Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   αρχάριος με ενυδρείο περίπου 10 λίτρων (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=40082)

bouldoza 01-05-10 20:35

αρχάριος με ενυδρείο περίπου 10 λίτρων
 
Γεια σε όλους. Είμαι καινούριος στην παρέα σας όπως και στο χόμπι. Πήρα ένα μικρό ενυδρείο 10 λίτρων με φίλτρο και δύο αρσενικά χρυσόψαρα (περίπου 5cm). Επίσης πήρα χαλίκι και ένα πλαστικό φυτό. Για τροφή χρησιμοποιώ sera goldy και για την αποχλωρίωση του νερού το sera aquatan. Επειδή είμαι καινούριος και ο υπάλληλος στο pet shop δεν είχε και μεγάλη ιδέα από ότι καταλαβαίνετε θέλω πολύ βοήθεια.

1)κάθε πόσο πρέπει να τα ταίζω?
2) κάθε πόσο πρέπει να αλλάζω το νερο?






red rubin 01-05-10 20:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bouldoza (Μήνυμα 441859)
Γεια σε όλους. Είμαι καινούριος στην παρέα σας όπως και στο χόμπι. Πήρα ένα μικρό ενυδρείο 10 λίτρων με φίλτρο και δύο αρσενικά χρυσόψαρα (περίπου 5cm). Επίσης πήρα χαλίκι και ένα πλαστικό φυτό. Για τροφή χρησιμοποιώ sera goldy και για την αποχλωρίωση του νερού το sera aquatan. Επειδή είμαι καινούριος και ο υπάλληλος στο pet shop δεν είχε και μεγάλη ιδέα από ότι καταλαβαίνετε θέλω πολύ βοήθεια.

1)κάθε πόσο πρέπει να τα ταίζω?
2) κάθε πόσο πρέπει να αλλάζω το νερο?



Που το ξερεις οτι ειναι αρσενικα?
Φαγητο λιγα φυλλαρακια 2 φορες το πολυ/μερα. Αλλαγη νερου καθε 2 μερες το μισο.

water_turtle_lover 01-05-10 20:41

Σορρι που θα σε στεναχωρησω αλλα δυστηχως σε καθε χρυσοψαρο αναλογουν 50 λιτρα...αρα εσυ θελεις 100 λιτρα και οχι 10...Κατα τη γνωμη μου κανενα ψαρι δεν ζει σε 10 λιτρα.Το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι ή να παρεις ενα ενυδρειο 90-100 λιτρα ή να τα δωσεις πισω :(:(

red rubin 01-05-10 20:42

Του εκοψες τα φτερα τωρα!!!:D:D:D

dimitris vas 01-05-10 20:43

καλησπερα φιλε καλως ηρθες στο forum..ελπιζω να εχεις ορεξη για να διαβασεις τα υπομνηματα εδω γιατι μαλλον εκανες λαθος ξεκινημα...τα λιτρα σου δυστυχως ειναι παρα πολυ λιγα για χρυσοψαρα...

bouldoza 01-05-10 20:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από red rubin (Μήνυμα 441861)
Που το ξερεις οτι ειναι αρσενικα?
Φαγητο λιγα φυλλαρακια 2 φορες το πολυ/μερα. Αλλαγη νερου καθε 2 μερες το μισο.



η τύπισσα στο pet shop ισχυρίζεται μέρα παρα μέρα φαί :mad:
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από red rubin (Μήνυμα 441863)
Του εκοψες τα φτερα τωρα!!!:D:D:D


έχεις απόλυτο δίκιο. μου κόψατε τα φτερά με το καλημέρα... τελος πάντων διαβάζω όσο μπορώ μπας και σώσω την κατάσταση

in the pond 01-05-10 20:50

Καλώς ήρθες, αν και λιγάκι αργά...:p

Κανονικά θα έπρεπε να ρωτούσες όσα δεν γνώριζες πριν αγοράσεις ενυδρείο και ψάρια.

1ο, το ενυδρείο των 10 λίτρων δεν είναι επαρκές για κανένα ψάρι, πόσο μάλλον τα χρυσόψαρα που απαιτούν τουλάχιστον 50 λίτρα το καθένα.

2ο έχεις ένα καινούριο ενυδρείο με καινούριο εξοπλισμό, οπότε ακόμα να έχει ξεκινήσει ο κύκλος του αζώτου. Ένα πολύ σημαντικό θέμα, το οποίο πολύ πιθανόν να γίνει αιτία να χάσεις και τα ψάρια σου.

Θα ήταν καλό να ακολουθήσεις αυτά τα λινκς που ακολουθούν:
Λινκ 1
Λινκ 2
Λινκ 3
Λινκ 4

καλό διάβασμα...

dimitris vas 01-05-10 20:50

δυο φορες τη μερα οπως ειπε και red rubbin ειναι καλα...μαλλον δεν καταλαβες ομως οτι αλλου ειναι το προβλημα..δεν θα την παλεψουν σ αυτα τα λιτρα τα χρυσοψαρα..σε 10 λιτρα βαζουμε το πολυ ενα μονομαχο αν και οι περισσοτεροι θα σου πουν οτι ουτε μονομαχο δεν μπορεις να βαλεις..
εγω θα σε συμβουλευα να τα πας πισω...
αλλα η επιλογη φυσικα ειναι δικη σου

bouldoza 01-05-10 21:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από in the pond (Μήνυμα 441872)
Καλώς ήρθες, αν και λιγάκι αργά...:p

Κανονικά θα έπρεπε να ρωτούσες όσα δεν γνώριζες πριν αγοράσεις ενυδρείο και ψάρια.

1ο, το ενυδρείο των 10 λίτρων δεν είναι επαρκές για κανένα ψάρι, πόσο μάλλον τα χρυσόψαρα που απαιτούν τουλάχιστον 50 λίτρα το καθένα.

2ο έχεις ένα καινούριο ενυδρείο με καινούριο εξοπλισμό, οπότε ακόμα να έχει ξεκινήσει ο κύκλος του αζώτου. Ένα πολύ σημαντικό θέμα, το οποίο πολύ πιθανόν να γίνει αιτία να χάσεις και τα ψάρια σου.

Θα ήταν καλό να ακολουθήσεις αυτά τα λινκς που ακολουθούν:
Λινκ 1
Λινκ 2
Λινκ 3
Λινκ 4

καλό διάβασμα...


σε ευχαριστώ!
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimitris vas (Μήνυμα 441873)
δυο φορες τη μερα οπως ειπε και red rubbin ειναι καλα...μαλλον δεν καταλαβες ομως οτι αλλου ειναι το προβλημα..δεν θα την παλεψουν σ αυτα τα λιτρα τα χρυσοψαρα..σε 10 λιτρα βαζουμε το πολυ ενα μονομαχο αν και οι περισσοτεροι θα σου πουν οτι ουτε μονομαχο δεν μπορεις να βαλεις..
εγω θα σε συμβουλευα να τα πας πισω...
αλλα η επιλογη φυσικα ειναι δικη σου


τώρα που τα πήρα θα τα κρατήσω. δεν μου πάει καρδιά να τα πάω πίσω. Αρχίζω άμεσα οικονομία για μεγαλύτερο ενυδρείο και όλα τα συναφή. Το εκπληκτικό είναι ότι η ηλίθια στο pet shop με διαβεβαίωνε ότι χωράνε και σε μικρότερο και ότι τώρα μάλιστα θα είναι και άνετα. Τ να πω:o

prospathw 01-05-10 21:04

βασικα παλι δεν καταλαβες...πως θα τα κρατησεις?δεν γινεται..θα πεθανουν!σου παει η καρδια να σου πεθανουν στα ιδια σου τα χερια αντι να τα δωσιες πισω?

bouldoza 01-05-10 21:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από prospathw (Μήνυμα 441878)
βασικα παλι δεν καταλαβες...πως θα τα κρατησεις?δεν γινεται..θα πεθανουν!σου παει η καρδια να σου πεθανουν στα ιδια σου τα χερια αντι να τα δωσιες πισω?


το κατάλαβα αυτό. Θα πάρω μεγαλύτερο ενυδρείο και το άλλο θα της το φορέσω καπέλο:D

prospathw 01-05-10 21:11

αυτο ομως πρεπει να γινει αμεσα!

water_turtle_lover 01-05-10 21:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bouldoza (Μήνυμα 441866)



έχεις απόλυτο δίκιο. μου κόψατε τα φτερά με το καλημέρα... τελος πάντων διαβάζω όσο μπορώ μπας και σώσω την κατάσταση


Συγνωμη αλλα ετσι πρεπει να γινει...:( Δυστηχως οι περισσοτεροι χομπιστες ξεκινησαν λαθος και μονο οσοι ειχαν το μερακι και αγαπουσαν πραγματικα το χομπι και τα ψαρια βελτιωθηκαν..:rolleyes: Να ειναι καλα οι εμπειροι του σιτε που μας συμβουλευουν!

Σορρι που σου εκοψα τα φτερα με το καλημερα..Καλως ηρθες στο GAB και καλη αρχη!!!:p:p

Πάνος 01-05-10 21:40

καλως ηρθες φιλε μου!
η επιλογες σου ειναι οι εξης....
1.τα πας πισω και ξεκινας σωστα με ενα μεγαλυτερο ενυδρειο και αλλα ψαρακια.
2. τα κρατας για λιγο....παιρνεις αλλο ενυδρειο....μεγαλο..το μπολιαζεις απο συγχομπιστα και βαζεις και τα χρυσοψαρα μεσα. οσο γινεται πιο συντομα ολα αυτα.
3. τα κρατας ως εχουν και σιγα σιγα θα τα χασεις....(ενιοτε και γρηγορα..εξαρταται απο τη ρουτινα σου).

bouldoza 01-05-10 22:04

τελικά αυτο που θα κάνω είναι να τα κρατήσω όλα και να πάρω ένα μεγαλύτερο ενυδρείο για τα χρυσόψαρα. 80-100 λίτρα είναι καλά? Τι τιμές παίζουν? Εχει κανείς να προτείνει μαγαζί (site η οτιδήποτε)? Σας ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση γιατί χθες πήρα τα ψαράκια και ελπίζω να προλάβω να τα σώσω:cool:

POURITANOS 01-05-10 22:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 441891)
2. τα κρατας για λιγο....παιρνεις αλλο ενυδρειο....μεγαλο.. οσο γινεται πιο συντομα ολα αυτα..

καλώς ηρθες και από εμένα. -+5
παιδιά καλό είναι μια και το νέο μέλος έχει καλό σκοπό , να μην των τρομοκρατήσουμε κιόλας. Δεν ψοφάνε τα χρυσόψαρα εύκολα και φαντάζομε ότι έχει αγοράσει νεαρά χρυσόψαρα σε ηλικία.

Υ.Γ. Μην αμελήσεις να πάρεις μεγαλύτερο ενυδρείο...:smt077

bouldoza 01-05-10 22:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS (Μήνυμα 441899)
καλώς ηρθες και από εμένα. -+5
παιδιά καλό είναι μια και το νέο μέλος έχει καλό σκοπό , να μην των τρομοκρατήσουμε κιόλας. Δεν ψοφάνε τα χρυσόψαρα εύκολα και φαντάζομε ότι έχει αγοράσει νεαρά χρυσόψαρα σε ηλικία.

Υ.Γ. Μην αμελήσεις να πάρεις μεγαλύτερο ενυδρείο...:smt077


για νεαρά τα πήρα (όπως είπε η τύπισα). Περίπου 5 cm το καθένα είναι. Αυτό θεωρήται ότι είναι νεαρά?

in the pond 01-05-10 22:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bouldoza (Μήνυμα 441898)
τελικά αυτο που θα κάνω είναι να τα κρατήσω όλα και να πάρω ένα μεγαλύτερο ενυδρείο για τα χρυσόψαρα. 80-100 λίτρα είναι καλά? Τι τιμές παίζουν? Εχει κανείς να προτείνει μαγαζί (site η οτιδήποτε)? Σας ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση γιατί χθες πήρα τα ψαράκια και ελπίζω να προλάβω να τα σώσω:cool:

Μέχρι τότε, θα βοηθούσαν οι αλλαγές νερού, ώστε να κρατάς όσο το δυνατόν χαμηλότερα τα επίπεδα αμμωνίας και νιτρωδών. Εννοείται βέβαια ότι έχεις αντιχλώριο....έχεις?

Τάιζε πολύ, πολύ λίγο. Καλύτερα νηστικά και ζωντανά, παρά χορτάτα και νεκρά.

100 λίτρα είναι ότι πρέπει...ώστε να βάλεις και φυτά.;)

Το μπόλι έχεις καταλάβει τι είναι? Αν ναι, δημιούργησε καινούριο θέμα ζητώντας μπόλι, αναγράφοντας την περίοχή όπου προέρχεσαι. Σίγουρα κάποιος θα μπορέσει να σε βοηθήσει. Αυτό κάνε το τώρα. Όσο το δυνατόν γρηγορότερα, τόσο το καλύτερο για τα ψάρια σου.

POURITANOS 01-05-10 22:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bouldoza (Μήνυμα 441898)
Σας ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση γιατί χθες πήρα τα ψαράκια και ελπίζω να προλάβω να τα σώσω:cool:

Μην τρελαίνεσαι κιόλας +-4 τα λινκ που σε δώσανε και όλα θα γίνουν.....
σε πρώτη φάση σαλάτα στο μυαλό σου.:D σιγά σιγά όμως θα μπουν σε μια τάξη:smt023

bouldoza 01-05-10 22:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από in the pond (Μήνυμα 441903)
Μέχρι τότε, θα βοηθούσαν οι αλλαγές νερού, ώστε να κρατάς όσο το δυνατόν χαμηλότερα τα επίπεδα αμμωνίας και νιτρωδών. Εννοείται βέβαια ότι έχεις αντιχλώριο....έχεις?

Τάιζε πολύ, πολύ λίγο. Καλύτερα νηστικά και ζωντανά, παρά χορτάτα και νεκρά.

100 λίτρα είναι ότι πρέπει...ώστε να βάλεις και φυτά.;)

Το μπόλι έχεις καταλάβει τι είναι? Αν ναι, δημιούργησε καινούριο θέμα ζητώντας μπόλι, αναγράφοντας την περίοχή όπου προέρχεσαι. Σίγουρα κάποιος θα μπορέσει να σε βοηθήσει. Αυτό κάνε το τώρα. Όσο το δυνατόν γρηγορότερα, τόσο το καλύτερο για τα ψάρια σου.


αντιχλώριο έχω (8-10 σταγόνες αρκούν για τα 10 λίτρα?) . το νερό το αλλάζω όλο η αρκεί το μισό κάθε 2 μέρες?

POURITANOS 01-05-10 22:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bouldoza (Μήνυμα 441902)
για νεαρά τα πήρα (όπως είπε η τύπισα). Περίπου 5 cm το καθένα είναι. Αυτό θεωρήται ότι είναι νεαρά?

Ναι αλλά αυτό δεν σε καθησυχάζει μια και μεγαλώνουν γρήγορα.

Το ότι θες ενυδρείο μεγαλύτερο το θέλεις στανταρ απλά μην τρέχεις σαν τρελός δευτέρα πρωί πρωί να πάρεις μεγαλύτερο. Κάνε και μια ερευνά αγοράς και σιγά σιγά αποφασίζεις ποσό μεγάλο ενυδρείο θα πάρεις.

Αλλά προπαντός κάτσε διάβασε μερικά υπομνήματα και μερικά θέματα με θέμα χρυσόψαρο θα βρεις πολλές απαντήσεις σε θέματα που ίσως σε προβληματίζουν.

Μην βιαστείς να πάρεις έτσι απλά ένα ενυδρείο.
Μετά από ένα μηνά μπορεί να θελήσεις να βάλεις αλλά 2 ψαριά. Τι θα κανείς τότε θα πάρεις ακόμα ένα 200 λίτρων???

Γι αυτό σε λέω καλυτέρα να ζοριστούν λίγες μέρες τα ψαράκια σου, παρά να χτυπάς το κεφάλι σου για λάθος αγορά.

το μεγαλύτερο λάθος ήταν που τα αγόρασες πριν διαβάσεις κάποια πράγματα πρώτα.

Μην κανείς το ένα λάθος μετά το άλλο κάτσε διάβασε.

in the pond 01-05-10 22:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bouldoza (Μήνυμα 441905)
αντιχλώριο έχω (8-10 σταγόνες αρκούν για τα 10 λίτρα?) . το νερό το αλλάζω όλο η αρκεί το μισό κάθε 2 μέρες?

Διάβασε πάνω στο μπουκαλάκι και θα αναγράφει οδηγίες δοσολογίας. Πώς ονομάζεται?

Αλλαγή θα κάνεις περίπου στο 1/3 του συνολικού όγγου νερού και όχι ολόκληρο και να το κάνεις 2 φορές τη μέρα. Αν τυχόν και βρεις μπόλι, τότε δεν χρειάζονται οι συχνές αλλαγές.

giannisaek 01-05-10 23:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bouldoza (Μήνυμα 441905)
αντιχλώριο έχω (8-10 σταγόνες αρκούν για τα 10 λίτρα?) . το νερό το αλλάζω όλο η αρκεί το μισό κάθε 2 μέρες?

Το sera aquatan φίλε που έχεις, θέλει στα δέκα λίτρα να ρίχνεις 2,5 ml.
Αν αλλάξεις το μισό νερο 5 λίτρα δηλαδή θα βάλεις αντιχλώριο 1.25 ml.
20 σταγόνες αντιστοιχούν σε 1 ml. Αλλά και παραπάνω να βάλεις αντιχλώριο καλό κάνει κακό δεν κάνει.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:40.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02411 seconds with 11 queries