Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   ασπρο-μαυρο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=30436)

aris2 24-02-09 15:43

ασπρο-μαυρο
 
γεια σας και παλι ειχα δει πριν λιγο καιρο σε ενα πετ κατι ψαρια που τα μου τα ονομασε ζεβρακια ασπρα ηταν με μαυρες ριγες.μηπως ξερει κανεις την κανονικη τους ονομασια για να δω απαιτησεις και γενικα οτι εχει σχεση με αυτο το ειδος.τνκς:D

lion 24-02-09 16:13

zebra danio

aris2 24-02-09 16:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lion (Μήνυμα 335436)

η ριγες ηταν καθετες και ηταν στα ενυδρεια με τις κιχλιδες.οποτε μαλλων δεν ειναι αυτο.

Tolis 24-02-09 16:23

http://badmanstropicalfish.com/profiles/profile58.html

aris2 24-02-09 16:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tolis (Μήνυμα 335439)

ναι ετσι ηταν περιπου.ωραια και τωρα που το βρηκαμε ποσα μπαινουν σε 300 λιτρα μιας και ολες η τιμες ειναι σε γαλονια και ιντσες? τνκς τολης παντα κατατοπιστικος.

Raven 24-02-09 20:41

Μια προειδοποιηση μονο σχετικα με τα convict ...γεννανε σαν κουνελια !!

aris2 24-02-09 22:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Raven (Μήνυμα 335499)
Μια προειδοποιηση μονο σχετικα με τα convict ...γεννανε σαν κουνελια !!

οκ το διαβασα στα link ευχαριστω raven αν μου ελεγες και ποσα μπαινουν στα 300? και με τι αλλα ειδη ταιριαζει γιατι ειναι πολυ επιθετικα απο οτι διαβασα.(για το πρωτο σκελος ξερω θα μου πεις ανα ζευγαρι αλλα δεν πειραζει ας ρωτησω)

Raven 24-02-09 22:35

Ακου.. εγω θα ελεγα να μην χαραμισεις ενα 300αρι για 1 ζευγαρι ψαρια που γινονται τοσο επιθετικα οταν ζευγαρωνουν (κι αυτο το κανουν συνεχεια) , που λιγα ειδη μπορουν να συγκατοικισουν μαζι τους.
Επισης ξανασκεψου οτι με τις συνεχεις γεννες τους θα παραγουν ενα μεγαλο αριθμο μικρων που δεν θα ξερεις τι να τα κανεις -ουτε τα pet δεν τα παιρνουν.
Ειναι καταπληκτικα ψαρακια τα convict και φοβεροι γονεις αλλα εγω θα τα κρατουσα σε ενα 120αρι μονα τους και θα κατεστρεφα τα περισσοτερα αυγα τους.
Αυτη ειναι η προσωπικη μου γνωμη παντα κι ελπιζω να μην σε στενοχωρησα.

aris2 24-02-09 22:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Raven (Μήνυμα 335531)
Ακου.. εγω θα ελεγα να μην χαραμισεις ενα 300αρι για 1 ζευγαρι ψαρια που γινονται τοσο επιθετικα οταν ζευγαρωνουν (κι αυτο το κανουν συνεχεια) , που λιγα ειδη μπορουν να συγκατοικισουν μαζι τους.
Επισης ξανασκεψου οτι με τις συνεχεις γεννες τους θα παραγουν ενα μεγαλο αριθμο μικρων που δεν θα ξερεις τι να τα κανεις -ουτε τα pet δεν τα παιρνουν.
Ειναι καταπληκτικα ψαρακια τα convict και φοβεροι γονεις αλλα εγω θα τα κρατουσα σε ενα 120αρι μονα τους και θα κατεστρεφα τα περισσοτερα αυγα τους.
Αυτη ειναι η προσωπικη μου γνωμη παντα κι ελπιζω να μην σε στενοχωρησα.

σε αυτο που λες για το χαραμισμα του 300 εχεις δικιο πιο πολυ θελω ενα ενυδρειο με δυο -τρια ειδη να μπορω να τα παρατηρω και να εχουν κατι να δωσουν.αφου τα ζεβρακια δεν μου δινουν αυτην την δυνατοτητα θα κανω στριφη σε κατι αλλο.για καντε και καμια προταση να περνω και ιδεες?

Raven 24-02-09 22:46

Πες τι ακριβως θες και σου αρεσει. Πχ. μονο πετρες και κιχλιδες, με μερικα ευκολα φυτα, με πολλα φυτα,με ξυλα και ριζες..κλπ

aris2 25-02-09 09:09

(μονο πετρες και κιχλιδες, με μερικα ευκολα φυτα) σε αυτο πιστευω θα ειμαι οκ?
-------------------------
up!!

Πάνος 25-02-09 13:59

θα σε ενδιεφερε ενα ενυδρειο τυπου malawi? δες στις παρουσιασεις ενυδρειων και αν σου αρεσει κατευθυνεσαι σε κατι τετοιο....πολλες πετρες ευρωστα ψαρια...αλλα για φυτα λιγο δυσκολο....οι κιχλιδαδες θα σε κατατοπισουν καλυτερα....

aris2 25-02-09 14:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 335677)
θα σε ενδιεφερε ενα ενυδρειο τυπου malawi? δες στις παρουσιασεις ενυδρειων και αν σου αρεσει κατευθυνεσαι σε κατι τετοιο....πολλες πετρες ευρωστα ψαρια...αλλα για φυτα λιγο δυσκολο....οι κιχλιδαδες θα σε κατατοπισουν καλυτερα....

απο προηγουμενο ποστ μου ειπαν οτι της τανγανικα εχει πιο ενδιαφεροντα προς παρατηρησει ειδη ισχυει?

Πάνος 25-02-09 14:30

σαν συμπεριφορες λενε οτι ειναι πιο ενδιαφεροντα....αλλα εξαρταται απο τα ειδη που θελεις να βαλεις ....σε 300 λιτρα ποσταρε στην κατηγορια των κιχλιδων τι επιλογες εχεις....

aris2 25-02-09 14:36

οκ τνκς πανο.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:50.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01625 seconds with 11 queries