Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=55)
-   -   Προοδος Αquascape του πρωτου μου High tech ενυδρειου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=77543)

Κουραμπιές 31-01-14 01:51

Προοδος Αquascape του πρωτου μου High tech ενυδρειου
 
Καλησπεραααα... λοιπον εγινε η αρχη στα high tech, (με το πολυ πιρι πιρι με τον στρατηγο αυτα παθαινεις :D :D :D ) το ενυδρειο τρεχει κανα 10ημερο, σιγα σιγα συνερχονται τα φυτα γιατι ταχα ταλαιπωρησει. Αλλαξα μια φορα τη διαταξη οπως θα δειτε και στις φωτο, και θα ξαναλλαξει πιθανως, καθε σχολιο ευπροσδεκτο. Θα γινει αρκετα εκτεταμενη χρηση moss, καθοτι μαρεσει πολυ ειναι ισως το αγαπημενο μου. Περιμενω κιαλλα φυτα, ειναι αδειο ακομα, λιπασμα εχει πεσει μονο flourish για την ωρα, σιγα σιγα θαρχισω να ριχνω μολις ερθουν και τα υπολοιπα, συνηλθαν και αυτα. Το μονο κακο ειναι οτι βλεπω οτι χρειαζεται κιαλλο βυθο, δεν θελω να βαλω κιαλλη μαυρη αμμο, οποτε θα μπει ΜΑΛΛΟΝ ενα 7κιλο flourite black sand ακομα. Θα δειξει ομως.


Πληροφορίες


Διαστάσεις:M110xΠ45xY40
Όγκος: 193 (~170 καθαρα)
Κατηγορία: Ηightech φυτεμενο
Φυτά: προς το παρον Christmass moss, Eleocharis acicularis, caboba caroliana, Egeria densa, staurogyne repens, Blyxa japonica, Ludwigia palustris
Ψάρια / Άλλα είδη: Βetta Crowntail, Red cherries
Διακοσμητικά υλικά: Πετρες λαβας, ριζες driftwood
Φόντο: Θα μπει γαλαζιο χαρτονι
Φωτισμός: 160w (1 grolux, 2 daylight) (ανακλαστηρες pilux στενης δεσμης...εχω παθει πλακα)
Υποστρωμα: Flourite black sand 50-50 με μαυρη αμμο.
Διάρκεια φωτισμού: 4,5 ωρες
Φιλτράρισμα: Astro 2208 700/l/h
Θερμοστάτης:150w
Λίπανση: kno3, fleet enema, k2so4, flourish, flourish trace, AV Envy
Παροχή CO2: μπουκαλα, διαχυση μεσω αεροπετρας και φιλτρου (πολυ καλη), χωρις κοντρολερ, για την ωρα 1 φυσ/δευτερολεπτο. Το φιλτρο κλεινει με τα φωτα.

Παράμετροι:

pH: 7,2
Γενική σκληρότητα (GH): 5
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 4,5
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 15
Αλλαγές νερού: 50% εββομαδιαιως 85% οσμωση 15% βρυση με προσθηκη discus trace
Θερμοκρασία: 25

Πιο πολυ θα ηθελα γνωμες για το στησιμο. Φυτα θα προστεθουν κιαλλα μεσα στο σαββατοκυριακο ελπιζω για να δω και πως θα γινει ολο το στησιμο. Δεν εχω αποφασισει ακομα αν θα γινει τυπου dutch style η πιο μαζεμενο με πολυ moss πολλους βραχους κλπ. Μαλλον θα προσπαθησω να τα ενωσω αρμονικα αν και ειναι δυσκολο αυτο....

Επισκευτηκαν για την ωρα λιγη τριχοειδης αλλα φευγει σιγα σιγα που περνουν τα φυτα τα πανω τους δεν ανυσηχω, και λιγη BBA σε μια ριζα μαλλον επειδη εκανα κατι βλακειες με το co2 τις πρωτες μερες, θα βγει αυριο να γινει απολυμανση. Ειναι η ριζα στα αριστερα με τα πολλα κλαδια. Αυτα για την ωρα, πολυ δρομο μπροστα μας :).

Τωρα ειναι ετσι:

http://img268.imagevenue.com/loc500/..._122_500lo.JPGhttp://img31.imagevenue.com/loc386/t..._122_386lo.JPG
http://img206.imagevenue.com/loc114/..._122_114lo.JPG

Αυτη ειναι μια παλια απτο πρωτο στησιμο.
http://img101.imagevenue.com/loc577/..._122_577lo.jpg
http://img205.imagevenue.com/loc144/..._122_144lo.JPG
-------------------------
Α υπαρχει και ενα φυτο που δεν θυμαμαι πιο ειναι τοχα απτο παλιο, το κραταω μηπως και μου κατσει καλα καπου αν και δεν το βλεπω. Κατω και πισω απτην μεγαλη ριζα στα δεξια, διπλα στην egeria.

twenty 31-01-14 02:05

Ωραίο φιλε βάλε και αλλα φυτά.

kostaskich 31-01-14 02:09

kostaskich
 
κατι εκανες μικρε:D:D:D

Κουραμπιές 31-01-14 02:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kostaskich (Μήνυμα 817852)
κατι εκανες μικρε:D:D:D

Κατι εγινε μεγαλε! :D :D :D

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από twenty (Μήνυμα 817850)
Ωραίο φιλε βάλε και αλλα φυτά.

Ευχαριστω. Oπως ειπα ανευ απροοπτου θα μπουν το σαββατοκυριακο. :wink:

plin 31-01-14 08:16

Εκεί στη Β. Ελλάδα το έχετε! Ήδη είναι όμορφο αλλά υπόσχεται να γίνει όνειρο!

lion 31-01-14 08:34

Νομίζω πως θέλεις (πολύ) περισσότερη κυκλοφορία νερού.

bas_754 31-01-14 08:42

πολλα υποσχομενο
θα προτεινα
anubias nana στα σκιερα σημεια χαμηλα και στα δυο ξυλα
Η sagitaria να φυτευτει συριζα απ την αριστερη γυρω απο την πετρα με τη moss και δεξια γυρω απο τη βαση του ξυλου.
Αμεσως μετα τη sagitaria να μπει παλι περιμετρικα staurogyne rapens και κατα διαστηματα να σπαει με τουφες απο Lilaeopsis novae zelandiae.
Αριστερα μεταξυ ξυλων και moss να μπει Didiplis diandra και πισω απο τις πετρες καποιο κοκκινο Alternanthera rubra(πισω απο την μικρη πετρα) και μια
Cabomba (γωνια πισω απο ην μεγαλη)
Δεξια πισω απο το ξυλο γωνια ενα θαμνακι Heteranthera zosterifolia και πιο κεντρο ενα θαμνακι Rotala sp.najean.
Μπορεις να συμπληρωσεις καποια κενα με χαμηλα φυτα ( πχ blyxa japonica , διαφορα acorus).
Και αν θες μπαινει στο κεντρικο μερος ελεοχαρις για γρασιδακι.
Αυτα ,....Ρε τι μ επιασε πρωι πρωι :D

Τάκης 31-01-14 08:51

Μπράβο μεγάλε, προχώρησέ το και χάρισέ μας οφθαλμόλουτρα
:smt038:smt038:smt038:smt038:smt038

bloskas 31-01-14 11:27

τρελανε μας κουραμπιε!!! μπορεις να πεις 2 λογια για το φωτιστικο παραπανω??!!

Κουραμπιές 31-01-14 15:05

2 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lion (Μήνυμα 817870)
Νομίζω πως θέλεις (πολύ) περισσότερη κυκλοφορία νερού.

Γιατι το λες αυτο??? Σε τι θα βοηθησει?

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από plin (Μήνυμα 817868)
Εκεί στη Β. Ελλάδα το έχετε! Ήδη είναι όμορφο αλλά υπόσχεται να γίνει όνειρο!

Σε ευχαριστω, θα βαλω τα δυνατα μου σαυτο, πρωτα βηματα ειναι σε ενυδρειο με προτεραιοτητα το aquascaping οποτε θα δειξει :D

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bas_754 (Μήνυμα 817871)
πολλα υποσχομενο
θα προτεινα
anubias nana στα σκιερα σημεια χαμηλα και στα δυο ξυλα
Η sagitaria να φυτευτει συριζα απ την αριστερη γυρω απο την πετρα με τη moss και δεξια γυρω απο τη βαση του ξυλου.
Αμεσως μετα τη sagitaria να μπει παλι περιμετρικα staurogyne rapens και κατα διαστηματα να σπαει με τουφες απο Lilaeopsis novae zelandiae.
Αριστερα μεταξυ ξυλων και moss να μπει Didiplis diandra και πισω απο τις πετρες καποιο κοκκινο Alternanthera rubra(πισω απο την μικρη πετρα) και μια
Cabomba (γωνια πισω απο ην μεγαλη)
Δεξια πισω απο το ξυλο γωνια ενα θαμνακι Heteranthera zosterifolia και πιο κεντρο ενα θαμνακι Rotala sp.najean.
Μπορεις να συμπληρωσεις καποια κενα με χαμηλα φυτα ( πχ blyxa japonica , διαφορα acorus).
Και αν θες μπαινει στο κεντρικο μερος ελεοχαρις για γρασιδακι.
Αυτα ,....Ρε τι μ επιασε πρωι πρωι :grin:

Πωπω τι σεπιασε οντως? :D :D Για να φανταστω και μονο οσα ειπες θελω καμια ωρα να τα συνθετω ενα ενα νοητα αχαχααχ. sagitaria που λες πρωτα πρωτα τη μπερδεψες με τη blyxa μαλλον. Ευχαριστω παρα πολυ για τις συμβουλες!!

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 817873)
Μπράβο μεγάλε, προχώρησέ το και χάρισέ μας οφθαλμόλουτρα
:smt038:smt038:smt038:smt038:smt038

Σιγα σιγα προχωραει τακη ευχαριστω πολυ!

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bloskas (Μήνυμα 817886)
τρελανε μας κουραμπιε!!! μπορεις να πεις 2 λογια για το φωτιστικο παραπανω??!!

Βεβαιως. Το φωτιστικο ειναι πρακτικα οτι πιο απλο μπορουσα να κανω, στραντζαριστο αλουμινιο 1 χιλιοστου, βαρος συνολικα 2 κιλα. Κοστος 15 ευρω. Μεσα μπηκαν 3 ανακλαστηρες, 2 μπαλαστ, ανοιχτηκαν 2 τρυπες πισω δεξια στην κασα να περασουν τα καλωδια και τελος. Μονη αλλαγη που ισως γινει ειναι να στριψω τον μπροστα και πισω ανακλαστηρα λιγο προς το κεντρο του ενυδρειο για να εκμεταλευτω ολο το φως του που τωρα βαρανε και λιγο τοιχο-πατωμα. Και παλι ομως οι ανακλαστηρες με εχουν αφησει αφωνο. Ειναι για λιγο ψηλοτερο ενυδρειο, τοσο στενη δεσμη που εχουν, γιατι δεν αναμιγνυονται καλα τα φασματα της γκρολουξ με των daylight, αλλα δεν πιστευω οτι θα αποτελεσει και προβλημα. Αν στριψω τους ανακλαστηρες προς τα μεσα, θα βαλω την grolux στον μπροστα, ετσι θα πιανει σχεδον ολο το ενυδρειο. Κανονικα ομως πρεπει να γινει overtank το φωτιστικο, αλλα με εκνευριζει η εξατμιηση παρα πολυ.

bouboulas 31-01-14 15:22

ΩΩΩΩΩΩ !!!!!! Φαίνεται να έχει ένα όμορφο και μακρύ μέλλον. Καλή επιτυχία και περιμένουμε την συνέχεια του.

stelios816 31-01-14 16:35

δεν περιμενω κατι λιγοτερο απο σενα σπυρακο..πολλα μπραβο φιλε συγχαρητηρια:smt023:smt023-+5
αν και εχει δρομο ακομα ειμαι σιγουρος για το αποτελεσμα..!!

ChocolatePuma 31-01-14 17:41

Μπράβο ρε συ Κουραμπιε για το αποτέλεσμα!!!!:D

Ελπίζω αυτος που θα στήσει το παλιο σου ενυδρειο...να πάρει και λίγο απ το ταλέντο σου :lol:

Κουραμπιές 31-01-14 17:57

Ναστε καλα παιδια. Τα εκτιμω πολυ ολα αυτα!! Ελπιζω να σας βγαλω ασπροπροσωπους και να γινει κατι καλο. :) Σακη οταν το στησει να το κανεις παρουσιασηηηηη!!!! :D :D

sarpijk 31-01-14 20:10

Ωραιο Σπυρο! Αντε να βαλουμε κανα φυτακι ακομα!

stratigos24 31-01-14 20:39

Με το καλο κουραμπιε! Αντε να βλεπουμε καλα ενυδρεια. Βλεπω οτι εχεις καλο δασκαλο (τον αυθεντικο στρατηγο, τον πρωτο :D). Δεν τον ξερω προσωπικα, αλλα εχω δει τουμπανα φυτεμενα ενδυρεια του, οποτε να ξερεις... περιμενω κατι αναλογο!

Stivv27 31-01-14 20:52

Σπυρο στα ξαναπα εγω!Καλη αρχη και καλο κουραγιο!Θα γινει πολυ ωραιο!Αυριο θα σου στειλω λιστα με τα φυτα να μου ποια θες!

Κουραμπιές 31-01-14 23:36

1 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Stivv27 (Μήνυμα 817967)
Σπυρο στα ξαναπα εγω!Καλη αρχη και καλο κουραγιο!Θα γινει πολυ ωραιο!Αυριο θα σου στειλω λιστα με τα φυτα να μου ποια θες!

Στειλε να δουμε χρηστοοοο :) να γεμιζει σιγα σιγα.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sarpijk (Μήνυμα 817963)
Ωραιο Σπυρο! Αντε να βαλουμε κανα φυτακι ακομα!

Να δουμε αν η pyahuensis θα την παλεψει ακομα εχω τις φοβιες μου :D

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 (Μήνυμα 817966)
Με το καλο κουραμπιε! Αντε να βλεπουμε καλα ενυδρεια. Βλεπω οτι εχεις καλο δασκαλο (τον αυθεντικο στρατηγο, τον πρωτο :grin:). Δεν τον ξερω προσωπικα, αλλα εχω δει τουμπανα φυτεμενα ενδυρεια του, οποτε να ξερεις... περιμενω κατι αναλογο!

Οτι μπορει εξαποστασεως και αυτος, με τα παραδειγματα του και πολλα ενυδρεια που βλεπω στο ιντερνετ, ειναι και ο nicpapa ο ζωγραφος μας να πουμε που μας κανει οφθαλμολουτρο, και εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=77090 πχ εχουν ανεβει καποια διαμαντια, να τοχετε υποψην σας να το εμπλουτισουμε με ωραια παραδειγματα.

Αρχισε το pearling σιγα σιγα :D λυτρωτικο θεαμα μπορω να πω. Προς το τελος της φωτοπεριοδου το ενυδρειο γινεται sprite.

nazgul 01-02-14 18:45

Αντε καλα φουντωματα!
Το Μονομαχο ελπιζω να τον κρατησεις εκει ε! :smt093


Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma
Μπράβο ρε συ Κουραμπιε για το αποτέλεσμα!!!!:D

Ελπίζω αυτος που θα στήσει το παλιο σου ενυδρειο...να πάρει και λίγο απ το ταλέντο σου :lol:

Σακη παλι ενυδρειακι τσιμπησαμε? :D

john99 01-02-14 18:49

Πολύ ωραίο Σπύρο άντε να φουντώσει και θα γίνει κουκλί :D

Κουραμπιές 01-02-14 19:00

Το παλιο μου με την πλατη τσιμπησε χαχα. Εφυγε ο μονομαχος. Αν τσεκαρεις και το τσατ που και που καλα θαταν. Εγινε dual μονομαχιερα με χωρισμα βιοτοπικο φουλ, που θα παρουσιαστει σε λιγο καιρο.

ChocolatePuma 01-02-14 21:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 818151)
Σακη παλι ενυδρειακι τσιμπησαμε? :D

Πάλι...πάλι...:lol: - Ενυδρειάρα θα το χαρακτήριζα:smt110

platy 01-02-14 22:12

φιλε ευγε και για το στήσιμο και για την κατασκευη...το αλουμινιο επειδη με ενδιαφέρει και εμενα η κατασκευη για μελλοντικα(αν και το ειχαμε συζητησει μαζι παλαιότερα)...

με τις θερμοκρασίες πως θα τα πηγαινει!?

Κουραμπιές 01-02-14 22:18

Tι εννοεις με τις θερμοκρασιες Τασο? Τα μπαλαστ ας πουμε? Δεν μπορει να παθει τιποτα, μεταλλο ειναι, επειδη ειναι στραντζαριστο δεν καμπυλωνει καθολου, και το φωτιστικο στο μεγαλο 1 χιλιοστο αλουμινιο τοκανα εδω και ενα χρονο, ιδιο ακριβος, δεν εχει κανενα θεμα. ;);)

platy 01-02-14 22:45

εννοω οτι εχεις 3 τ5...η θερμοκρασία που αναπτύσεται μεσα στο καπακι επειδη ολα ειναι μεταλικα(ανακλαστηρες,καπακι) δεν ειναι σχετικά μεγάλη?..

Κουραμπιές 01-02-14 22:51

Ισα ισα που το αλουμινιο εχει την ιδιοτητα να απαγει την θερμοτητα γρηγοροτερα απο ολα τα γηινα υλικα, γιαυτο θα δεις ολες τις δυνατες ψυκτρες επεξεργαστων ναχουν μια καρδια απο χαλκο, και γυρω γυρω αλλουμινιο, η και εξολοκληρου χαλκο. Αν ηταν απο πλαστικο το καπακι, η ακομα χειροτερα ξυλινο, η θερμοτητα που θα εβγαζε ολο το φωτιστικο προς τα κατω στο νερο θαταν πολλαπλασια.

platy 01-02-14 22:57

ωραιος..ευχαριστώ για την διευκρυνηση!!!..σίγουρα σε καποιο diy ενυδρέιο μου θα το μελετησω στο μελλον σαν κατασκευη :D

delta66 01-02-14 23:06

Πολυ ομορφο ενυδρειο (θα γινει).
Πολυ φωτεινο και πολλα λιπασματα για μονομαχους και γαριδες ομως. (που μπορει να τις φανε)

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma (Μήνυμα 817935)
Μπράβο ρε συ Κουραμπιε για το αποτέλεσμα!!!!:D

Ελπίζω αυτος που θα στήσει το παλιο σου ενυδρειο...να πάρει και λίγο απ το ταλέντο σου :lol:

Εδω δε σε πειραξε τοσο φως στο μονομαχο πουμα οπως εδω? :rolleyes:

ChocolatePuma 01-02-14 23:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 818234)
Εδω δε σε πειραξε τοσο φως στο μονομαχο πουμα οπως εδω? :rolleyes:

Το "εδώ" που ειναι? :rolleyes:
Εκτος κι αν δεν κατάλαβες το σχόλιο μου κι εννοεις κάτι άλλο. Ή εγώ το δικό σου σχόλιο
Γιατί εγώ αναφέρθηκε στο παλιο ενυδρειο του Κουραμπιε...το οποίο πλέον ειναι στα χέρια φίλου

delta66 01-02-14 23:34

Για το ενυδρειο του θεματος εδω λεω.
Γιαυτο δεν λες? "Μπράβο ρε συ Κουραμπιε για το αποτέλεσμα!!!!"


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:53.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02603 seconds with 11 queries