Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ψάρια "ουράνια τόξα" (rainbowfish) (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=135)
-   -   γοννοι pseudomugil gertrudae (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=79456)

tsala 12-04-14 21:33

γοννοι pseudomugil gertrudae
 
καλησπερα στο φορουμ!
καθως ετοιμαζα ενα γαριδαδικο (25 λιτρων) ειχα μεταφερει εκει για κανενα μηνα ενα ζευγαρι gertrudae, περιμενοντας τις γαριδες και για να "ταισω" το ενυδρειο.
στο πισω μερος του μυαλου μου, εκτος ολων των αλλων, τα εβαλα μηπως και πετυχω και κανενα ζευγαρωμα, μιας και ειναι τα μονα του ειδους τους(θα ερθουν κι αλλα σε λιγες μερες)..
ζευγαρωματα εβλεπα καθημερινα, αλλα απο αυγα τιποτα..
ετσι περασε ο καιρος και πριν 10 μερες ηρθαν οι γαριδες και το ζευγαρι επεστρεψε στο ενυδρειο του..
σημερα καθως χαζευα το γαριδαδικο, τσουπ βλεπω 1 ψαρακι στην επιφανεια να κανει βολτες.. κοιταω τριγυρω μηπως δω και κανενα αλλο και βλεπω αλλο ενα στην επιφανεια..
καθησα λιγη ωρα, αλλα αυτα τα 2 ειδα, δεν ξερω εαν εχει και κανενα αλλο κρυμμενο..
δεν ξερω ποτε εσκασαν τα μικρα, παντως λεκυθικο σακο δεν βλεπω και νομιζω βγηκαν για αναζητηση τροφης..
ερωτηση τωρα.. ειναι πολυ ψιρες , να ξεκινησω αρτεμια ή δεν θα την φανε? να πω οτι το ενυδρειο εχει μπολικη infusoria, αλλα την ωρα που τα παρατηρουσα, δεν εβλεπα να τσιμπανε και καμια..:confused:

nicpapa 12-04-14 23:05

Αν εχεις καποια μοςς σε αλλο ενυδρειο μεταφερε της στα μικρα, μηπως και μεταφερεις τπτ μικροοργανισμους.
Απο τροφές θελει ινφουσορια στην αρχη , και μέτα οταν μεγαλωσουν πας για αρτεμια.
Δοκιμασε τροφές σε σκόνη μηπως και την φάνε ,εμενα την μονη που τρωγανε ητανε της hikari
http://www.ydatinos-kosmos.gr/produc...59&manufact=-1

tsala 12-04-14 23:20

εχω μοςς σε αλλο ενυδρειο.. θα την μεταφερω αν ειναι..
απο πουδρα εχω της τετρα http://www.tetra.net/assets/T505288_p00_a01_v001.png
εριξα λιγο, αλλα δεν ειδα καμια κινηση... θα δοκιμασω και αυριο..
την ειχα της hikari παλαιοτερα, αλλα τελειωσε..
την ετρωγαν απο την αρχη τα δικα σου?
οπως και να χει εβαλα αρτεμια να γινεται (χαμενη δεν παει ετσι κι αλλιως εχω κι αλλους γοννους)

nicpapa 12-04-14 23:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsala (Μήνυμα 832797)
εχω μοςς σε αλλο ενυδρειο.. θα την μεταφερω αν ειναι..
απο πουδρα εχω της τετρα http://www.tetra.net/assets/T505288_p00_a01_v001.png
εριξα λιγο, αλλα δεν ειδα καμια κινηση... θα δοκιμασω και αυριο..
την ειχα της hikari παλαιοτερα, αλλα τελειωσε..
την ετρωγαν απο την αρχη τα δικα σου?
οπως και να χει εβαλα αρτεμια να γινεται (χαμενη δεν παει ετσι κι αλλιως εχω κι αλλους γοννους)

Οχι απο την αρχη...
Εβαζα μοςς, θελουν μικροοργανισμους, προσπαθησε να αναπτυξεις infusoria....

tsala 12-04-14 23:33

Νικο υπαρχει πολυ ifusoria στο γαριδαδικο.. καθε μερα τις βλεπω.. ισως και γι αυτο να ζουν ακομα..
δεν ξερω και ποσο ημερων ειναι.. αλλα ειναι μερικων σιγουρα..
θα βαλω και μοςς μεσα.. εχω και riccia.. θα δοκιμασω και αρτεμια και βλεπουμε..
ευχαριστω!

stratigos24 12-04-14 23:41

Καλα γεννητουρια.

Αν βρεις, παρε και hikari first bytes που ειναι πιο ψιλη απο την tetramin baby.

tsala 12-04-14 23:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 (Μήνυμα 832801)
Καλα γεννητουρια.

Αν βρεις, παρε και hikari first bytes που ειναι πιο ψιλη απο την tetramin baby.

ευχαριστω!
θα κοιταξω αν την βρω.. εντομεταξυ μπηκε και η μοςς(βραδιατικα:D)

Dimis 13-04-14 03:13

Φροντισε να συγκρατησεις με καποιο τροπο την μος στην επιφανεια,δεν θα κατεβουν χαμηλα για να τραφουν τις πρωτες μερες.
Επισης για μωρα pseudomugil και αθερινων η υγρη τροφη ειναι η καλυτερη λυση.

tsala 13-04-14 11:11

ευχαριστω Dimi, χωρις να το ξερω, αλλα επειδη δεν υπαρχει χωρος κατω να ακουμπησω μια ριζα με μοσσ που μετεφερα, εβαλα βεντουζα και την κολλησα στο τζαμι κοντα στην επιφανεια.. αρα ειμαστε οκ..
θα κοιταξω και για υγρη τροφη αν ειναι..

tsala 21-04-14 22:32

1 Συνημμένο(α)
καλησπερα!
τα ενα απο το 2 ψαρακια δεν το εβλεπα την επομενη μερα.. λογικα δεν τα καταφερε..
το αλλο ζει, τρωει baby food και μεγαλωσε λιγο..

Dimis 21-04-14 23:25

Πιθανοτατα θα τα καταφερει αφου εφτασε σε αυτο το μεγεθος.

tsala 22-04-14 13:19

ετσι ελπιζω κι εγω...

bloskas 22-04-14 16:47

αντε να σου ζησει! θα το δοκιμασω και εγω για γενα!

tsala 22-04-14 23:51

thanks!
δεν ειναι δυσκολο πιστευω.. ζευγαρωνουν συνεχεια..
το δυσκολο ειναι (εαν τα εχεις σε φυτεμενο) να βρεις τα αυγα..

tsala 03-05-14 00:17

το ψαρακι , μεγαλωσε και ζει και βασιλευει!:D
Δεν εχω ασχοληθει καθολου μαζι του και ριχνω 2 φορες την ημερα ελαχιστη πουδρα.. δεν εφτιαξα ποτε αρτεμια..
το ψαρι μεγαλωνει πιο γρηγορα οπο οτιδηποτε γοννο εχω μεγαλωσει εως τωρα.. σε λιγο καιρο θα παει με τα αλλα gertrudae.
πρεπει να υπαρχει απειρη infusoria στο γαριδαδικο, δεν εξηγειται αλλιως:D
θα βγαλω και φωτο μολις βρω χρονο ;)

Anna10 03-05-14 01:03

Μπραβο. Αφου εγινε η αρχη θα ερθουν κι αλλα.:D

tsala 06-05-14 22:04

Ευχαριστω Αννα!
λογικα θα απομονωσω σε ενα 30λιτρο με spawning mop το ζευγαρι..
γιατι εκει που τα εχω ζευγαρωνουν, αλλα χανω τα αυγα..
επισεις τα τρωνε και οι γαριδες..

tsala 07-05-14 22:04

3 Συνημμένο(α)
μεγαλωσαμε και μπηκαμε με τα αλλα gertrudae και τους γονεις!
νομιζω ειναι κοριτσακι:D

Anna10 08-05-14 01:16

Εχεις φυτα επιφανείας στο ενυδρειο τους; Αν όχι θα ηταν καλυτερα να εχεις ώστε τα νεογέννητα να βρισκουν καταφυγιο και τροφη την πρωτη δυσκολη εβδομαδα. Οσα περισσοτερα φυτα εχεις γενικα στο ενυδρειο τοσο πιο ευκολο θα είναι να επιβιωσουν. Εχεις δει τα μεγαλα να κυνηγανε τους γονους; Κάθε μερα εγω βλεπω και από ένα δυο νεογέννητα να κολυμπάνε στην επιφανεια και να μην ενοχλούνται καθολου από τα μεγαλα. Υπαρχουν και αρκετες γαριδες στο ενυδρειο που ισως τρωνε μερικα αβγα αλλα παντα καποια εκκολαπτονται. Δεν τους ριχνω άλλη τροφη παρα τους τριβω αρκετα την τροφη των μεγαλων.

tsala 08-05-14 11:31

Αννα,, οχι..δεν εχω φυτα στην επιφανεια... αν βαλω θα χαλασουν ολα τα αλλα..
ο φωτισμος δεν ειναι και σουπερ..
δεν εχω δει κανενα μικρο στο κυριως ενυδρειο..
ισως και να εχει βγει καποιο, αλλα να μην το εχω δει..

Anna10 08-05-14 14:19

Στο ενυδρειο εχω riccia και φακη η οποια από καπου ηρθε και τωρα εχει καλυψει αρκετο μερος της επιφανείας. Τα φυτα προς το παρον είναι ενταξει ακομα λογω ότι εχω βαλει ταμπλετες στις ριζες. Τα γερτρουδια δειχνουν να προτιμανε ιδιαιτερα το pogostemon helferi και την hydrocotyle tripartita.

tsala 08-05-14 22:01

την riccia την εχεις στην επιφανεια?
την σιχαθηκα την βρωμοφακη.. την εχω πεταξει ολη και ησυχασα..
εχω λευκοκεφαλα... ισως δοκιμασω αυτην στην επιφανεια μηπως και δεν πνιξει τα απο κατω φυτα..
ταμπλετες ,λιπασματα,co2 δεν εχω σε κανενα μου ενυδρειο.. αρα μενει μονο ο φωτισμος και τα νιτρικα για τα φυτα, γι αυτο "λειπουν" και τα φυτα επιφανειας

Anna10 08-05-14 22:17

Την riccia την εχω στην επιφανεια, ναι. Βαλε την λευκοκεφαλα όπως λες και ισως αυτό βοηθησει τα μικρα τις πρωτες μερες να νοιωθουνε πιο ασφαλη και να τρεφονται.

tsala 30-06-14 19:03

3 Συνημμένο(α)
τελικα κοριτσι βγηκε το ψαρακι, καλα το εβλεπα στην αρχη...
αρχισαν και τα κορτε απο τα αρσενικα:D
αρα περι θερμοκρασιας ισως να ισχυει τελικα..
στους 24 βαθμους εβγαλα κοριτσι, σε λιγες μερες θα βαλω ενα ζευγαρι για ζευγαρωμα, ελπιζω να δω γοννους για να δω τι φυλλο υπερτερει σε περιπου ιδια θερμοκρασια με την προηγουμενη.

tsoui 30-06-14 22:12

Ε μα λεω και εγω :D που θα παει η κατασταση ,το δικο μου μαλλον αρσενικο το πρωτο μενουν τα αλλα δυο:p

Anna10 01-07-14 11:06

Μπραβο το κοριτσακι.:D Εμενα με θερμοκρασια από 25 εως 25,6 τελικα βγήκαν αγορακια και κοριτσακια. Εχουν ενταχθεί στο κοπαδι. Τωρα 2 νεογέννητα σουλατσαρουν στην επιφανεια και ελπιζω να τα καταφερουν κι αυτά παρολη την ελλειψη αλγης.:D

tsala 01-07-14 18:54

ωραια!
μπραβο και στους δυο σας!
αντε να βγαινουν γερτρουδια!!:p

sarpijk 01-07-14 19:08

Εμενα ποτε θα γεννησουν? Τα εχω ενα μηνα τωρα. Χωρις γαριδες μεσα με αρκετα φυτα,. Υπαρχει κανα μυστικο?

tsala 02-07-14 00:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sarpijk (Μήνυμα 845540)
Εμενα ποτε θα γεννησουν? Τα εχω ενα μηνα τωρα. Χωρις γαριδες μεσα με αρκετα φυτα,. Υπαρχει κανα μυστικο?

υπομονη Στεφανε , μην βιαζεσαι :D... εγω τα εχω 1,5 χρονο και μικρα (2) ειδα οταν απομονωσα ζευγαρι.. αρα αν δεν βλεπεις γοννο στο κυριως κανε μια ζευγαρωστρα ή βαλε πολλα φυτα επιφανειας για να κρυφτει ο γοννος.
φυσικα αν δεις αυγα παρτα.
εγω δεν εχω ελπιδες στο κυριως ενυδρειο καθως τα εχω σε 1 μετρο μηκος με ροδοστομους και κορυς, ετσι δεν μενει αυγο.. γι αυτο βαζω ζευγαρι για αναπαραγωγη..

tsoui 06-07-14 16:39

Tsala σε ποσο καιρο τα εβαλες στο κυριως ενυδρειο?Γιατι το μεγαλυτερο μου εχει αρχισει και κυνηγαει πολυ ασχημα τα μικροτερα.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:34.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02514 seconds with 11 queries