Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γατόψαρα Ν. Αμερικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=27)
-   -   Πλακοστομος (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=56528)

George1324 09-10-11 21:29

Πλακοστομος
 
Γεια σε ολους. Πηγα προχθες στο πετ σοπ της γειτονιας μου και πιρα για το ενυδρειο μου εναν πλακοστομο περιπου 5 εκ. αφου η αλγη ηταν στο φουλ. Τον εχω τωρα 10 μερες στο καινουργιο του περιβαλλον (120 λτ.) μαζι με 6 μεγαλα και αλλα 10 μικρα γκαππις. Του πεταω λπν τις ταμπλετες αλλα αυτος δεν κανει τιποτα.. Δεν τρωει δεν κανει και καθαριζει μονο σε κρυφα σημεια δηλ. πισω απο τις πετρες που εχω χτησει. Θα θελα λοιπον να μαθω αν ειναι κατι δεδομενο προσωρινο ή φτεω εγω. Οι μετρησεις ειναι φυσιολογικες και το νερο οταν τον εβαλα μεσα ηταν καθαρο.

Σας ευχαρηστω.

janickrules 09-10-11 21:35

1) ειναι στρεσαρισμενος ακομα γι'αυτο
2) τι ειδους πλεκο ειναι;
αν ειναι πχ ancistrus θελει μαλακο νερο,ενω τα γκαπυ σκληρο...

Alekos 09-10-11 21:35

θα προσαρμοστεί αν δεν το έχει κάνει ήδη και θα σου πάνε όλα καλά!!μην ανησυχείς:)

nikos2004 09-10-11 21:40

Και εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω πήρα αυτήν την βδομάδα τροφή για πλεκο (jbl pleco novo)και δεν της δίνει σημασία .τον έχω πάνω απο 20 μέρες του ρίχνω μισή ταμπλετα και πέφτουν επάνω τα γκαμπι και του την τρώνε (το έχω δοκιμάσει και με κλειστά φώτα και ανοιχτά )

billias 09-10-11 22:07

πιθανόν να δραστηρωπιείται την νυχτα μόνο
κάνε υπομονη και ρηξε ταμπλετα όταν σβησουν τα φωτα όλα

George1324 09-10-11 22:15

Σας ευχαρηστω πολυ ολους για τις συμβουλες σας. Να στε καλα.

Roussaks 09-10-11 22:46

η καλυτερη απαντηση στην αλγη ειναι το χερι μαζι με ενα σφουγγαρι μετα να δεις τι την προκαλει και τελευταιο να βαλεις εναν πλεκο στο λεω αυτο γιατι θα μεγαλωσει καποια στιγμη και μετα οντως δεν θα κανει τιποτα! ελεγξε τον φωτισμο σου το ταισμα σου ...

Dimitris77 09-10-11 22:57

Aν θελεις να σου κανει δουλεια μην του δινεις ταμπλετα συνεχεια.Αν ειναι χορτατος δεν θα κανει δουλεια.Λιγη νηστεια δεν κανει κακο.Να τσεκαρεις την κοιλια του να μην ειναι προς τα μεσα.

Γιώργος Κ 10-10-11 00:49

Για μενα απο την αρχη ολο το σκεπτικο ειναι λαθος! Δεν παιρνουμε ενα ψαρι για να μας κανει καποια δουλεια ειδικα χωρις να ειμαστε σιγουροι οτι του προσφερουμε ενα σωστο περιβαλλον για αυτο!! Φιλε George1324 οι πλεκο εχουν διαφορετικες "απαιτησεις" σε νερο απο τα γκαπυ!


Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dimitris77 (Μήνυμα 623433)
Aν θελεις να σου κανει δουλεια μην του δινεις ταμπλετα συνεχεια.Αν ειναι χορτατος δεν θα κανει δουλεια.Λιγη νηστεια δεν κανει κακο.Να τσεκαρεις την κοιλια του να μην ειναι προς τα μεσα.

:rolleyes: Οι πλεκο (αναλογα με το ειδος) τρωνε μερικα ειδη αλγης και οχι ολα! Αν δε τρωει και τροφη θα εχει προβλημα!!

billias 10-10-11 00:49

αν ειναι πολυ νιστηκος δες μην σου φαει τα φυτα εχει καποια ειδη που τα τιμάνε

kixlidatos 10-10-11 10:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Roussaks (Μήνυμα 623429)
η καλυτερη απαντηση στην αλγη ειναι το χερι μαζι με ενα σφουγγαρι μετα να δεις τι την προκαλει και τελευταιο να βαλεις εναν πλεκο στο λεω αυτο γιατι θα μεγαλωσει καποια στιγμη και μετα οντως δεν θα κανει τιποτα! ελεγξε τον φωτισμο σου το ταισμα σου ...

+-3+-3 και τακτικες αλλαγες νερου.Τα πλεκο τρωνε την αλγη,δεν την καθαριζουν στα τζαμια


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:35.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01545 seconds with 11 queries