Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Αποψη για φιλτρανση (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=89168)

redman 09-12-15 22:26

Αποψη για φιλτρανση
 
Καλησπερες!
Ποια ειναι η γνωμη σας για το EHEIM 2217?
Εν συγκριση με το fluval 406?
Για 200 λιτρα ενυδρειο χωρις ιδιαιτερα απαιτητικα και "βρομικα " ψαρια.
Οι τιμες αγορας ειναι ιδιες.
Με ενδιαφερει ο θορυβος πιο πολυ, και φυσικα η ποιοτητα και αντοχη.

tsoui 09-12-15 23:47

Καλησπερα fluval δεν ειχα ποτε οποτε δεν εχω αποψη ειχα ομως το eheim2215 απο θεμα θορυβου ηταν ιδανικο εως αθορυβο το κλασικο θεμα αυτης της σειρας ειναι οτι ειναι "προιστορικο" οσων αφορα ευκολιες ,απο θεμα αξιοπιστιας ειμαι λιγο διχασμενος γιατι τα βανακια χαλασαν στα πρωτα χρονια λειτουργιας γυρισα απ τη δουλεια δυο φορες και βρηκα λιμνη κατω, μπορει να ετυχε σε μενα βεβαια δουλευε απο το 2008 μεχρι φετος οπου το αλλαξα γιατι μου εκανε κατι κονξες η φτερωτη αλλα ετσι και αλλιως ηθελα να αναβαθμισω την φιλτρανση, για μενα το πιο σημαντικο κριτηριο ειναι ποσα καθαρα λιτρα βιολογικου υλικου παιρνει το καθε ενα οποιο εχει το μεγαλυτερο αυτο διαλεξε.

redman 10-12-15 00:43

το σκευτομαι για μακροχρονια για να χτισω ενα αφρικανικο στα 350-400 λιτρα. θα ειναι καλυτερα το eheim ?

tsoui 10-12-15 00:56

Για αυτο περιμενε καποιον ποιο νορμαλ γιατι εγω ειμαι υπερβολικος στην φιλτρανση σκεψου οτι το δικο μου ενυδρειο ειναι το rio 125 και εχω παρει ενα jbl cristalprofi e901 οποτε στα λιτρα που λες μονο το eheim 2080 θα σκεφτομουν :D

Κλεόβουλος 10-12-15 08:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsoui (Μήνυμα 910040)
στα λιτρα που λες μονο το eheim 2080 θα σκεφτομουν :D

+1
ή 2 χ 2217 ;)

Mitsos 10-12-15 09:56

+2 στο 2080 (η μόνη δυσκολία ειναι ο όγκος)

αντικατέστησα 2x2217 και δεν το μετάνιωσα λεπτό!

Εκεί που ήθελα 1 ώρα για να τα καθαρίσω σε 5 λεπτά έχω χεμπερδέψει (ουτε double tap connectors ούτε τίποτα)
Μόνο αρνητικό οτι στην μία περίπτωση έχεις backup ενώ στην άλλη...

johnreta 10-12-15 10:34

Εγω εχω 2χ στο 180 μου(ενα jbl 700 και fluval 204)για διαφορους και προληπτικους λογους +πρακτικους το αρνητικο που ανεφερε ο mitsos.
Ομοιομορφη ροη για φυτεμενο σε ολο το ενυδρειο λογω 2 διαφορετικων εξοδων αν χρειαστει ( χτυπα ξυλο θεραπεια βαζω το ενα σε αλλο ενυδρειο να τρεχει να μη χαλασει η βιολογια[δεν χρειαστηκε ποτε])
Το jbl τρομερα πρακτικο για μενα με μεγαλο καδο
Το φλουβαλ δε το συμπαθω αλλα ειναι αρκετα παλιο δε ξερω τις διαφορες του 406

Επισης και οτι σηκωνει η τσεπη σου :)

black neon 10-12-15 11:04

Είχα το fluval 306.ηταν εντελώς αθόρυβο. Τα eheim μου φαίνονται ακριβά για τις ροές τους.

redman 10-12-15 14:00

σε περιπτωση που φτιαξω 400αρι δλδ θα χρειαστω 2 εξωτερικα, αν καταλαβα καλα.
Θελω να το παρω το eheim 2217 γιατι το εχω βρει σε πολυ καλη τιμη (60 ευρω) δεδομενου οτι εχει και τα διπλα του βανακια. ΑΥΤΗ τη στιγμη ομως δε τα το χρεισημοποιησω, αν το χρησιμοποιησω θα ειναι σε κανα χρονο, , ή αλλιως θα αναγκαστω να το πουλησω.
Η ερωτηση ειναι η εξης λοιπον. Αν μεινει αβρεχτο κανα χρονο και βαλε, θα χαλασει; Γιατι αν ειναι ετσι να μην ασχοληθω καν.

Κλεόβουλος 10-12-15 14:29

Τι είναι να χαλάσει?
Καθάρισε το, βάλε βαζελίνη στις φλάντζες και αποθήκευσε το ;)

redman 10-12-15 14:59

κλεοβουλε φοβαμαι μην και σκουριασει τιποτα απο τα νερα και απο το περας του χρονου.
Σαν πιο εμπειρος που εισαι πιστευεις στο να το αγορασω και να το αποθηκευσω μεχρι να το χρειαστω; Γιατι πιστευω οτι πραγματικα ειναι ευκαιρια η τιμη
-------------------------
δηλαδη μηπως δεν αξιζει να ρισκαρω τα 60 ευρω τωρα και να δωσω( κατα πασα πιθανοτητα) καποια παραπανω χρηματα στο μελλον για να ειμαι πιο σιγουρος?

Κλεόβουλος 10-12-15 18:28

Δεν υπάρχει τίποτα για να σκουριάσει.
Είπαμε καθάρισε το (αφαίρεσε τα υλικά και φύλαξε τα στεγνά), βαζελίνη σε όλες τις φλάντζες που σκληραίνουν με τον καιρό (σπρέυ της eheim στα δύσκολα σημεία όπως τα φλαντζάκια που έχουν τα βανάκια) και είσαι μια χαρά.
(βέβαια στο μέλλον ίσως οι τιμές των μεταχειρισμένων πέσουν πιο πολύ)

AntoniosR 10-12-15 21:06

Η μικρή μου εμπειρία λέει ότι αν έχεις ενυδρείο από 200 λίτρα και πάνω καλό θα είναι να μην μπλέξεις με φίλτρα και να φτιάξεις sump. Έχω το ΕΗΕΙΜ ecco pro 300 και άλλο ενα μικρό classic και δεν ειμαι ικανοποιημενος καθόλου... Όσο ειχα τα χρυσόψαρα ηταν ολα καλα, τωρα που το εκανα φυτεμένο έχω θεμα με τη ροή.

redman 10-12-15 22:32

[QUOTE=Κλεόβουλος;910119... βαζελίνη σε όλες τις φλάντζες που σκληραίνουν με τον καιρό...
[/QUOTE]
γυρω απο τα λαστιχακια δηλαδη;



Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από AntoniosR (Μήνυμα 910142)
Η μικρή μου εμπειρία λέει ότι αν έχεις ενυδρείο από 200 λίτρα και πάνω καλό θα είναι να μην μπλέξεις με φίλτρα και να φτιάξεις sump. Έχω το ΕΗΕΙΜ ecco pro 300 και άλλο ενα μικρό classic και δεν ειμαι ικανοποιημενος καθόλου... Όσο ειχα τα χρυσόψαρα ηταν ολα καλα, τωρα που το εκανα φυτεμένο έχω θεμα με τη ροή.

δε το εχω με το σαμπ και τους κυκλοφορητες και τα λοιπα....
εξαλου για αφρικανικο που θελω μελλοντικα η ροη δεν επιρεαζει και τοσο

delta66 11-12-15 17:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Mitsos (Μήνυμα 910059)
+2 στο 2080 (η μόνη δυσκολία ειναι ο όγκος)

αντικατέστησα 2x2217 και δεν το μετάνιωσα λεπτό!

Εκεί που ήθελα 1 ώρα για να τα καθαρίσω σε 5 λεπτά έχω χεμπερδέψει (ουτε double tap connectors ούτε τίποτα)
Μόνο αρνητικό οτι στην μία περίπτωση έχεις backup ενώ στην άλλη...

Εγω για την "αλλη περιπτωση", κρατησα το ενα 2217 στην αποθηκη ;)
Τα μεγαλα ενυδρεια (για τα οποια προοριζεται ενα 2080), συνηθως εχουν μεγαλο ντουλάπι απο κατω.
Εμενα παντως χωρεσε στο επιπλο. https://www.youtube.com/watch?v=g_3IUY4GIYw
Και οχι μονο του, αλλα εβαλα (αργοτερα, δεν φαινεται στο βιντεο) και λεκανακι απο κατω του. (Απο το πρακτικερ, αν θυμαμαι καλα αυτο .. κουτι πλαστικο kis No8653).

tsoui 11-12-15 18:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από black neon (Μήνυμα 910067)
Είχα το fluval 306.ηταν εντελώς αθόρυβο. Τα eheim μου φαίνονται ακριβά για τις ροές τους.

Οι ροες πιστευω δεν ειναι δεικτης θα σου εξηγησω γιατι, αν υποθεσουμε οτι για οποιονδηποτε λογο τα υλικα του φιλτρου φτασουν στο maximum της αποικησης απο τα βακτηρια και στο ενυδρειο μετρας αμμωνια η ροη τι να προσφερει οσο και να γυρναει τα λιτρα θα περιμενεις απο τα υπαρχοντα βακτηρια να μηδενισουν την αμμωνια χωρις να μπορουν να πολλαπλασιαστουν λογω μη ωφελιμου χωρου, οποτε δε θα ταιζεις και απλα θα "περιμενεις" ,αν ομως το φιλτρο σου εχει χωρο να πολλαπλασιαστουν θα μπορεσει να το αντιμετωπισει και ολα καλα
Αυτη ειναι η αποψη μου χωρις να σημαινει οτι ειναι η σωστη ή η μονη
Φιλικα παντα;)

delta66 11-12-15 19:21

Θεωρητικα: αυτοι ειναι οι βασικοι παραγοντες νιτροποιησης. (Η Νιτροποίηση είναι μέρος του Κύκλου του Αζώτου και πρόκειται για μια αερόβια βιολογική διαδικασία δύο σταδίων κατά την οποία αυτότροφα βακτήρια οξειδώνουν τα αμμωνιακά ιόντα (NH3/NH4) σε νιτρώδη (NO2) και στη συνέχεια σε νιτρικά (NO3) ).
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=55933

Πρακτικα: για το φιλτρο θελουμε, να γυριζει τουλαχιστον μια φορα τα λιτρα του νερου του ενυδρειου ανα ωρα (πραγματικα και οχι τη ροη που λενε στις προδιαγραφες τους τα φιλτρα) και να εχει καταλληλη ποσοτητα και ποιοτητα υλικων για να καλυπτουν τους ρυπους που παραγονται στο εκαστοτε ενυδρειο.
Η παρακολουθηση των μετρησεων (NH3 και NO2) σε καθε ενυδρειο ξεχωριστα, αλλα και η διαυγεια του νερου, ειναι μια αποδειξη για το αν η φιλτρανση του ειναι επαρκης.

Bill-Samos 11-12-15 21:47

Αν θες αλλη μια επιλογη για 350-400 λιτρα που λες,κοιτα και το Aquanova ncf-2000 ...Xωριτικοτητα ψυγειοκαταψυκτη,ροη χειμαρου,θορυβος λογικος και ποιοτητα κατασκευης ικανοποιητικη..Το δουλευω πανω απο χρονο και ειμαι πολυ ευχαριστημενος..Απο τα αλλα που λες,το 406 ειναι καλο φιλτρο αλλα δε θα σε καλυψει ενα,απο τα classic εχω 2 της σειρας -οχι το 2217- και δεν ειμαι fun...

delta66 12-12-15 04:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Bill-Samos (Μήνυμα 910259)
Αν θες αλλη μια επιλογη για 350-400 λιτρα που λες,κοιτα και το Aquanova ncf-2000 ...Xωριτικοτητα ψυγειοκαταψυκτη,ροη χειμαρου,θορυβος λογικος και ποιοτητα κατασκευης ικανοποιητικη..Το δουλευω πανω απο χρονο και ειμαι πολυ ευχαριστημενος..Απο τα αλλα που λες,το 406 ειναι καλο φιλτρο αλλα δε θα σε καλυψει ενα,απο τα classic εχω 2 της σειρας -οχι το 2217- και δεν ειμαι fun...

Φαινεται μεγαλο φιλτρο στο βιντεο. Κοντα στα κυβικα του 2080*.
https://www.youtube.com/watch?v=Sn8E3AlIToU
Βεβαια δεν ξερω γιατι βαζει τοσα λιγα υλικα.
Τι καταναλωση ρευματος εχει?


* Γιατι ας πουμε το fluval fx5 που φαινεται στις φωτο ενα τεραστιο βαρελι, http://ecx.images-amazon.com/images/...L._SL1500_.jpg
στην πραγματικοτητα ειναι μικροτερο απο το 2080 http://i225.photobucket.com/albums/d...a2/FX52080.jpg

Κλεόβουλος 12-12-15 08:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 910293)
Φαινεται μεγαλο φιλτρο στο βιντεο. Κοντα στα κυβικα του 2080*.

18 λίτρα νερό δείχνει ότι παίρνει ο κάδος του, υλικά γύρω στα 14 λίτρα, κατανάλωση 50w, μεγάλη διαφορά με τις τιμές των άλλων.

manoskap 12-12-15 09:12

Εγω μια ζωη echeim εχω και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος. Στα ++ η αξιοπιστια, οι σπανιες ως ανυπαρκτες διαρροες, η ευκολη ευρεση ανταλλακτικων, αθορυβα...

Κλεόβουλος 12-12-15 09:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από manoskap (Μήνυμα 910298)
Εγω μια ζωη echeim εχω και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος. Στα ++ η αξιοπιστια, οι σπανιες ως ανυπαρκτες διαρροες, ...

Την έχουμε κάνει πολλές φορές τη συζήτηση :)
αλλά (κι εγώ είμαι φαν κάποιων μοντέλων της eheim)
οι εποχές άλλαξαν.
Τα eheim είναι σαφώς υπερ-υπερ-τιμολογημένα σε σχέση μ' αυτό που προσφέρουν και αν έτυχε να πάρεις 2071/2073/2075 θα άλλαζες γνώμη και για τις διαρροές και τις κατασκευαστικές αστοχίες τους ;)

manoskap 12-12-15 09:40

Κοιτα εγω εχω παρει δυο μεταχειρισμενα pro II.. 50€ εκαστο. Και ειμαι πολυ παραπανω απο ευχαριστημενος...

delta66 13-12-15 04:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 910297)
18 λίτρα νερό δείχνει ότι παίρνει ο κάδος του, υλικά γύρω στα 14 λίτρα, κατανάλωση 50w, μεγάλη διαφορά με τις τιμές των άλλων.

Ιδια με το 2080 περιπου.
12 λιτρα υλικα στα καλαθια + 1.5 λιτρο προφιλτρο σφουγγαρι, 13.5 λιτρα. 25W.

Κλεόβουλος 13-12-15 09:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από manoskap (Μήνυμα 910300)
Κοιτα εγω εχω παρει δυο μεταχειρισμενα pro II.. 50€ εκαστο. Και ειμαι πολυ παραπανω απο ευχαριστημενος...

η σειρά prof II 2026-2028 έχει κι αυτή τα προβλήματα της : αν φθαρεί η φλάντζα της πόμπας αναπλήρωσης είναι ζητούμενο αν θα βρεις ανταλλακτική (η eheim δεν την έχει σαν ανταλλακτικό) και για να την αλλάξεις πρέπει να είσαι χειρούργος ενώ επίσης έχουν ευαισθησία στον δείκτη ροής που εύκολα ραγίζει με το βγάλε-βάλε τα βανάκια ή χάνει απ' την φλάντζα ;)
Απ' τα εξωτερικά της Eheim θα συνιστούσα ανεπιφύλακτα (αν ιεραρχήσουμε αντοχή στο χρόνο-ποιότητα κατασκευής-κατανάλωση) μόνο όλη τη σειρά Classic και το 2080.

manoskap 13-12-15 11:17

Παντως σε εμενα τρεχουν το ενα σιγουρα 7 χρονια και το αλλο 5, χωρις καμια διαρροη! Μια φορα αλλαξα στο ενα τη φλατζα της λεκανης του και τιποτε αλλο!!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:04.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02544 seconds with 11 queries