Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Reefsafe (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=217)
-   -   πεταλουδα Chelmon rostratus αντεξε μονο μια μερα !! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49451)

jimmis1974 18-02-11 18:13

πεταλουδα Chelmon rostratus αντεξε μονο μια μερα !!
 
χτες παρελαβα το συγκεκριμενο ψαρακι, κυριως για τις απταισιες αφου λενε οτι τις τρωει.
Δυστηχως πριν λιγο το βρηκα νεκρο, παντως το πρωι πριν φυγω για δουλεια το ειδα και ηταν μια χαρα, δηλαδη τη νυχτα την εβγαλε.
Ξερω οτι ειναι φοβερα δυσκολο ψαρι και δεν τρωει ευκολα , ειναι λογικο ομως να ψοφησει απο ασιτια πριν καν κλησει 24ωρο???
Η μηπως ηταν προβληματικο το ψαρι ?
Απλα αν ειναι να μην το ρισκαρω με δευτερο .....:smt102

almost 19-02-11 12:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από jimmis1974 (Μήνυμα 554266)
χτες παρελαβα το συγκεκριμενο ψαρακι, κυριως για τις απταισιες αφου λενε οτι τις τρωει.
Δυστηχως πριν λιγο το βρηκα νεκρο, παντως το πρωι πριν φυγω για δουλεια το ειδα και ηταν μια χαρα, δηλαδη τη νυχτα την εβγαλε.
Ξερω οτι ειναι φοβερα δυσκολο ψαρι και δεν τρωει ευκολα , ειναι λογικο ομως να ψοφησει απο ασιτια πριν καν κλησει 24ωρο???
Η μηπως ηταν προβληματικο το ψαρι ?
Απλα αν ειναι να μην το ρισκαρω με δευτερο .....:smt102

Προβληματικό το ψάρι..
Γύρευε πόσο καιρό είχε να φάει στο μαγαζί, άλλαξε και περιβάλλον και τέλος.

ραφαηλ10 19-02-11 18:30

κριμα παντως το ψαρι....

jimmis1974 19-02-11 19:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από almost (Μήνυμα 554607)
Προβληματικό το ψάρι..
Γύρευε πόσο καιρό είχε να φάει στο μαγαζί, άλλαξε και περιβάλλον και τέλος.

μαλλον αυτο σκεφτικα και γω , παντω λενε οτι ειναι απιστευτα δυσκολο και δεν εχει τυχη μεγαλη ...?
Ισως να ναι θεωριες και να μην ισχυει , παντως το σκεφτομαι να προσπαθησω για ενα δευτερο , αρκει να το παρω απο εδω και να ξερω οτι τρωει .
Απο μακρινο pet shop παντως δεν ρισκαρω να παρω.

almost 19-02-11 22:42

Εμένα άντεξε κανά 2μηνο, έφαγε ότι βρήκε στο βράχο και τελικά πήγε από ασυτία.
Απλά παρατήρησέ τη να μην είναι λεπτή σαν τσιγγαρόχαρτο, να μην έχει κολλήσει το στομάχι της όταν την πάρεις για να έχει αποθέματα μέχρι να ξεψαρώσει.
Μετά τις απταίζιες, τι θα τρώει;

jimmis1974 19-02-11 23:02

δεν θα το ρισκαρω τελικα για δευτερο , παρα πολλοι εχω ακουσει τα εχουν χασει , ακομη και μετα απο παρα πολυ καιρο.
Τωρα που ειπες για στομαχι κολημενο , τι εννοεις ακριβως??
Γιατι πηρα και ενα blue tang την πεμπτη (μαζι με το rostatus) το οποιο ειναι στο ενυδρειο του αδελφου μου, και μεχρι και σημερα δεν εχει φαει.
Βεβαια αλλος τυπος ψαριου το tang , το δικο μου ειναι απιστευτα λαιμαργο και τρωει τα παντα.
Θελω να πηστευω οτι ειναι απο το stress ακομη γιατι μια βγαινει μια κρυβεται, και συντομα θα φαει.
Θα τρελαθω αν μου παθει κατι και το tang.

almost 20-02-11 00:36

Οι πεταλούδες τρώνε δύκολα και τα μαγαζιά τις έχουν σε ενυδρεία χωρίς βράχο.. άρα τι τρώνε;
Συνήθως είναι ήδη στα στάδια της εξαθλίωσης όταν τις πουλάνε και πραγματικά είναι τόσο νηστικές που το στομάχι τους είναι κολλημένο.

Εγώ θα δοκιμάσω σε κανά 3 με 5 μήνες πάλι.

Blue tang δεν είχα ποτέ για να σου πω.

nikman 20-02-11 16:29

Το foxface που έχεις στο ενυδρείο σου θα σε εμποδίσει στο να βάλεις άλλα ήρεμε και αργοκίνητα ψάρια όπως το chelmon. Επίσης οι πεταλούδες θέλουν καθαρό νερό (χωρίς αμμωνία και με χαμηλά νιτρικά) για να ξεκινήσουν να τρώνε.
Στο θαλασσινό όπως θα ξέρεις δε βάζουμε φάρμακα γιατί καταστρέφουμε τη βιολογία και είναι και αναποτελεσματικά.

sifnos 27-02-11 18:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από jimmis1974 (Μήνυμα 554266)
χτες παρελαβα το συγκεκριμενο ψαρακι, κυριως για τις απταισιες αφου λενε οτι τις τρωει.
Δυστηχως πριν λιγο το βρηκα νεκρο, παντως το πρωι πριν φυγω για δουλεια το ειδα και ηταν μια χαρα, δηλαδη τη νυχτα την εβγαλε.
Ξερω οτι ειναι φοβερα δυσκολο ψαρι και δεν τρωει ευκολα , ειναι λογικο ομως να ψοφησει απο ασιτια πριν καν κλησει 24ωρο???
Η μηπως ηταν προβληματικο το ψαρι ?
Απλα αν ειναι να μην το ρισκαρω με δευτερο .....:smt102

πως εκανες προσαρμογη?

jimmis1974 28-02-11 19:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sifnos (Μήνυμα 559059)
πως εκανες προσαρμογη?

με σταγονα-σταγονα , μπηκε το ψαρακι πρωτα με την σακουλα κλειστη στον νερο να πιασει θερμοκρασια , μετα μπηκε σε γουβα και σταγ-σταγ στον γουβα απο σωληνακι . Καπου στην 1 με 1,5 ωρα κρατησε η προσαρμογη.

jimmis1974 03-03-11 22:39

δυστηχως και το blue tang :smt009απεβιωσε το πρωι.
Τι να κανουμε αυτο ειναι το ρισκο να περνεις ψαρια χωρης να τα βλεπεις , δεν ξερεις τι θα σου στηλουν , και το water inn μου εστειλε 2 ψαρια (rostatus και tang) που ηταν σαν τσιγαροχαρτο, ουτε απεργια πεινας να κανανε !!!
Ψωνια λοιπον κομενα απο μακρια , να το βλεπω πρωτα και ας το χρυσοπληρωνο !!!

almost 04-03-11 14:32

Έχουμε πολύ μεγάλο πρόβλημα εμείς εδώ, μια που δεν υπάρχει τίποτα και Αθήνα με το που κάνουν παραλαβή έχουν κρατηθεί όλα από γνωστούς..

Έχω ρίξει πολλά λεφτά στο ενυδρείο, αυτά όμως που πραγματικά κλαίω και πονάνε είναι από τα ζωντανά δεύτερης διαλογής.

Και δε βλέπω και φως..


Εγώ από αυτό το μαγαζί πήγα και πήρα ψάρι και μέχρι να έρθω Πάτρα είχε γίνει ανάποδο Γ.

madfdg 04-03-11 15:29

Δυστηχώς θα πρέπει εμείς της Επαρχίας να στηριχθούμε στην όποια φιλική σχέση μπορεί να υπάρξει με έναν επαγγελματία.Αλλιώς τα αποτελέσματα είναι τα παραπάνω:(


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:23.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01659 seconds with 11 queries