Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Bettas (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=39)
-   -   μπουρμπουληθρες (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=53277)

vikos tseli 31-05-11 06:49

μπουρμπουληθρες
 
γεια σας παιδια
θα ηθελα να με σημβουλεψετε τι να κανω με τον μονομαχο
πριν μια βδομαδα αγορασα μια μονομαχινα η οποια ηταν ιδοι εγκυος
την πεμπτη εβαλα την μονομαχινα με τον αρσενικο(μεσα στην γεννηστρα η μονομαχινα)το επομενο πρωι ο μονομαχος δεν ειχε κανει φωλια ακομα
αλλα μετα απο καμια ωρα τον παρακολουθουσα και ξεκινησε να κανει φωλια.
ομως δεν ξερω γιατι εκανα μια παρα πολυ μικρη φωλια και σταματησε
βεβαια εκανα και μια χαζομαρα και τον ταισα και αυτον και την θυληκια ενω αυτοσ ειχε ξεκινησει να κανει φωλια
μηπως φταιει οτι τον ταισα,και φταιει αυτο τι με συμβουλευτε να κανω??

Maverick 31-05-11 10:15

Καλημέρα, το ότι έκανε μικρή φωλιά μη σε ανησυχεί, θα την επεκτείνει κατά τη διάρκεια του ζευγαρώματος. Η θηλυκιά δεν ξέρω αν είναι απόλυτα έτοιμη γιατί αν την αγόρασες από πετσοπ, αμφιβάλλω αν την τάιζαν σωστά για να ωριμάσουν αβγά και να έιναι έτοιμη για αναπαραγωγή. Τώρα αφού ξεκίνησες, δοκίμασε και αν δεν συμβεί τη βγάζεις και ξαναπροσπαθείς σε μία εβδομάδα. Άλλωστε η επαφή με τον αρσενικό και τα κυνηγητά βοηθούν στο να "γεμίσει" αβγά πιο γρήγορα. Το τάισμα δε νομίζω ότι έχει να κάνει με τη φωλιά, αλλά εγώ προσωπικά δεν ταίζω κατά το ζευγάρωμα (μάλιστα μπορεί να μην ταίσω και μία μέρα πριν) διότι καμιά φορά αν φάνε πολύ δεν μπορούν να ολοκληρώσουν τον εναγκαλισμό.. Καλή συνέχεια, περιμένουμε και καμία φωτογραφία ;)

vikos tseli 31-05-11 12:32

ok θα προσπαθισω να ανεβασω και φοτογραφια απο το ζευγαρακι
-------------------------
και τωρα η φωλια εχει χαλασει
δεν εχει κα9ολου μπουρμπουλιθρες

zapatas 31-05-11 23:31

βρε μην ανασηχεις για την φωλια, θα την κανει οταν ειναι ετοιμος. εσυ απλα πρεπει να παρατηρησεις να μην επιτιθεται πολυ στην θυληκια ωστε να την τραυματισει.απο εκει και περα ασε την φυση να κανει την δουλεια της..;)

vikos tseli 02-06-11 08:08

παιδια η μονομαχινα πηδηξε εξω απο την γενηστρα και ο καημενος ο μονομαχος εμεινε χωρις πτερηγια

zapatas 02-06-11 13:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από vikos tseli (Μήνυμα 595676)
παιδια η μονομαχινα πηδηξε εξω απο την γενηστρα και ο καημενος ο μονομαχος εμεινε χωρις πτερηγια

δλδ η μονομαχινα ειναι αθικτη? δεν εχει χτυπημενα πτερυγια?
εισαι σηγουρος οτι ειναι θυληκο και οχι κανας πλακατ αρσενικος?
βαλε καμια φωτο αν μπορεις απο τα ψαρακια σου!

vikos tseli 03-06-11 15:14

ειμαι σιγουρος οτι ειναι 8υληκια γιατι εχει και το ασπρο σημαδακη οτι ειναι εγκυος......
αυτη ουτε ενα κοψημω δεν εχει

Maverick 03-06-11 21:37

Καμιά φορά και οι αρσενικοί το εμφανίζουν ;) Μπορεί πάντως να είναι απλά πολύ άγριο θηλυκό!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:09.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01403 seconds with 11 queries