Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=10)
-   -   Αναβάθμιση ενυδρείου σε 400 λίτρα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=99690)

καλατζος 03-02-18 22:23

Αναβάθμιση ενυδρείου σε 400 λίτρα
 
Καλησπέρα σε όλους και ευχάριστο που με βοήθησαν στο στήσιμο του πρώτου ενυδρείου καθώς δεν κρατηθηκα και προχώρησα στην αγορά μεγαλύτερου ενυδρείου με διαστάσεις 150*50*60 και σιγά σιγά αρχίζω να το στήνω και να αποφύγω τα λάθη αυτή τη φορά θα ήθελα πρώτα πολλά να ρωτήσω τη ψάρια μπορώ να βάλω .έχω ήδη σαλοσι και κρισμουλαους τη άλλο θα μπορούσα να βάλω για να ποφυγω τειχών υβριδισμους ευχαριστώ για την υπομονή και συγνώμη για το σεντόνι

Κλεόβουλος 04-02-18 11:51

Καλορίζικο το ενυδρείο!
Άνετα μπορείς να βάλεις ακόμα ένα είδος mbuna.
Μερικά συμβατά είδη που σχετικά εύκολα θα βρεις είναι :
Iodotropheus sprengerae (σχετικά φιλήσυχο που θα προσθέσει λίγο διαφορετικό χρώμα στην σύνθεση)
Metriaclima callainos (αγαθός "γίγαντας" με ωραίες αποχρώσεις του γαλάζιου)
Pseudotropheus sp. "Acei" (μεγαλούτσικο αλλά σχετικά ήρεμο, που κολυμπάει στα πιο ψηλά επίπεδα)
Pseudotropheus cyaneorhabdos (λίγο δύσκολο να φτιάξεις χαρέμι γιατί αρσ-θηλ είναι σχεδόν ίδια. Θέλει 1+4 τουλ. θηλ.)
Labidochromis textilis (δεν το βλέπουμε πιά συχνά αλλά είναι πανέμορφο και ήσυχο)
Labeotropheus trewavasae (ίσως η πιο "δύσκολη" επιλογή αλλά συμβατό είδος)

καλατζος 04-02-18 13:14

Καλημέρα και ευχαριστώ να ρωτήσω όμως το άλλο είδος να το βάλω στο παλιό ενυδρείο μαζί με τα άλλα για να συνηθίζουν ή να τα βάλω όλα μαζί όταν θα είναι έτοιμο το άλλο πρέπει να τα βάλω την ίδια μέρα στο άλλο?

Κλεόβουλος 04-02-18 18:13

Γνώμη μου, όταν είναι έτοιμο το 400άρι να δεχτεί ψάρια, να τα βάλεις σ' αυτό όλα μαζί τα ψάρια (παλιά και νέα).
Έτσι θα προσαρμοστούν μαζί στο νέο περιβάλλον επί ίσοις όροις ;)

καλατζος 04-02-18 22:01

Και κάτι ακόμα να ρωτήσω για το φίλτρο τη να κάνω να βάλω και τα δύο φλουβαλ406 ή να πάρω ένα φλουβαλ φξ6 για καλύτερη φιλτρανση

Κλεόβουλος 04-02-18 22:13

Εγώ θα προτιμούσα 2 φίλτρα (για διάφορους λόγους)

καλατζος 04-02-18 22:26

Είμαι καλυμμένος με τα φλουβαλ τη λες κλεοβουλε εσύ?

Κλεόβουλος 04-02-18 22:30

Μαζί με έναν κυκλοφορητή είσαι μια χαρά.

Κλεόβουλος 05-02-18 19:20

Σίγουρα θέλεις έναν θερμαντήρα εκτός κι αν ο χώρος είναι αρκετά ζεστός
και μπορεί αυτός να κρατάει άνετα 24 βαθμούς.

καλατζος 05-02-18 19:23

Έχω τον Τζιμπαο ρβ8 και τον σαν σαν 5000 λίτρα από θερμαντήρα έχω τον τζακερ 200 βατ λες να με καλύπτει ή χρειάζεται και δεύτερος?

ChocolatePuma 06-02-18 13:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από καλατζος (Μήνυμα 1035505)
Έχω τον Τζιμπαο ρβ8 και τον σαν σαν 5000 λίτρα από θερμαντήρα έχω τον τζακερ 200 βατ λες να με καλύπτει ή χρειάζεται και δεύτερος?

Θέλεις σίγουρα 2ο θερμαντήρα και σίγουρα παραπάνω watt

Προσωπικά, προτιμώ να τρέχω τα ενυδρεία με 2 θερμαντήρες, γιατί είναι όργανα που αν "σ αφήσουν" ξαφνικά, έχεις άσχημες συνέπειες...

Κλεόβουλος 06-02-18 14:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma (Μήνυμα 1035572)
Θέλεις σίγουρα 2ο θερμαντήρα και σίγουρα παραπάνω watt

Προσωπικά, προτιμώ να τρέχω τα ενυδρεία με 2 θερμαντήρες, γιατί είναι όργανα που αν "σ αφήσουν" ξαφνικά, έχεις άσχημες συνέπειες...

Χωρίς κοντρόλερ όμως κινδυνεύεις σίγουρα να κάνεις ψαρόσουπα σε περίπτωση βλάβης/κολλήματος του θερμαντήρα ;)

ChocolatePuma 06-02-18 14:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 1035580)
Χωρίς κοντρόλερ όμως κινδυνεύεις σίγουρα να κάνεις ψαρόσουπα σε περίπτωση βλάβης/κολλήματος του θερμαντήρα ;)

Έχεις απόλυτο δίκιο
Το θεώρησα δεδομένο στη δική μου σκέψη, χωρίς φυσικά να είναι στη σκέψη αυτού μου με διαβάζει

Απλά με τους 2 θερμαντήρες διασφαλίζεις πως τα ψάρια δε θα παγώσουν, εάν ένας από τους δύο χαλάσει
Με τον controller διασφαλίζεις πως τα περισσότερα (αν όχι όλα) θα λειτουργήσουν σωστά ;)

καλατζος 06-02-18 19:30

Και κοντρολερ υπάρχει είχα παραγγείλει από εκεί που μου είπε ο Ισίδωρος έναν ctc1000 και είναι είδει συνδεμένος στο υπάρχων ενυδρείο

καλατζος 13-02-18 18:37

Ερώτηση σε αυτά τα λίτρα μήπως θα ήταν εφικτό να μπούνε δύο χαρέμια αντί για ένα? σύνολο δηλαδή τέσσερα χαρέμια

Κλεόβουλος 13-02-18 18:51

Εννοείς να βάλεις 2 χαρέμια Chindongo saulosi και 2 χαρέμια Labidochromis chisumulae χωρίς άλλο είδος?
Μπορείς.
Και τα δυό είδη είναι σχετικά μικρόσωμα και τα αρσενικά θα ανεχθούν εύκολα και δεύτερο (φυσικά με σωστό στήσιμο της πέτρας και οριοθέτηση περιοχών).

καλατζος 13-02-18 19:11

Κλεοβουλε θέλω να πω δηλαδή 1 χαρέμι σαλοσι 1 κρισμουλαους 1 άσει και ένα ακόμη

Κλεόβουλος 13-02-18 19:24

Και πάλι μπορείς ;)
(αυτό το "κρισμουλάους" με μπερδεύει :cool: Το όνομα του Labidochromis chisumulae το πήρε από την περιοχή που κυρίως το βρίσκουμε, το Chizumulu (χιζουμουλου) Island )

καλατζος 13-02-18 19:44

Το τέταρτο χαρέμι μπορεί να είναι Iodotropheus sprengerae ή hongi reb
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από καλατζος (Μήνυμα 1036089)
Το τέταρτο χαρέμι μπορεί να είναι Iodotropheus sprengerae ή hongi reb

Έχουν θέμα υβριδισμου

Κλεόβουλος 13-02-18 19:53

Δεν θα έβαζα L.hongi γιατί είναι πολύ συγγενικά και με ίδιο σωματότυπο με τα L.chisumulae.

καλατζος 13-02-18 20:06

Για το τέταρτο χαρέμι τη προτείνεις εσύ κλεοβουλε και σε θέμα χρωματισμού να ταιριάζει ?

Κλεόβουλος 13-02-18 20:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 1035397)
.....
Άνετα μπορείς να βάλεις ακόμα ένα είδος mbuna.
Μερικά συμβατά είδη που σχετικά εύκολα θα βρεις είναι :
Iodotropheus sprengerae (σχετικά φιλήσυχο που θα προσθέσει λίγο διαφορετικό χρώμα στην σύνθεση)
Metriaclima callainos (αγαθός "γίγαντας" με ωραίες αποχρώσεις του γαλάζιου)
Pseudotropheus sp. "Acei" (μεγαλούτσικο αλλά σχετικά ήρεμο, που κολυμπάει στα πιο ψηλά επίπεδα)
Pseudotropheus cyaneorhabdos (λίγο δύσκολο να φτιάξεις χαρέμι γιατί αρσ-θηλ είναι σχεδόν ίδια. Θέλει 1+4 τουλ. θηλ.)
Labidochromis textilis (δεν το βλέπουμε πιά συχνά αλλά είναι πανέμορφο και ήσυχο)
Labeotropheus trewavasae (ίσως η πιο "δύσκολη" επιλογή αλλά συμβατό είδος)

Στα έγραψα ήδη. Η προσπάθεια είναι με βάση τα ψάρια που έχεις, να αποφύγεις πολύ συγγενικά είδη ή είδη με παρόμοιο χρωματισμό/σωματότυπο ή εύκολα επιρρεπή σε υβριδισμούς.
Θα πρόσεξες ότι στις προτάσεις μου υπάρχει και το L.textilis παρόλο που είναι κι αυτό Labidochromis και κάποιος θα έλεγε ότι υπάρχει κίνδυνος υβριδισμού. Ωστόσο από την εμπειρία μου πιστεύω αυτό το ψάρι δεν θα υβριδίσει με άλλο είδος Labidochromis παρά μόνο αν το αναγκάσουμε (πχ δεν υπάρχουν καθόλου θηλυκά του είδους και έχουμε ένα αρσενικό με θηλυκά κάποιου άλλου).

Προσοχή (επειδή διαβάζω δεξιά-αριστερά μερικούς ανίδεους συμβουλάτορες :cool:) : όλα τα είδη mbuna (και πάρα πολλά άλλα είδη κιχλίδων) αν τα αναγκάσουμε βάζοντας τα με λάθος συγκάτοικους, υβριδίζουν μεταξύ τους.

καλατζος 15-02-18 11:45

Pseudotropheus sp. "Acei"
Labeotropheus trewavasae από ένα χαρεμι είμαι ενταξει συν αυτά που εχω σε αυτά τα λιτρα?

Κλεόβουλος 15-02-18 11:51

Ναι Yes Oui Si Ja Evet Ndiyo 是的 :D

καλατζος 15-02-18 12:37

ευχαριστω πολύ κλεοβουλε να εισαι καλα

καλατζος 20-03-18 19:30

Καλησπέρα μία βοήθεια τα δυο τα σαλοσι εδώ και κάτι μέρες έχουν κάτι στίγματα μαύρα στο λαιμό είναι κάτι δεν τρίβονται αναπνοή κανονική όρεξη μία χαρά τη μπορώ να κάνω

Κλεόβουλος 20-03-18 20:04

Τι τροφές δίνεις? Έκανες κάποια αλλαγή/προσθήκη πρόσφατα?
Πιθανότατα δεν είναι τίποτα ανησυχητικό.
*μας χρωστάς μια ολοκληρωμένη παρουσίαση του ενυδρείου ;)

καλατζος 20-03-18 20:32

Έχεις δίκιο κλεοβουλε με την πρώτη ευκαιρία θα ανεβασω και φωτογραφίες αλλά θέλω να το τελειώσω και να μαζεψω και τα καλώδια να βαψω και την πλάτη να ρίξω κάτι προαιρετικά ?
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από καλατζος (Μήνυμα 1038116)
Έχεις δίκιο κλεοβουλε με την πρώτη ευκαιρία θα ανεβασω και φωτογραφίες αλλά θέλω να το τελειώσω και να μαζεψω και τα καλώδια να βαψω και την πλάτη να ρίξω κάτι προαιρετικά ?

Από τροφές αυτές που μας είχε φέρει ο ισιδωρος

Κλεόβουλος 20-03-18 20:42

Εγώ δεν θα έκανα τίποτα αφού δεν υπάρχουν άλλες ενδείξεις. Με σωστές συνθήκες τέτοια μικροθεματάκια (ίσως κάποιο εξωπαράσιτο) τα ξεπερνούν εύκολα.

καλατζος 28-03-18 20:50

καλησπέρα σε ολους τελικα το πουλησα το τετρακοσαρι και προχωρησα σε αγορα μεγαλητερου αυριο εχει παραδωση διαστασεις 180*60*70 και φιλτρο φχ6 θελω να μου πειτε ποσα χαρεμια χωραει σε αυτά τα λιτρα ευχαριστω


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:05.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02460 seconds with 11 queries