Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γενικά περί Κεντρικής Αμερικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=144)
-   -   ΑΠΟ MOLLY ΛΕΩ ΓΙΑ ΑΦΡΙΚΗ(?) (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=56156)

HLIASKR 27-09-11 14:48

ΑΠΟ MOLLY ΛΕΩ ΓΙΑ ΑΦΡΙΚΗ(?)
 
Γεια χαρα σε ολους!Λεω να κανω μια αλλαγη στο 100 λιτρο που εχω απο molly σε κιχλιδες.Μου ειπε καποιος οτι θα μου δωσει ενα χαρεμακι αλλα δεν ξερω τι ειδος ειναι αυτο θα το δουμε στην πορεια μιας και δεν ξερω πολλες λεπτομεριες σχετικα με τα ψαρια του.Λοιπον εχουμε και λεμε αφου βγαλω ολα τα molly απο το ενυδρειο μου θελω να μου πειτε τι πρεπει να προσεξω η τι αλλαγες πρεπει να κανω αν χρειαστει.

\/ag 27-09-11 15:10

Γεια σου φίλε μου..

Πρώτα απόλα μάθε ποιο ψαράκι θα πάρεις για να στήσεις ανάλογα και το ενυδρείο σου...και να σου πούμε και αν κάνει για το 100λιτρο..:rolleyes:

Να ξέρεις οτι κοιτάς μόνο για νανοκιχλίδες απτην λίμνη tanganyika λόγω περιορισμένων λίτρων..;)

Επίσης πες μας και μία τις διαστάσεις του ενυδρείου σου...

HLIASKR 27-09-11 15:18

Το ενυδρειο ειναι 79χ32χ40 (οι διαστασεις ειναι μεχρι εκει που ειναι το νερο).Εκεινοσ τις εχει μεσα σε ενα ενυδρειο η το ιδιο με το δικο μου η μικροτερο μου ειπε οτι εχουν ριγες ουτε εγω καταλαβα θα τον ξαναρωτησω αν ειναι.Το νερο μου εχει τισ παρακατω τιμες
pH:7,5
KH:16
GH:12
ΝΟ2(νιτρώδη):0
ΝΟ3(νιτρικά):20



\/ag 27-09-11 15:28

Ξαναρώτα να σου πει ονομασία...

Εγώ θα σου έλεγα να ξεστήσεις όλο το ενυδρείο ωστε να βάλεις αραγωνίτη για βυθό για να σου ανεβάζει το pH και μετά αναλόγως τι ψάρια θα βάλεις να φτιάξεις και το aquascape σου με πέτρες ή με κοχύλια...

HLIASKR 27-09-11 15:32

Ελεγα να το ξεστησω αλλα εχω κατω απο το χαλικι υποστρωμα και δεν θελω να παει τσαμπα ετσι και αλλοιως το χαλικι που εχω δεν ειναι χαλαζιακο και αυτος που θα μου δωσει τα ψαρια τα εχει στο ιδιο ph ειναι ψαρια αναπαραγωγης του.λεω να βαλω πετρες για αρχη.Να και φωτο απο το ενυδρειο οπως ειναι τωρα. http://www.aquatek.gr/vb/picture.php...129174&thumb=1 http://www.aquatek.gr/vb/picture.php...129174&thumb=1

\/ag 27-09-11 15:39

Οι κιχλίδες χρειάζονται άμμο...καθαρίζουν τα βράγχια τους με αυτήν!!μην τις βάλεις σε χαλικάκι..

Για το pH τι να σου πω..δεν θα είναι και τα καλύτερα ψάρια τότε αυτά που έχει και δίνει!!:rolleyes:

Το υπόστρωμα βγάλτο και πούλα το..δεν σου χρειάζεται καθόλου..

Για τις πέτρες αν τα ψάρια που θα πάρεις είναι κοχυλόψαρα δεν θα σου χρειαστούν καθόλου..μόνο για το αισθητικό κομμάτι αν θες..

ilouvatar 27-09-11 16:58

Τον κυριότερο ρόλο στο στήσιμο του ενυδρείου παίζει το τι ψάρι θα φιλοξενήσεις. Γιαυτό, όπως σου είπε και ο φίλος Vag μάθε πρώτα ποιά είναι τα ψαράκια που θα φιλοξενήσεις.
Από εκεί και πέρα, ναι, το υπόστρωμα δεν σου χρειάζεται. Πρέπει να έχεις για βυθό άμμο. Αν θα είναι χαλαζιακή ή αραγωνίτης, εξαρτάται από την δύναμη της τσέπης σου. Να ξέρεις, πως ο αραγωνίτης θα σε βοηθήσει με τις σκληρότητες που χρειάζονται.
Για το pH που τα κρατάει ο φίλος σου, δεν μπορώ να πω κάτι. Δεν είναι λάθος να τα κρατάς σε pH βρύσης. Απλά με τις πέτρες και τον αραγωνίτη μπορείς να πλησιάσεις περισσότερο τις παραμέτρους του τόπου τους.
Καλή συνέχεια!:)

HLIASKR 27-09-11 17:20

Επειδη με πιεζει ο χρονος δεν μπορω τωρα να βαλω αμμο μεσα και να βγαλο το χαλικι δεν γινετε να βαλω μεσα τα ψαρια και να τα κανω αυτα αργοτερα?Ξερει κανενας κοστος για την αμμο που πρεπει να βαλω?

Αντωνης Πατρα 27-09-11 17:53

-------------------------
φιλε εγω μολις εστησα ενα παρομοιο 100 λιτρα για multi κ εβαλα αμμο θαλλασης και ποταμισια.. φθηνη ειναι ζητα την σαν αμακονια σε μαντρα με υλικα
..
θα βγαλει πολυ θολουρα η αμμος οποτε καντα τωρα και την επομενη μερα βαζεις ψαρια.. οταν κατσει η σκονη.

HLIASKR 27-09-11 18:00

Αλλη λυση κανεις απο κανενα μαγαζι?

Κλεόβουλος 27-09-11 18:48

Τα μαγαζιά πουλάνε ασβεστολιθική άμμο και ψιλό αραγωνίτη συσκευασμένα.
Αλλά είσαι στη Λήμνο και ψάχνεις για άμμο?:)

\/ag 27-09-11 18:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από HLIASKR (Μήνυμα 620784)
Επειδη με πιεζει ο χρονος δεν μπορω τωρα να βαλω αμμο μεσα και να βγαλο το χαλικι δεν γινετε να βαλω μεσα τα ψαρια και να τα κανω αυτα αργοτερα?Ξερει κανενας κοστος για την αμμο που πρεπει να βαλω?

Αυτό σου προτείνω να μην το κάνεις...με τα ψάρια μέσα θα αλλάζεις τον βυθό;;:smt018

Από Λήμνο δεν είσαι;Πήγαινε σε μία παραλία μάζεψε άμμο,ξέπλυνε την καλά και βάλτην χωρίς κανένα κόστος!!Απλά κοίτα μετά να βάλεις ασβεστολιθικές πέτρες..είναι κρίμα ψάρι που ζει σε 9pH να το βάζεις σε 7.5..κοιτάμε να κάνουμε το καλύτερο που μπορούμε για τα ψάρια που φιλοξενούμε!!

HLIASKR 27-09-11 19:08

Εχετε δικαιο να παρω αμμο και να την βρασω δλδ?Δεν θα το εκανα με τα ψαρια μεσα θα τα εβαζα καπου μεχρι να κανω ολη αυτη τη διαδικασια.Στη φυση θα μπορεσω να βρω ασβεστολιθικες πετρες?

Γιώργος Κ 27-09-11 19:26

Γιατι δε ρωτας για ποια ψαρια προκειται? Πας τελειως στα "τυφλα" αν δε ξερεις!! ;)

HLIASKR 27-09-11 19:28

Θα μαθω η σημερα η αυριο.

Κλεόβουλος 27-09-11 19:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από HLIASKR (Μήνυμα 620809)
Εχετε δικαιο να παρω αμμο και να την βρασω δλδ?Δεν θα το εκανα με τα ψαρια μεσα θα τα εβαζα καπου μεχρι να κανω ολη αυτη τη διαδικασια.Στη φυση θα μπορεσω να βρω ασβεστολιθικες πετρες?

Την άμμο αν είναι από καθαρή παραλία εγώ μόνο την πλένω πολύ καλά και βάζω άνθρακα στο φίλτρο για 2-3 μέρες.
Οι πέτρες στην ελληνική φύση είναι οι περισσότερες ασβεστολιθικές;)

HLIASKR 28-09-11 15:03

Εχω στο μυαλο μου μια παραλια που εχει πολυ ομορφες πετρες και λεω να παω να παρω απο εκει.
-------------------------
Λοιπον μιλησε καποιος γνωστος μου με αυτον που θα μου δωσει τα ψαρια και το μονο που του ειπε ειναι οτι εχουνε ριγες τι ακρη μπορουμε να βγαλουμε?

Κλεόβουλος 28-09-11 16:29

Ότι είναι ριγωτά ψάρια :D:D
Πριν προχωρήσεις θα έλεγα να πας να τα δεις ο ίδιος και να πάρεις μια φωτο για να ξέρουμε με τι έχουμε να κάνουμε.
Φοβάμαι μήπως είναι ψάρια που δεν κάνουν για το ενυδρείο σου (ανεξάρτητα απο τις συνθήκες που ζουν μέχρι τώρα) ;)

HLIASKR 28-09-11 19:32

Δεν ειναι εδω τωρα ειναι εκτος λημνου και θα ερθει απο βδομαδα.κριμα που δεν εχω πληροφοριες για τα ψαρια.Τ ο θεμα ειναι οτι ξεκινησα να δινω τα δικα μου για να αφησω το ενυδρειο αδειο και να το ετοιμασω για τισ κιχλιδες στο τελος θα μεινω απο ψαρια και δεν θα παρω ουτε τι κιχλιδες.

Αντωνης Πατρα 28-09-11 21:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από HLIASKR (Μήνυμα 620976)
Δεν ειναι εδω τωρα ειναι εκτος λημνου και θα ερθει απο βδομαδα.κριμα που δεν εχω πληροφοριες για τα ψαρια.Τ ο θεμα ειναι οτι ξεκινησα να δινω τα δικα μου για να αφησω το ενυδρειο αδειο και να το ετοιμασω για τισ κιχλιδες στο τελος θα μεινω απο ψαρια και δεν θα παρω ουτε τι κιχλιδες.

μηπως λες multi? ριγες και για 100 κιλα νερο ισως ειναι αυτα.

HLIASKR 28-09-11 23:45

Μπορει να ειναι αυτα.Κοχυλια που θα βρω?

HLIASKR 10-10-11 19:14

Τα ψαρια ειναι αυταhttp://www.aquatek.gr/vb/picture.php...266763&thumb=1

Κλεόβουλος 10-10-11 19:19

Κιχλίδες Κεντρ.Αμερικής όμως
http://www.cichlid-forum.com/profile...ies.php?id=132
οι γνωστοί "κατάδικοι" ή "κουνελόψαρα" :)
Διάβασε και το άρθρο http://www.cichlid-forum.com/article...ofasciatus.php

HLIASKR 10-10-11 22:59

Θα τους αρεσει το περιβαλλον στο ενυδρειο μου?

\/ag 10-10-11 23:30

Αυτά ήταν τα κοχυλόψαρα;;:smt108:smt082

Νομίζω πως δεν κάνουν για το ενυδρείο σου..γίνονται μεγαλούτσικα..:rolleyes:

Επίσης όπως προείπε ο Κλεόβουλος είναι κιχλίδες Κεντρικής Αμερικής..

HLIASKR 11-10-11 07:13

Ηταν περισσοτερα σε ενυδρειο 60 λιτρων εγω εχω τα μισα σε 100 λιτρα προς το παρον θα τα εχω εκει υπαρχει και το ενδεχομενο να μπουν σε πιο μεγαλο ενυδρειο!

HLIASKR 13-10-11 07:14

Τι τροφη τρωνε αυτα τα ψαρια μηπως ξερει κανεις?

Κλεόβουλος 13-10-11 07:26

Τρώνε σχεδόν τα πάντα :) Δώστους ποικιλία τροφών με μέτρο.

HLIASKR 13-10-11 14:31

Μπορεις να μου πεις καμια?Δινω μια με νυφαδες αλλα δεν τους αρεσει αλλα δεν ειναι για κιχλιδες.
-------------------------
Δεν τρωνε τι τροφη να τους ριξω?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:17.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02297 seconds with 11 queries