Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Άλλα ψάρια Αυστραλίας - Νέας Γουινέας (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=136)
-   -   Hypseleotris Compressa προσπαθεια αναπαραγωγης (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=91413)

tsoui 25-05-17 00:50

Επειδη τωρα δοκιμαζω την θαλασσινη version αν δε δουλεψει ουτε αυτο θα σε ενοχλησω ;) ......θα χρειαστω πολλα λιτρα :D

Maverick 25-05-17 10:41

Αν έρθεις το Σαββατο στον καφέ μπορώ να σου κρατάω σε ένα μπουκαλάκι για δοκιμή ;) Μπορείς να προσπαθήσεις να στήσεις ένα πλαστικό κουτί να υπάρχει...

tsoui 25-05-17 21:07

Σε ευχαριστω πολυ Γιαννη !!!!!!!!!!!!απλα σε αυτη τη φαση δε μπορω να εχω "συμπραγκαλα" "αφημενα" πουθενα οταν ερθει η στιγμη περναω και το παιρνω το μαγικο μπουκαλακι :D

tsoui 05-06-17 23:34

Update και με το θαλασσινο τα ιδια δηλαδη τιποτα :) ξαναχτυπησε η καταρα της πεμπτης μερας δοκιμαστηκε και το μαγκροβιο μπας και αλλα τιποτα.... την πεμπτη μερα δε κολυμπαγε τιποτα......:(,.
Εγιναν δυο εισαγωγες αυγων μια απευθειας στο θαλασσινο και μια σε ξεχωριστο δοχειο οπου ανεβαζα σιγα σιγα την αλατοτητα για τρεις ημερες τιποτα απ τα δυο δεν εκανε διαφορα....
Επομενο βημα αφαιρεση του βραχου ,κυκλοφορητη και σιγα σιγα παμε σε υποαλατοτητα μπας καιιι......οταν τελειωσει και αυτο παμε σε καθαρα green water αν δε δουλεψει θα δοκιμασω και την κουλαμαρα με τα με τα σαρκοφαγα φυτα και αν δε δουλεψει τιποτα απο οοοοολα αυτα ε καιρος να σταματησω απλα δεν υπαρχει καμμια περιπτωση ...θα εχω ησυχη την συνειδηση μου:D

Artemisia 07-06-17 19:18

Μπράβο Χρηστάκο ακόμα το παλεύεις :D Που θα πάει θα τα καταφέρεις.... αν θέλεις πράσινο νερό έχω μια δεξαμενούλα 100 λίτρα , πιο πράσινο δεν γίνεται :D βρόχινο του θεού ;)

tsoui 07-06-17 19:50

100 λιτρα;Μια χαρα μου φτανουν :D:D:D

tsala 07-06-17 19:56

μην μασας Χρήστο, η 6η μερα ειναι κοντα! :D

tsoui 07-06-17 20:32

Εχω φτασει στις 8 αυτο ειναι το ρεκορ :D

tsala 07-06-17 20:40

ε. τοτε, το χεις σπασει το κοντερ! :D

Dimis 09-06-17 14:21

Μπαρμπα-Χρηστο,η αναπαραγωγη που ξερω δεδομενα οτι εχει γινει ειναι στην Αυστραλια σε λιμνουλα αυλης με βροχινο νερο το οποιο ηταν καταπρασινο και ανακαλυψαν οτι εχει γινει επιτυχημενη αναπαραγωγη οταν το νερο αρχισε να στερεύει στην λιμνουλα τους ανυδρους-ζεστους μηνες και πηγαν να μεταφερουν τα ψαρια.

Θα μου πεις δεν ξερουμε τι ph,kh,θερμοκρασιες επαιζαν...

Maverick 09-06-17 14:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsoui (Μήνυμα 1012823)
οταν τελειωσει και αυτο παμε σε καθαρα green water

Πάντως το δικό μου green water έκανε φτερά, έβαλα μέσα ένα αερόφιλτρο και μέσα σε 4 μέρες το νερό έγινε κρύσταλλο... :D:D:D

Artemisia 09-06-17 15:24

Αααααα για να το λέει ο Dimis , δεν το δοκιμάζουμε ??? Χρήστο και το δικό μου βρόχινο είναι , το θέμα είναι πώς να σου το στείλω ?????? Να κάνω προσπάθεια δεν με πειράζει :D

tsoui 09-06-17 22:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dimis (Μήνυμα 1013332)
Μπαρμπα-Χρηστο,η αναπαραγωγη που ξερω δεδομενα οτι εχει γινει ειναι στην Αυστραλια σε λιμνουλα αυλης με βροχινο νερο το οποιο ηταν καταπρασινο και ανακαλυψαν οτι εχει γινει επιτυχημενη αναπαραγωγη οταν το νερο αρχισε να στερεύει στην λιμνουλα τους ανυδρους-ζεστους μηνες και πηγαν να μεταφερουν τα ψαρια.

Θα μου πεις δεν ξερουμε τι ph,kh,θερμοκρασιες επαιζαν...

Δασκαλε το εχω διαβασει αλλα δε βλεπω προκοπη θα δοκιμασουμε παντως τα παντα :D

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Maverick (Μήνυμα 1013336)
Πάντως το δικό μου green water έκανε φτερά, έβαλα μέσα ένα αερόφιλτρο και μέσα σε 4 μέρες το νερό έγινε κρύσταλλο... :D:D:D

Βρε Γιαννη δε τα κανουμε αυτα τα λαθη.....να το βγαλεις :D

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 1013340)
Αααααα για να το λέει ο Dimis , δεν το δοκιμάζουμε ??? Χρήστο και το δικό μου βρόχινο είναι , το θέμα είναι πώς να σου το στείλω ?????? Να κάνω προσπάθεια δεν με πειράζει :D

Σε Ευχαριστω καλη μου οταν ερθει η ωρα θα βρεθει η ακρη ειμαι σιγουρος :)

tsoui 28-09-17 22:56

Απ' οτι φαινεται η προσθηκη των νεων φυτων αναψε ξανα τα αιματα γυρισα απ τη δουλεια και βρηκα μια επιφανεια 80χ20 γεματη αυγα το ξεφτιλισαν :D
Αυτη τη φορα θα δοκιμασουμε υφαλμυρο νερο ,ιζημα,την καλλιεργεια με κωπηποδα που παει πολυ καλα και λιγη αλγη που καλλιεργω στο spray bar αντε να ριξω και φυτοπλαγκτον ,αν δε δουλεψει τιποτα απο αυτα ...............
Θα σκεφτω κατι αλλο :D

voas 28-09-17 23:25

μπραβο Χρησταρα, πάμε γερά φιλαρακι.......... εάν θες αμφι/κωπήποδα, έχω να σου δώσω όσα θελεις!

tsoui 28-09-17 23:36

Οχι που δε θα χες Νικολα αχαχαχαχχα!

tsala 28-09-17 23:46

Αντε μεγαλωσε τα ρε Χρήστο!!!

ilias vag 05-01-18 11:13

Έχουμε κανένα νέο?

tsoui 06-01-18 13:33

Τιποτα συνταρακτικο δε δουλεψε ουτε το τελευταιο set up .....
Τωρα τα μαζεψα ολα θα ξαναπροσπαθησω κανα δυο πραγματακια που εχω στο μυαλο μου οταν θα εχω πιο πολυ χρονο και κεφια.

stanisalus18 10-01-18 06:27

Με το καλο φιλε μου, μη τα παρατας, αναμενουμε την συνεχεια μολις βρεθει ο χρονος και το καλο κεφι ;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:15.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02013 seconds with 11 queries