Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Απορίες για αλλαγές νερού (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=104204)

SavvasG 01-11-20 23:52

Απορίες για αλλαγές νερού
 
Καλησπέρα στην παρέα.
Όπως διαβάζω εδώ μέσα υπάρχουν 2 τρόποι για την αλλαγή του νερού:
Ο ένας γίνεται με το να βάλουμε την ποσότητα του νερού που θέλουμε να αλλάξουμε σε ένα δοχείο με αεραντλία ( χρειάζεται κάτι άλλο ή αρκεί μόνο αυτό αν η κυκλοφορία είναι καλή;)να το αφήσουμε εκεί μία μέρα και την άλλη μέρα βγάζουμε την ίδια ποσότητα και σιγά σιγά βάζουμε το φρέσκο νερό με ίδια πάντα θερμοκρασία.
Ο άλλος τρόπος είναι με φάρμακο.
Για παράδειγμα θέλω να κάνω αλλαγή με το Prime seachem.στο δοχείο με το νερό μας ρίχνουμε την ανάλογη ποσότητα φαρμάκου και μετά.;
Ανακατεύουμε κάπως;
Περιμένουμε;αν ναι πόση ώρα;
Θέλει καθόλου αντλία;
Ρίχνουμε το φάρμακα στο κρύο νερό και βάζουμε τον θερμοστάτη μετά ή δε παίζει ρόλο;
Χαζές ερωτήσεις αλλά έτσι θα μάθουμε.
Ευχαριστώ πολύ.

Γιώργος Κ 03-11-20 07:41

Αν βαζεις αντιχλωριο δε χρειαζεται τιποτα απο αυτα ... Μπορεις να κανεις και αλλαγες κατευθειαν στο ενυδρείο απλα βαζεις πρωτα το αντιχλωριο στο νερο που εχεις στο ενυδρειο και προσθετεις σιγα σιγα το νερο που θες να αλλαξεις!

Υπαρχει και αλλος ενας τροπος να κανεις αλλαγη απο φιλτρο νερου (προφιλτρα της οσμωσης) οπου αφαιρει το χλωριο αλλα και πολλα σωματιδια απο το νερο της βρυσης!

SavvasG 03-11-20 15:22

Μόλις έκανα μία αλλαγή τώρα.
Έχω ένα ενυδρείο 38 λίτρων μικτά.
Η αλλαγή που έκανα είναι 5 λίτρα και θα την κάνω κάθε 7 με 8 μέρες.
Έβαλα στο 5λιτρο κουβαδάκι νερό (4 λίτρα βρύση και επάνω στη βρύση έχω φίλτρο και συμπλήρωσα το υπόλοιπο 1 λίτρο από εκεί.λες να έχω πρόβλημα;;;)
Έβαλα κάτω από 0.5 ml από το Prime seachem(όσο έβγαινε η αναλογία για 5 λίτρα.αν βάζω μισό ml στα 5 λίτρα πειράζει; είναι περίπου το διπλάσιο από αυτό που θέλει για 5 λίτρα) το κούνησα λίγο και μετά έβγαλα νερό με ένα ποτηράκι πλαστικό μίας χρήσης και συμπλήρωσα με το καθαρό νερό ποτήρι ποτήρι.
Μπορεί να είμαι λίγο υπερβολικός στην περιγραφή και στον τρόπο αλλαγής αλλά προσέχω για να έχω :smt051

Γιώργος Κ 04-11-20 00:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από SavvasG (Μήνυμα 1059876)
Μόλις έκανα μία αλλαγή τώρα.
Έχω ένα ενυδρείο 38 λίτρων μικτά.
Η αλλαγή που έκανα είναι 5 λίτρα και θα την κάνω κάθε 7 με 8 μέρες.
Έβαλα στο 5λιτρο κουβαδάκι νερό (4 λίτρα βρύση και επάνω στη βρύση έχω φίλτρο και συμπλήρωσα το υπόλοιπο 1 λίτρο από εκεί.λες να έχω πρόβλημα;;;)
Δε βλεπω καποιο λογο να εχεις καποιο προβλημα!
Έβαλα κάτω από 0.5 ml από το Prime seachem(όσο έβγαινε η αναλογία για 5 λίτρα.αν βάζω μισό ml στα 5 λίτρα πειράζει; είναι περίπου το διπλάσιο από αυτό που θέλει για 5 λίτρα)
Μπερδευτηκα λιγακι χεχε εβαλες τη διπλασια ποσοτητα αντιχλωριου και ρωτας αν βαλεις τη κανονικη του ποσοτητα αν θα υπαρχει προβλημα? Οχι φυσικα :grin::grin:
το κούνησα λίγο και μετά έβγαλα νερό με ένα ποτηράκι πλαστικό μίας χρήσης και συμπλήρωσα με το καθαρό νερό ποτήρι ποτήρι.
Μια χαρα ...
Μπορεί να είμαι λίγο υπερβολικός στην περιγραφή και στον τρόπο αλλαγής αλλά προσέχω για να έχω :smt051

Ειναι πολυ μικρο το ενυδρειο και δε ξερω ποσο το εχεις φορτωσει με ψαρια ... Εγω θα διπλασιαζα την συχνοτητα αλλαγων νερου αν χειαζοταν ...

SavvasG 04-11-20 08:22

Καλημέρα καλημέρα.
Ανάποδα.
Έβαλα αυτό που ήθελε.
Η διπλάσια ποσότητα θα ήταν το 0.5ml στα 5 λίτρα.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:47.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01319 seconds with 11 queries