Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Ενυδρείο 120 λίτρων (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=105481)

nickoss 31-01-23 06:29

Να κάνω μια χαζή ερώτηση; Παίρνω βιολογικό υλικό από στρωμένο ενυδρείο (λογικά μέσα σε λίγο νερό ενυδρείου;) και το βάζω μέσα στο φίλτρο μου. Όταν ξεκινήσει να λειτουργεί που θα έχει καθαρό νερό δεν θα μειωθούν τα βακτήρια; Ψάρια παίρνω αμέσως ή πρέπει να κάνω μέτρηση νερού;

thanasisg 31-01-23 09:48

Θα πρέπει κατ΄αρχάς το νερό στο ενυδρείο να μην είναι φρέσκο, πρέπει να μην έχει χλώριο. Τα βακτήρια δεν θα μειωθούν αρκεί να έχουν τροφή. Θεωρητικά μπορείς να βάλεις ψάρια από την πρώτη ημέρα, εξαρτάται από το μέγεθος του φίλτου και το πόσα ψάρια θα βάλεις. Θα πρέπει να μετράς σε καθημερινή βάση για να αποφύγεις απότομες αυξήσεις σε αμμωνία / νιτρώδη

nickoss 31-01-23 10:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thanasisg (Μήνυμα 1064798)
Θα πρέπει κατ΄αρχάς το νερό στο ενυδρείο να μην είναι φρέσκο, πρέπει να μην έχει χλώριο. Τα βακτήρια δεν θα μειωθούν αρκεί να έχουν τροφή. Θεωρητικά μπορείς να βάλεις ψάρια από την πρώτη ημέρα, εξαρτάται από το μέγεθος του φίλτου και το πόσα ψάρια θα βάλεις. Θα πρέπει να μετράς σε καθημερινή βάση για να αποφύγεις απότομες αυξήσεις σε αμμωνία / νιτρώδη

Το νερό του ενυδρείου μου λέω να το έχω έτοιμο σε θερμοκρασία και με αντιχλωριο χωρίς να είναι σε λειτουργία το φίλτρο. Έτσι δεν είναι; Σε

Dimitris1994 31-01-23 20:46

Καλησπέρα φίλε,
Βάζεις μπόλι και προσθέτεις τροφή σε τούλι, κάνεις καθημερινά μετρήσεις και αν οι μετρήσεις είναι καλές σε 1 βδομάδα βάζεις τα πρώτα ψάρια, για να είσαι σίγουρος ότι το μπόλι δουλεύει.

nickoss 14-02-23 20:38

Καλησπέρα σε όλους. Εάν έχω έτοιμο το νερό στην θερμοκρασία που πρέπει χωρίς φίλτρο μετά από πόσες ημέρες μπορώ να ξεκινήσω λειτουργία φίλτρου; ( ρωτάω γιατί θα πάρω μπολι και δεν ξέρω πότε θα μπορώ).

nickoss 10-03-23 16:43

Καλησπέρα. Είμαστε σχεδόν έτοιμοι. Οι μετρήσεις σωστες, το φως, οι πέτρες και τα φυτά στην θέση τους. Κάνω μια μεγάλη αλλαγή (50%), κάνω μετρήσεις νερού και μπαίνουν ψάρια μέσα. Χρειάζεται να αλλάξω το ενυδρειακο βαμβάκι του φίλτρου;
-------------------------
Μπορεί να μας βοηθήσει κάποιος γιατί δεν μπορώ να ανεβάσω φωτογραφίες;

Γιώργος Κ 10-03-23 17:47

Καλησπέρα! Δες εδώ τον οδηγό http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=99089 ;)
Αν δε τις ανεβάζει ελάττωσε την αναλυση τους!

nickoss 02-04-23 09:44

Καλησπέρα σε όλους. Ήθελα μια βοήθεια. Για να λείψουμε από το σπίτι μερικές ημέρες μπορούμε να βάλουμε κάποιες ταμπλέτες που είναι για αυτή την δουλειά (πχ TETRA MIN WEEKEND) ή θα χαλάσει η ποιότητα του νερού;

Κλεόβουλος 02-04-23 14:10

Για πόσες μέρες θα λείψεις?
Για 4-5 μέρες με μια αλλαγή νερού την προηγούμενη και ένα καλό τάισμα δεν θα έχουν πρόβλημα τα ψάρια.

nickoss 02-04-23 16:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 1064962)
Για πόσες μέρες θα λείψεις?
Για 4-5 μέρες με μια αλλαγή νερού την προηγούμενη και ένα καλό τάισμα δεν θα έχουν πρόβλημα τα ψάρια.

Χωρίς φαγητό θα μείνουν 3 το πολύ 4 ημέρες. Οπότε θεωρείς να μην ασχοληθώ καθόλου με τέτοιες τροφές που γράφω;

Κλεόβουλος 02-04-23 22:06

Αυτό θεωρώ ;)

nickoss 03-04-23 05:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 1064964)
Αυτό θεωρώ ;)

Σε ευχαριστώ πολύ.

nickoss 06-06-23 14:34

Καλησπέρα σας. Το ενυδρείο τρέχει περίπου 2,5 μήνες χωρίς πρόβλημα μέχρι στιγμής. Έχει μέσα 3 κιχλίδες μικρές, 2 zebra snail και 1 κινέζικο αλγοφάγο. Θα ήθελα να με βοηθήσετε στα εξής: Τον αλγοφάγο πόσο συχνά να τον ταΐζω; Παρόλο που το φίλτρο είναι αρκετά καλό βλέπω τώρα τελευταία στην επιφάνεια φουσκάλες ενώ οι μετρήσεις είναι σωστές. Χρειάζεται κάποιος κυκλοφορητής ή είναι περιττό; Επίσης τώρα που ζεσταίνει ο καιρός συμπληρώνω κάθε ημέρα περίπου 1,5 λίτρο νερό που του έχω βάλει αντιχλωριο από την προηγούμενη γιατί μειώνεται η στάθμη. Μπορώ να κάνω κάτι άλλο;

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

Κλεόβουλος 06-06-23 22:59

Βοήθα μας κι εσύ λίγο για να έχουμε μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα.
Τι είδους κιχλίδες έχεις?
Τι τροφές δίνεις και πόσο?
Ποιό φίλτρο έχεις?
Υπάρχει ανατάραξη του νερού στην επιφάνεια?
Τι θερμοκρασία έχεις στο ενυδρείο?

nickoss 07-06-23 04:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 1065058)
Βοήθα μας κι εσύ λίγο για να έχουμε μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα.
Τι είδους κιχλίδες έχεις?
Τι τροφές δίνεις και πόσο?
Ποιό φίλτρο έχεις?
Υπάρχει ανατάραξη του νερού στην επιφάνεια?
Τι θερμοκρασία έχεις στο ενυδρείο?

Έχω 3 μικρές Peacock Cichlid. Το φίλτρο είναι eheim classic 350 στραμμένο στην επιφάνεια. Δεν ξέρω μήπως η ανατάραξη δεν είναι αρκετή και χρειάζεται κυκλοφορητής ή wave maker. Στο ενυδρείο έχω από 24,8 έως 25 βαθμούς θερμοκρασία με sct η οποία ρυθμίζεται με 2 ανεμιστηρακια. Απλά πέφτοντας η στάθμη αφήνει γραμμές από άλατα για αυτό συμπληρώνω. Δίνω 3 τροφές εναλλάξ 6 ημέρες την εβδομάδα.: sera granuted narure, hs aqua cichlid flakes, ocean nutrition ciclid omni flakes. Επίσης υπάρχουν λίγα φυτά.

Κλεόβουλος 07-06-23 08:23

Δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα (εκτός του ότι τα ψάρια αυτά είναι ακατάλληλα για τόσο μικρό ενυδρείο). Οι φουσκάλες ίσως οφείλονται στις τροφές που δίνεις. Προσθέτοντας καθημερινά νερό ανεβάζεις τις σκληρότητες.
Τι θα έκανα εγώ :
Το βασικότερο, θα εβαζα άλλο είδος μικρόσωμης κιχλίδας ;)
Θα μείωνα ποσότητα καθημερινής τροφής και θα άλλαζα τροφές, τουλάχιστον τις 2 πρώτες.
Το καλοκαίρι θα ρύθμιζα τον stc σε ψηλότερη θερμοκρασία στους 28-29 βαθμούς.
Θα έκανα δύο, αντί μία εβδομαδιαία αλλαγή νερού με φρέσκο νερό 1-2 βαθμούς πιο κρύο απ αυτό του ενυδρείου.

nickoss 07-06-23 12:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 1065062)
Δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα (εκτός του ότι τα ψάρια αυτά είναι ακατάλληλα για τόσο μικρό ενυδρείο). Οι φουσκάλες ίσως οφείλονται στις τροφές που δίνεις. Προσθέτοντας καθημερινά νερό ανεβάζεις τις σκληρότητες.
Τι θα έκανα εγώ :
Το βασικότερο, θα εβαζα άλλο είδος μικρόσωμης κιχλίδας ;)
Θα μείωνα ποσότητα καθημερινής τροφής και θα άλλαζα τροφές, τουλάχιστον τις 2 πρώτες.
Το καλοκαίρι θα ρύθμιζα τον stc σε ψηλότερη θερμοκρασία στους 28-29 βαθμούς.
Θα έκανα δύο, αντί μία εβδομαδιαία αλλαγή νερού με φρέσκο νερό 1-2 βαθμούς πιο κρύο απ αυτό του ενυδρείου.


Άρα πρέπει να σταματήσω την καθημερινή συμπλήρωση. Όμως την θερμοκρασία δεν μπορώ να την βάλω πάνω από τους 27. Αλλά μπορεί να την πάω εκεί. Να την αυξήσω απότομα ή σταδιακά; Για τις κιχλίδες το ξέρω απλα 1 φίλος μου έχει χρόνια τέτοιες σε ενυδρείο 120 λίτρων για αυτό τις δοκιμάζω.

Κλεόβουλος 07-06-23 15:47

Ο χώρος που βρίσκεται το ενυδρείο τι θερμοκρασία έχει το καλοκαίρι?
Οποιαδήποτε αλλαγή γίνεται σταδιακά.
Όταν μεγαλώσουν αυτές οι κιχλίδες απλά ταλαιπωρούνται σε 120 λίτρα ;)

nickoss 07-06-23 17:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 1065066)
Ο χώρος που βρίσκεται το ενυδρείο τι θερμοκρασία έχει το καλοκαίρι?
Οποιαδήποτε αλλαγή γίνεται σταδιακά.
Όταν μεγαλώσουν αυτές οι κιχλίδες απλά ταλαιπωρούνται σε 120 λίτρα ;)

Είναι ήδη γύρω στους 26.

nickoss 25-06-23 16:55

Καλησπέρα και παλι. Καθώς τα ανεμιστηρακια μου αδυνατούν να κρατήσουν το ενυδρείο στους 25 βαθμούς ψάχνω για λύσεις. Πριν κάνω κατασκευή με 4 ανεμιστηρακια ήθελαα να ρωτήσω εάν έχει δοκιμάσει κάποιος αυτό που είδα σε βίντεο στο youtube: Βάζουμε το εξωτερικό φίλτρο σε ψυγειακι φελιζολ και κάθε πρωί του βάζουμε μπουκάλια νερού από την κατάψυξη. Το έχει κάνει κανένας; Το σπίτι όταν λείπω κάποιες ώρες και είναι χωρίς aircondition έχει περίπου 28 βαθμούς.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:11.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01999 seconds with 11 queries