Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   φυσικος φωτισμος (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=68919)

leda 08-02-13 08:52

φυσικος φωτισμος
 
θελω να σας ρωτησω κατι..
εαν το ενυδρειο δεν ειναι πολυ βαθυ και ειναι σε σημειο ΠΟΛΥ φωτεινο,
με το φως της ημερας ομως,τοσο φωτεινο,σαν να ηταν εξω απο το σπιτι σχεδον,
χωρις βεβαια να το χτυπαει ουτε λεπτο ο ηλιος ,
τα φυτα,μπορουν να αναπτυχθουν σωστα,χωρις να υπαρχει φωτισμος απο λαμπες στο ενυδρειο?
δεν αναφερομαι σε φυτα δυσκολα,αλλα χαμηλων απαιτησεων.

maxmike 08-02-13 08:58

θεωρητηκα μπορουν αλλα υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να γεμησεις αλγη

leda 08-02-13 09:00

γιατι,εαν δεν το χτυπαει ποτε ηλιος?:confused:

maria p 08-02-13 09:04

καλημέρα, για τις ανούμπιες μπορώ να σου απαντήσω. ναι, γίνεται επειδή μου έχει τύχει

maxmike 08-02-13 09:05

γιατι μπορει να μην το χτυπαει αλλα η ακτινοβολια περναει,φυσηκα αυτο εξαρτατε και απο αλλους παραγοντες οπως ποιοτητα νερου ειδη φυτων και αλλα εαν πχ εχει μεσα ανουβιες που πιανουν ευκολα αλγες τοτε θα χεις θεμα εαν εχει βαλισνεριες μαλλον πως οχι αλλα δεν θα εχεις και σωστη αναπτυξη.

leda 08-02-13 09:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από maria p (Μήνυμα 734203)
καλημέρα, για τις ανούμπιες μπορώ να σου απαντήσω. ναι, γίνεται επειδή μου έχει τύχει

τις ειχες καιρο και δεν ειχαν προβλημα με αλγη?

maria p 08-02-13 09:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από leda (Μήνυμα 734209)
τις ειχες καιρο και δεν ειχαν προβλημα με αλγη?

όχι άλγη καθόλου, τις είχα περίπου 4μήνες σε φωτιζόμενο δωμάτιο όπως λες, σε μικρό ενυδρείο 30άρι όπου πριν ζούσε ο μονομάχος και όταν πέθανε έμειναν μέσα 6 ροδόστομοι. χάλασε το φωτιστικό και έπρεπε να γίνει ιστορία για να βάλω φως. τώρα δεν ξέρω αν ήταν χρόνια ποια θα ήταν η συμπεριφορά τους
-------------------------
βλέπω αρκετά άτομα βάζουν πόθο στα ενυδρεία τους, είναι φυτό που θέλει ημισκιά, είναι όμορφο φυτό και τελικά στα ενυδρεία βρήκε μια καλυτερη θέση απ αυτά τα σκοινιά που καταντάει, μ ένα φύλλο στο κάθε μέτρο, όταν τον κάνουν αναρριχώμενο

leda 08-02-13 09:39

ναι,ποθο εχω βαλει κι εγω..και παπυρους,οι οποιοι εχουν αναπτυχθει και κατω απο το νερο και πανω
και ανουμπιες που δεν εχουν χαλασει -τις εχω 3 μηνες ομως- ..
ειναι τα μονα που επιβιωσαν με το χρυσοψαρο.

eimaste aR21rwstoi 08-02-13 10:26

καντο σαν πειραμα leda για να ξερουμε και εμεις..
δεν νομιζω να εχεις προβλημα με αλγη αν δεν πεφτει αμεσα το φως του ηλιου...
αλγη εμφανιζεται συνηθως πιο ευκολα οταν αλλαζεις αποτομα προς τα πανω την φωτοπεριοδο

leda 08-02-13 10:48

προς το παρον εχω με αυτο τον τροπο φυτεμενα σε γυαλα οσα φυτα μου δωσατε στην πιττα και πανε τελεια,ολο πετανε νεα φυλλαρακια και τα χρωματα τους ειναι σουπερ ζωντανα...
για να δουμε...

g81gr 08-02-13 13:06

έχε βέβαια υπόψιν σου ότι τα φυτά θα γύρουν προς τον ήλιο!!! οπότε μπορεί να αρχίσουν να γέρνουν λίγο... Εμένα το ενυδρείο είναι σε όχι φωτεινό μέρος, αλλά υπάρχει ένα μικρό τζαμάκι το οποίο ρίχνει λίγο φως ηλίου κάθε πρωί μέχρι το μεσημέρι. όλα τα φυτά έχουν γύρει προς αυτό το φως που μπαίνει κάθε πρωί!!!

leda 11-02-13 17:44

ναι,τελικα παρατηρησα οτι συνεβει και στα δικα μου αυτο,ειδικα το stargrass κοντευει να βγει απο την μπαλκονοπορτα:D
αλλα δεν πειραζει,εφοσον πανε πολυ καλα και αναπτυσονται τελεια.
ουτως η αλλως,προσορινα τα εχω βαλει εκει...

leda 15-02-13 15:51

Αν εμφανιστεί η Cladophora στο ενυδρείο μας πάει να πει ότι έχουμε πετύχει να δημιουργήσουμε όλες τις σωστές συνθήκες για την υγιή ανάπτυξη των φυτών μας.



-------------------------
και ναι,ειμαι συγκινημενη:D,
να δω πως θα την εξολοθρευσω τωρα....:sad:


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:36.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01490 seconds with 11 queries