Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Κιχλίδες Κ. Αμερικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=145)
-   -   ΖΕΥΓΑΡΙ Convict(Cryptoheros nigrofasciatus) (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=31169)

apolonistis 24-03-09 14:25

ΖΕΥΓΑΡΙ Convict(Cryptoheros nigrofasciatus)
 
Εδω και μια εβδομαδα ενα γνωστος μου εχει ενα ζευγαρι convict σε ενα ενυδρειο μονα τους....(με εβαλε να ψαξω πληροφοριες)Παρακολουθησε οτι το αρσενικο κυνηγαει τη θηλυκια και οτι η ουρα τησ θηλυκιας ειναι σε καπια σημεια σκισμενη...!

Θα υπαρξει καποιο προβλημα?
Υπαρχει περιπτωση να πεθανει η θηλυκια?
Τι μπορει να κανει ο φιλος μου?





εθχαριστω εκ των προτερων...!
-------------------------
ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑΤΕ...????

Tolis 24-03-09 16:14

Γιατι οι πληροφοριες ειναι ανυπαρκτες.
Τα ψαρια ταβαλε τωρα και η ουρα ηταν σκισμενη απο πριν?
Ταχει καιρο και η ουρα σκιστηκε απο τον αρσενικο?
Η ουρα δεν σκιστηκε απο τον αρσενικο αλλα ειναι αρρωστια?
Να συνεχισω τις υποθεσεις?
Ειναι μεγαλο το ενυδρειο? Εχει κρυψωνες η θηλυκια?

apolonistis 24-03-09 16:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tolis (Μήνυμα 343438)
Γιατι οι πληροφοριες ειναι ανυπαρκτες.
Τα ψαρια ταβαλε τωρα και η ουρα ηταν σκισμενη απο πριν?
Ταχει καιρο και η ουρα σκιστηκε απο τον αρσενικο?
Η ουρα δεν σκιστηκε απο τον αρσενικο αλλα ειναι αρρωστια?
Να συνεχισω τις υποθεσεις?
Ειναι μεγαλο το ενυδρειο? Εχει κρυψωνες η θηλυκια?

αρχικα η ουρα ηταν μια χαρα..,,επειτα σκιστηκε..
το αρσενικο την κυνηγα συνεχως(μηπως ειναι απο τις τσιμπιες..?)
δεν πιστευω να ειναι αρρωστη...
το ενυδρειο ειναι 150 λιτρα
θπαρχουν κρυψωνες...

θες και αλλα..?:smt101

kostaskich 24-03-09 16:28

kostaskich
 
και εγω καποτε ειχα το συγκεκριμενο ειδος.μαλλον ο αρσενικος θελει να ζευγαρωσει ενω η θηλυκια οχι.αν συνεχιστει αυτη η κατασταση τοτε το προτιμοτερο ειναι να αλλαξει θηλυκια ο φιλος σου, η αρσενικο.αν ταιριαξουν αυτα τα ψαρια γεννανε συνεχεια:p

apolonistis 24-03-09 20:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kostaskich (Μήνυμα 343445)
και εγω καποτε ειχα το συγκεκριμενο ειδος.μαλλον ο αρσενικος θελει να ζευγαρωσει ενω η θηλυκια οχι.αν συνεχιστει αυτη η κατασταση τοτε το προτιμοτερο ειναι να αλλαξει θηλυκια ο φιλος σου, η αρσενικο.αν ταιριαξουν αυτα τα ψαρια γεννανε συνεχεια:p


Σκεφτηκε να βαλει και αλλη θυληκια χωρις να βγαλει την ηδη υπαρχουσα...
αλλα και αυτο που λες θα ειναι σωστο εφοσον το εχεισ δοκιμασει...
ευχαριστω παντωσ
-------------------------
αν βαλω κι αλλες θυληκιες θα υπαρξει προβλημα..??

fishme1 24-03-09 20:47

ναι θα σκοτωσουν την θυληκια που δεν θα ζευγαρωσει

apolonistis 24-03-09 22:23

και αν αφησω την ηδη υπαρχουσα ΧΩΡΙς ΑΛΛΕς ..,,θα την περιμενει να ζευγαρωσουν η θα τη σκοτωσει κυνηγωντας την..???

Giorgos 26-03-09 12:18

Δεν προκειται να την σκοτωσει. Μην πειραξεις να ψαρια κι αυτα θα τα βρουνε.
Απλα φροντισε να εχει περισσοτερες κρυψωνες η θηλυκια για να κρυβεται και να ηρεμει.

apolonistis 26-03-09 14:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Giorgos (Μήνυμα 343902)
Δεν προκειται να την σκοτωσει. Μην πειραξεις να ψαρια κι αυτα θα τα βρουνε.
Απλα φροντισε να εχει περισσοτερες κρυψωνες η θηλυκια για να κρυβεται και να ηρεμει.

thanks.....

ΜΙΜΗΣ 27-03-09 10:11

καταρχην ειναι σιγουρα ζευγαρι?να ξερεις οτι η θηλυκια κοκκινιζει στην κοιλια,και περισοτερο οταν ειναι ετοιμη να ζευγαρωσει!το οτι την κυνηγαει δεν πειραζει,αστα ετσι,θα συμφωνησω με τον γιωργο!αν θες διαβασε εδω http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...ofasciatus.htm

apolonistis 27-03-09 13:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΜΙΜΗΣ (Μήνυμα 344258)
καταρχην ειναι σιγουρα ζευγαρι?να ξερεις οτι η θηλυκια κοκκινιζει στην κοιλια,και περισοτερο οταν ειναι ετοιμη να ζευγαρωσει!το οτι την κυνηγαει δεν πειραζει,αστα ετσι,θα συμφωνησω με τον γιωργο!αν θες διαβασε εδω http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...ofasciatus.htm

ok........η θηλυκια ειναι κοκκινη αρκετα....

apolonistis 31-03-09 21:12

παιδια....παρατηρησα κατι λακουβες σκαμενες κατω απο ενα βραχο...λετε να ετοιμαζονται για γεννα...????

PascM 01-04-09 07:55

Θα φανεί μην είσαι τόσο βιαστικός.

apolonistis 02-04-09 13:58

Στα πιο πανω ποστ σας ειπα οτι το αρσενικο κυνηγουσε τη θυληκια....τωρα σταματησε να την κυνηγαει εδω και πολυ καιρο....τι αλλαξε..??εγιναν ζευγαρι..? οποιος ξερει ασ πει γιατι αρχαριος ειμαι κι εγω.....:D:D

ΜΙΜΗΣ 02-04-09 19:21

μαλλον εισαι σε καλο δρομο.δεν πρεπει να βιαζεσε ομως,οταν ειναι ετοιμα θα φανει απο την συμπεριφορα τους(πχ ο αρσενικος θα κανει αποτομες κινησεις πανω στη θυληκια.δεν ξερω αν ποτε ειδες ερωτικο παιχνιδι γκαπυ,κατι τετοιο.)

apolonistis 02-04-09 19:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΜΙΜΗΣ (Μήνυμα 345643)
μαλλον εισαι σε καλο δρομο.δεν πρεπει να βιαζεσε ομως,οταν ειναι ετοιμα θα φανει απο την συμπεριφορα τους(πχ ο αρσενικος θα κανει αποτομες κινησεις πανω στη θυληκια.δεν ξερω αν ποτε ειδες ερωτικο παιχνιδι γκαπυ,κατι τετοιο.)

Δυστυχως δεν εχω δει κατι τετοιο.....αλλα περιμενω να δω τις κιχλιδες..!!!!:smt077:smt077:smt077:smt077:smt077: smt077:smt077:smt077:smt077:smt077:smt077:smt066

mikele 03-04-09 07:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΜΙΜΗΣ (Μήνυμα 344258)
καταρχην ειναι σιγουρα ζευγαρι?να ξερεις οτι η θηλυκια κοκκινιζει στην κοιλια,και περισοτερο οταν ειναι ετοιμη να ζευγαρωσει!το οτι την κυνηγαει δεν πειραζει,αστα ετσι,θα συμφωνησω με τον γιωργο!αν θες διαβασε εδω http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...ofasciatus.htm

+++συμφωνω
ασε τα ψαρια να τα βρουνε μονα τους
με πολλες φωλιες

apolonistis 03-04-09 13:50

Να βαλω καμια foto να μου πειτε την γνωμη σας για τα ψαρια..??

εε..??

apolonistis 03-04-09 14:45

5 Συνημμένο(α)
oριστε,.........

apolonistis 04-04-09 08:40

Μολις τωρα παρατηρησα κατι περιεργο.....η θηλυκια πηγαινει στη λακουβα που εσκαψαν και κανειν περιεργες κινησεις..,κολυμπαει στα πλαγια.....και περναει αρκετο χρονο εκει....!:smt101:smt101

Τι κανει...?? οποιος ξερει ας απαντησει..

ΜΙΜΗΣ 04-04-09 10:35

πιστευω πως εισαι παρα μα παρα πολυ κοντα σε μια γεννα,ισως τις επομενες μερες.αντε με το καλο!

apolonistis 04-04-09 11:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΜΙΜΗΣ (Μήνυμα 346022)
πιστευω πως εισαι παρα μα παρα πολυ κοντα σε μια γεννα,ισως τις επομενες μερες.αντε με το καλο!

το ελπιζω.....:smt033:smt033

apolonistis 08-04-09 15:17

η θυληκια γεννησε αυγα αλλα διστιχως μετα απο μια εβδομαδα τα αυγα εξαφανιστηκαν....τι εγινε.??υπαρχει περιπτωση να τα εφαγαν..??θα το ξανακανουν..?:smt086:smt086:smt086:smt086:smt086:s mt086:smt086:smt086:smt086

ΜΙΜΗΣ 10-04-09 12:07

δεν ξερω αν υπαρχει περιπτωση να τα εφαγαν.μπορει να μην εκκολαφθηκαν τα αυγα,περιμενε και οτι ειναι θα φανει αργοτερα!

apolonistis 11-04-09 13:23

τελικα....,γεννησαν...ειναι παρα πολλα και δεν μπορω να τα μετρησω....σε ποσο καιρο μεγαλωνουν..???τι να ταιζω..??

Apollwnas 11-04-09 15:32

Οτι και να ταισεις τα μικρα θα σου επιβιωσουν σχεδον ολα!Στα μεγαλα τι ταιζες?

apolonistis 11-04-09 16:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Apollwnas (Μήνυμα 347828)
Οτι και να ταισεις τα μικρα θα σου επιβιωσουν σχεδον ολα!Στα μεγαλα τι ταιζες?

Tα εδινα την απλη τροφη για τροπικα(φυλαρακια)

fishme1 11-04-09 18:16

συγχαρητηρια και καλο κουραγιο :smt033

τα κονβικτ ειναι κουνελοψαρα με ολη την σημασια της λεξεως
καιρος αφου ειδες την αναπαραγωγη τους να τα δινεις σιγα σιγα μετα το μεγαλωμα των μικρων γιατι δεν θα σε αφησουν ησυχο και να πας σε καποιο αλλο ειδος κιχλιδας

ΜΙΜΗΣ 11-04-09 18:55

μπραβο ρε συ τελικα τα καταφερες!!!να σου ζησουν τα μωρα!!!μπορεις να ταιζεις τροφη για μωρα,εχουν πολλες πρωτεινες που βοηθαν στην γρηγορη αναπτυξη.εγω χρησιμοποιω την τετρα μιν και ειμαι ευχαριστημενος!

thanasis76 11-04-09 19:25

καλησπερα!! χαιρομαι που ολα πηγαν καλα και που εχεις γεννα....
με το καλο να μεγαλωσεις τα μωρα...
αλλα εχω μια απορια...
γιατι ξεκινας το ποστ γραφοντας οτι τα ψαρια ειναι ενος φιλου σου αν ειναι δικα σου???


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:19.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02254 seconds with 11 queries