris11 13-11-18 12:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stanisalus18 (Μήνυμα 1048690)
Καλημερα. Δυστυχως δεν κανει αυτο το φιλτρακι για αυτο που θελεις. Δεν ειναι φτιαγμενο για αυτη τη δουλεια. Χρειαζεσαι κατι τετοιο οπως βλεπεις στη φωτογραφια εδω:

Με μανομετρικο πανω απο 1,5 - 2 μετρα

http://www.aquatek.gr/vb/attachment....1&d=1542099805

Θελεις κατι φτηνο; Υπαρχουν τα κινεζικα αλλιως κοιτας κατι σε επωνυμο οπως EHEIM, JBL, Sicce κτλ.

ευχαριστώ. το μανομετρικό τι είναι δεν γνωρίζω. έτσι θα το ζητήσω?

stanisalus18 13-11-18 15:20

Κοιτα, τι επιλογες εχεις εκει στα Ιωαννινα; Εννοω υπαρχουν μαγαζια εκει με ενυδρειακο εξοπλισμο; Δεν γνωριζω για αυτο ρωταω. Αγορες μεσω ιντερνετ κανεις;

Το μανομετρικο εχει να κανει με το ποσο ψηλα καταφερνει η αντλια να σηκωσει το νερο απο το εδαφος.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:03.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02958 seconds with 11 queries