Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Κυκλοφορία (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=208)
-   -   ρυθμιση κυλοφορητων.... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=85282)

thanasis76 02-03-15 15:03

ρυθμιση κυλοφορητων....
 
καλησπερα παιδια.
θα ηθελα την βοηθεια σας και τις γνωσεις σας στο θεμα με τους κυκλοφορητες.
εχω στο ενυδρειο μου 2 Jebao με τον κοντρολερ τους.
αυτη την στιγμη τους εχω και δουλευουν στο φουλ και μονιμη-σταθερη ροη.

οταν θα εχω ψαρια και κοραλια ποια ρυθμιση ειναι η πιο σωστη για τα κοραλια και για τα ψαρια??

ευχαριστω!!!!

madfdg 02-03-15 15:21

Θανάση για ποιες jebao μιλάμε?
1. Μπορείς να το βάλεις στο "Else" που δημιουργεί ένα κυματισμό τύπου "Reef Crest" των Vortech, δλδ μια μεταβαλλόμενη συνεχώς ροή.
2. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το W1 (short pulsing mode) σε συνδυασμό με την ταχύτητα S1-S3. Η ταχύτητα (S1-S3) εξαρτάται απο το μήκος του ενυδρείου. S1=100%, S2=75%, S3=50% της δύναμης!

thanasis76 02-03-15 15:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από madfdg (Μήνυμα 878159)
Θανάση για ποιες jebao μιλάμε?
1. Μπορείς να το βάλεις στο "Else" που δημιουργεί ένα κυματισμό τύπου "Reef Crest" των Vortech, δλδ μια μεταβαλλόμενη συνεχώς ροή.
2. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το W1 (short pulsing mode) σε συνδυασμό με την ταχύτητα S1-S3. Η ταχύτητα (S1-S3) εξαρτάται απο το μήκος του ενυδρείου. S1=100%, S2=75%, S3=50% της δύναμης!

εχω 2 jebao WP40 με εναν διπλο κοντρολερ.

Sakisdraminos 02-03-15 18:58

Σαν fish only δεν εχει ιδιετερες απαιτησεις.
Σαν ρεεφ ξεκιναμε να θελεις.πολυ περισοτερη.(20-40)
Και αμα παιξεις με.σκληρα θελεις περιπου (30-60)
Τα νουμερα ειναι εικονικα και εξαρτατε απο την διαταξη του βραχου και των κυκλοφοριτων.

madfdg 02-03-15 19:10

Σάκη, αν δεν κάνω λάθος, ο Θανάσης ρωτάει σε ποιο mode να τρέξει τις αντλίες. Εσύ του αναφέρεις τις απαιτήσεις σε κυκλοφορία κάθε τύπου ενυδρείου (πχ Χ30) ;)

thanasis76 02-03-15 19:19

ναι σωστα. σε ποιο mod ειναι πιο καλα ρωταω....
τις απαιτησεις τις ξερω... και ειμαι μεσα στα ορια...:D:D

Sakisdraminos 03-03-15 06:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 (Μήνυμα 878210)
ναι σωστα. σε ποιο mod ειναι πιο καλα ρωταω....
τις απαιτησεις τις ξερω... και ειμαι μεσα στα ορια...:D:D

Λαθος μου τοτε!

ChocolatePuma 03-03-15 08:22

Συνονοματε καλημέρα

Νομίζω πως κι αυτό το θέμα ειναι εμπειρικό και θα το πας βήμα βήμα

Εννοω πως
1ον Πρέπει να δεις τα ψάρια πως συμπεριφέρονται
2ον Πρέπει να δεις την ανάπτυξη των κοραλλιων και πόσο επηρεάζονται
3ον Πρέπει να δεις αν η κυκλοφορία ειναι καλή και δεν γίνεται πλυντήριο
4ον Πρέπει να δεις πόσο έντονο κυμματισμό δημιουργεί η διάταξη των κυκλοφορητών και η ρύθμιση που τους έχεις

Προσωπικά, έχω τον έναν στο φουλ σε σταθερή ροή και τον δευτερο στο W1 και S3
(μην τα λάβεις υπόψη, γιατί εγώ "παίζω με 60λιτρα κουβαδάκια" ακόμη :D)

thanasis76 03-03-15 12:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma (Μήνυμα 878298)
Συνονοματε καλημέρα

Νομίζω πως κι αυτό το θέμα ειναι εμπειρικό και θα το πας βήμα βήμα

Εννοω πως
1ον Πρέπει να δεις τα ψάρια πως συμπεριφέρονται
2ον Πρέπει να δεις την ανάπτυξη των κοραλλιων και πόσο επηρεάζονται
3ον Πρέπει να δεις αν η κυκλοφορία ειναι καλή και δεν γίνεται πλυντήριο
4ον Πρέπει να δεις πόσο έντονο κυμματισμό δημιουργεί η διάταξη των κυκλοφορητών και η ρύθμιση που τους έχεις

Προσωπικά, έχω τον έναν στο φουλ σε σταθερή ροή και τον δευτερο στο W1 και S3
(μην τα λάβεις υπόψη, γιατί εγώ "παίζω με 60λιτρα κουβαδάκια" ακόμη :D)

σε ευχαριστω πολυ!!! απο οτι καταλαβα, οι ρυθμισεις αυτες θα γινουν ατα κυριο λογο οταν θα αρχισω να στοκερνω κοραλια, οποτε δεν ειναι για να προσπαθω για ρυθμισεις ακομη....

ευχαριστω παντος!!!!

kostas82 03-03-15 14:19

εγώ πάντα προσπαθούσα το νερό να κάνει κυκλική πορεία μέσα στο ενυδρείο (φορτώνοντας έναν παραπάνω κυκλοφοριτή από την μια πλευρά του ενυδρείου), γύρω από τα κοράλλια αλλά με πολλα ρεύματα που σπάνε επάνω στα κοράλλια , ακόμα βασικό είναι να μην έχεις πουθενά μηδενικη κυκλοφορία , ακόμα και ανάμεσα στον βράχο , πολλοί και μικρότεροι κυκλοφοριτές είναι καλύτεροι από λίγους και μεγαλύτερους .

thanasis76 03-03-15 14:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kostas82 (Μήνυμα 878344)
εγώ πάντα προσπαθούσα το νερό να κάνει κυκλική πορεία μέσα στο ενυδρείο (φορτώνοντας έναν παραπάνω κυκλοφοριτή από την μια πλευρά του ενυδρείου), γύρω από τα κοράλλια αλλά με πολλα ρεύματα που σπάνε επάνω στα κοράλλια , ακόμα βασικό είναι να μην έχεις πουθενά μηδενικη κυκλοφορία , ακόμα και ανάμεσα στον βράχο , πολλοί και μικρότεροι κυκλοφοριτές είναι καλύτεροι από λίγους και μεγαλύτερους .

αυτη την στιγμη οπως ειναι οι κυκλοφορητες εχω καλη κυκλοφορια παντου. εκανα πολλες αλλαγες για να δω που θα ειναι πιο καλα...
τωρα οταν μπουν κοραλια και κλεινουν τα περασματα, εκει θα πρεπει να δω αν χρειαζονται να μπουν σε αλλο σημειο, η να βαλω εναν ακομη...;);)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:03.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01705 seconds with 11 queries