Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δίσκοι (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=25)
-   -   φωτισμός για Δίσκους? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=88763)

niklal 11-11-15 21:50

φωτισμός για Δίσκους?
 
καλησπέρα εχω στο υπόγειο ένα ζευγάρι δίσκων σε γεννηστρα άλλα δεν μου αρέσει η συμπεριφορά τους. κάνουν κανονικά αυγά και όταν αρχίζουν τα μικρά να κολυμπάνε τα παρατάνε οι γονείς.
όταν είχα τους γονείς στο δωμάτιο μου όλα πηγαίναν φυσιολογικά.
έχω την εντύπωση πως φταίει ο φωτισμός...

τι φώτα να βάλω στο ενυδρείο??? να πάρω ιδική λάμπα.


τα έχω με απλές φθορίου από ηλεκτρολογειο όχι από πετ σοπ.
στο υπόγειο είναι απολυτό σκοτάδι.

nasos_discus 12-11-15 00:01

Εχεις κάποιο φωτακι νυκτος αναμμένο τις υπόλοιπες ώρες ώστε να μην έχει απόλυτο σκοτάδι ;

niklal 12-11-15 10:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nasos_discus (Μήνυμα 906277)
Εχεις κάποιο φωτακι νυκτος αναμμένο τις υπόλοιπες ώρες ώστε να μην έχει απόλυτο σκοτάδι ;

Ναι ενίοτε. Οταν κάνουν αυγά και όσο είναι μέσα μικρά είναι μόνιμα αναμμένο.

Λες να βάλω και στο υπόλοιπο δωμάτιο ενα μικρό να ανάβει πάντα?

nasos_discus 12-11-15 10:06

δεν νομιζω να χρειαζεται ουτε θεωρω οτι φταινε οι λαμπες και εγω στην γεννηστρα απλες φθοριου τους ειχα , απλα οταν τους εβγαλα απο το ενυδρειο και μπηκαν στην γεννηστρα εκαναν 3-4 αποτυχημένες προσπαθειες μεχρι να εγκληματιστουν με το νεο περιβαλλον τους αλλα μετα πηγαν ολα καλα , οποτε κανε λιγο υπομονη .

Ποσο καιρο τους εχεις στην γεννηστρα και ποσα λιτρα ειναι?

καλό ειναι το φωτακι νυκτος να το εχεις παντα και οχι μονο οταν εχουν αυγα η εστω στο δωματιο ωστε να ειναι σταθερες οι συνθηκες φωτισμου για να μη στρεσαροντε

niklal 12-11-15 17:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nasos_discus (Μήνυμα 906320)
δεν νομιζω να χρειαζεται ουτε θεωρω οτι φταινε οι λαμπες και εγω στην γεννηστρα απλες φθοριου τους ειχα , απλα οταν τους εβγαλα απο το ενυδρειο και μπηκαν στην γεννηστρα εκαναν 3-4 αποτυχημένες προσπαθειες μεχρι να εγκληματιστουν με το νεο περιβαλλον τους αλλα μετα πηγαν ολα καλα , οποτε κανε λιγο υπομονη .

Ποσο καιρο τους εχεις στην γεννηστρα και ποσα λιτρα ειναι?

καλό ειναι το φωτακι νυκτος να το εχεις παντα και οχι μονο οταν εχουν αυγα η εστω στο δωματιο ωστε να ειναι σταθερες οι συνθηκες φωτισμου για να μη στρεσαροντε

τα έβγαλα τώρα... καθάρισα την γενικότερα θα την στρώσω και θα τα ξαναβάλω.
πάριου 100 λίτρα είναι η γεννηστρα .
τα είχα δυο μήνες μέσα και έχουν κάνει 4 προσπάθειες. Στο δωμάτιο μου τα κατάφερνα με τη πρώτη.

τοποθέτησα μια λεντοταινία απέναντι από το ενυδρειο για να ανάβει μόνιμα.
και έβαλα για κεντρικό φως δωματίου μια λάμπα που είχα αγοράσει για φυτά ενυδρείου (ροζ).

nasos_discus 12-11-15 17:26

αφησετα στην ησυχία τους και η φυση θα κανει την δουλεια της , θελει υπομονη και ολα θα πανε καλα :D:D:D:D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:21.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02072 seconds with 11 queries